Отиди на
Форум "Наука"

Резолюция на ОССЕ вбеси Русия


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

"Съветският съюз под ръководството на Йосиф Сталин е точно толкова виновен за избухването на Втората световна война, колкото - и Германия на Адолф Хитлер."

Заключението е на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), подпечатано в специална резолюция в петък и вбесило Русия, съобщиха информационните агенции.

С резолюцията 23 август се обявява за ден на памет за жертвите на нацизма и сталинизма, тъй като и двата режима са отговорни за безчет престъпления срещу човечеството и геноцид.

На тази дата през 1939 г. е сключен пактът за ненападение между Германия и СССР, останал в историята като пакта "Молотов - Рибентроп" по името на външните министри на двете страни, подписали договора. По силата на таен анекс към договора двете държави си разпределят сферите на влияние в Европа, а след началото на войната на 1 септември същата година и фактически си поделят Полша. По време на окупацията й в германската зона са убити около 1 млн. поляци, а в съветската - поне 500 хиляди. Пак по силата на същия договор СССР окупира през 1940 г. трите прибалтийски страни - Литва, Латвия и Естония, и започва война с Финландия.

Годишната парламентарна среща на ОССЕ се проведе във Вилнюс, а резолюцията беше съставена от литовските домакини, посочва Ройтерс. При гласуването й очаквано руските делегати напуснаха залата и заплашиха организацията със "сериозни последици". Резолюцията обаче беше приета с огромна подкрепа. От присъстващите 385 делегати по данни на Би Би Си едва 8 са гласували против, а 4 са се въздържали.

"Това е опит за пренаписване на историята на Втората световна война, обяви председателят на комисията по външни отношения към руската държавна дума Константин Косачов, цитиран от агенция "Интерфакс". Реакцията на парламента ще бъде бърза и твърда."

Александър Козловски, шеф на мисията на Москва в ОССЕ, окачестви пред държавната телевизия резолюцията като обидна антируска атака.

Председателят на руската компартия Генадий Зюганов заяви през "Ехото на Москва", че документът е "отвратителен и срамен".

Говорител на ОССЕ опита да потуши руския гняв с обяснението, че организацията не приема резолюции и взема решенията с консенсус между всички свои 56 членки. По принцип, подобни резолюции, приети от парламентарната секция на ОССЕ, нямат пряко влияние върху политиката й, но са в състояние сериозно да раздразнят Москва, която е на нож с организацията, особено след войната в Грузия миналата година, посочва и Ройтерс.

Наследството на Сталин все още разпалва емоционални дебати в Русия и през май Кремъл създаде специална комисия със задача да се бори срещу "фалшификациите на историята" и "опитите да бъде омаловажена съветската роля в победата над фашизма в Европа".

Милиони руснаци и досега боготворят Сталин за превръщането на СССР в суперсила и победата над нацистка Германия във Великата отечествена война, както в Русия се нарича Втората световна. През изминалата година Сталин беше обявен за третия най-велик руснак в националното проучване "Великите руснаци" след средновековния княз от XIII век св. Александър Невски и премиера-реформатор от началото на ХХ в. Пьотър Столипин.

http://www.dnevnik.bg/sviat/2009/07/05/749...e_vbesi_rusiia/

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

няма как да се остане безпристрастен по темата...Попринцип СССР наистина е ключ към победата над Третия Райх, от друга страна, факт е че по вина на Сталин са загинали 2 пъти повече хора отколкото заради Хитлер....Аз не съм фен на СССР, така че подкрепям решението на ОССЕ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преполагам, че ПАСЕ вече е решила всички проблеми, свързани със задачите, поради които бе създаден Съветът на Европа - 1.международната сигурност и 2.правата на човека в съвременна Европа и затова се занимава с изясняването на историческите събития със 70-годишна давност.

Между другото, все още нищо не сме чули нито за Арменския геноцид, нито за кървавите тоталитарни режими на Франко в Испания или на Салазар в Португалия.

Най-големият бъзик е, че въпросната декларация е приета именно във Вилнюс - ако не е бил Сталин, днес Вилнюс щеше да бъде не столица на Литва, а полски провинциален град!

И никой нямаше да има възможност да приема там никакви декларации. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В сравнение със Сталин Франко и Саласар са невинна детска история.А Сталин си носи отговорност за избухване на ВСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В сравнение със Сталин Франко и Саласар са невинна детска история.А Сталин си носи отговорност за избухване на ВСВ.

Не съм сигурен дали щеше да си толкова категоричен, ако баща ти беше удушен с гарота по нареждане на Франко.

Екзекуцията със средновековната гартота е била прилагана официално в "европейска" Испания много след смъртта на Сталин.

Със специално менгеме постепенно притискат гърлото на осъдения, при което той се задушава и умира в нечовешки мъки, хъркайки и губейки съзнание в продължение на една седмица.

Но според нашия приятел Ц (уважаемия Ресавски), това било "невинна детска история". :crazy_pilot:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хърс, Сталин няма нищо общо с независимостта на Литва. Има много общо със окупацията й.

Франкое е създателят на испанската правова държава. Критиките към него изхожда главно от комунистическата пропаганда през 20-ти век.

Я дай подробности за броя на осъдените на смърт и за какво са осъдени по време на Франковото управление и съответно откъде са тия глупости за екзекуции траещи седмици. Или източникът е вестник "Гранма"?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Колко противнници избива Франко бе съд и присъда - между 18 и 28 000 за 40 години управление.За това спор няма.Но веднага трябва да се поставят два въпроса:

1.Каква е цифрата при Сталин за 30 години управление - 15,20,30 милиона?кой знае всъщност.

2.Ако комунистите бяха взели властта в Испания каква ли щеше да бъде цифрата на пострадалите от "революционния терор"?

П.П. Хърсик предупреждавам те да престанеш да се занимаваш с моето CV.Безкрайно далеч си от истината.Повече предупреждения няма да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОССЕ е призната по смисъла на глава VIII на Устава на ООН като регионално споразумение, т.е. тя е регионална структура получила правомощията си и конституирана от ООН.

Какво ли би станало, ако ООН беше направила подобна декларация през 1946 г. в началото на Студената война? Можем ли да предположим каква би била реакцията на СССР тогава? Надали руската мечка щеше просто „да се вбеси”. Вероятно и Студената война нямаше да е толкова студена…

След речта на Чърчил във Фултън, Сталин коментира, че „Чърчил говори като фашист”. Но каква ли би била реакцията на Сталин на подобна хипотетична декларация на ООН?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ОССЕ е призната по смисъла на глава VIII на Устава на ООН като регионално споразумение, т.е. тя е регионална структура получила правомощията си и конституирана от ООН.

Панцер, ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа) няма нищо общо с ПАСЕ (Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа).

Лично аз се оттеглям от дискусията и назначавам за мой заместник тук КГ125, който безогледно ми трие постове, но затова пък "знае как се дускутира".

Той ще ви научи и за Франко, дет "измислил правовата държава" :crazy_pilot: и за Вилнюс и за ОССЕ.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не се забравя ,че Сталин или по-скоро жидовската клика в Русия имаше на разположение повече от 70 годин. Докато Хитлер само 5 години постигна ужасяващата цифра. Представете си, ако го нямаше Сталин, до колко щеше да набъбне бройката .

Русия ще отвърне така, всеки който обяви Съветската армия за агресор, ще го третира както евреите третират незаичащите Холокоста.

Докато 40 млн. СЛАВЯНИ , КАКВОТО И ДА СЕ РАЗБИРА ПОД ТОВА ИМЕ БЯХА ИЗБИТИ ЗА КАУЗАТА НА НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД.

Познато нали ?!!!!???

Срешу кого е НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД на НАТО???

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Лично аз се оттеглям от дискусията и назначавам за мой заместник тук КГ125, който безогледно ми трие постове, но затова пък "знае как се дускутира".

Той ще ви научи и за Франко, дет "измислил правовата държава" :crazy_pilot: и за Вилнюс и за ОССЕ.

Поздрави

Не е безогледно, а избирателно и не са изтрити, а скрити. Коментирай по същество, не е нужно да предизвикваш хората лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е безогледно, а избирателно и не са изтрити, а скрити. Коментирай по същество, не е нужно да предизвикваш хората лично.

Абсолютно безогледно. Но това не ме вълнува особено. Ако продължаваш така, скоро ще си редактираш само твоите собствени творения в този форум.

П.П. Виждам, че обръщението "Хърсик" не ти е направило впечатление, затова и аз може ли да ти викам вече "Кагейка" или понеже си цензор направо "Кагебейка"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално. И едните, и другите, и третите, и петите са прави. СССР е агресор и страна пряко отговорна за ВСВ, но Русия никога няма да си признае и яростно ще обвинява другите във фашизъм и пр. Наскоро имено рашките сондираха световното обществено мнение като пуснаха стравта, че Полша е виновника за войната, а не Хитлер и Германия. Никой не се сети да ги обвини във фашизъм и нацизъм, нали? Русия е част от проблема, но е и част от разрешаването му в последствие, така че не очаквам разкаяние за грешки и престъпления, а смо хвалби за несъкрушимата Червена армия и гения на Сталин. Чудно ми е обаче как в България непрекъснато бъркаме благодарността си към братушките с подмазване и си затваряме очите пред фактите....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абсолютно безогледно. Но това не ме вълнува особено. Ако продължаваш така, скоро ще си редактираш само твоите собствени творения в този форум.

П.П. Виждам, че обръщението "Хърсик" не ти е направило впечатление, затова и аз може ли да ти викам вече "Кагейка" или понеже си цензор направо "Кагебейка"?

Може:):) Хайде да не напрягаме допълнително обстановката. Не е добре да се ругаете в постовете, това е всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа е недомислие.

Дефинираната вина като субект на международното право носи след себе си последици – наказания или санкции.

Международното право на Съюзените народи определи санкциите в следствие от вината на Германия – създаване на окупационни зони, репарации под формата на принудителен труд, демилитаризация, децентрализация и декартелизация, промяна на немската граница, изселвания, унищожаване на немският военен потенциал чрез разглобяване или унищожаване на всички военни и цивилни корабостроителници и заводи за самолети, също така и чрез намаляване до минимум на всяка продукция, която би могла да се използва за военни цели – метали, химикали, машини, и т.н., унищожаване или разглобяване на промишленият комплекс – заводи, фабрики и т.н. Част от „излишъка” на производствена мощност е използван за заплащане на репарации.

Коя от тези санкции може да се упражни днес върху Русия, като приемник на вината на СССР за началото на ВСВ?!?

И сега 70 години от началото на ВСВ тази обявена от ОССЕ вина на СССР звучи наивно и утопично като реализация. Тя удря само върху международния авторитет на Русия, но ефективни санкции и реални материални негативи за Русия, като приемник на вината на СССР са невъзможни. Такава декларация е един празен морален жест (пък макар и необходим). Това е един ненавременен акт, който е трябвало е да бъде деклариран в един друг, много по-ранен етап, който безвъзвратно е отминал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Докато 40 млн. СЛАВЯНИ , КАКВОТО И ДА СЕ РАЗБИРА ПОД ТОВА ИМЕ БЯХА ИЗБИТИ ЗА КАУЗАТА НА НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД.

Познато нали ?!!!!???

Имаш предвид избитите от комунистите по време на червеният терор след 1917г., умрелите от глад в Поволжието през 20-те г., умрелите от глад в Украйна през 30-те г., избитите при сталинските чистки, избитите поляци при окупацията на Полша от приятелчето на Хитлер през 1939, безсмислено пожертваните червеноармейци през 1941-1945 и избитите съветски войници от отрядите СМЕРШ? За тях ли говориш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чудно ми е обаче как в България непрекъснато бъркаме благодарността си към братушките с подмазване и си затваряме очите пред фактите....

Е то мекерета винаги има. Освен това след 45г. комунизъм и 20 посткомунизъм, с почти изцяло селектирана от бошевиките интелигенция е ясно че ще има много зомбирани еничари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кагебейка, не знам някой тук да е "ругал".

В изтрития (не в скрития!!!) ми пост те попитах какво знаеш за историята на град Вилнюс и дали си чувал за този град. Вместо отговор ти се "скри" заедно с въпроса ми.

Зададе ми въпрос за Франко, аз ти отговорих, но този път ти се "скри" барабар с отговора ми!

Така ли сe "дискутира", според теб?

Ето ти още малко информация за "откривателя на правовата държава": http://www.altafilms.com/las13rosas/descar...CrimesCrome.pdf

Да не вземеш и сега да кажеш, че някой те е "наругал"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Съветският съюз под ръководството на Йосиф Сталин е точно толкова виновен за избухването на Втората световна война, колкото - и Германия на Адолф Хитлер."

Заключението е на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), подпечатано в специална резолюция в петък и вбесило Русия, съобщиха информационните агенции.''

Ето какво пусна ИСТОРИК в началото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преполагам, че ПАСЕ вече е решила всички проблеми, свързани със задачите, поради които бе създаден Съветът на Европа - 1.международната сигурност и 2.правата на човека в съвременна Европа и затова се занимава с изясняването на историческите събития със 70-годишна давност.

Между другото, все още нищо не сме чули нито за Арменския геноцид, нито за кървавите тоталитарни режими на Франко в Испания или на Салазар в Португалия.

Най-големият бъзик е, че въпросната декларация е приета именно във Вилнюс - ако не е бил Сталин, днес Вилнюс щеше да бъде не столица на Литва, а полски провинциален град!

И никой нямаше да има възможност да приема там никакви декларации. :crazy_pilot:

Ето какво коментира уважаемия Хърс

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ето ти още малко информация за "откривателя на правовата държава": http://www.altafilms.com/las13rosas/descar...CrimesCrome.pdf

Да не вземеш и сега да кажеш, че някой те е "наругал"?

Айде моля ти се. Републиканците регистрирали всички починали в района, докато бил под техен контрол. Ако трябва да ползваме всяка ляво пропаганда за исторически извор, съвсем ще я втасаме. Но темата тук не е за Франко. Ако искаш, отвори нова и там може да се разгледат подробно тези неща.

Да соча ли аз как троцкистите от републиканската страна изравят свещеници от гробовете или за разстрела на сина на онзи комендант, който отказал да предаде крепостта и т.н.?

Но пак подчертавам - това е за друга тема, в тази се обсъжда резолюцията на ОССЕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Кагебейка,

В изтрития (не в скрития!!!) ми пост те попитах какво знаеш за историята на град Вилнюс и дали си чувал за този град.

И за какво Вилнюс трябва да е благодарен на Сталин? Може би и цяла Литва. Че го е направил от провинциален град на столица?

Дали да не беше оставил литовците да решат това? Те специално имат какво да кажат за др.Сталин. /Сега чакам да кажеш какви фашисти са били и какви СС части са формирали, и колко са били брутални./

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...