Отиди на
Форум "Наука"

Възстановяване на някои средновековни български крепости.Възможно ли е това?


Recommended Posts

  • Потребител

Могат ли да бъдат възстановени изцяло отделни сгради или цели архитектурни ансамбли от периода на Първата и Втората българска държава?Като например-голяма базилика и царския дворец в Плиска,златната църква и симеоновия дворец в Преслав,крепостните стени на тези два града,Асеневата крепост.Дворците,някои от средновековните църкви и крепостните стени на Велико Търново и др.Има ли някакви инициативи, идейни проекти и бъдещи планове това да се направи?Какви са ни реалните възможности откъм специалисти подготвени за такава дейност?Сигурно ще струва много пари едно такова начинание.Но какво пък?Мисля че напълно би си струвало( разбира се ако някой не реши да отклони покрай всичко това някой лев)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Могат ли да бъдат възстановени изцяло отделни сгради или цели архитектурни ансамбли от периода на Първата и Втората българска държава?Като например-голяма базилика и царския дворец в Плиска,златната църква и симеоновия дворец в Преслав,крепостните стени на тези два града,Асеневата крепост.Дворците,някои от средновековните църкви и крепостните стени на Велико Търново и др.Има ли някакви инициативи, идейни проекти и бъдещи планове това да се направи?Какви са ни реалните възможности откъм специалисти подготвени за такава дейност?Сигурно ще струва много пари едно такова начинание.Но какво пък?Мисля че напълно би си струвало( разбира се ако някой не реши да отклони покрай всичко това някой лев)

По принцип може. Дано обаче никога не стане! Това би означавало унищожаване на паметниците и замествението им с някаква бутафория. Друг е въпросът, че никой не може да каже как точно са изглеждали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип може. Дано обаче никога не стане! Това би означавало унищожаване на паметниците и замествението им с някаква бутафория. Друг е въпросът, че никой не може да каже как точно са изглеждали.

Защо пък да е бутафория?То сега какво е?Едно голямо нищо,само руини от които местните безразборно взимат безплатен строителен материал за собствени нужди.По този начин не се ли унищожават пак паметниците?Или греша?Все си мисля че едно евентуално тяхно въстановяване е по добрия вариант,от окончателното им изчезване след време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Могат ли да бъдат възстановени изцяло отделни сгради или цели архитектурни ансамбли от периода на Първата и Втората българска държава?Като например-голяма базилика и царския дворец в Плиска,златната църква и симеоновия дворец в Преслав,крепостните стени на тези два града,Асеневата крепост.Дворците,някои от средновековните църкви и крепостните стени на Велико Търново и др.Има ли някакви инициативи, идейни проекти и бъдещи планове това да се направи?Какви са ни реалните възможности откъм специалисти подготвени за такава дейност?Сигурно ще струва много пари едно такова начинание.Но какво пък?Мисля че напълно би си струвало( разбира се ако някой не реши да отклони покрай всичко това някой лев)

За огромно съжаление направените възстановки са меко казано много несполучливи - говоря за т. нар. Балдуинова кула, "Св. 40 мъченици", а патриаршията е направо шедьвър на злополучна "реставрация". А ако възстановят дворците в Плиска по онези ориенталски чертежи дето се въртят из някои книги ще е същия ужас. На първо време въпросът е да се опази онова, дето го имаме още цяло целеницко - а както се вижда от темата за рушенето на паметниците на културата в днешно време съсипията е голяма.

При някои от "реставрациите" не е много ясно какво точно е "възстановено", но е сигурно едно - че то няма нищо общо с визията на сградата пред който и да е период от нейното съществуване.

Сред сравнително сполучливите реставрации е входът на Калиакра, където възстановяването е съобразено с запазена скица. Друга е на Света София.

За "Св. 40 мци" и "Св. Димитър" в Търново ми е трудно да кажа дали някога са изглеждали в този вид. Що се отнася до стенописите на Патриаршията - е, те такова чудо със сигурност е нямало.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

А защо не бъдат построени техни дубликати близо до оригинал, и туристите ще има кво да зяпат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За "Св. 40 мци" и "Св. Димитър" в Търново ми е трудно да кажа дали някога са изглеждали в този вид. Що се отнася до стенописите на Патриаршията - е, те такова чудо със сигурност е нямало.
:post-20645-1121105496:

Доколкото зная, хората, замесени в осирането на Патриаршията на Царевец, никога не са си поставяли за цел да възстановяват каквото и да е било.

Ставало е дума единствено за пари.

Лично аз съм чувал сумата 800 000 СТАРИ български лева (по онова време един двустаен апартамент е струвал 10 - 12 000 лева), които са били заплатени на съответния "творец".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво ви е мнението за експонирането и частичното възстановяване на крепостта Хотница край Севлиево? Поне според мен е сполучливо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:post-20645-1121105496:

Доколкото зная, хората, замесени в осирането на Патриаршията на Царевец, никога не са си поставяли за цел да възстановяват каквото и да е било.

Ставало е дума единствено за пари.

Лично аз съм чувал сумата 800 000 СТАРИ български лева (по онова време един двустаен апартамент е струвал 10 - 12 000 лева), които са били заплатени на съответния "творец".

Съгласен съм че във вида в който са "възстановени" Патриаршията на Царевец и св." 40 Мъченици" това е по скоро някаква архитектурна измислица,отколкото добре издържано в исторически план въстановяване и реставриране.Аз лично се притеснявам че ако за в бъдеще има подобни инициативи ще се появят една камара мними реставратори и псевдоспециалисти с цел лично облагодетелстване по схемата която си описал.Ако се работи само за отбиване на номера,който да прикрива постъпленията в банковите сметки на някои.Няма да се стигне до никъде.Най много до архитектурни уроди от типа на св."40 мъченици",която на всичкото отгоре се възстановява и реставрира повече от 40 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А защо не бъдат построени техни дубликати близо до оригинал, и туристите ще има кво да зяпат.

Това е направено с Казанлъшката гробница - за туристите е отворено копието за да не се повреждат оригиналните стенописи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:post-20645-1121105496:

Доколкото зная, хората, замесени в осирането на Патриаршията на Царевец, никога не са си поставяли за цел да възстановяват каквото и да е било.

Ставало е дума единствено за пари.

Лично аз съм чувал сумата 800 000 СТАРИ български лева (по онова време един двустаен апартамент е струвал 10 - 12 000 лева), които са били заплатени на съответния "творец".

Хърс, множко е за тогава. Може би това е цялата стойност. А инак такива специалисти взимаха към 10-20-30 хил.лв. за целия проект, което също не е зле.

ПП

Апартаментите са били по 12 000 през 70-те, по 8000 през 60-тте и по 17-20 000 през 80-тте. Но не можеше да се купят свободно, а трябваше да се чака, така, че всъщност реалната им цена е много по-голяма. Свободно и веднага се купуваха с долари, и струваха по 5000.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Какво ви е мнението за експонирането и частичното възстановяване на крепостта Хотница край Севлиево? Поне според мен е сполучливо.

Всъщност исках да кажа крепостта Хоталич, проучвана от археолога Симеон Симеонов.

Има и сайтове със снимки и информация.

http://hotalich-sevlievo.atspace.com/index.htm

http://www.hotalich-sevlievo.hit.bg/

http://www.milarodino.com/bg/history/kreposti/Hotalich/

http://www.bulgariainside.com/bg/articles/.../575/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Голямата базилика в Плиска не бери грижа. :doh:

post-5121-1255292876_thumb.jpg

post-5121-1255292863_thumb.jpg

Но така ще е, като не сме си пазили паметниците и я сме ги разграбили за строителен материал, я сме ги взривили, защото ни пречели или били лош спомен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подкрепям мнението на някои от форумците, че сякаш все още нямаме достатъчно исторически данни за външния вид на сградите, за да започнем да реставрираме повечето паметници на Първата и Втората българска държава. Дори и подобни данни да имаше, в България подобни начинания не биха могли да успеят по никакъв начин, тъй като заделените за тях пари безвъзвратно ще изчезнат, сещайте се къде. Принципно има програми на ЕС, за които може да се кандидатства с готови проекти за възстановяване на историческото наследство, но ми се струва, че трябва да извървим доста дълъг път. Първо трябва да съумеем да ОПАЗВАМЕ паметниците на културата, които са останали. Докато онова, което времето е запазило за нас, за да го видим, се руши и не се полагат достатъчно грижи за него, няма смисъл от реставрации.

За "Св. 40 мъченици" и другите ни "исторически" реконструкции, няма да говоря, крайно отвратена съм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То така само де се критикува и баба знае. :)

За Търново, Плиска - нещата са ясни. Та са примери по-скоро как не трябва да се възстановяват крепости, но темата е как трябва да се прави това.

Именно поради това обърнах внимание на един наскоро реализиран проект - крепостта Хоталич - разкопаване, частично възстановянате на крепостни стени и сгради, експониране вкл. създаване на информационен сайт - http://hotalich-sevlievo.atspace.com/index.htm

Ясно е, че крапостите у нас са твърде разрушени за да могат те да се превърнат в някаква супер атракция и да се конкурират със западните замъци.

Редица крепости обаче могат да бъдат частично възстановени, така че да се превънат в туристически обекти поне от местно значение, без при това да се губи от тяхната автентичност. Смисъл от реставрации има.

Мисля, че един такъв пример е Хоталич и доста общини у нас могат да последват този пример.

В община Троян пък се възстанови римския кастел Состра.

http://sostra.troyanmuseum.com/krepost.html

http://www.bulgariancastles.com/bulgarianc...tress-sostra-bg

http://www.cherga.bg/statia.php?mysid=768&t=18&

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%...%82%D1%80%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
То така само де се критикува и баба знае.

За Търново, Плиска - нещата са ясни. Та са примери по-скоро как не трябва да се възстановяват крепости, но темата е как трябва да се прави това.

Ами не е само критика. Посочиха се и положителните примери като Калиакра и Казанлъшката гробница, така и отрицателните. Все пак как се прави едно нещо се определя и по това, как не трябва да се прави. Защото именно лошите резултати обосновават защо дадено нещо трябва да се направи по определен начин, а не по друг.

В Търново е можело да се възстанови това, зо което се знае как е изглеждало и да не се съсипват податките за онова, дето не се знае. Там напр. постоената от Кольо Фичето черква "Свети Спас" е без покрив и с буренясала вътрешност, но пък се хвърлиха сумати пари да се правят безобразия като двореца и патриаршията. За патриаршията лошото не е, че просто се намаца отвътре, ами над всичко отгоре това се направи въпреки че има фрагменти от оригиналните стенописи. Вярно, че по тези малки части трудно ще се направи точна реконстрикция, но все пак са достатъчни да се доловят някои особености на стенописната украса и като се следва църковния канон можеше да се направи нещо, което макар и да не е точно копие щеше да дава представа както за епохата, така и за това, дето е било вътре.

Някои от средновековните къщи също са запазени като макети, ама и това не е възстановено.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...