Отиди на
Форум "Наука"

Имало ли е наистина страна с име Балхара?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Скептичен си, защото си пропуснал да се запознаеш с културите в Средна Азия, където от 15ти век пр.Хр. до идването на исляма всички практикуват разни форми на зороастризма. :post-70473-1124971712:

Зороастризъм в Средна Азия през 15 век преди Хр.!!!???

Определено ще те помоля да ми посочиш литература по въпроса. Очевидно тя ще е археологическа, та затова питам - има ли открити зороастрийски сюжети върху артефакти отпреди 3500 г. в Средна Азия?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 113
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Аз лично бих се подписал под ванандашката теория, обаче ме спира фактът, че Вананд e ящт 21, което означава, че това наименование съвсем не е случайно. :lightbulb:

Освен това целият пасаж за смутните времена при цар Аршак ми звучи митологично-легендарно, т.е. не може да се приеме за най-прецизния в съчинението, че по него да се правят такива генерални изводи като кога идват прабългарите на Кавказ. Със сигурност не идват преди аланите, в това никой сериозен учен няма съмнение.

ПП. Липсва ми нашият любим проф. Добрев. Бих бил щастлив, ако можеше да чуем компетентното му мнение за ранното появяване на прабългарите на Кавказ. По времената, когато още не е имало турки. Как ли обяснява интересния феномен?

Link to comment
Share on other sites

Така, понеже виждам, че от завчера насам доста се е изпонаписало по тази тема, ще отговоря в един пост да няколко човека.

До Арманд О'БОЛГ, цитирам:

"Внимателният прочит и анализ на пасажа, в който е упоменат и Мар Абас Катина, недвусмислено сочи, че този автор не е източник на сведението на прабългарите и че това е вметнато от Хоренаци, който явно вече е познавал българите! Следва че нямаме никаква представа какви и кои са били Вунд и преселниците му, има място за различни хипотези!"

Би било чудесно да споделиш с нас какви са тези различни хипотези. Само дано не са от същото качество като на инженера от Украйна, според когото Кирил и Методий били арменци. И една молба. След като явно твърдиш, че Хоренаци просто е хванал българите и ги е пришил (или тропосал) към някакво преселение в Армения, ще те помоля да обясниш защо точно тях е избрал, а не например алани, хуни, скити или каквото му душа поиска.

До Арманд О'БОЛГ, цитирам отново:

"В арменистиката топоними, окончаващи на -анд/-инд имат научна етимология и трактовка, свързана с пеласгите и техния език. Те са от преарменско време и нещата там са пределно ясни!"

В лингвистиката и по-точно в палеолингвистиката, както е в случая, нещата никога не са "пределно ясни". Ако не ме лъже паметта, май точно ти в един пост обясняваше, че арменците били автохтонно население на Задкавказието, имало си ги е там още преди 6000-7000 години. Безумието на това твърдение не мисля и да коментирам. Но, питам аз, след като сте автохтонни, значи нищо преди вас няма как да е имало там. За какви предарменски пелазги говориш тогава? И още едни въпрос - цитирай или посочи извор, който да говори за пелазги на Арменското плато и кога те са се преселили там. Иначе въображението е хубаво нещо. Особено, както отбеляза Ник 1, след някоя ранна ракия.

Ти имаш да обясняваш къде видя оригинала на Мар Абас Катина и "откри"че сириецът е изписал въНъндур, а Хоренаци при превода го е сгрешил с "Х"!!! Същото и при Аревелци, където той или друг е объркал Балх с Башх, поради невнимание,защото буквите "Ш" и "Л",приличали толкова много, та един българин - арменски филолог, който подобно на украинския инженер също не е историк, но е открил фаталната грешка! Ха-ха-ха! Объркал си влака, колега! Не съм писал че арменците са автохтонно население, нито че не са автохтонно, а още по-малко съм изчислявал и подобна история! Бъркаш ме сснякой друг! За пелазгите на Арменското плато си има място, форуми... иди и виж! Не бих могълда го измисля сам, надценяваш ме! Всичко дотук е все по темата и немного далеч от нея, но ти си верен на манталитета си и отново заби при Кирил и Методий и къде ли не! Защо ли ? :crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз лично бих се подписал под ванандашката теория, обаче ме спира фактът, че Вананд e ящт 21, което означава, че това наименование съвсем не е случайно. :lightbulb:

Освен това целият пасаж за смутните времена при цар Аршак ми звучи митологично-легендарно, т.е. не може да се приеме за най-прецизния в съчинението, че по него да се правят такива генерални изводи като кога идват прабългарите на Кавказ. Със сигурност не идват преди аланите, в това никой сериозен учен няма съмнение.

ПП. Липсва ми нашият любим проф. Добрев. Бих бил щастлив, ако можеше да чуем компетентното му мнение за ранното появяване на прабългарите на Кавказ. По времената, когато още не е имало турки. Как ли обяснява интересния феномен?

И на какво се крепи убедеността на сериозните учени по този въпрос? На това че при късно сарматските погребения в Кавказ могилите предхождат ямните погребения със северна ориентация? Дали? :)):

Да професора е необходим да ми брани името от гнусни посегателства целящи да ми отнемат тУранската връзка и благороден произход. :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Скептичен си, защото си пропуснал да се запознаеш с културите в Средна Азия, където от 15ти век пр.Хр. до идването на исляма всички практикуват разни форми на зороастризма. post-70473-1124971712.gif

Magotin, като добър специалист , нямаш право на изказвания от този род. Не съм, аз човека ,разбира се да ти правя корекции , но такива неопределни изказвания не ни помагат много в решаването на сложната проблематика.

Да не говорим, че дори при Херодот няма и намек за "Зороастризъм".

По важния въпрос е правилно да диференцираме дуалистичните и монотеистичните възгледи на богомилите в България и оттам ретроспективно да разгадаем , дуалистка , ерго близкосасанидска ли е религията на древните българи или по-неразвита ''скитска'' религия, която е иманентна (използвам израза на Аспандиат, ако и някои да го сметнат за неудачен) на по-ранните митраистки, зерванистки и др. направления в древноиранската религия.

Link to comment
Share on other sites

ПП. Липсва ми нашият любим проф. Добрев. Бих бил щастлив, ако можеше да чуем компетентното му мнение за ранното появяване на прабългарите на Кавказ. По времената, когато още не е имало турки. Как ли обяснява интересния феномен?

С просто феноменалното, но не и напълно закономерното за случая отсъствие или липса на всякаква формална логика и по-конкретно на нейния подраздел Родово и Видово Понятие!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С просто феноменалното, но не и напълно закономерното за случая отсъствие или липса на всякаква формална логика и по-конкретно на нейния подраздел Родово и Видово Понятие!

:smokeing: "Професорът" е тук. Най-накрая малко щастие в скучното форумно ежедневие... :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сложен въпрос, но от времето на Аркаим /2ро хил. пр.Хр./ в степите се развиват култури, които биха могли да се посочат за предци на прабългарската. Докато в епохата на ВПН в предполагаемите прб комплекси няма нито една монета, няма как да се съгласим, че прб са имали нещо общо с уседналите култури в Бактрия. Тези в северен таджикистан са дядовците на днешните таджики, а вероятно една част от тях се преселват в планинските райони на Памир-Хиндокуш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сложен въпрос, но от времето на Аркаим /2ро хил. пр.Хр./ в степите се развиват култури, които биха могли да се посочат за предци на прабългарската.

Този период не е ли разтеглен доста назад във времето - дори "Риг-ведата" не се датира толкова отдавна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този период не е ли разтеглен доста назад във времето - дори "Риг-ведата" не се датира толкова отдавна?

Аз имам предвид конкретни археологически данни, а не Ведите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сложен въпрос, но от времето на Аркаим /2ро хил. пр.Хр./ в степите се развиват култури, които биха могли да се посочат за предци на прабългарската. Докато в епохата на ВПН в предполагаемите прб комплекси няма нито една монета, няма как да се съгласим, че прб са имали нещо общо с уседналите култури в Бактрия. Тези в северен таджикистан са дядовците на днешните таджики, а вероятно една част от тях се преселват в планинските райони на Памир-Хиндокуш.

А колко монети от Средна Азия са намерени при Аспаруховците от Армази? :)): или пък при Аршаците в Армения...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А колко монети от Средна Азия са намерени при Аспаруховците от Армази? :)): или пък при Аршаците в Армения...

Тук има известно размиване на понятията. По установена практика в науката под "Средна Азия" обикновено се обозначава т.н. зона на уседналост, или ако предпочиташ се обозначава даже Междуречието или даже Седморечието. А иначе общия коректен термин е Централна Азия, който обхваща и степните зони. В Кавказ по принцип материали от Средна Азия рядко се откриват, но такива има в Перешчепина - отвъд всяко съмнение. Че даже и в Дунавска България. Но монети - не.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Въпросната планина Бахл/Балх вероятно може да се отъждестви със споменатата в Авестата планина Vāxəδrikā (вероятно Bāxəδrikā, според Witzel), предадено на гръцки като Βακτρια, вероятно през персийски باختر), с вариант Bāxδī от някой небактрийски диалект (Witzel, M. Early Eastern Iran and the Atharvaveda. Persica 9, 1980). В бактрийски и някои източноирански езици (пашто, мунджи, идга) звукът d се превръща l (видно и в гръко-бактрийски надписи: λασο "10" (=dasa), λογδα "дъщеря" (=duxtar). Така че на бактрийска или някаква сродна диалектна почва формата Bāxlaka- е нормално развитие на Bāxəδrika-. Тази форма с Л на името Бахдрика се е разпространила съответно в арменските и индийските източници (bāhlika с вторична форма bālhika).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител
On 11.02.2010 г. at 8:58, _magotin_ said:

 

Тук има известно размиване на понятията. По установена практика в науката под "Средна Азия" обикновено се обозначава т.н. зона на уседналост, или ако предпочиташ се обозначава даже Междуречието или даже Седморечието. А иначе общия коректен термин е Централна Азия, който обхваща и степните зони. В Кавказ по принцип материали от Средна Азия рядко се откриват, но такива има в Перешчепина - отвъд всяко съмнение. Че даже и в Дунавска България. Но монети - не.

156874068_II.png.e69460bb22dea60edc14e43603e504e7.png

Персийски находки от времето на Шапур II (309 - 379 г.)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...