Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарските имена


Recommended Posts

  • Потребители

То глупотевини има и в тюркските, и в иранските, и (мдааа) в автохтонските писания. Просто всяко стадо си има и мърши.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 255
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

"Индоевропейското Токт"? Трябва да се аргументира по някакъв убедителен/правдоподобен начин че името е индоевропейско по произход..Ти не представяш такива аргументи, въпреки че те попитах как би етимологизираш/преведеш името на Вима Такту/Токт, и как би свързал "Такту" с "Токт"..

Съмненията ти че името Баян е с монголски произход, и обективното наличие на някаква възможност името да не е с монголски произход, не са аргументи за това че то не е с монголски произход...

Не знам какво, и къде си търсил за етимологията на името Баян, аз лично бих търсил в базата на Старостин първо, но се съмнявам че теб те интересува обективната истина (по-скоро, убеден съм че за теб е важно името да не е алтайско - а тохарско, "скитско", или ИЕ), така че не мога да ти давам съвети, които ти не искаш и не би приел..

Името или прозвището Taktu в името Вима Такту е толкова мистериозно, че изказаните предположения за етимологията и значение се свеждат до "taxila" и "takshama"/"takshamasya" ("най-смелия", "най-долестния"- думата е с ирански корени)...Последното за мен е логично, имайки в предвид имената/прозвищата на другите кушански владетели - "най-младия и най-силния", и други такива с наставката "-ишка" ("най-")

http://books.google.bg/books?id=udnBkQhzHH...ama&f=false

http://books.google.bg/books?id=v9s8AAAAIA...ama&f=false

Дали "Такту" е в основата името на Токт, или монголските имена Tokhtа, Tokhtо'а са в основата му - не знам със сигурност. Но тъй като съм убеден за себе си, че името Баян е монголско (ако някой се интересува защо, мога да разкажа защо съм убеден), и тъй като съм убеден че прамонголите "сянби" и "ухуани" владеят и доминират в 3-4 век кажи речи, над цяла Централна Азия (включително и съставляват върхушката на жужаните) - то приемам че и името Токт е с монголски произход..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Какви са имената на прабългарите - какъв е произходът им? Можете ли да се опитате да ги етимологизирате, или - да представите вижданията за техния произход? На какъв език са изговаряни? Има според вассли модели и закономерности, според които може да се предположи какъв е бил техния език?

----------

Няма да коментирам изследването на Бешевлиев, нито това на Ж.Войников (изследовател и познавач на Евразийската история и историография, и автор на монографии), които обективно са най-пълните и цялостни монографии или публикации по въпроса с имената..

моите виждания..

За монголските имена:

- Токту. Името е средномонголско. Монголите дават това име, и производните му, на децата, в случаите че децата от фамилията умират често..Името е заето при татари, карачаевци и балкарци..

- Баян (Батбаян). Едно от често изполваните имена в Монголия ("Паян" в чувашкия език). Означава "Богат"..

- Богорис. Етимологията е монголска. Името Богорис е засвидетелствано като династическо име при Моголите от Индия..

- Ок(с)шум /хш(с)ун/. Исторически името е засвидетелствано като име на началник (вожд) в "Тайната история на монголите"..

вие сте на ход, и ако искате?

За Хърс:

Всъщност , мисля, адекватната етимологизация изисква да се посочат подобни имена при синхронни по време и близки на българите народи.. За спорните монголските имена надявам се, съм ясен по-горе - в предпоследното си съобщение си от днес, що се отнася до синхронността и действителното наличие на протомонголско влияние и доминиране в Централна Азия в 4 век. Ще допълня, че бегълците, избягали вследствие тюркския преврат от жужанския каганат - известни като "авари", а по-късно, като увлекли и включили в себе си ираноезичното население от Средна Азия и заселени в Европа, познати като "европейски авари", са сянби или ухуани..(т.е прамонголи)

Като говориш за "ИЕ -Токт" - можеш да ли посочиш имена на синхронни народи, вместо име - отдалечено на 500 години от българите, име - притежавано от човек, чийто език и което име - нямат връзка с Българите (* това е вярно, ако не пропонираш че иранизираните юежди от Средна Азия/дн. Пакистан, и Северен Индустан познати като "кушани", са в основата прабългарите, а прабългарите са говорили на Кушано-Бактрийски)?.

..Сигурно ще ми посочиш аналогичните или близки осетински имена ( и ако се досетиш за това)..Само че.. при осетите априори има множество монголски имена: досещам се за един осетински историк и археолог, казващ се Тамерлан Габуев , също се досещам за езиковеда, написал статия за т.н. "зеленчуковски надпис", пак с име Тамерлан..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Помолих за цитиране на имената в извори, а попаднах на жестока престрелка - Цок, Чок или Ток, Такто, Токто, или Тутанкамон? :w00t: От статията на Бешевлиев "Иранските елементи" сред тюрлю-гювеча от други имена дори не ми става ясно името Аспарух как е предадено в гръцките или арменските извори. Освен като Испор и Исперих в кирилски извори, друго не намерих.

В Манасиевата хроника имаме КРОУМЪ, в Синодика и други руски извори е БОРИСЪ. Откъде се взе Богорис? ΩΜΟΡΤΑΓ, ОМYPTΑΓ, ОМOYPTΑΓ е по каменни надписи. Вероятно съдържа сричкотворно Р = Omrъtag.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дотук имаме две имена Токт и Баян с малко или повече ясен индоевропейски произход.

За името Баян, бих добавил, че е десетки пъти по-разпространено сред древните руси, отколкото сред древните монголци.

Евентуален славянски елемент при етимологизацията на името не бива да се изключва. Засвидетелствани са десетки Баяновци в Киев, Псков, Новгород (там дори е имало и има улица, наименувана на съответния търговец "Баян") от 11 и 12 век.

Третото име, което бе споменато е БОГОРИС. За него не може да се каже нещо определено преди да бъде изяснено отношението на това име (Богорис) към Борис - името на българския владетел, фигуриращо именно под тази форма в старобългарските паметници.

Някои смятат, че Богорис е сгрешена форма на Борис. Други, че това е първоначалния вариант на името.

Приведената тук хипотеза на Фасмер за "Богорис" от монголското "богори", което означава "малък" е несериозно. Направо да са го кръстили "фъстък" - типично владетелско име!

Друга хипотеза свързва "Борис" със славянското "боря се".

Аргументи за славянския произход:

1. Присъствието на името "Борис" при полабските (германските) славяни през 9 - 10 век.

2. Нетипичната за тюркските езици вокална конструкция в името Борис.

Със сигурност името е изписвано в старобългарските паметници именно като Борис, а не Богорис, така че монголската етимология е най-малко вероятната.

В този случай остават две възможности:

1. Славянски произход.

2. Тохарски произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алгара - ,дъщеря на княз Борис - Algar ,старонемски

Алцек - старокелтски - Alticus

Aлтимир или Елтимир - готското Altimiro

Докс - племенник на Борис - тркаийските имена - Спара -докос , Ама- докос

Дукум - наместник на Крум - тракийско име - Doukoum

Kракра Пернишки - намерете един ханотюркски аналог - няма ,затова КЕЛТСКИЯ е на лице - Cracca , Cracus

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Със сигурност името е изписвано в старобългарските паметници именно като Борис, а не Богорис, така че монголската етимология е най-малко вероятната.

В този случай остават две възможности:

1. Славянски произход.

2. Тохарски произход.

Не е ли най-вероятна връзката с това животно? http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D1%81 /със сигурност в миналото е бил по-разпространен, макар и не в Кавказ./

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дотук имаме две имена Токт и Баян с малко или повече ясен индоевропейски произход.

За името Баян, бих добавил, че е десетки пъти по-разпространено сред древните руси, отколкото сред древните монголци.

Евентуален славянски елемент при етимологизацията на името не бива да се изключва. Засвидетелствани са десетки Баяновци в Киев, Псков, Новгород (там дори е имало и има улица, наименувана на съответния търговец "Баян") от 11 и 12 век.

Третото име, което бе споменато е БОГОРИС. За него не може да се каже нещо определено преди да бъде изяснено отношението на това име (Богорис) към Борис - името на българския владетел, фигуриращо именно под тази форма в старобългарските паметници.

Някои смятат, че Богорис е сгрешена форма на Борис. Други, че това е първоначалния вариант на името.

Приведената тук хипотеза на Фасмер за "Богорис" от монголското "богори", което означава "малък" е несериозно. Направо да са го кръстили "фъстък" - типично владетелско име!

Друга хипотеза свързва "Борис" със славянското "боря се".

Аргументи за славянския произход:

1. Присъствието на името "Борис" при полабските (германските) славяни през 9 - 10 век.

2. Нетипичната за тюркските езици вокална конструкция в името Борис.

Със сигурност името е изписвано в старобългарските паметници именно като Борис, а не Богорис, така че монголската етимология е най-малко вероятната.

В този случай остават две възможности:

1. Славянски произход.

2. Тохарски произход.

Аз съм чувал една, не много достоверна теория, че Борис идва от прабългарското борс или брос, което значело тигър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Дотук имаме две имена Токт и Баян с малко или повече ясен индоевропейски произход.

За името Баян, бих добавил, че е десетки пъти по-разпространено сред древните руси, отколкото сред древните монголци.

Евентуален славянски елемент при етимологизацията на името не бива да се изключва. Засвидетелствани са десетки Баяновци в Киев, Псков, Новгород (там дори е имало и има улица, наименувана на съответния търговец "Баян") от 11 и 12 век.

Третото име, което бе споменато е БОГОРИС. За него не може да се каже нещо определено преди да бъде изяснено отношението на това име (Богорис) към Борис - името на българския владетел, фигуриращо именно под тази форма в старобългарските паметници.

Някои смятат, че Богорис е сгрешена форма на Борис. Други, че това е първоначалния вариант на името.

Приведената тук хипотеза на Фасмер за "Богорис" от монголското "богори", което означава "малък" е несериозно. Направо да са го кръстили "фъстък" - типично владетелско име!

Друга хипотеза свързва "Борис" със славянското "боря се".

Аргументи за славянския произход:

1. Присъствието на името "Борис" при полабските (германските) славяни през 9 - 10 век.

2. Нетипичната за тюркските езици вокална конструкция в името Борис.

Със сигурност името е изписвано в старобългарските паметници именно като Борис, а не Богорис, така че монголската етимология е най-малко вероятната.

В този случай остават две възможности:

1. Славянски произход.

2. Тохарски произход.

Защо не ми кажеш какво значи на "индоевропейски език" името "Токт"?

Интересно ще е да ни разкажеш как според теб от уж древноруското "Баян" се е пръкнало аварското/ухуанското, и прабългарското "Баян"? Пробвай, ама още сега ще ти кажа, че няма да ти излезнат "сметките" по математика и география..

http://en.wikipedia.org/wiki/Bayan_I

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%8F%D0%BD_I

Старобългарските паметници са написани на славянски език..Никоя хипотеза за произхода на името Богорис/Борис не е изключена, но славянската е "голата вода", поради аналогични причини на посочените по-горе. Монголската хипотеза за мен е логична, поради монголското име на единия син на Богорис/Борис..Алтернативно - приемам и виждането на Бешевлиев, че името Богорис/Борис може да е с ирански корени; Името не присъства при осетите. Там имаме подобно на него, но то май е с тюрските корени на "барса":

Барсатæ - Барсаевы

Барсæгатæ / Барсæгтæ - Барсаговы

Барцæгтæ - Барцаговы

---

Борсатæ - Борсаевы, Борзовы

Борситæ - Борсиевы

Комплексарските коментари за владетелските имена, няма да впечатлят никого. Не човекът избира името си, а неговите родители, а пък тяхната култура и традиции много малко зависят от мнението ти.. Името Богорис същестува при Моголите, а при самите монголи има "по-странни" (според теб) по значение владетелски имена, от названието "малък".

Тохарска етимология, а? О моля ти се!! Обиждаше Живко Войников наляво и надясно, гавреше се с него, пишеше че "пише и твори глупости", а си се вкопчил в неговата представа и теза за тохарските корени на прабългарите като бебе за биберон.. Знаеш ли как наричат токова поведение и отношение нормалните хора?..И добре тогава - дай да ти видим тохарската етимология и корени!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В този случай остават две възможности:

1. Славянски произход.

2. Тохарски произход.

Второто категорично отпада. В тохарски няма думи, които започват със звучна съгласна b, освен ако не са будистки термини, заети по книжовен път от санскрит като бодхисатва и подобни. В тохарския всички ИЕ звучни са застъпени като беззвучни: k, t, p, s, sh, ts =[ц]. Изключение са сонорните w, j, m, n, r, l. Аман вече!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дотук имаме две имена Токт и Баян с малко или повече ясен индоевропейски произход.

За името Баян, бих добавил, че е десетки пъти по-разпространено сред древните руси, отколкото сред древните монголци.

Евентуален славянски елемент при етимологизацията на името не бива да се изключва. Засвидетелствани са десетки Баяновци в Киев, Псков, Новгород (там дори е имало и има улица, наименувана на съответния търговец "Баян") от 11 и 12 век.

Същата логика може да се приложи и за името Руслан, което очевидно е тюркско, но се среща навсякъде из Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То не бяха траки, арменци, фригийци, пеласги... сега и келти ли ще сме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аааа, забравихме "монголдурите" май..:)

Аз не ги забравям и за миг :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
То не бяха траки, арменци, фригийци, пеласги... сега и келти ли ще сме?

Ми ние СМЕ! :dwarf:

http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p...amp;postcount=2

оттук http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=11289

Може да се види и това http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=10696

Като се видят аргументацията и методите на двете страни, могат да се направят определени изводи. Както и някои да се откажат от защитаваната от тях теза :P

ПП Последните са отговор на това от друга тема

Колкото до Зенти асо е, би ли посочил конкретно някакъв превод или литература? В книгата на Бешевлиев тази надпис не е тълкуван, а и надписът не ми навява абсолютно никакви мисли.
Малко ги пообърках, ама не съм само аз :P
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми ние СМЕ! :dwarf:

http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p...amp;postcount=2

оттук http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=11289

Може да се види и това http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=10696

Като се видят аргументацията и методите на двете страни, могат да се направят определени изводи. Както и някои да се откажат от защитаваната от тях теза :P

ПП Последните са отговор на това от друга тема

Малко ги пообърках, ама не съм само аз :P

..Нали съм малко скептичен, нещо не съм много убеден че прачувашкия език е бил "пра- или древно -тюркски" /или изобщо тюрски, и съответно не съм убеден тази "р-езичност" е с тюрски корени....Чини ми се (едно дяволче ми се върти в главата :) ) че прачувашкият език е бил алтайски, на ниво преди разделяне на монголския и тюрския например, или е бил някакъв пара-древномонголски/пара-древнотунгусоманджурски, които език в 11 век се тюркизирал, а сега сума ти хора са решили да го изкарат тюркски..

http://www.eurasica.ru/articles/lingvo/glo...rkskih_yazykov/

Ако четем това излиза че прачувашкия език хич не е "древно-тюркски"...Ще ми се да прочета повече за чувашко-монголските (ааа, монголдур:) ) или волжскобългарско-монголските паралели в имена и думи...Онази дама, монголоведката, която беше цитирана в "Иранската теза", беше написала някаква монография или статия по този въпрос, която не можах да намеря в нета..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересно ще е да ни разкажеш как според теб от уж древноруското "Баян" се е пръкнало аварското/ухуанското, и прабългарското "Баян"? Пробвай, ама още сега ще ти кажа, че няма да ти излезнат "сметките" по математика и география..

http://en.wikipedia.org/wiki/Bayan_I

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%8F%D0%BD_I

Старобългарските паметници са написани на славянски език..Никоя хипотеза за произхода на името Богорис/Борис не е изключена, но славянската е "голата вода", поради аналогични причини на посочените по-горе. Монголската хипотеза за мен е логична, поради монголското име на единия син на Богорис/Борис..Алтернативно - приемам и виждането на Бешевлиев, че името Богорис/Борис може да е с ирански корени; Името не присъства при осетите. Там имаме подобно на него, но то май е с тюрските корени на "барса"...

Иранския "Херкулес" Рустам в Farâmarz-nâma на Фидроуси носи вълшебна тигрова кожа вместо доспехи, която се нарича babr-e bayân. Това пак ли е от монголски произход?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Иранския "Херкулес" Рустам в Farаmarz-nаma на Фидроуси носи вълшебна тигрова кожа вместо доспехи, която се нарича babr-e bayаn. Това пак ли е от монголски произход?

babr-e bayаn има значение на "тигрова кожа"/"покривало от кожа на голяма котка"..ей, ами това си е баш прабългарското и аварското име ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Какви са имената на прабългарите - какъв е произходът им? Можете ли да се опитате да ги етимологизирате, или - да представите вижданията за техния произход? На какъв език са изговаряни? Има според вассли модели и закономерности, според които може да се предположи какъв е бил техния език?

----------

Няма да коментирам изследването на Бешевлиев, нито това на Ж.Войников (изследовател и познавач на Евразийската история и историография, и автор на монографии), които обективно са най-пълните и цялостни монографии или публикации по въпроса с имената..

моите виждания..

За монголските имена:

- Токту. Името е средномонголско. Монголите дават това име, и производните му, на децата, в случаите че децата от фамилията умират често..Името е заето при татари, карачаевци и балкарци..

- Баян (Батбаян). Едно от често изполваните имена в Монголия ("Паян" в чувашкия език). Означава "Богат"..

- Богорис. Етимологията е монголска. Името Богорис е засвидетелствано като династическо име при Моголите от Индия..

- Ок(с)шум /хш(с)ун/. Исторически името е засвидетелствано като име на началник (вожд) в "Тайната история на монголите"..

вие сте на ход, и ако искате?

Написах в скоби името Батбаян. Тъй като това име се пренебрегна, ще поясня и допълня: При мъжките монголски имена, думата "Бат" се поставя пред същинското име, за да се подчертаят качествата "мъжественост", "твърдост" и "сила" на човека. "Бат" означава "силен", "здрав"..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ха-ха, наистина уникални Петърдобревски интерпретации, особено тълкуването на гръцкия надпис от Плиска през осетински. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Др. Глишев, да не бъркаме пахлавито с останалите ирански езици. Спахбади му се прищяли... На Запад от Армения... :smokeing: А не щеш ли някой мобадан мобад да те удари по перчема? :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ха-ха, наистина уникални Петърдобревски интерпретации, особено тълкуването на гръцкия надпис от Плиска през осетински. :tooth:

Г-н Tyroglyphos, друга интерпретация, по-интересна ;) :

http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p...p;postcount=567

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Същата логика може да се приложи и за името Руслан, което очевидно е тюркско, но се среща навсякъде из Русия.

Кога се среща? Днес или преди 1000 години? Щото тук не говорим за операта "Руслан и Людмила".
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Др. Глишев, да не бъркаме пахлавито с останалите ирански езици. Спахбади му се прищяли... На Запад от Армения... :smokeing: А не щеш ли някой мобадан мобад да те удари по перчема? :post-70473-1124971712:

И фахр-и падшаханът да управлява имотите на кана сюбегито...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...