Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарските имена


Recommended Posts

Освен в Гърция, името се среща в още един вагон държави. Дуйчев и Пуйчев може и да не са го знаели преди 40 години.

Конкретно, на територията на съвременен Иран има река "Карддама", а един от героите в индийската митология носи името Кардама. Определено говори за индоевропейски произход.

И очаквам с най-голямо нетърпение всичките тези много добре и отдавна известни неща да ги екстраполираш експлицитно на етногенетическо равнище, за да се о.....ш окончателно!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 255
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Апропо, винаги съм се питал дали английското "Чоклит" - шоколад, демек, не идва от монголската дума "спри". Т. е. спри и измааи един шоколад.

Какво друго ти остава, освен да оригиналничиш и да се правиш на остроумен!?

Само че защо точно в този форум, когато шутовщината върви и минава на други места?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И очаквам с най-голямо нетърпение всичките тези много добре и отдавна известни неща да ги екстраполираш експлицитно на етногенетическо равнище, за да се о.....ш окончателно!

"Професор" Добрев, кажете още нещо.

Ако може все така "професорско". Вие представяте т. нар. Военна академия "Георги Сава Раковски".

На това ли учите възпитаниците на Академията? Давайте в същия дух.

Кеф е да ви гледаме сеира и този на приютилата Ви "академия", където се трошат народни пари за такива неграмотни професори като Вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Далее автор отмечает, что «в урянхайском наречии встретились собственные имена, из коих некоторые получились из нарицательных», например, КулунЦак /м/'- от нарицательного имени кулун «жеребенок»",

Тези окончания в тюркските прибавят ли се към прилагателни имена? Защото кулун е май съществително име дори и в това урянхайско наречие....

Колкото до индийската митология: Златни, да ти подскажа, че не всяко име, което се среща в "Махабхарата", е индоевропейско. Напротив, голяма част от имената в тази поема са от местен произход (от субконтиненталните езици) и нямат нищо общо с индоевропейците от степите. Примерно името на главния ведически бог Индра не е от индоевропейски произход.

Това име от "Махабхарата" е било добре известно много преди Дуйчев, но понеже то няма отношение към степните народи, Дуйчев не си е играл да го взема предвид. Просто и ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това име от "Махабхарата" е било добре известно много преди Дуйчев, но понеже то няма отношение към степните народи, Дуйчев не си е играл да го взема предвид. Просто и ясно.

Това е откровение за мен! :w00t:

Не знаех, че "степните" народи (каквото и да означава това?!) носят само точно определени имена и говорят на точно определени, известни само на Дуйчев и на Вас, езици. Ако ги знаете кои са, кажете ни ги и на нас.

Link to comment
Share on other sites

"Професор" Добрев, кажете още нещо.

Ако може все така "професорско". Вие представяте т. нар. Военна академия "Георги Сава Раковски".

На това ли учите възпитаниците на Академията? Давайте в същия дух.

Кеф е да ви гледаме сеира и този на приютилата Ви "академия", където се трошат народни пари за такива неграмотни професори като Вас.

Конкретно, на територията на съвременен Иран има река "Карддама", а един от героите в индийската митология носи името Кардама. Определено говори за индоевропейски произход.

Вместо да ни заглавикваш тук с една обичайно-безобидна метафора, кажи да видим какво общо имат прабългарите с индийската митология, пък тогава аз ще ти гледам сеира!

И се справи със Закона и тези рога на моето напълно легитимно-заслужено научно звание ги сложи на твоя любимец, защото той ги заслужава напълно и изцяло!

Link to comment
Share on other sites

Това е откровение за мен!

Не знаех, че "степните" народи (каквото и да означава това?!) носят само точно определени имена и говорят на точно определени, известни само на Дуйчев и на Вас, езици. Ако ги знаете кои са, кажете ни ги и на нас.

Нищо по-лесно и просто - твоят научен кумир откри и извади от нищото един такъв степен народ и го нарече дребни бълхари! Как ти харесва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Маламир < Баламир

От монголско SH bałamut7

~ WMo balamud ~ balamad, с ономастичния (германо-славянски) суфикс "-мер/-мир"

http://140.247.132.248/huri/pdf/hus_volumes/vVI_n4_dec1982.pdf

The Hunnic Language of the Attila Clan" 428

OMELJAN PRITSAK

------

I. Names of Members of the Dynasty

1. Balamur, Balamber. This name occurs three times in the work of

Jordanes (551); it has come down to us in five variants, which can be

systematized into three categories:5

Balaber

Balamber

Balamur

Balambyr

Balamir.

The form Balaber is undoubtedly a corruption of Balamber, resulting

from the omission of -m-. The forms with the second -b- (Balamber,

Balambyr) seem to evolve from a dittography (b-B) ; -mir, in the variant

Balamir, is certainly secondary and owes its existence to the Gothic

onomastic "suffix"-mir/-mer.6

Therefore I regard Balamur as the only

original Hunnic form of the name. The word recalls the appellative

attested in Mongolian (SH bałamut7

~ WMo balamud ~ balamad),8

meaning "savage, wild, reckless, venturous, dashing, crazy."

------

Същия човек смята че савирите са "сянби" по произход

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8F%D0%BD%D1%8C%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA

5:0 за монголите..

Руско-съветските тюрколози естествено не са били луди, защото се е знаело че "монголите са завоеватели, а русите- цивилизатори на народите от Азия ;)", и тези тюрколзи (башка с Баскаков)са биле наясно че ще им паднат главите (в бъуквалния смисъл;) и кариерите, ако напишат например че аварите (тук имам в предвид жужаните) или савирите са били прамонголи..

Link to comment
Share on other sites

Маламир < Баламир

От монголско SH bałamut7

~ WMo balamud ~ balamad, с ономастичния (германо-славянски) суфикс "-мер/-мир"

http://140.247.132.248/huri/pdf/hus_volumes/vVI_n4_dec1982.pdf

The Hunnic Language of the Attila Clan" 428

OMELJAN PRITSAK

Простотиите на Михайло на гърба на прабългарите и прабългарския език нямат край.

Не препоръчвам на никого да го слуша и още по-малко пък популязира или възнася!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Руско-съветските тюрколози естествено не са били луди, защото се е знаело че "монголите са завоеватели, а русите- цивилизатори на народите от Азия ;)", и тези тюрколзи (башка с Баскаков)са биле наясно че ще им паднат главите (в бъуквалния смисъл;) и кариерите, ако напишат например че аварите (тук имам в предвид жужаните) или савирите са били прамонголи..

Мен лично, повече ме гложди въпросът кои са били прапра-монголите? Дали това са били прасавирите и прааврите или прапра-жужаните?

Какво казват колегите от отделението по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

Мен лично, повече ме гложди въпросът кои са били прапра-монголите? Дали това са били прасавирите и прааврите или прапра-жужаните?

Какво казват колегите от отделението по въпроса?

Монголите излизат на историческата сцена едва след 10-11-и век и да извеждаш от тях тридесетината прабългарски племена през Късната Античност и Ранното Средновековие по огромната територия от Байкал до Рейн е все едно мишка да роди планина!

Монголските думи в прабългарския език са не повече от 4-5, докато прабългарските думи в монголските езици са десетки, а кой знае, може би и стотици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мен лично, повече ме гложди въпросът кои са били прапра-монголите? Дали това са били прасавирите и прааврите или прапра-жужаните?

Какво казват колегите от отделението по въпроса?

Твоите колеги...? Защо питаш мен аджеба?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Простотиите на Михайло на гърба на прабългарите и прабългарския език нямат край.

Не препоръчвам на никого да го слуша и още по-малко пък популязира или възнася!

Професоре, вие сте "ученик" на примерния Сталинов учен Баскаков, не е ли вярно?

Това че монголите са се появили в 10-11 век на историческата сцена (като капка в морето от прабългарите сигурно?..) откъде следва?

Сянби, какви са, ако не прамонголи?

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8F%D0%BD%D1%8C%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA

А киданите (от тук името "Китай") - какви са, ако не прамонголи?

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Zidan/frame26.htm

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Zidan/frame27.htm

Монголските думи в езика им са ясни..стига да не изкарваме и тях прабългари :)

Жужаните, какви са ако не сянби/ухуани (прамонголи)? т.н. истинските авари не бяха ли бегълците от жужанския каганат, след предврата на тюрките там?

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D1%83%D0%B6%D0%B0%D0%BD%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82

"Жужа́ньский кагана́т (кит. 柔然, пиньинь Róurán, кит. 蠕蠕, пиньинь Ruǎnruan, кит. 芮芮, пиньинь Ruòruo, кит. 茹茹, пиньинь Chuòchuo, кит. 蝚蠕, пиньинь Rúruǎn и др.) — союз кочевых монголоязычных народов[2], которые господствовали в степях северного Китая в промежутке между исчезновением хунну в IV веке и подъёмом Тюркского каганата в VI веке. Религия — Тенгрианство. Придворный историк династии Северная Вэй сообщает, что господствующее племя представляло собой ветвь сяньби."

Link to comment
Share on other sites

Професоре, вие сте "ученик" на примерния Сталинов учен Баскаков, не е ли вярно?

Политиката няма нищо общо с Науката!

Голямата заслуга на проф. Баскаков пред българите и България е в това, че той пръв в Тюркологията обособява и описва прабългарите и прабългарския език като отделно-самостоятелна и то първа по ред Булгарска Група в Тюркското Етнолингвистично Семейство.

Същевременно пак той въвежда и български подгрупи в Огузската и Къпчашката Групи, в които поставя езиците със силен български субстрат - гагаузски, кумански, татарски и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Монголските думи в прабългарския език са не повече от 4-5, докато прабългарските думи в монголските езици са десетки, а кой знае, може би и стотици.

Професоре, най-коленопреклонно те моля да обясниш следното: как откриваш (или тюрколозите как откриват) десетки или стотици прабългарски думи в монголските езици, след като писмено засвидетелстваните прабългарски думи от VІІІ-Х век са не повече от 30-40?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Политиката няма нищо общо с Науката!

Голямата заслуга на проф. Баскаков пред българите и България е в това, че той пръв в Тюркологията обособява и описва прабългарите и прабългарския език като отделно-самостоятелна и то първа по ред Булгарска Група в Тюркското Етнолингвистично Семейство.

Същевременно пак той въвежда и български подгрупи в Огузската и Къпчашката Групи, в които поставя езиците със силен български субстрат - гагаузски, кумански, татарски и др.

Има има връзка между руско-съветската политика и наука , и тя за съжаление тя се вижда (аз я виждам) точно при Баскаков: при пропонираната и създадена от него постановка /схема/, че езика на аварите-жужани и сянби (прамонголи), /и за който език няма достатъчно данни/ - е пратюркски..

В руско-съветската доктрина монголите са чужди и завователи, ествесвено е да се омаложави или изтрие техния принос и история, и когато имаме спуснати отгоре политически тези. Баскаков съвсем ясно в изложението (предговорът) си според мен, споменава и цитира "Другаря Сталин" с чинопреклонение/раболепство..Е как да тълкуваме цялостната ситуация: Дали наистина аварският език е пратюркски (което според мен всъност е нянакъв полу-, /да не кажа абсолютен абсурд/, разглеждайки исторически развитието на "аварите" ), или че Баскаков просто е следвал безпрекословно политическите модели и течения? Все пак обективно?: не е ли вярно, че един език за които нямаме данни, може да се изкара че е почти всякакъв? "Филолог и бог могат всичко", ама къде е границата тук?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Монголските думи в прабългарския език са не повече от 4-5, докато прабългарските думи в монголските езици са десетки, а кой знае, може би и стотици.

Можете ли да изброите тези 4-5 монголски думи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маламир < Баламир

От монголско SH bałamut7

~ WMo balamud ~ balamad, с ономастичния (германо-славянски) суфикс "-мер/-мир"

http://140.247.132.248/huri/pdf/hus_volumes/vVI_n4_dec1982.pdf

The Hunnic Language of the Attila Clan" 428

OMELJAN PRITSAK

5:0 за монголите..

Руско-съветските тюрколози естествено не са били луди, защото се е знаело че "монголите са завоеватели, а русите- цивилизатори на народите от Азия ;)", и тези тюрколзи (башка с Баскаков)са биле наясно че ще им паднат главите (в бъуквалния смисъл;) и кариерите, ако напишат например че аварите (тук имам в предвид жужаните) или савирите са били прамонголи..

Прочетох набързо част от горната статия на Прицак и ми падна ченето. Този "харвардски професор" слага равенство между латинското име Donatus (в гръцка транскрипция Donatos) и предполагаема хунска дума за "кон"... Представям си колко валидни са и монголските му етимологии, които нямам възможност да проверя.

Link to comment
Share on other sites

Можете ли да изброите тези 4-5 монголски думи?

Из монгольских языков: хоругва, тулши (ПреслНадпись), совр. диал. туча ”шлем”, монг. тоболга-толга ”голова”; наръм "фин, нежный", монг. нарин; *байан - авар. Баян, но дунайболг. Боян, струс. Боян, монг. байан ”богатый” и поэтому не изключено и обратное заимствование, но более вероятно, что это является общим словом еще со времени Алтайского Языкогого Союза, когда прото-тюрки и прото-монголы находились в симбиозе (Баскаков), который продлился и на етапе прото-болгар и прото-монголов, но уже в виде теснейших этно-лингвистических контактов, при том во время и условиях Алтайского Языкового Союза не только обменивались языковыми единицами, но и уравнивались и отождествлялись генетико-типологически неодинаковые языковые единицы, а даже и возникали и образовались новые и общие для некоторых алтайских языков единицы.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Из монгольских языков: хоругва, тулши (ПреслНадпись), совр. диал. туча ”шлем”, монг. тоболга-толга ”голова”; наръм "фин, нежный", монг. нарин; *байан - авар. Баян, но дунайболг. Боян, струс. Боян, монг. байан ”богатый” и поэтому не изключено и обратное заимствование, но более вероятно, что это является общим словом еще со времени Алтайского Языкогого Союза, когда прото-тюрки и прото-монголы находились в симбиозе (Баскаков), который продлился и на етапе прото-болгар и прото-монголов, но уже в виде теснейших этно-лингвистических контактов, при том во время и условиях Алтайского Языкового Союза не только обменивались языковыми единицами, но и уравнивались и отождествлялись генетико-типологически неодинаковые языковые единицы, а даже и возникали и образовались новые и общие для некоторых алтайских языков единицы.

Ясно. Нищо ново под слънцето.

1.наръм не е чист турцизъм? نارين

2. Каква е монголската думи, която съответства на предполагаемото ви тулши?

3. За хоругва има нови студии.

Очевидно сте пропуснали поне още толкова думи, които се срещат в старобългарските писмени паметници.

Link to comment
Share on other sites

Ясно. Нищо ново под слънцето.

1.наръм е чист турцизъм? نارين

2. Каква е монголската думи, която съответства на предполагаемото ви тулши?

3. За хоругва има нови студии.

4. Очевидно сте пропуснали поне още толкова думи, които се срещат в старобългарските писмени паметници.

1. Това и аз го зная, но тук е с типичното праб. редуване Н-М, което не е характерно за турския език!?!

2. Тоболга "глава".

3. Не съм попадал, дайте библиография.

4. Съмнявам се и понеже това твърдите вие, редно е да ги посочите тези мои пропуски, а може и публикации на тази тема, ако такива изобщо има!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Фантазиите на разни руски учени, пренесли се у "прабългариста" Добрев не могат да обяснят нещо много просто, но фундаментално - как у монголите има десетки, даже стотици? прабългарски думи, а у славяните - пет-шест, при това съмнителни. Разбира се, тук би могло да ни се поднесе любимата теза на съветската наука - а именно, че прабългарите били толкова невъобразимо малко, че просто не оставили следа. Което ни води към извода, че цялата работа е една псевдонаучна схема, която се повтаря папагалски 50-60 години, за щастие у нас вече само от няколко динозавъра. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Това и аз го зная, но тук е с типичното праб. редуване Н-М, което не е характерно за турския език!?!

2. Тоболга "глава".

3. Не съм попадал, дайте библиография.

4. Съмнявам се и понеже това твърдите вие, редно е да ги посочите тези мои пропуски, а може и публикации на тази тема, ако такива изобщо има!?

Как ще се обясни развитието (фонетичното) от тоболга "глава" до тулши/тулсхи? Как ще се преведе тулши/тулсхи, като какъв военен аксесоар? Като "шлем" ли?

Възможно е обаче прабългарското тулши/тулсхи да не е означавало само (или изобщо) "шлем", а "колчан". Какви са съображенията ми.

Тýл –"дълга, права и цилиндрична опашка на кратуна; особен вид дълги и цилиндрични кратуни" (село Стубел, Монтанско); туловàт – "наподобяващ цилиндър" (село Стубел, Монтанско); тýлест "цилиндричен" (село Стубел); тýлец "съдинка, в която се държи квасец, увитв платно, за задушница" (село Стубел); тульць "дупка на горния воденичен камък, през който пада житото, гърло"(село Стубел); тýле – "стар тип цилиндрични кошери" (Кюстендилско); тýл – "кутия, направена от кора на дърво" (село Добралък, Асеновградско). Към тези примери следват да се добавят следните: тлъчник "съд в който се счуква лук, чесън" (Кичевско, Македония); тýлешник "съд в който мливарите носят свещите, когато ходят нощно време на воденица"; тул – 1) "кожен калъф за носене на стрели, колчан", 2) "кожен калъф за пищов, кобур, 3) "голяма кратуна за държене на вода" (в говора във Видинскои Белоградчишко).

За това, че тулши/тулсхи ще да е всъщност колчан, а не шлем има и други аргументи. Такава дума е употребена в старобългарския превод от ХІV век на "Хрониката на Константин Манаси", в главата "Царуването на Марко Андонин":

"А беше Левкие красив и телом и по нрав,

на ръст прекрасен и със благороден вид,

хубавец и русокос и с румено лице,

който и събрал се с врагове високомерни,

които войни били безброй и тулоносци,

но лъконосния народ накрая победил той".

"Лъконосният народ" са партите, с които Луций Вер и Марк Аврелий водели тежки войни в Месопотамия."Тулоносците" явно отново са партите. Тулоносец следва да означава "Носещ колчан, колчаноносец".

Че тул означава "колчан", т.е. отново продълговат и цилиндричен предмет, личи от употребата на думата в Библията: "... земи прочее още сега оръжията си, тула си и лъка си, излез на полето и ми улови лов" (Битие, 27 :3).

Иначе що се отнася до произхода на думата тул със значение най-общо на "цилиндричен предмет, цилиндричен съд, цилиндричен съд за течност" аз съм силно скептичен относно монголската връзка (особено докато не видя как се осъществява преходът тоболга > тул). Затова пък мога да посоча някои други близки семантично и още по-близки фонетично паралели.

Нашето тулши/тулсхи/тул е вероятно заемка от средноперсийски. За сравнение пехлевийското dōl "кофа; водолей (зодия)" и кюрдското dōl "кофа за вода". При персите и кюрдите обаче думата може да е от семитски произход, срв. асирийското daula, еврейското dəli, арамейското dual, арабското dawl, сирийското dalū, dūli – всички със значение на "кофа, ведро".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не могат да обяснят нещо много просто, но фундаментално - как у монголите има десетки, даже стотици? прабългарски думи, а у славяните - пет-шест, при това съмнителни.

Е това е въпрос наистина право в десятката. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Написаното от Аспандиат за тулши ми се стори бая интересно. Такива изследвания трябват, за да научим повече за прабългарския език!

Ще си позволя "откритие", което може и да е пълна глупост, ама ...

Прана - букв. жизнена сила. Едно от архаичните санскритски понятия ... Изписва се с удвояване на средното "а", което свидетелствува, че има две съставки: "пра" - начално, първично и "ана" - храна, земя и др. ... Изобщо тя е в основата на всички автономни процеси (респ. нервни потоци, рефлекси и др.), които характеризират и запазват живота, ето защо праната често бива характеризирана и като живот (джива). - Индийски санскритски първоизточници

ПРАНА -> ХРАНА?

ДЖИВА -> ЖИВОТ? - В руски е жизнь, да не би да е някакво уникално пак само за българските славяни преобразуване :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...