Отиди на
Форум "Наука"

Тютюнопушенето - култура, политика, права, задължения


Recommended Posts

  • Мнения 56
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

От както свят светува пушенето винаги убива. От ограниченията на пушенето на обществени и работни места може само да се спечели. Може да се изброят хиляди примери за това. В държавите на запад, които имат вече ограничения, хората боледуват по-малко от болести, свързани с тютюна, и живеят по-дълго. В България ситуацията е трагична, много пушачи и ниска продължителност на живота. След като България е в ЕС мисля, че ограниченията са необходими.

Аз съм НЕпушач, но толерирам пушачите при мой избор. Не харесвам пушачите, защото смърдят на дим, повечето са нерваци, нетолерантни и арогантни, могат да ми изгорят дреха с цигарата си (ауу), проявявайки толерантност дишам техния издишан дим, а това ми вреди(и на двама ни). Ако пушач толерира мен, като не пуши, той само може да спечели чист въздух, което ще е добре и за двама ни.

Решението на този проблем може да стане само с няколко мерки едновременно - ЗАКОН, ред, образоване на хората, организация за спазване на закона и контрол на цените(по-скъпо) и сивата икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както много неща така и тютюнопушенето ще е проблем за БГ обществото. Винаги ще има опозиция с измукани от пръстите аргументи за дискриминацията. им. Проблем ще е, защото имаме слабо правителство, необразованост на млади и зрели хора и много пушачи. Повечето пушачи са "еталона и примера" на идното поколение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ясно, дискриминация. И аз съм непушач, така че ограниченията върху тютюна са ми изгодни, но други ограничения не са, а нещата са свързани. Една дискриминация оправдава други. Това не е представата ми за демокрация. Предпочитам си консервативната демокрация от ХІХ в., която не си играеше с измислени права ("право на чиста околна среда", моля ви се), а се движеше на едро - свобода на съвестта, на словото, на частната собственост, на съдружаване... Аман от всички зеленикави политико-здравословни глупости, които са си нов соц. Ще пропуша зорлен на дърти години заради простотиите на ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно, дискриминация. И аз съм непушач, така че ограниченията върху тютюна са ми изгодни, но други ограничения не са, а нещата са свързани. Една дискриминация оправдава други. Това не е представата ми за демокрация. Предпочитам си консервативната демокрация от ХІХ в., която не си играеше с измислени права ("право на чиста околна среда", моля ви се), а се движеше на едро - свобода на съвестта, на словото, на частната собственост, на съдружаване... Аман от всички зеленикави политико-здравословни глупости, които са си нов соц. Ще пропуша зорлен на дърти години заради простотиите на ЕС.

Ако искаш да пропушиш еми избора е твой, но не пречи на избора на хората, които искат да дишат чист въздух. Пожелавам ти целия положителен ефект от цигарите да е изцяло за тебе.

Само искам чисто сърдечно да ти кажа, ДАНО НЕ станеш пушач, че това ще ти е трунообратим проблем някой ден. Дали при търсене на работа, пътуване в чужбина, дали при търсене на партьори за бизнес или за сформиране на семейство, но ще ти е проблем.

Тази дискриминация е оправдава всичко. Печелят и двете страни. Онзи които иска да пуши – у дома, в мазата или на обозначени за това места. Толкова за това.

Това в България не е демокрация, то е свободия. Всеки прави каквото си ще.

Какво против имаш за "правото на чиста околна среда" ... Ти обичаш ли да ти е мръсна околната среда, да е осеяна и разкрасена с торби, фасове, цигарени кутии ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В антитютюневия патос има някаква левичарска жилка, която буди консервативния идиот в мен и ме кара да искам да запаля адски тлъста и скъпа пура, да развея южняшкото знаме и да почна да бия негри с камшик, да сека дървета и да избивам редки дребни животинчета с ценна кожа.

И аз така ).

Работник на стоеж чете надпис на кутия цигари "МНЗ предупреждава че тютюнопушенето вреди на вашето здраве" и ядно просъсква "А на лопатите нищо не пишат гадовете".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Споко, Deniz, няма да пропушвам, нито си държа старите чорапи на радиатора, за да ми ухаят - от любов към мръсотията, ама мисля, че разбираш какво имам предвид.

Признавам, че за мен обаче е етичен проблем да гледам на тютюнопушенето като на лош порок, а, да речем, на хомосексуализма - като на "различие". Не се опитвам да изместя темата, просто смятам, че европейските чиновници нямат ясна юридическа визия за бъдещето.

При мен нагласата е обратна - гледам на хомосексуализма като на заболяване, на тютюнопушенето като на "различие" и смятам, че Европа и България имат много по-страшни проблеми от тези. Например имиграцията от страни извън Съюза, социалната зависимост на част от коренното население, такива ми ти работи...

Фружин, +1 на това с лопатата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейските чиновници си знаят работата много добре, а българските да си опичат акъла, че при тях не само, че не е ясно, а дори не съществува някаква визия за бъдещето.

Всяка европейска държава си има свой собствени проблеми. Нещата трябва да се подреждат едно по едно, разбира се, че има приоритетни проблеми, но тютюнопушенето е нещо, което е забранено в развитите държави(има ли нужда от обяснение, защо?), а в България все още е казус. Еми до кога?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Признавам, че за мен обаче е етичен проблем да гледам на тютюнопушенето като на лош порок,

Пушачите поне няма да умрат от Алцхаймер. :tooth:

Другаруваме си чрез пороците. Светиите или са на небето, или светийското им житие ни е недостъпно. Ако ги срещнем на улицата - надуват се, не ни допускат. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е за тютюнопушене и затова малко откровения и лични знания от мен.

Като НЕпушач много бих искал да видя обществото пушачи толерантно към НЕпушачите. Както е в Германия, Англия, Канада, САЩ и много други развити страни.

Искам да има ограничения на тютюнопушенето на работни места, покрай паркове и училища. Да има заведения за НЕпушачи. Като казвам да не се пуши покрай паркове и райони на училища, детски градини го казвам, защото идеята е не само да не се тровят децата , но и да не се дава лош пример. Все пак те са бъдещето на държавата, не трябва да се учат на "лошите неща".

Ех ако можеше да се разчита на култура и възпитание - досега да беше станало и то доста отдавна. Какви политици имаме, даже има списък .. хубавци. Хварлете един поглед.

http://capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2010/04/28/894110_koi_kak_glasuva_za_pusheneto/

В Турция (не е в ЕС) глобата за пушач в затворено помещение е - 65 лв.(магазин, ресторант, мол...) плюс глоба и за собственика (много солидна четирицифрена глоба).

В Канада е забранено да пушиш на публични места и в личната си кола ако возиш деца. Има ги всякакви хора, за всеки случай хората са направили забрана.

В Ирландия пушенето на обществени места и заведения е забранено със закон от март 2004 - пушачите също са били"за".

Хората назапад отдавна се го разбрали, че полза от цигарите НЯМА. Да видим ние кога ще го разберем. Света върви към забрана на пушенето, говоря за читавите страни, а не за .. щях да кажа неприлична дума.

В Иран, Ирак, Либия, България, Казахстан, Туркменистан, Азърбайджан, Русия и Украйна пушенето е разрешено!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ентусиазмът Ви е похвален, ако не е предизвикан от хипохондрия или алтруизъм. :bigwink:

Нямам никава хипохондрия или алтруизъм.

Ако трябва да бъда честен, аз си мисля само и едивствено за мен. Не съм краен егоист.

Бих бил удовлетворен да живея в среда която виждам назапад, все пак нали на там сме тръгнали. Искам да има хора които проявяват търпимост ПОНЕ за тютюнопушенето. То е ясно, че българина не е толерантен, но поне затова се моля да прояви разбиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз цъкнах за лопатите ;).

Темата е за тютюнопушене и затова малко откровения и лични знания от мен.

Като НЕпушач много бих искал да видя обществото пушачи толерантно към НЕпушачите. Както е в Германия, Англия, Канада, САЩ и много други развити страни.

Какво точно значи това??? Когато съм в компания на непушачи - просто не пуша. Това не го смятам даже за толерантност, а за правило. В моите компании има доста непушачи, просто се разделяме ;). Пък и избираме заведения с хубав климатик (вече има). Специално внимание на децата, даже на едно ако му пречи излизаме на вън (дима де, като оставим това, че ги слагаме от силно проветрявания край).

Искам да има ограничения на тютюнопушенето на работни места, покрай паркове и училища. Да има заведения за НЕпушачи. Като казвам да не се пуши покрай паркове и райони на училища, детски градини го казвам, защото идеята е не само да не се тровят децата , но и да не се дава лош пример. Все пак те са бъдещето на държавата, не трябва да се учат на "лошите неща".

Има си! Покрай и в паркове и в Щатите няма, няма и да има! А това за заведенията си е пазарна икономика ;). Колко има в БГ? Аз знам...едно. По отношение на примера ;). Телевизита е много по-лош! Ма да се забрани? Аааа кои са лошите неща? Ако ме убедиш, че кат пуша съм лош, преставам веднага!

Ех ако можеше да се разчита на култура и възпитание - досега да беше станало и то доста отдавна. Какви политици имаме, даже има списък .. хубавци. Хварлете един поглед.

http://capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2010/04/28/894110_koi_kak_glasuva_za_pusheneto/

Не съм хвърлил поглед, така, че не коментирам това. КУЛТУРА И ВЪЗПИТАНИЕ!!! Имаше един лаф каква култура какъв к** като кремиковските комини ;). Сега за възпитанието. Пол Пот и Йенг Сари се опитаха да превъзпитат децата - резултата е ясен ;). Не отричам възпитателната роля, но само на семейството. Не само в днешно време, но и преди демокрацията училището не възпитаваше (с редки изключения). Възпитава семейството, преди улицата сега телевизеята или пак улицата (ако има забрана). Това е сериозна и много голяма тема, която няма нищо общо с тютюна (или малко общо).

В Турция (не е в ЕС) глобата за пушач в затворено помещение е - 65 лв.(магазин, ресторант, мол...) плюс глоба и за собственика (много солидна четирицифрена глоба).

В коя Турция??? Че аз знам поне един непушач убит щото си..."е търсил правата", бармана просто извадил пушката. Ако не си бил там за какво приказваш? Ни едно заведение не видях където не се пуши. Както не видях табелки, маса за пушачи и за не пушачи. Но това в Истамбул де, в Анкара и в Анадола не съм бил.

В Канада е забранено да пушиш на публични места и в личната си кола ако возиш деца. Има ги всякакви хора, за всеки случай хората са направили забрана.

В Ирландия пушенето на обществени места и заведения е забранено със закон от март 2004 - пушачите също са били"за".

Хората назапад отдавна се го разбрали, че полза от цигарите НЯМА. Да видим ние кога ще го разберем. Света върви към забрана на пушенето, говоря за читавите страни, а не за .. щях да кажа неприлична дума.

В Иран, Ирак, Либия, България, Казахстан, Туркменистан, Азърбайджан, Русия и Украйна пушенето е разрешено!

В Канада не съм бил, но в Ирландия можеш да си пушиш ;). Не си прав за наааа Запад, а Франция, а Италия и Испания? Ти кола караш ли? Аз кат пуша тровя мене си (гледам да не пуша при непушачи). Ама навъртам поне по 40к километра годишно което не е много (един таксаджия в София навърта 200к). Колко вредни емисии излизат от един, хайде 2 пакета или кутии цигари? Колко от литър бензин или нафта? Ще взема да намеря факти. Знаеш ли колко са колите в София? Или в Кебек? Знаеш ли какво е въглероден оксид? Не мехурчетата в Кока-колата ;).

Тютюнопушенето си е избор на самия човек ;), ако не желаеш да се видим с теб на една маса (щот аз пуша и ще пуша) това си е твой избор. Използването на някои неща въпреки, че са вредни за всички е....цивилизация ;). Верно аз мога да умра от това, то ти пък може да умреш от пържоли, или от тичане в парка (да не дава Господ не го пожелавам на никого). Абеее и от Асперин се умира ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом непушиш пред приятели, деца и познати това за мен е похвално. А знаеш ли като помоля някой непознат до мен да не пуши, че ми е неприятен цигарения дим и той знаеш ли какво ми отговоря. Иди седни на другото място. И тоя смешен закон за разделянето на пушачи от непушачи беше и е пародия на закон. Нещо то рода на .. „в басейна не се пикае, но в ъглите е позволено”.

Самия факт, че пушиш е достатъчен да ти кажа, ДА ти си лош. Спри да пушиш. Аз ТВ рядко гледам, поради тъпите предавания. И недей се отклонява от темата. Темата е за тютюнопушенето и нека да говорим само за него, а не за коли, телевизия и пр. Те са друга и също много важна тема.

Културата и възпитанието са съществени и важни неща за облика на един народ. А то се основа в семейството,гради се върху него, влияе се от улицата и приятелите нека кажем околните хора, и настроения, и също така зависи и от самата личност(дали е образован, умен .. знаеш лични качества и придобивки). Има един потребител alvassareiro той ще ти обясни за културата и значението й. Чети постингите му.

В Ню Йорк в офисите и в закритите помещения не се пуши. Освен това, ако отидеш в на работния си офис с облекло, което мирише на цигари - ще гледат на теб като на нечистоплътен и мърлив човек.

Нека да ти кажа нещо за Турция и тютюнопушеното там.

На 19 май 2008 година Турция се приема закон за забрана на пушенето на публични места, определени открити и затворени пространства(уточнил съм по долу). Намери си човек които знае добре турски и седнете да четете ето този линк

http://www.malatyaguncel.com/news_detail.php?id=10385&uniq_id=1273480669

Ако не ви стига, като доказателство ще намеря още.

Само да ти нахвърля къде е ЗАБРАНЕНО.

- В затворени помещения на обществено обслужващи сгради, коридори, включително всякакъв вид сгради с образователна, здравеопазваща, производствена, търговска, социална, културна, спортна, развлекателна и други подобни цели.

Разни фирмени дистрибутори и таксиметрови шофьори нека да включим и автомобилния, железопътния, морския и въздушния транспорт

Училища, универститети, класни стаи и техните дворове. Нали си говорихме за лошия пример. Ей тук е най-показателно. Децата се влияат от всичко и всеки.

Знаеш ли колко рядко (просто, защото не пътувам често), но съм попадал на такси в БГ, което мирише на цигари въпреки натрапчивия аромат на ароматизаротра. Имах 3 случая в Ст.Загора да попадна на таксиметров шофьор, които пуши и е отворил с около 2 пръста прозореца на врата си. А стикера за забрана на пушеното е на вратата. Хе хе хе.

Колите са друга тема, отвори и пиши там. Аз нямам кола и нежелая да имам. Просто в България да имаш кола е скъпо и ненужно удоволствие при положение, че е огромен пасив, а аз залагам на активи.

С тебе на маса, НЕ.

В Канада не съм бил, но в Ирландия можеш да си пушиш ;). Не си прав за наааа Запад, а Франция, а Италия и Испания? Ти кола караш ли? Аз кат пуша тровя мене си (гледам да не пуша при непушачи). Ама навъртам поне по 40к километра годишно което не е много (един таксаджия в София навърта 200к). Колко вредни емисии излизат от един, хайде 2 пакета или кутии цигари? Колко от литър бензин или нафта? Ще взема да намеря факти. Знаеш ли колко са колите в София? Или в Кебек? Знаеш ли какво е въглероден оксид? Не мехурчетата в Кока-колата ;).

Тютюнопушенето си е избор на самия човек ;), ако не желаеш да се видим с теб на една маса (щот аз пуша и ще пуша) това си е твой избор. Използването на някои неща въпреки, че са вредни за всички е....цивилизация ;). Верно аз мога да умра от това, то ти пък може да умреш от пържоли, или от тичане в парка (да не дава Господ не го пожелавам на никого). Абеее и от Асперин се умира ;).

Да ти кажа за Испания.

Барове и Ресторанти под 100кв.м. решават къде да пушат пучачите и къде да стоят НЕпушачите. Правителството им дава избор на собствениците дали да има място за пушачи или да няма.

Барове и Ресторанти над 100кв.м. разделят на две помещението за едните и другите.

Има лепенки които те уведомяват къде се пуши и къде НЕ.

"Está permitido fumar"- Пушенето е разрешено

"No está permitido fumar" – Пушенето е забранено

"Zona para fumadores"- Зона за пушене.

Факт. Е че трудно се намира бар/ресторант за НЕпушачи.

Да ти кажа за Италия.

Не ти пожелавам да попаднеш на цивилен полицай, който следи за ей такива като тебе – пушачи. И тогава ще ти лепнат една хубава глоба от 275 евро. Нищо, че покрай тебе има италианци, дето пушат където им падне. Когато имаше дебати за закона, хората гласуваха с 83% ЗА забраната.

Да ти кажа за Франция.

Политиката им е основно да увеличават цената, закон има, но се игнорира. Те не са и никога не са ми били пример за подражание. Париж е отвратителен град.

Ето малко образност на нещата.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В едно много приятно хотелче в Барселона имаше възможност да си избера стая за пушачи или непушачи. Не пафкам, избрах тая за непушачите. Влизам си в стаята, на нощното шкафче - пепелник. На балкончето - пепелник. В банята... пепелник. Но наистина е въпрос на елементарно възпитание човек да съобрази кога да запали и дали е уместно да окажда деца, астматици и хора, които просто не обичат тютюнеца. Satis eloquentiae.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В едно много приятно хотелче в Барселона имаше възможност да си избера стая за пушачи или непушачи. Не пафкам, избрах тая за непушачите. Влизам си в стаята, на нощното шкафче - пепелник. На балкончето - пепелник. В банята... пепелник. Но наистина е въпрос на елементарно възпитание човек да съобрази кога да запали и дали е уместно да окажда деца, астматици и хора, които просто не обичат тютюнеца. Satis eloquentiae.

Напиши го цялото де .. satis eloquentiae, sapientiae parurn

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом непушиш пред приятели, деца и познати това за мен е похвално. А знаеш ли като помоля някой непознат до мен да не пуши, че ми е неприятен цигарения дим и той знаеш ли какво ми отговоря. Иди седни на другото място. И тоя смешен закон за разделянето на пушачи от непушачи беше и е пародия на закон. Нещо то рода на .. „в басейна не се пикае, но в ъглите е позволено”.

Мерси, за похвалното! По отношение на другото, зависи? Ако си на място дето се пуши, той е прав, ако не ти.

Самия факт, че пушиш е достатъчен да ти кажа, ДА ти си лош. Спри да пушиш. Аз ТВ рядко гледам, поради тъпите предавания. И недей се отклонява от темата. Темата е за тютюнопушенето и нека да говорим само за него, а не за коли, телевизия и пр. Те са друга и също много важна тема.

Ахааа, така си и знаех ;)! Аааа ти добър ли си кат не пушиш? Или пар екселанс едното определя другото? Всички теми са свързани. По горе пишех за вредните неща които ядем, ама и това не е по темата? Вероятно ДА.

Културата и възпитанието са съществени и важни неща за облика на един народ. А то се основа в семейството,гради се върху него, влияе се от улицата и приятелите нека кажем околните хора, и настроения, и също така зависи и от самата личност(дали е образован, умен .. знаеш лични качества и придобивки). Има един потребител alvassareiro той ще ти обясни за културата и значението й. Чети постингите му.

Така е! Ама ама с призиви и лозунги не става! И двете се получават в семейството, в училището или на улицата. По-късно в приятелски кръг. Португалеца го знам (че кой не го знае ;)). Чета го внимателно и без ти да ми казваш.

В Ню Йорк в офисите и в закритите помещения не се пуши. Освен това, ако отидеш в на работния си офис с облекло, което мирише на цигари - ще гледат на теб като на нечистоплътен и мърлив човек.

Не съм ходил в Голямата Ябълка. Но и да отида ще е на екскурзия, а не на работа. По тая логика, всеки който "мирише" на нещо е вреден, т.е. нечистоплътен. Аз не понасям миризмата на невен и на ябълка, значи ли това, че ако някой се е измил с такъв шампоан или дущ гел е такъв?

Нека да ти кажа нещо за Турция и тютюнопушеното там.

На 19 май 2008 година Турция се приема закон за забрана на пушенето на публични места, определени открити и затворени пространства(уточнил съм по долу). Намери си човек които знае добре турски и седнете да четете ето този линк

http://www.malatyaguncel.com/news_detail.php?id=10385&uniq_id=1273480669

Ако не ви стига, като доказателство ще намеря още.

Само да ти нахвърля къде е ЗАБРАНЕНО.

- В затворени помещения на обществено обслужващи сгради, коридори, включително всякакъв вид сгради с образователна, здравеопазваща, производствена, търговска, социална, културна, спортна, развлекателна и други подобни цели.

Разни фирмени дистрибутори и таксиметрови шофьори нека да включим и автомобилния, железопътния, морския и въздушния транспорт

Училища, универститети, класни стаи и техните дворове. Нали си говорихме за лошия пример. Ей тук е най-показателно. Децата се влияат от всичко и всеки.

Знаеш ли колко рядко (просто, защото не пътувам често), но съм попадал на такси в БГ, което мирише на цигари въпреки натрапчивия аромат на ароматизаротра. Имах 3 случая в Ст.Загора да попадна на таксиметров шофьор, които пуши и е отворил с около 2 пръста прозореца на врата си. А стикера за забрана на пушеното е на вратата. Хе хе хе.

Колите са друга тема, отвори и пиши там. Аз нямам кола и нежелая да имам. Просто в България да имаш кола е скъпо и ненужно удоволствие при положение, че е огромен пасив, а аз залагам на активи.

С тебе на маса, НЕ.

За Турция, знаеш разпоредбите, но не знаеш как е. Ами иди и виж ;). С методите на демократическия централизам (надявам се знаеш какво е), не се рещават нещата. Нито тук, нито в Турция или Канада, нито в бившата СССР.

За масата вече сме на едно мнение.

Да ти кажа за Испания.

Барове и Ресторанти под 100кв.м. решават къде да пушат пучачите и къде да стоят НЕпушачите. Правителството им дава избор на собствениците дали да има място за пушачи или да няма.

Барове и Ресторанти над 100кв.м. разделят на две помещението за едните и другите.

Има лепенки които те уведомяват къде се пуши и къде НЕ.

"Está permitido fumar"- Пушенето е разрешено

"No está permitido fumar" – Пушенето е забранено

"Zona para fumadores"- Зона за пушене.

Факт. Е че трудно се намира бар/ресторант за НЕпушачи.

Да ти кажа за Италия.

Не ти пожелавам да попаднеш на цивилен полицай, който следи за ей такива като тебе – пушачи. И тогава ще ти лепнат една хубава глоба от 275 евро. Нищо, че покрай тебе има италианци, дето пушат където им падне. Когато имаше дебати за закона, хората гласуваха с 83% ЗА забраната.

Да ти кажа за Франция.

Политиката им е основно да увеличават цената, закон има, но се игнорира. Те не са и никога не са ми били пример за подражание. Париж е отвратителен град.

Ето малко образност на нещата.

Хахаха, в Италия се пуши почти навсякъде ;). Както във Франция и Испания. Вярно има заведения дето е забранено, но аз съм по правилата там просто не ходя. Или ако ходя не пуша (и това се е случвало). Това е разликата аз мога и така и така, а ти не. Никога не съм разбирал идеята на кръстоносците и на походите. ИДЕЯТА! Не политиката или търговията. Живей така както искаш и остави другите да живеят както те желаят. Съгласно с правилата разбира се. Твоите права спират на педя от моя нос, както и моите от твоя нос. Ако отидеш на кръчма дет се пуши бъди готов да се одимиш или не ходи. Аз поне така правя. Даже съм въвел железни правила в къщи ;). Като се събираме само с непушачи си пуша на балкона :(. Така ми се струва правилно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

преди години една полунощ свършихме цигарите...Какво да правя? Не ми се ходеше до нонстопа.

Рових се из чекмежетата и случано набутах пакет Слънце. Поне 40-50 годишна кутия. Цигарите бяха сухи като барут. Но тутакси успяхме да си запалим по една. Приятелят му падна шапката. Такъв изключително приятен аромат и леки цигари не беше пушил от векове....

Припомнихме си как е било когато цигарите са ги правили от тютюн

:smokeing::smokeing::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

преди години една полунощ свършихме цигарите...Какво да правя? Не ми се ходеше до нонстопа.

Рових се из чекмежетата и случано набутах пакет Слънце. Поне 40-50 годишна кутия. Цигарите бяха сухи като барут. Но тутакси успяхме да си запалим по една. Приятелят му падна шапката. Такъв изключително приятен аромат и леки цигари не беше пушил от векове....

Припомнихме си как е било когато цигарите са ги правили от тютюн

:smokeing::smokeing::smokeing:

Здрасти,

и ся се правят от тютюн, ама кат "Слънце"-то нема. То кат "Родопи"-то нема (ама за износ). Всъщност най-хубавите цигари дет съм пушил бяха българското Боро. А съм пушил много....."Боро"-та, включително и алжирско ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам колко хора ме разбират, но с пушачи трудно се води разговор на тази тема. Нищо всеки си има мнение и гледна точка.

Нека да вмъкна нещо. Има една очевидна истина, която не се нуждае от доказателства – ВСЕКИ СЕ РАЖДА СВОБОДЕН и ИМА ПРАВА. Това важи почти във всички страни на тази планета.

Държавата като орган, които защитава правата на хората има изградени наказателна мерки срещу онези хора, които нарушават правата на другата част от хората. И наказателните мерки се ПРИЛАГАТ, при нарушаване на правата на малцинството хора. А вие сте на ясно с факта, че живеем в слаба държава без гражданско общество в което МНОНЗИНСТВОТО налага своите права. Пушачите са мнозинство, а това не е добре, не е редно, не е показателно, не е .. списъка с нередните работи няма да мога да го завърша и даже си мисля, че не може да бъде завършен.

ЗА тютюнопушенето само забраната е алтернатива и решение, защото няма алтернатива. Пак си пуши, но далеч от хора, които не искат да дишат цигарен дим. Това е техния избор, не го нарушавай.

А да ви питам, цигарите не са ли ви скъпи като цена и разумно ли харчите парите си? Внимавайте за отговорите и на двата въпроса, да не се разминават.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Актуална тема, с право в раздел политика, затова ще побликувам едно мое писание

Пушача и човешките права

Пиша това в защита на пушачите атакувани в световен мащаб. Под формална загриженост за тяхното и на околните здраве, те са подложени на морално и финансово унищожение. Да приемем , че има неоспорими доказателства за вредата от тютюна, но защо с такова настървение се борят с порока? Защо действията не се ограничат в защита на непушачите . Изземва се правото на пушача сам да реши какво да прави?

Тютюна е внесен в Европа като лечебно средство, от него се произвеждат

витамини и лекарства. Това се знае от медиците. Години наред е насаждана чрез реклама , филми и медии визията на пушача. В филмите от 70-90 те

години на миналия век , актьорите пушеха по 20 -50 цигари за филм .

Освен мода, като забранено удоволствие пушенето беше израз на възмъжаване и

протест – и сега е така. Не агитирам никого да пуши от личен опит ви казвам , че това е един опасен, вреден навик. Аз искам само повече уважение, към тези които са го придобили, които лесно няма да се откажат и не пречат на друугите. Тези , които сега заменят храната си за цигари. Не на тази цена!

Защо къмпанията е неистова в световен мащаб ? Пак става

дума за пари ! Производителите продават тютюна на смешно ниски цени, те няма да забогатеят. Производителите на цигари работят по малко, а получават повече. Пушачите не намаляват .

Фармацевтите вече предлагат стотици продукти за отказване от вредния навик.

Държавата печели огромни суми от акциза но не ги разходва за здравеопазване.

Контрабандата на цигари покрива вече над 50 % от пазара. Цената на канабиса

се доближава до тази на тютюнивите изделия(канабис се пуши до 1-2 цигари дневно). Има вече разрешени за пушене навсякъде „електронни” цигари , разбира

се по скъпи от традиционните. В САЩ пушене в хотелска стая е възможно ако си

доплатиш 150-200 долара( не се стряскайте, ако получавате на месец 8000 ).

Помощ ! Грижат се за нас пушачите ! Но как?

Ниско никотиновите цигари са най- скъпите. Без никотин въобще не се предлагат. Преди години имаше лечебни против астма в аптеките-къде са сега. С пушеща аромотерапия пълно с реклами –направете ги като цигари.

Много хора пушат по навик не се интересуват от никотина. Да, но тогава държавният рекет ще се ограничи. Печалбите на мнозина ще спаднат.

Ако някой все още не разбира за какво става дума ще поясня с предложение: Искам да се въведат реципрочни ограничения за следните случаи,

които считам за особено опасни, по-опасни от пушенето , свързани със здравето

на хората:

1. Пълна забрана на т.н. „Е” добавки в храната и напитките , доказано е , че

са канцерогенни и вредни а някои въобще не са изследвани. На храните да има стикери както на цигарите.

2. Хората страдащи от затлъстяване ,за което няма здравна причина,

да плащат допълнителен, акцизен данък върху свръх калориите които приемат.Техните заболявания са по –тежки и се лекуват по трудно от тези които предизвиква пушен

3. Татуировки, пиарсинг , силикон и други разкрасяващи процедури за

промяна на природни дадености да се облагат с акциз равен на цигарите. Тук

не включвам опита за измама на партньора и честите усложнения изискващи лекарска намеса.

4. Хората ходещи мръсни и вонящи по- улиците да бъдат глобявани ,все едно, че пушат на забранени места и с по-голяма глоба в транспорта и обществени места.

5 Болни от заразни болести разпостраняващи се по въздушно-капков

път да нямат право да излизат от къщи, без специални защитни средства. От контакта с тях умират много повече от сучайно вдишалите тютюнев дим- свински, птичи и др . грипове и пр....

6. Всички носеши вируси СПИН, хепатит, сифилис, тиф и т.н.... да са

ярко и отчетливо обозначении да нямат право да посещават обществени места, както пушача се обозначава с дима който отделя и му се забранява да пуши на обществени места.

7. Двигатели , машини и производства излъчващи шум и токсини равни

на цигарения дим и повече да се облагат с реципрочен акциз.

8. Забрана за използуването на пестициди и инсектициди, изкуствени торове и други без прецизно изследване на влиянието върху човешкия организъм.

Тогава някои може да сети че отвара от тютюн е безвреден и ефективен инсектицид.

Сигурно вече ви напушва смях, но не е смешно. Мога да изброя още, важното е да разбирате за какво става дума.Нека с останалата си човечност ,да бъдем толерантни и да не ловим вешици там където ги няма. Особенно ако„ловът” пак води до нечие забогатяване за сметка на нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

6. Всички носеши вируси СПИН, хепатит, сифилис, тиф и т.н.... да са

ярко и отчетливо обозначении да нямат право да посещават обществени места, както пушача се обозначава с дима който отделя и му се забранява да пуши на обществени места.

Какво общо имат болните от спин и сифилис с пушачите? Ти наясно ли си с патологията на тези заболявания? Не смяташ ли, че така ще ограничиш правата на тези хора?

Много глупаво изказване си направил.

Link to comment
Share on other sites

Приносителя на тежка заразна болест, който знае за нея и умищлено я разпостранява е престъпник това визирам последни роме. Това е страшно в сравнение с пушенето и носи смърт. Тук патологията не е важна, тя съществува и при пушачите. Защо техните права са ограничени,а на милите и невинни, болни от СПИН и сифилис не ??? С какви аршини мерим, защо са различни ? Специално ти роме няма да може да отговориш и за съжаление не си последен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Приносителя на тежка заразна болест, който знае за нея и умищлено я разпостранява е престъпник това визирам последни роме. Това е страшно в сравнение с пушенето и носи смърт. Тук патологията не е важна, тя съществува и при пушачите. Защо техните права са ограничени,а на милите и невинни, болни от СПИН и сифилис не ??? С какви аршини мерим, защо са различни ? Специално ти роме няма да може да отговориш и за съжаление не си последен.

Деденце, имаш доста объркани представи за разпространението на HIV и сифилис. Те не се пренасят по въздушно-капков път. И тези хора не са непосредствено опасни за околните /е ако си решил да правиш секс със серопозитивен или сифилистик, съветвам те да ползваш презерватив/. А и сифилисът /ако недай си боже го пипнеш/ се лекува успешно от миналия век. Но няма да е лошо да се ограмотиш малко относно тези болести. Има си уикипедия /за начинаещи/, статии от медицински сайтове /за по-напреднали/ посветени на тези болести и пр. Но при всички положение изказванията ти за ограничаването на правата на тези хора по какъвто и да е било начин са доста примитивни и тесногръди и нямат място в този форум.

И те съветвам да общуваш занапред една идея по-културно. Никой не ти е крив, че си не/до/образован. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...