Отиди на
Форум "Наука"

Гнездо на синигери в електрически стълб


Recommended Posts

  • Потребители

Синигерите в парка не са така доверчиви към хората, както патиците и гълъбите.

Но когато тази зима снегът покри всичко, някои от тях се престрашиха да се приближат,

виждайки, че човекът подхвърля храна на останалите птици (в случая патици).

post-2642-12764975258452_thumb.jpg

Затова е учудващо, защо синигерите са си избрали за гнездо такова оживено място,

каквото е централната алея на Южния парк. Вярно става дума за края на алеята,

сравнително далеч е от многолюдните места при входа и лунапарка, но тук сутрин почти

всички минаващи са с кучета. Отговорът вероятно е, че все пак подходящ електрически стълб на безлюдно място няма.

post-2642-12764975334751_thumb.jpg

Мисля си, че синигерът (или синигерите), решил да отглежда рожбите си на такова необичайно място,

може да е същият от по-горната снимка. Тя е правена на 20 м от мястото, където се намира стълба

с гнездото, а в околността чак такова изобилие на синигери, поне аз не съм забелязал.

През зимата се мяркаха около езерото два, сега докато снимах гнездото, пак по едно време бяха два,

но майката (явно тя ще да е) наблюдаваше тревожно какво става, прехвърчайки от дърво на дърво.

post-2642-12764975415459_thumb.jpg

Електрическите стълбове, които служеха на времето за осветление на спокойно разхождащите

се по вечерно социалистическо време граждани, през последните години не стават даже и за украса

- грозни са. (Аз гледам да не попадат в кадъра, когато снимам нещо в парка.) Нищо чудно и да са опасни.

Преподавателят по „Основи на безопасността” ни заръчваше: "гола жица няма да пипате дори и

в магазина!" На някои такива стълбове отворите са закрити с пластмасов капак, но много зеят открити, като този.

post-2642-12764975491434_thumb.jpg

post-2642-12764975564974_thumb.jpg

Стърчи грозно стълбът, окрадени са осветителното тяло и кабела към него, оригиналният чугунен

капак отдавна е минал през пункта за старо желязо. Дебeлите захранващи кабели обаче не

са успели да извадят. „Жилището” на синигерите щеше да изглежда по-луксозно без тях.

post-2642-12764975660963_thumb.jpg

post-2642-12764975766324_thumb.jpg

Това ми е втори опит да заснема гнездо в ел. стълб. Две седмици по-рано видях синигер

да излиза от такъв отвор на един стълб по-надолу по алеята. Тогава също щракнах в тъмното,

но в дупката нямаше нищо. Сега, като се приближавах, се чуваше писукане, което в един момент престана.

Електрическите стълбове си стоят по продължението на цялата алея. Вероятно и в други от

тях има гнезда на синигери. Нещо като „Алея на синигерите”.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребители

Сега ще добавя още нещо към историята, защото не съм си мислил, че тя ще има такова впечатляващо за мен продължение.

post-2642-072186300 1341654814_thumb.jpg

Днес при сутрешната си разходка из парка ми направиха впечатление табелите, които бяха закачени по някои от споменатите от мен по-горе електрически стълбове. На тях имаше емблемата на Българското дружество за защита на птиците. Като се върнах от разходката се разрових из интернет. Оказа се, че БДЗП е решило да открие в Южния парк първата Алея за наблюдение на птици.

Информацията за събитието е такава: „Откриването на алеята за наблюдение на птици се случва в продължение на конкурса за избор на птица символ на София. По-рано през годината софиянци гласуваха онлайн и избраха големия синигер за крилат символ на столицата.”

post-2642-042588300 1341654821_thumb.jpg

И вижте сега какво са сложили в началото на въпросната алея:

post-2642-016640700 1341654828_thumb.jpg

Сигурно вече сте се досетили, че Алеята за наблюдение на птици е същата, която аз нарекох „Алея на синигерите” (на втората снимка горе). Какво съвпадение, нали! И като прибавим, че през изминалата година големият синигер стана птица символ на София!

post-2642-032665400 1341654834_thumb.jpg

Не знам дали от Българското дружество за защита на птиците са попаднали на горния мой фотоматериал, но нека да знаят, че Алеята за наблюдение на птици в Южния парк си има своя документирана предистория. Пожелавам успех на започналите новото начинание!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бургаските гларуси нападат софийски синигер :tooth:

http://vbox7.com/play:48dca1e014

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Как не са ги сдавили кучетата на толкова ниско. Или пък някакви гаменчета не са ги убили. Да са живи и здрави и да полетят;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бургаските гларуси нападат софийски синигер :tooth:

http://vbox7.com/play:48dca1e014

Айде сега, Бургаските са Чайки бре.

Тези на кадъра също, но не са от Българските като че :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребители

По повод рождения ден на Българското сдружение за защита на птиците в България в една от алеите на Южния парк е поставена метална статуя на голям синигер. Тя е част от кампанията „Птица символ на София”, в която по инициатива на дружеството миналата година столичани избраха пернатия символ на своя град. http://www.agrotv.bg/novini/5041-bdzp-otkri-statuq-na-siniger-v-iujniq-park

В кампанията „Птица символ на София” са участвали 8600 души. За синигера гласуват 28% от жителите на столицата. Птицата е избрана измежду 12 вида крилати екземпляри. Гугутката остава на второ място с 20%, домашното врабче събира 16% за трето място.

Още тогава от БСЗП обещаха: "След като софиянци избраха птицата символ на София, започваме подготовката на пластика, която ще бъде поставена в Южния парк. Тя ще е и отправната точка на маршрутите за наблюдение на птици, които ще обозначим с информационни табла". http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=404388

post-2642-0-68742900-1371893784_thumb.jp

post-2642-0-99511300-1371893794_thumb.jp

post-2642-0-55279500-1371893803_thumb.jp

post-2642-0-30216000-1371893813_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...