Отиди на
Форум "Наука"

Експедиция Тангра - ТанНаКра 2 - Циркът продължава


Recommended Posts

  • Потребител

.......

Изразът "смесен произход" не предполага, че останалите народи по онова време имат "чист произход", но ЯСНО ВНУШАВА (това е целта!), че този народ уж е по-смесен и по-нехомогенен в етнически план от останалите народи по онова време. Иначе словосъчетанието "смесен произход" не би имало смисъл. Така е, нали?

......

Според мен точно това предполага- прабългарите имат доста по смесен произход от много от народите по това време.

Най малкото прабългарите са представител на метисна раса смес от две от трите големи /основни/ раси .

Има две такива междинни подраси и прабългарите са и от двете едновременно /туранска раса и угорофинска раса/.

Е това ако не е яка смес.

Освен това българите са смес от различни културни нива, като нива на социално развитие- номадско скотовъдно общество се е смесило с уседнала земеделска култура.

Самата структура на тези две общества е различна като еволюционен етап- в единят случай имаме семейна и родова племенна аристокрация която изгражда обществото вертикално от най ниските нива до самата управленска аристокрация.

В другият случай имаме вече значително разслоено общество в което действат различни социално икономически механизми формиращи самата култура, обичаи и закони.

Така че освен в чисто антропологичен план имаме смес на различни еволюционни етапи на обществото.

Смесът е бил доста сериозен.

За това посочих аварите- при тях има ясна антропологична разлика, но пък няма социална и културна разлика- при аварите степента на усядане е била в начален стадии.

Аварите са по нов народ, това ми е мисълта и вероятно процесите на сливане при българите са минали такъв етап, но за разлика от аварите -българите са имали време да напреднат етапа на сливане.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 748
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ами в сравнение с китайците, със скандинавците, с галите, със славяните, с маите ....

Прабългарите са подраса от първо ниво- смес между две от трите големи раси.

пп

Не знаех че има чист расов тип сред прабългарите, Йордан Йорданов изрично казва на няколко пъти- "изследваният обект проявява както европоидни така и монголоидни черти, следователно се приема че принадлежи на прабългарин".

Сащо така доколкото знам има връзка между антропологичният тип и типът общество в което е живял индивида, номадският тип са с по монголоидни черти, при уседналият има по европоидни.

Това го казва проф. Васил Василев в книгата си, но не става ясно кой точно период има предвид- ПБЦ или преди това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът за произхода на прабългарите е включително и расов.

Иначе защо толкова се набляга на арийският произход?

Защото се смята че е по престижно както каза един от бащите на арийсата теория- проф. Бакалов.

При класифицирането на прабългарите непрекъснато се изтъква расовият тип:

" Години наред ни лъгаха че сме били жълти ханотюрки и криеха от нас истината че сме били европоидна арийска раса..."

Това познато ли ти е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е това вече е интересният въпрос, и той за сега няма отговор, или поне няма задоволителен отговор.

Според теорията идващи от североизток монголоидни племена от алтайско манджурски произход се смесва по пътя с угоро фински племена, след втори век от н. е. тези племена се смесват със старо северно иранско европоидно население и така се формира българската народност.

За хазарите не съм точно сигурен, но съм чел някои изследвания за аварите- те също са смесен народ, но има две ясно диференцирани етнически групи- малцинство от управляващи монголоиди и мнозинство от подчинени европоиди.

Но и двете групи са номади скотовъди.При тях смесването е в по ранен етап и за това двата антропологични типа са по ясно диференцирани.

Не казвам че българите са по смесени от хазарите а от примерно китайците.

Китайците са синоиди- това е монголоиден вътрешнорасов тип.

Китайците също са смес от народности, но всичките тези народности са вътре в расовата група- всичките са монголоиди.

Този въпрос със старите и новите теории за произхода е лесно обясним ако го погледнем под малко по социологически ъгъл.

През последните двадесетина години има надигане на една плаха националистична вълна, и нейни симпатизанти като Бакалов, Божо и Добрев я яздят съвсем безсрамно.

Допреди двадесет години ние гравитирахме в орбитата на голямата евразийска държава СССР, и за това евразийският ни произход ни устройваше и ни харесваше.

Сега вече сме далече от тази орбита, всичко свързано с онези времена е анатемосано и се споменава единствено с омраза и отвращение, включително и хуно алтайската теория, пракръстена през съветската епоха на тюркоалтайска.

Вече сме в Европа, членове сме на европейското семейство, но съзнаваме че седим малко по милост на края на европейската маса и за това подсъзнателно искаме да намерим начин да избием този срамен комплекс.

Афиширането на арийски и древен европоиден произход е един от начините да се легитимираме макар и само пред себе си като нещо най малкото равнопоставено на напредналите европейци.

За това си измисляме постоянно притчи за това колко сме древни, колко сме арийци, колко нещо сме изобретили, колко голяма е половата мощ на днешният българин, как сме изобретили компютъра, киселото мляко,стремето и "Най точният календар в света " /това ми е най любимото/.

Хунският произход е бил афиширан по подобни причини- между двете световни войни всички европейски нации са се стремели да се покажат като войнствени и потомци на храбри древни войни, тази милитаристична вълна опорочава "хунският" въпрос и той скоро след това е заменен с "тюркски" такъв.

Това е една от основните причини за преименуването на хуноалтайската теза на тюркска след ВСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но Рейвън, сравнението е некоректно! Хърс би казал - а в сравнение с марсианците са още по-смесени.

Т.е и това е една теза, която всъщност няма доказателства. Теорията за алтайци и угрофини и пр. не се потвърждава просто...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рзбира се че е така- всичко зависи от гледната точка и базата за сравнение :)

В сравнение с японците примерно ние сме били невероятна сбирщина, в сравнение с късната Римска империя или Византия сме си били направо "чиста раса".

Според мен трите линии изведени още от Бешевлиев /алтйски, угорски и ирански/ за момнта са доста по добре подкрепени с доказателства от всяка една конкурентна теза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рзбира се че е така- всичко зависи от гледната точка и базата за сравнение :)

В сравнение с японците примерно ние сме били невероятна сбирщина, в сравнение с късната Римска империя или Византия сме си били направо "чиста раса".

Според мен трите линии изведени още от Бешевлиев /алтйски, угорски и ирански/ за момнта са доста по добре подкрепени с доказателства от всяка една конкурентна теза.

Това просто не е вярно. И в Римската империя, и във Византия, както и във всяка голяма империя, е настъпвало голямо смешение на различни антропологични типове.

Иначе за прабългарите вече се писа - те проявяват монголоидност подобна на тази у късните сармати - 20-25 % от индивидите имат монголоиден примес, истинска монголоидност имат само отделни индивиди. Като цяло прабългарите имат доста устойчив антропологичен тип, който не е метисния от т.нар. маски, за които ставаше въпрос тъдява. У съвременните българи се смята, че има 0.2 процента носители на монголоидни гени, което вероятно е продукт на процеси от ХІІІ - ХІV век и от Османската империя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уточнявам че същото казвам и аз- Римската империя и Византия ги давам като пример за много смесени общества, а прабългарите са били доста хомогенизирани и с уеднаквен антропологичен тип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен трите линии изведени още от Бешевлиев /алтйски, угорски и ирански/ за момнта са доста по добре подкрепени с доказателства от всяка една конкурентна теза.

Аха и вълка цял и агнето сито ;). На какъв език са си хортували? Кубратовите и по-точно аспаруховите българи? Ако тогаз е имало един език (какъв, че списъците за военно снаражение не вършат работа, ако пратя една от жените ми до съседната шатра да поиска сол ;)), по времето на Преселението. И кога на каква о-ва е възникнал тоз език?

Цялата тюркска т-рия се гради върху няколко (е хайде десетки) думи, ако предположим, че от средновековието са намерени само научните трактати, то трябва да приемем, че всички са били римляни ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уточнявам че същото казвам и аз- Римската империя и Византия ги давам като пример за много смесени общества, а прабългарите са били доста хомогенизирани и с уеднаквен антропологичен тип.

Мне, аз не се изразих точно, за империите ясно. Проблемът е, че т.нар. тюркски и угорски компоненти при нас са крайно неясни археологически, особено тюркския народен и аристократичен компонент. Ще взема да сканирам една руска статия по въпроса, защото явно се налага.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мне, аз не се изразих точно, за империите ясно. Проблемът е, че т.нар. тюркски и угорски компоненти при нас са крайно неясни археологически, особено тюркския народен и аристократичен компонент. Ще взема да сканирам една руска статия по въпроса, защото явно се налага.

Да добри би било, но я пусни в тази тема http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8616&st=0 , където събираме източници, статии, цитати и пр.

ПП. Ако някой има сканирана Ж. Въжарова може също да я пусне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами в сравнение с китайците, със скандинавците, с галите, със славяните, с маите ....

Прабългарите са подраса от първо ниво- смес между две от трите големи раси.

пп

Не знаех че има чист расов тип сред прабългарите, Йордан Йорданов изрично казва на няколко пъти- "изследваният обект проявява както европоидни така и монголоидни черти, следователно се приема че принадлежи на прабългарин".

Сащо така доколкото знам има връзка между антропологичният тип и типът общество в което е живял индивида, номадският тип са с по монголоидни черти, при уседналият има по европоидни.

Това го казва проф. Васил Василев в книгата си, но не става ясно кой точно период има предвид- ПБЦ или преди това.

Има смесени европеоидно-монголидни и чисти европеоидни расови типове сред прабългарите - прочети цялата книга на Йорданов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха и вълка цял и агнето сито ;). На какъв език са си хортували? Кубратовите и по-точно аспаруховите българи? Ако тогаз е имало един език (какъв, че списъците за военно снаражение не вършат работа, ако пратя една от жените ми до съседната шатра да поиска сол ;)), по времето на Преселението. И кога на каква о-ва е възникнал тоз език?

Цялата тюркска т-рия се гради върху няколко (е хайде десетки) думи, ако предположим, че от средновековието са намерени само научните трактати, то трябва да приемем, че всички са били римляни ;).

А тези няколко думи / всъщност аз доколкото знам са около 450 думи общо/ , та те какви са ?

Ирански ли са, намират ли аналози в някой ирански език.

Тези думи имат близък аналог в един съвременен език и той не е ирански- това как го обясняваме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има смесени европеоидно-монголидни и чисти европеоидни расови типове сред прабългарите - прочети цялата книга на Йорданов.

Уж съм я чел цялата книга, но това не си го спомням.

Подскажи нещо,дай страничка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А тези няколко думи / всъщност аз доколкото знам са около 450 думи общо/ , та те какви са ?

Ирански ли са, намират ли аналози в някой ирански език.

Тези думи имат близък аналог в един съвременен език и той не е ирански- това как го обясняваме?

Посмали малко. Тия 450 думи, в кои паметници са запазени (демек къде са изчукани) - освен десетина календарни термина (от Именика), десетина военни термина (от въпросните инвентарни надписи) какви други думи имаме - доказано тюркски (защото и въпросните 20 думички не са доказано тюркски, що да се правят каламбури и компилации от десетки тюркски езици, е ебахти методологията)?

Тюркски ли са всички тия 450 думи, намират ли аналози в някой тюркски език (за предпочитане съвременен на появата на въпросните думи в прабългарския, демек ако са засвидетелствани в надпис от VIII век, то е логично да се представят и тюркски аналози от същото столетие) а не в чувашкия от XX век. Преводи (смислени, не от типа на "Охчи не ходи в града") може ли да пуснеш.

Болщинството от думи (неславянски) намират паралели в иранските еизици толкова колкото и в тюркските (всичко е въпрос на гледна точка).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А тези няколко думи / всъщност аз доколкото знам са около 450 думи общо/ , та те какви са ?

Ирански ли са, намират ли аналози в някой ирански език.

Тези думи имат близък аналог в един съвременен език и той не е ирански- това как го обясняваме?

Хмммм, имаш ли списък под ръка? Доказани! Без термини? Без имена (що без имена, щото сам пишеш, че едните (родовите) били тюркски, а другите (личните предполагам) ирански). На лична можеш да ми ги пратиш, ама искам доказани, дето никой не ги оспорва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да добри би било, но я пусни в тази тема http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8616&st=0 , където събираме източници, статии, цитати и пр.

ПП. Ако някой има сканирана Ж. Въжарова може също да я пусне.

Много е голяма и ще отнеме адски много време и усилия. Пък и е нестандартен формат. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам какво приемате за доказателство- но знам че в съвременният ни език има изолирани 103 прабългарски пряко и непряко предадени остатъка според А.Делева, в унгарският език има около 300 думи за които се смята че са останали от прабългарите и в днешният руски има около 60 такива думи.

Какво е общото между българските , унгарските и руските остатъци- намират аналог в днешният съвременен чувашки език.

По това се прави връзка между тях, в чувашкият език намират аналог думи като числителните от именника и думи от най обикновенно битово ниво като тояга, корем, сиромах, стреме, бъбрек, ковчег...

Сиромах и ковчег са монголски.

Следователно и на високо официално и на битово ниво прабългарите са говорели един език, фонетично много близък до днешният чувашки и спазващ една фонетична особеност която я има само и единствено днешният чувашки език.

Чувашкият език е различен от тюркският и с изключение на 3-4 общотюркски военни термина заети от тюркският хаганат, други тюркски думи в прабългарският език няма.

Не знам правите ли разлика между чувашки и тюркски език- това е горе долу както между циганският и славянският, и двата езика са индоевропейски, но някакси не се разбираме помежду си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам какво приемате за доказателство- но знам че в съвременният ни език има изолирани 103 прабългарски пряко и непряко предадени остатъка според А.Делева, в унгарският език има около 300 думи за които се смята че са останали от прабългарите и в днешният руски има около 60 такива думи.

Какво е общото между българските , унгарските и руските остатъци- намират аналог в днешният съвременен чувашки език.

По това се прави връзка между тях, в чувашкият език намират аналог думи като числителните от именника и думи от най обикновенно битово ниво като тояга, корем, сиромах, стреме, бъбрек, ковчег...

Сиромах и ковчег са монголски.

Следователно и на високо официално и на битово ниво прабългарите са говорели един език, фонетично много близък до днешният чувашки и спазващ една фонетична особеност която я има само и единствено днешният чувашки език.

Чувашкият език е различен от тюркският и с изключение на 3-4 общотюркски военни термина заети от тюркският хаганат, други тюркски думи в прабългарският език няма.

Не знам правите ли разлика между чувашки и тюркски език- това е горе долу както между циганският и славянският, и двата езика са индоевропейски, но някакси не се разбираме помежду си.

Разлика м/у тюркски и чувашки правя, доколкото не съм лингвист. Вие доказателства за някакви българо-чувашки отношения и допирни точки знаете ли? Освен на ниво пожелания, въпросните 300 унгарски думи, по какъв начин се свързват с прабългарите? Значи чувашкият език е попаднал в някаква темпорална черна дупка и не е претърпял никакво развитие за 1500 години история, така ли? Пак ще ви попитам, някакви аналогии м/у прабългарския от VIII век и чувашкия от VIII век можете ли да представите? На основата на 10 думи от рода на бъбрек и тояга, поне за мен не е никак ясно, че прабългарите са говорели на съвременен чувашки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фонетика даже за 450 думи! И то от (пра)българския от 7-9/10 век и чувашки....аааа от кой век? То затова измислиха (пра)българската тюркска група, ведно с аварския и хазарския (или там дето бяха, все мъртви и без данни). И ги обединиха с чувашкия. А другите елементи на езика? Сега ще ти дам друг пример: ако изровят след време списъците на РККА (след 43-та) ще излезе, че руснаците са си чисти гали, англо-сакси или хамериканци ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и друго дайте паралели с тюркския език преди (пра)българските надписи. Да не излезе, че тюрките са чисти българи (според вас).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките въпроси които ми задавате всъщност не са адресирани към мен.

Аз само цитирам официалната общоприета научна теория /нали вече ви обясних що е то официална научна теория, не ме питайте пак моля ви се/.

Така че тези въпроси ги отнесете към БАН или към която и да е АН по света защото те така са преценили.

Явно пак опираме до двете основни тези- учени некъдърници или учени шпиони и продажници.

Или "версията Туранага" - смес от двете, тоест всички учени са шайка некъдърни продажници.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...