Отиди на
Форум "Наука"

Писмото на Борис I - Михаил до папата и отговорите


Recommended Posts

  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Какво значи "преки извори" според теб? Запазен е латинският текст на отговорите, това е исторически извор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дърпаш ей това:

http://kroraina.com/NI/izvori/LIBI_II.djvu

Теглиш ей тая програма http://kroraina.com/NI/DjVuSolo3.1-noncom.exe

и четеш от 65 до 125 стр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Името на владетеля се пише така: Борис I.

Ти беше озаглавил темата ""...Борис 1..."

И за читателя е неясно дали става дума за Борис Първи или пък - за Борис Едно (рапър някакъв, от компанията на Ванко Едно)...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Името на владетеля се пише така: Борис I.

Ти беше озаглавил темата ""...Борис 1..."

И за читателя е неясно дали става дума за Борис Първи или пък - за Борис Едно (рапър някакъв, от компанията на Ванко Едно)...

Абе и аз често в бързината пиша 14 век например, вместо XIV век, но пусти мързел. :) Не го хокай човека, таман се е завъртял насам и айде едно конско. :)

Link to comment
Share on other sites

Дърпаш ей това:

http://kroraina.com/NI/izvori/LIBI_II.djvu

Теглиш ей тая програма http://kroraina.com/NI/DjVuSolo3.1-noncom.exe

и четеш от 65 до 125 стр.

Благодаря много.

П.С. Относно каноните на правописа - слага се числително след името на владетеля защото е с едно име и за да няма объркване с други владетели със същото име така,че дали е с римски или арабски(индийски) цифри няма никакво значение. Както знаем римските цифри са непригодни за алгоритми за лесно смятане и затова са изоставени :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Много интересно четиво. Пряк извор за разлика от косвените и отразява светогледа на българите по това време. Особенно ме впечатлява това,че България практически е зад желязна завеса и ако някой роб или свободен избяга се наказва със смърт,а ако не го хванат пазачите-убиват се те.Освен това ми се струва доста разпространено робството,а също и НКВД-ейската практика ако някой отстъпи или побегне от неприятеля да бъде убиван,а също и ако не изпълни заповед за настъпление или снаряжението му не е изрядно.Ето от къде почва разпасването на армията -приемането на християнството.

Иначе папата или тоя който е писал отговорите ми се струва като университетски професор който обяснява на полуграмотен ром нещо си...Май още тогава сме били бая изостанали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето от къде почва разпасването на армията -приемането на християнството.

Иначе папата или тоя който е писал отговорите ми се струва като университетски професор който обяснява на полуграмотен ром нещо си...Май още тогава сме били бая изостанали.

Извинявай, нямам за цел да се заяждам, нито пък съм спамер, обаче това за армията & християнството си е чиста глупост от твоя страна ;)

Защо трябва Борис мисловно да е изостанал, като полуграмотен ром или пък народа му?!? В случая българския владетел се допитва до един от църковните авторитети, какъвто е папата! Борис няма как да ги знае по подразбиране тези неща, свързани от една страна с християнската етика, морал, норми на поведение, а от друга - със законите и обичаите, касаещи самото управление на една вече християнска държава ;)

Link to comment
Share on other sites

Особенно ме изкефи въпроса, дали когато се съмняваш в нещо бъркаш с клечка в книгата и ако се получи двусмислица можело да се узнае каквото си пожелае човек.А иначев имаме документално конската опашка като знаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересно ми е дали има други подобни допитвания до Рим и отговори оттам. От новопокръстващи се владетели или пък от родени като християни (последното е по-малко вероятно). Допускам например маджарите също да са се допитвали по подобен начин и да са получавали подробни отговори. Или може би аланите - до Константинопол.

А може и въпросите на княз Борис да са единствен по рода си опит за сондиране на църковни позиции отвън. Знаем за посланието на патриарх Фотий. Но всъщност знаем ли дали на Фотий са изпратени същите въпроси като на папа Николай?

Може би имаме нещо като сегашня процес по хармонизиране на законодателството: една държава се присъединява към нещо като общност и по-резките различия между общото законодателство и това на отделната държава трябва да се изгладят. Разбира се, това е много свободна аналогия.

Обикновено съм критично настроен към великобългарски изхвърляния, но в случая не мисля, че може да се говори за някаква "изостаналост" на княза и държавата.

Вярно е, че една от основните цели на християнството е смекчаването на суровите варварски нрави, но не мисля и че може да се говори за "разпасване" на "армията". Християнските държави в Средните векове не са по-малко агресивни от останалите (дори само Кръстоносните походи го показват), а "армии" всъщност няма, ако не броим византийските стратиоти докъм ХІ-ХІІ в., арагонските алмугавари в ХІІІ-ХІV в. и професионалните наемни отряди в Стогодишнта война. В случая с България през ІХ в. по-скоро става дума за старата традиция на "въоръжен народ". Но и това е условно понятие, разбира се.

Всъщност конската опашка като бойно знаме се употребява у много народи. Интересно дали я има у ираноезични.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дърпаш ей това:

http://kroraina.com/NI/izvori/LIBI_II.djvu

Теглиш ей тая програма http://kroraina.com/NI/DjVuSolo3.1-noncom.exe

и четеш от 65 до 125 стр.

След като четох Събота и Неделя и общо взето прочетох целият материал Намерих интересни пасажи.

През 767г. Във връзка с строенето и ремонта на водопровод Библиотекаря Атанасий пише "От самата Тракия 5000 майстори за водопровода и 200 керемедчии" има споменати и други строители, но във връзка с обезлюдяването на района, както описахме по-рано трявбва да се коригираме , че Провинция Тракия е доста населена и в края на 7 век, само майстори има 5000.

773г. Император Константин V Събира гарнизоните си от темите и Тракизийците и оптиматите и станала войската 80 000.

Тракезийци уточняват че са траки в мала азия ( по това време и там има много население). освен това

779г. Им става началник Вардан, а Сисиний военачалник на Тракезийците.

811г. "Като събрал войски не само от Тракия срещу хан Крум Никифор..." Значи и тогава има основна войска от Тракия

Тогава е убит и преторът на Тракия в Плиска

812г. Порадо лошо управление Тракезийците избягали при хан Крум. Това е първото сведение което аз срещшам за Преливане на Траки към Българите. Изключвам местните траки които са оцелели явно и до и след идването на Българите.

Въпреки, че и Българите плячкосват Тракия.

813г. Крум ядосан от императора плячкосва населението в Тракия.

502-514г. Населението избира за император Виталиан и покорява цяла Тракия Скития и Мизия и заедно с Хуни и Българи нападат 3 пъти Цариград. 3 различни години 514,515,518г. Населението възстава и вика на помощ Българите.

1042г. В Битка на 04.Май на р. Офанто(Руфит)загинали много "Тракийци" срещу Норманите.

Което напомня етноса т.е. и след X век има Траки.

Моля модератотър да копира събитията в тема за Траките, че е заключена, а пък там имаше хора които търсеха такива източници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само едно малко уточнение, писмото не е от Борис-Михаил, а от българите :vertag: . Кои са тия българи и що името на княза го няма в тия питания са отделени въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А иначев имаме документално конската опашка като знаме.

Добре е изворите да се четат внимателно. Много български историци не го правят. А за неисториците - да не говорим.

Конска опашка, като знаме, в отговорите няма. Имаме конска опашка като "боен символ". Аз поне правя ясна разлика между "знаме" и "боен символ". Вярвам, че папата и българите също са я правили.

Само едно малко уточнение, писмото не е от Борис-Михаил, а от българите :vertag: . Кои са тия българи и що името на княза го няма в тия питания са отделени въпроси.

За мен отговорът е прозрачен - става дума за късен препис, когато името на Борис не е говорило вече нищо на съответния преписвач. По-практично било да напишат "българите".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре е изворите да се четат внимателно. Много български историци не го правят. А за неисториците - да не говорим.

Конска опашка, като знаме, в отговорите няма. Имаме конска опашка като "боен символ". Аз поне правя ясна разлика между "знаме" и "боен символ". Вярвам, че папата и българите също са я правили.

За мен отговорът е прозрачен - става дума за късен препис, когато името на Борис не е говорило вече нищо на съответния преписвач. По-практично било да напишат "българите".

То и за много съвременици на събитията от втората половина на IX в., включително и на заседаващите на събора от 870 г., името Борис не говори нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Конската опашка е служила , като боен символ , българите да определят посоката на вятъра и силата му за да си настроят бойните лъкове за стрелба .Това е цялата работа.

Предполагам княз Борис се е притеснил , че е конят може да е нечисто животно и дали може да се употребява за тези цели според Християнството.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Конската опашка е служила , като боен символ , българите да определят посоката на вятъра и силата му за да си настроят бойните лъкове за стрелба .Това е цялата работа.

:biggrin::punk::punk::punk::punk::))::doh::doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре е изворите да се четат внимателно.

Конска опашка, като знаме, в отговорите няма...

Oтговорите на папа Николай I до допитването на българите

Въпрос № 33. До сега, когато сме ходили на битка, вместо знаме носили сме конска опашка. Сега какво знаме трябва да носим?

Отговор: Какво друго ще носите, ако не кръстът Господен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Oтговорите на папа Николай I до допитването на българите

Въпрос № 33. До сега, когато сме ходили на битка, вместо знаме носили сме конска опашка. Сега какво знаме трябва да носим?

Отговор: Какво друго ще носите, ако не кръстът Господен.

Сега виж в латинския текст, коя думичка стой за "знаме". След което, провери какви други значения има въпросната дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега виж в латинския текст, коя думичка стой за "знаме". След което, провери какви други значения има въпросната дума.

Една дума може да има десетки значения в друг език, понякога дори противоречащи по своята същност, но поставена в изречение тя се конкретизира по смисъла му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе ти виж, пък после ще видим противоречащи или десетки значения има думата. Та в контекста на конкретното изречение, как се конкретизира по смисъла му?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някой ако знае латински да преведе тогава:

Quando proelium inire soliti eratis, indicatis vos hactenus in signo militari caudam equi portasse, et sciscitamini, quid nunc vice illius potrare debeatis.

Link to comment
Share on other sites

Интересно ми е дали има други подобни допитвания до Рим и отговори оттам.

Има - в самите отговори е казано,но друг е въпроса дали е запазено.Всъщност мен отговорите на папата/канцеларията му ме интересуват дотолкова,доколкото в тях се споменават и въпросите,които пък ни позволяват да видим какъв е бил мирогледът на владетеля и от там на българите като цвло. Очеизвадно е,че са били езичници, което пък автоматично праща автохтонската теза на боклука.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...