Отиди на
Форум "Наука"

Харесвате ли Хари Потър и писателството на Роулинг


Харесва ли ви поредицата за Хари Потър?  

29 потребители са гласували

  1. 1. Харесва ли ви поредицата за Хари Потър?

    • Да, любима ми е
      7
    • Не е лоша
      16
    • Не ми допада
      8
    • Не, няма никакви качества
      5


Recommended Posts

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор

:!!!: В доста дискусии съм участвал по повод на Хари Потър и от всички съм останал с впечатление, че повечето хора не могат да преценят правилно действията и предсказват доста погрешни тези за 7 книга. По принцип не се впускам да споря и пиша в подобни теми за магьосника, но тъй като това е моя форум няма как да пропусна тази тема и дори много ще се радвам да постигнем един добър диспут относно поредицата и не се стигне до твърди противоречия и спорове.

Относно книгите:

Няма спор, че от 4 книга - "Огнения бокал" - започва вече по сериозното в самата поредица и Хари започва да се сблъска с отрицателни погледи в магьосническия свят. Започва се появява в "Пророчески вести" и т.н. В 5 книга "Орденът на феникса" започва да разсъждава като малко по голям и това се чувства и в останалите му приятели особено в малката школа която събира да обучава на магии , които не могат другите сами да научат заради Умбридж ;) Тук е доста по сложно все пак книгата въобще не е къса (най дългата от поредицата) и събитията въобще не са малко, но ще обобщя. В петата година усеща любовта, преживява най ужасяващите си мигове и разбира кое е ценно - приятелството. Предават го и е на косъм да умре, бие се с Волдемор, разбира ко му е слабото място, загубва единственият си роднина Сириус и разбира пророчеството. Петата му година е най траурна и пагубна за Хари, което го прави още по готов за шестата. Там той разбира историята на Волдемор и как може да го убие. С Дънбълдор откриват къде е едното хоркукси, но някой ги е изприварил, директора умира, а той дори не знае кой е РАБ и разбирасе разбира, кой е "нечистокръвният принц" ;).

За всяко отделна книга може да се създаде тема, където да се обсъжда много обстойно всичко, затова мисля, че тук доста неща ще се кажат и малко изводи ще изкараме от всичко, но това ще покаже вемето.

Седма книга ще я прочета не толкова от вълнение и желание да вляза в света на Хари Потър от колкото от любопитство :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:!!!:  В доста дискусии съм участвал по повод на Хари Потър и от всички съм останал с впечатление, че повечето хора не могат да преценят правилно действията и предсказват доста погрешни тези за 7 книга. По принцип не се впускам да споря и пиша в подобни теми за магьосника, но тъй като това е моя форум няма как да пропусна тази тема и дори много ще се радвам да постигнем един добър диспут относно поредицата и не се стигне до твърди противоречия и спорове.

....

Без съмнение си прав за всичко според мен най-тежката година на Потър е 5-тата , а след това 6-тата му допринася допълнителна тежест и мъка . В шестата книга той създава един свой "идол" той е погълнат от неговите открития и това се оказва Снейп , това разбива Хари , но най-големият удар за него е напразната смърт на Дъмбълдор. Напрактика Дълбълдор умря само за да се разбере че хоркрусат е при човек с инициали Р.А.Б. .

Затова според мен тези две Книги са най-тежките и в тях се усеща че Потър вече не е малкото дете което познаваме от книга 1 ,2 и 3 , книга четри вече е преминаването , тя нито е така тежка като са 5 и 6 нито е детинска каквито са 1 , 2 и 3.

ЕДИТ : Книга 5 показва на Потър колко тежък може да бъде животът , а книга 6 показва че мъките болката и смъртта тепърва започват . Според мен 7-мата книга ще е изпълнена със много смърт със много мъка и много болка от страна на Потър и приятелите му , за него в книга седем ще има само едно семейство и това ще е Уизли.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Прогнозите ми са няколко отностно бъдещето на Хари и като цяло магьосническия свят.

Хари с пълната подкрепа на приятелите си Рон, Хърмаяни и Джини ;) ще успее да намери хоркукситата, но през тези приключения ще има време да си отмъсти на доста хора. Докато стигне до Волдемор или Волдемор стигне до него. Със сигурност Рон и Хърмяни ще се съберат заедно независимо от развитието на събитията. Това разбира се ще бъде малко светлина в този мрачен свят, който ще наступи и навсякъде ще се усеща дъхът на ужас, страх и смърт. Всички от магьосническия свят ще бъдат засегнати. Може би след тези събития и Дърси ще разберат мащабноста и силата която разполага племенникът им, но както винаги сигурно ще бъде вече късно. Както се казва в пророчеството трябва единият да бъде убит от другия и това ще стане, но както е и логично всеки се пита, кой. По този въпрос може да се поспори и има три изходни позиции. Хари да убие Волдемор, Волдемор да убие Хари или и двамата да се избият. От всичко, което Хари е предприемал най логично ми звучи 1 и 3 вариант. При първия той ще го убие, но ще има големи поражения и сигурно ще се оттегли някъде, може да се съберат с Джини и да заживеят щастливо и да сътворят наново добър и светъл свят. При третия вариант, както става в повечето случей приятелите не го изоставят и това ще доведе Хари да направи избор, той или приятелито му и така ще съпътстват поредица от събития предсказващи гибелта му, но в името на мира и добротата. Ще има много сълзи и противоречащи доводи, но той си е твърдоглав, а и вече почти няма какво да губи (освен Джини, но той ще си мисли, че тя ще разбере) и по този начин Волдемор ще види, че Хари е напълно готов да се жертва заради любовта, която той никога не е изпитвал и така ще свърши живота им.

Но разбирасе това са мой прогнози и разсъждения над бъдещето на Хари Потър и неговите приятели и разбирасе самото действие може да се развие по съвсем различен път. Както винаги Роулинг опровергава всички теории и показва книгата в такава светлина, че и най задълбочените анализи и предположения не могат да я предвидят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен ме интересува кой ще е новият учител по Защита срещу черните изкуства . А и не съм сигурен че Снейп е убил Дъмбълдор , смятам че е направил една от неговите магий и е съхранил душата на Албус .

А пък за написаното от cracking

сигурен съм че няма да е вариант 2 . Почти сигурно е че е 3 . Но според мен новия учител по Защита срещу Черните Изкуства ще играе важна роля точно в тази сцена и ще се разбере дали ще е вариант 1 ,2 или 3 .Според мен той ще е някакъв страшно близък приятел на Дъмбълдор който ще обучи Потър да се защитава и да атакува . Или ще бъде мистериозният РАБ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоя Потър е много зле, ще кажа и аз като Ali G. Абсолютна тъпотия, не знам ка може да има деца и възрастни над 7 години, които да го гледат :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тоя Потър е много зле, ще кажа и аз като Ali G. Абсолютна тъпотия, не знам ка може да има деца и възрастни над 7 години, които да го гледат :doh:

Аз филмите ги гледам по един път за да видя какво представляват и за да се разочаровам

Аз чета книгите те са наистина интересни а и все пак съм дете , в побертета съм де , но все пак ми харесва .

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Мен ме интересува кой ще е новият учител по Защита срещу черните изкуства . А и не съм сигурен че Снейп е убил Дъмбълдор , смятам че е направил една от неговите магий и е съхранил душата на Албус .

А пък за написаното от cracking

сигурен съм че няма да е вариант 2 . Почти сигурно е че е 3 . Но според мен новия учител по Защита срещу Черните Изкуства ще играе важна роля точно в тази сцена и ще се разбере дали ще е вариант 1 ,2 или 3 .Според мен той ще е някакъв страшно близък приятел на Дъмбълдор който ще обучи Потър да се защитава и да атакува . Или ще бъде мистериозният РАБ

- Не мога да живея с идеята, че може никога да не се върнем- каза тя меко - как може Хогуортс да затвори?-

- Може би няма- каза Рон - Не сме в по- голяма опасност тук, от колкото вкъщи нали? Навсякъде е еднакво сега. Дори бих казал че Хогуортс е по- безопасно, вътре има повече магьйосници да защитават мястото. Какво мислиш Хари?-

- Аз няма да се върна, дори да отвори- каза Хари.

Рон го зяпна,но Хърмаяни каза тъжно

- Знаех си, че ще кажеш това. Но какво ще правиш?

- Връщам се при Дърсли още един път, зашото Дъмбълдор искаше да го направя- каза Хари - но ще е кратко посещение и след това ще изчезна ...

Това достатъчно говори, че Хари няма да се върне в училище, а ще търси хоркукситата ;)

Тоя Потър е много зле, ще кажа и аз като Ali G. Абсолютна тъпотия, не знам ка може да има деца и възрастни над 7 години, които да го гледат :doh:

Що ве Спирит? Ако говориш за филмите си прав, но книгите нямат нищо общо и са интересни. Ако става въпрос за сръвнение с великите заглавия по добре да не спорим, но тук става въпрос за една история която покрива доста голям матерял и показва доста неща. Затова и ги чета (не сега преди година някъде прочетох 6) И както казах от любопитство ще прочета и 7.

Казал съм си да не споря с хора които не харесват поредицата въпреки, че не са я прочели. ;):post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това достатъчно говори, че Хари няма да се върне в училище, а ще търси хоркукситата ;)

Може да се разобеди :) Както казах сега за Потър е най важно е да е с Уизли И Хърмаяни а единственото такова място е Хогуортс , а и мисля че ако новият им учител по защита срещу черните изкуства ще бъде интересна личност която ще разобеди Хари . Поне така смятам .

А искам да те питам какво мислиш , дали Сейп найстина уби Албус или беше театър .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ясно че не съм я прочел. Защо да си гуля времето да я прочета цялата и да установя, че пълна боза, след като мога да го разбера още в самото начало :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Може да се разобеди :) Както казах сега за Потър е най важно е да е с Уизли И Хърмаяни а единственото такова място е Хогуортс , а и мисля че ако новият им учител по защита срещу черните изкуства ще бъде интересна личност която ще разобеди Хари . Поне така смятам .

А искам да те питам какво мислиш , дали Сейп найстина уби Албус или беше театър .

Тук също съществуват няколко теории. Трябва да се уточни, че със сигурност Дъмбълдор е мъртъв и няма връщане назат. Но въпроса не е дали е убит или не, а защо? Вероятноста Сивиръс да го е убил от омраза, ревност или там всякаквъв вид злина е малък, защото по всичко личи, че директора му вярва и щом досега не се е усъмнил в него дори и след като Хари му казва, че може да се е върнал при Смъртожадните и Волдемор. Малко преди да отидът да търсят хоркуксито Хагрид казва на Хари, че Снейп и Дънбълдор са се карали за нещо. Това може да е разковничето за смърта му. Защо не кара Малфой да го убие, а той веднага той го прави. Защото точно за това са спорили Дънбълдор е искал да бъде убит от учителя смъртожаден. И всичко това защото Снейп ще спечели доверието на Волдемор и ще има информация и власт с която да помогне на Хари.

Втората вероятност е защото се заклева с "Неразрушимата Клетва" пред Нарциса, че ще защити и грижи за синът и Малфой. И точно това отново го е накарало да убие Дънбълдор, но отново с добри намерения. Всичко се съпътства само със смърт и това е начина да се стигне до край. Не се изключва вариянта Снейп да иска смърта на Хари заради постъпките на баща му и заради това да постъпва така. Но защо е чакал чак сега когато е имал много възможности особено през петата година когато го учи да си затваря ума ;)

Много ясно че не съм я прочел. Защо да си гуля времето да я прочета цялата и да установя, че пълна боза, след като мога да го разбера още в самото начало :hmmm:

И как точно я прецени без да я четеш :hmmm:

Ако не ти харесва поради определена причина може да я кажеш и да поспорм и т.н. , но просто да заявиш, че книгата не струва просто е безпочвено и невиждам защо изобщо го коментираме.

Лошото е че много хора я подценяват и много бързо си правят лошо впечатление за нея. Но както всяко нещо си има две лица така и тук има хора които я харесват и хора които не я харесват и нека тук поне обсъдим някой положителни, а и защо не отрицателни страни, но поне ги назовете :vertag:

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Книгата си е чист сапунен сериал. Много е плиткоумна и става само за приспиване на хлапета от децката градина. Просто е толкова наивна и глупава, че направо намам думи.

Един колега си я беше купил и всички го смазахме от ебавки и продължаваме да го бъзикаме :)

ПП Може да не съм я прочитал, но това не означава, че не съм я зачитал :!!!:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Е явно имам интерес към детското и Хари Потър което е чисто детска литература ми харесва. Може би покрай всички тези сложни научни неща така се абстрахирам и успокоявам, незнам, а може и да е нещо друго, но и аз никога не съм твърдял, че съм голям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е явно имам интерес към детското и Хари Потър което е чисто детска литература ми харесва. Може би покрай всички тези сложни научни неща така се абстрахирам и успокоявам, незнам, а може и да е нещо друго, но и аз никога не съм твърдял, че съм голям.

Еми деца сме , dори и в побертета пак сме деца и аз им се чудя на тия дето се правят на големи (това НЕ се отнася за Spirit) . Снейп със сигурност го е направил по поръка на Дъмбълдор иначе според мен не би дал "Неразрушимата Клетва" . Все пак говорим за Дъмбълдор , той дори не е знаел ,че в момента Албъс няма да има пръчка и няма да е в добро физическо състояние . Според мен беше театър , но наистина не ми се вярва той да подготви Хари за битки , защото Потър в момента си е втълпил че Снейп е смъртожаден служещ на Волдемор и не знам как може някой освен самият Дъмбълдор да го убеди .

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Еми деца сме , dори и в побертета пак сме деца и аз им се чудя на тия дето се правят на големи  (това НЕ се отнася за Spirit) . Снейп със сигурност го е направил по поръка на Дъмбълдор иначе според мен не би дал "Неразрушимата Клетва" . Все пак говорим за Дъмбълдор , той дори не е знаел ,че в момента Албъс няма да има пръчка и няма да е в добро физическо състояние . Според мен беше театър , но наистина не ми се вярва той да подготви Хари за битки , защото Потър в момента си е втълпил че Снейп е смъртожаден служещ на Волдемор и не знам как може някой освен самият Дъмбълдор да го убеди .

ДА, но той няма как да се върне от света на сенките ;) Това не единпът съм го казвал и няма намерение отново да обяснявам защо, но ако толкова държиш .... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ДА, но той няма как да се върне от света на сенките ;) Това не единпът съм го казвал и няма намерение отново да обяснявам защо, но ако толкова държиш .... ;)

Да знам не е нужно да обясняваш говорим за АВАДА КЕДАВРА :) Но все пак нека не забравяме че този свят се контролира от Роулинг и всеки момент тя може да напише че примерно Дъмбъдор е открил начин или че Снейп Докато го е кавал е правел и друго нещо което е оставило неговата душа . ЕСТЕСТВЕНО НА БАЗАТА НА НАЩЕ ЗНАНИЯ ОТ 6-ТЕ КНИГИ ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО , НО ВСЕКИ МОМЕНТ МОЖЕ И ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ВАЗМОЖНО- Imposible is Nothing все пак светът се контролира от автора :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Имай предвид, че всичко следва един смисъл и една последователност. Няма да си противоречи, а и не един път на интервю е казвала, че цялата история й е в главата още преди да я напише така, че няма смисъл от излишни догатки отностно това.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

На мен лично не ми харесват.Не обичам фантастиката.Хари Потър е една огромна приказка ,в който персонажите се преповтаря и за мен лично ми става безинтересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доста поамериканчена приказка за магьосници. С типичните елементи на американската кино- и книгоиндустрия - бой, убиване и не особено смислен сюжет. Засега липсват само 15-те минути секс, така необходими за американското кино, както възуха и водата за всяко живо същество. Но можем да се надяваме, че поамериканчването ще прекърши и тази добрта стара албионска традиция и детската книжка на финала ще бъде обогатена и с този така важен елемент. И класическото правило - щом си видял "книга І", респ. "филм І", все едно си видял цялата поредица, като всяка следваща е развалено подражание на предишната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Доста поамериканчена приказка за магьосници. С типичните елементи на американската кино- и книгоиндустрия - бой, убиване и не особено смислен сюжет. Засега липсват само 15-те минути секс, така необходими за американското кино, както възуха и водата за всяко живо същество. Но можем да се надяваме, че поамериканчването ще прекърши и тази добрта стара албионска традиция и детската книжка на финала ще бъде обогатена и с този така важен елемент. И класическото правило - щом си видял "книга І", респ. "филм І", все едно си видял цялата поредица, като всяка следваща е развалено подражание на предишната.

Само дето Роулинг е великобританка !

А и свестен американски автор на фентъзи НЯМА

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе как може да има хора над 7 години, които да се кефат на Потния Хари?! :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Само дето Роулинг е великобританка !

А и свестен американски автор на фентъзи НЯМА

Великобританка е, затова съм изразил съжаление за упадъка на добрите островни традиции:

Доста поамериканчена приказка за магьосници. .. Но можем да се надяваме, че поамериканчването ще прекърши и тази добрта стара албионска традиция ...

Все пак от британските острови иде легендата за Мерлин, Девата от езерото и Моргана. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...както и филмът "Екскалибър, мечът на крал Артур" на Джон Бурман!

/младежта да не го бърка със следващите бози, това е от 1980 г. и е върхът. Видите ли го, тутакси го грабвайте! :)/

А към Хари Потър няма защо да сме излишно критични. Първата книга е добра, останалите не са.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Въображението е много важно, а и необходимо нещо. Поради тази причина аз високо оценявам Джей Кей Роулинг като писателка. Тя притежава качества, за да твори в направление Фанстастика.

От поредицата за Хари Потър съм чела част от книгите и то преди няколко години. В 8 клас бях доста болна и майка ми донесе да чета и да се занимавам, мислейки, че след като са дебели, ще ми отнеме дълго време, но то друго се оказа... Прочетох първите три книги за три дни... Беше ми интересно. Силно впечатление ми направиха описанията... начинът, по който авторката разказва как изглежда едно нещо от... ''магическия'' свят... Четейки, аз развивах своето въображение, като си представях описаното по мой си начин... Това е важно. А пък филмът... като го гледах, аз видях нещата по съвсем друг начин от моя, видях как друг си е представял описаното... Тези книги могат да бъдат, както полезни, така и вредни, тъй като има хора, които прекалено много се... погълщат...

Една съученичка е като... обсебена... от книгите за Хари Потър и постоянно се опитва да накара и други хора да ги четат, но аз загубих интерес, тъй като минах на друга литература, която, според мен, си заслужава повече. Поради тази причина и не мисля да чета останалите книги... Пък и нещото, което не ми харесва, е, че направиха повече части...

Лично мое мнение е, че е хубаво едно дете от 6-7 клас да прочете някаква такава книга... може и да не е точно за Хари Потър...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...