Отиди на
Форум "Наука"

8-ми ноември и Западните покрайнини


Recommended Posts

  • Потребител

Днес се навършват 90 години от 8ми ноември 1920г.- завземането на Западните покрайнини от армията ан Сърбо-хърватско-словенското кралство. Много ще ми е интересно какво мислите по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нищо. Тази дата няма никакво значение. Решението за тези последствия вече е било взето окончателно преди това и провокирано доста преди това, а и даже това дори никак не е от най-тежките последствия понесени от нас, които можем да изброим за 20 в. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е. Ве виктис - тежко на победените! Окупирането на тези земи е било пряка последица от загубата на войната, а архитектите на следвоенна Европа е трябвало да възнаградят сърбите, които се превръщат в техния нов фаворит. Какво тук значи някакво си население ...

Разбира се, че българите в Западните покрайнини са били подложени на репресии и асимилация през всичките тези години, но все пак са успели да се съхранят като народ и днес българската държава може да поставя пред Сърбия въпроса за тяхното положение. Същото не може да се каже за нашите сънародници в териториите, окупирани от турци и гърци. Какво е останало от тях? Днес би трябвало да имаме десет пъти по-големи Южни покрайнини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво да мисля, бил съм в Босилеград, имам роднини и от двете страни на границата - произходът на семейството ми е оттам. Мисля, че е ясно какво мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, така е. Какво да мислим - горко на победените, лицемерие за победителите, от Уилсън до цялата западна пасмина; позорна наглост за Югославия, която се "прави на победител" и през цялото време ломоти за балканско братсво...

Мисля също, че пословичната българска некадърност за правене на политика се проявява и тука. Когато по заповед на СССР България тръгва да предава Пирин на Югославия, Тито следва срещу това да върне западните покрайнини. Той не прави и една крачка в тази посока, но БКП се нас.ра да репресира хората в Пирин да се пишат македонци.

Ей такива ми ти работи.

Днес решението на въпроса е само в европейска плоскост. Сърбия ще стане член на ЕС, всякакви ограничения за българите в покрайнините са отпаднали и ще отпаднат съвсем и това е.

А впрочем ограничения има от българска страна - мудната ни държава, даваща за дни гражданство на мафиоти, но с години на българите оттатък границата, образователните проблеми и т.н. и т.н. и т.н....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Определено няма какво да мрънкаме след като така и нищо не правим за тези хора, които на приказки наричаме наши братя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Днес решението на въпроса е само в европейска плоскост. Сърбия ще стане член на ЕС, всякакви ограничения за българите в покрайнините са отпаднали и ще отпаднат съвсем и това е.

Горе някой направи аналогия с Гърция и нашите "Южни покрайнини". Гърция е член на ЕС. Да не би местните българи в Гърция да са цъфнали и вързали и "всякакви ограничения да са отпаднали" за тях? Нищо подобно, разбира се.

Гърците си имат национална политика и си я провеждат. Кажеш ли че си българин, ако си на държавна работа те уволняват, ако си бизнесмен, ти скапват бизнеса. Българските имена са забранени. Съвсем официално, при това.

Какво променя тогава членството на Гърция в ЕС? Ами, нищо. Какво ще промени тогава членството на Сърбия в ЕС? Ами, пак нищо. Същото важи и за т. нар. Република Македония.

Със здраве и поне да не се залъгваме сами.

Приказките, че проблемите на нашите сънародници под робство щели да се решат като влезели Сърбия и Македония в ЕС, поразително ми напомнят за приказките на болшевиките след Октомврийската революция. Че вече нямало да има граници (затова и разпуснали Гранични войски) и всички народи ще се прегърнат и ще заживеят като братя..........

Идиотизъм на квадрат, против който нямаше да имам нищо против, ако не се заплащаше с милиони човешки животи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Горе някой направи аналогия с Гърция и нашите "Южни покрайнини". Гърция е член на ЕС. Да не би местните българи в Гърция да са цъфнали и вързали и "всякакви ограничения да са отпаднали" за тях? Нищо подобно, разбира се.

Гърците си имат национална политика и си я провеждат. Кажеш ли че си българин, ако си на държавна работа те уволняват, ако си бизнесмен, ти скапват бизнеса. Българските имена са забранени. Съвсем официално, при това.

Какво променя тогава членството на Гърция в ЕС? Ами, нищо. Какво ще промени тогава членството на Сърбия в ЕС? Ами, пак нищо. Същото важи и за т. нар. Република Македония.

Със здраве и поне да не се залъгваме сами.

Приказките, че проблемите на нашите сънародници под робство щели да се решат като влезели Сърбия и Македония в ЕС, поразително ми напомнят за приказките на болшевиките след Октомврийската революция. Че вече нямало да има граници (затова и разпуснали Гранични войски) и всички народи ще се прегърнат и ще заживеят като братя..........

Идиотизъм на квадрат, против който нямаше да имам нищо против, ако не се заплащаше с милиони човешки животи.

Няма никакви малцинствени проблеми да се решат с влизането на която и била страна в ЕУ. Французите не признават никакви малцинсва, другите също, даже са против позитивната дискриминация...Смятат, че това трябва да се реши м-у засегнатите страни.

Така, че нищо няма да се промени автоматично за или против с влизането на сърбия, македония, турция в съюза....Който обещава нещо - лъже, манипулира или не е на ясно с работите...

:vertag: :vertag: :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само че Сърбия признава българското малцинство без никакъв проблем, докато Гърция е водила вече сто години остра асимилационна политика...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само че Сърбия признава българското малцинство без никакъв проблем, докато Гърция е водила вече сто години остра асимилационна политика...

Значи и Гърция трябва да излезе от ЕС, за да потръгнат нещата на българското малцинство?! :biggrin:

Сега сериозно. Това че Сърбия признава българско малцинство, не й пречи да провежда "остра" асимилационна политика по отношение на българите и то много преди Гърция да започне да прави това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми.... не можем сега да им отваряме рат за Пирот.. :post-20645-1121105496:

Все пак не е толкова асимилационна, а вече пък съвсем не е. На европлоскост ще се решава, няма начин.

А за другото - може би да си дяволски прав :)):)):))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Все пак не е толкова асимилационна, а вече пък съвсем не е. На европлоскост ще се решава, няма начин.

Какво точно ще се решава на "европлоскост"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От тази страна на границата (селища като Трън и Калотина) положението е съвсем същото - пълна мизерия, обезлюдяване и пустеещи земи. Така че съдбата на тези два града в икономическо отношение нямаше да бъде по-различна и ако бяха останали в пределите на България...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И според мен това трябва да се направи. Само че както виждаш ние не правим такива инвестиции и в селищата намиращи се на наша територия, какво остава за чуждите!?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...