Отиди на
Форум "Наука"

Коя е най-хубавата българска дума?


Recommended Posts

  • Потребител

Каймакът на родния ни език:

одеве, сумрак, къща, тиква, киша, суграшица, черга, тепавица, чарк, пладне, усое, кале, мушица, мишци, калина, върлина, малина, вечерница, зорница, зеница, чвор...Без тези думи езика ни е като обезмаслено мляко :grin:

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обичам ги всичките! :)

Ако трябва да избера някои сред най-хубавите, те ще са: Любомъдрие, Благодаря и Вечнославен. :)

Брях, считах, че зная българския език, ама Любомъдрие и Вечнославен малко ми дойдоха повече, я някой спец да поясни. А Благодаря вече сме я дискуирали ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брях, считах, че зная българския език, ама Любомъдрие и Вечнославен малко ми дойдоха повече, я някой спец да поясни. А Благодаря вече сме я дискуирали ;).

Здравей, mitac! :)

Думата "любомъдрие" се среща в средновековни български кирилски паметници (вж. "За буквите" от Черноризец Храбър), калкирана по подобие на гръцката φιλοσοφια - все любов към мъдростта. Подобно са образувани и други думи като истинолюбив, човеколюбец и т. н. "Вечнославен" пък е един много красив пример за витиеватия Евтимиев стил, т. нар. "плетение словес". Думичката можеш да откриеш например в житието на мъченика Никола Нови Софийски от Матей Граматик.

Днес може да звучат странно, но според мен това са прекрасни български думи, които ни откриват способността на нашите деди да разкриват изяществото на мисълта в също толкова съответно красиви думи на възхита пред могъществото на словото, имащо власт да създава и разрушава, за да съгради отново...

Та, Любомъдрие и Вечнославен са съвсем хубави български думички! :) Само дето са стари, намират се повече из средновековни писания, по-малко ги използват в новините или дублажите на TV-сериали...

Поздрави! :)

С.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-хубават българска дума е кетчуп.

"аланкоолу" превъзхожда кетчупа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, mitac! :)

Думата "любомъдрие" се среща в средновековни български кирилски паметници (вж. "За буквите" от Черноризец Храбър), калкирана по подобие на гръцката φιλοσοφια - все любов към мъдростта. Подобно са образувани и други думи като истинолюбив, човеколюбец и т. н. "Вечнославен" пък е един много красив пример за витиеватия Евтимиев стил, т. нар. "плетение словес". Думичката можеш да откриеш например в житието на мъченика Никола Нови Софийски от Матей Граматик.

Днес може да звучат странно, но според мен това са прекрасни български думи, които ни откриват способността на нашите деди да разкриват изяществото на мисълта в също толкова съответно красиви думи на възхита пред могъществото на словото, имащо власт да създава и разрушава, за да съгради отново...

Та, Любомъдрие и Вечнославен са съвсем хубави български думички! :) Само дето са стари, намират се повече из средновековни писания, по-малко ги използват в новините или дублажите на TV-сериали...

Поздрави! :)

С.

Здрасти,

Мерси за инфото, ама мислех, че калките не се броят. А и философия отдавна се използва на (ново)български. В интерес на истината преди да погледна гръцката дума се чудех какво точно трабва на значи ;). А Вечнославен си е просто вечно славен.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Невски нали това обяснявах на потребителката, че думата е дискутирана. Не може да не си чел темата, нали и ти взе участие, какво сега заяждаш ли се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не ... не мога да помня всички теми, в които съм взимал участие и какво участие съм взимал ...

почти всички синтетични думи в българския много назад във времето са калки от българския - благодаря и любомъдрие са само примери ...

това го казвам за затвърждаване ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А би трябвало, аз поне се опитвам да го правя, като понякога започвам ab ovo, верно имаш няколстотин поста повече от мен.

О.к разбрахме се.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Бог

БОГатство

БоЛгария

БоЛгарин

УчитеЛ

* Буквичката Л в ранното си изписване е такава λ (ламбда). Горната ѝ част е с топченце, което означава "стремеж кум светлината и Духа". В този аспект разгледайте думата "учител" - това е човек, който прави така, че стремежът, който по начало е "надолу" (у) да стане "нагоре" (λ).

Редактирано от valerigiz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Такова - няма толкова универсална дума с толкова много приложения в разговорния език.

Прост пример: Днес направо ми се такова таковата. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...