Отиди на
Форум "Наука"

Коя е най-хубавата българска дума?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Коя е най-хубавата българска дума?

Я да видим сега...

Според вас, коя е най-хубавата българска дума?

Имаше подобно проучване на радио "Ретро - радио"...

Думите за избор са били повече от 2000...

Аз ви предлагам едно скромно списъче, защото нямам идея какви думи са били предложени...

От списъка, изберете 3 думи или предложете свои...

Татковина, родина, благодаря, любов, отечество, мама, дете, семейство, обич, обичам те, България, свобода, чедо, люде, сбогом, премъдрост, прелюбопитен, хубавица, хубавелка, любвеобилен, душа, балкан, планина, батко, кака, татко, отец, властелин, чернокнижник, дядо, баба, благоразположение, приказка, принцеса, пиянде, кошута, господар, цар, небеса, дъжд, учител, хляб, благозвучие, благоприятно, слънце, радост, зорница, омаен, щастие, огнище, сияние, чародей, достолепен, премного, любословие, магьосница, черноризец...

Списъкът не претендира за изчерпателност.

---

В самото проучване, победи думата "благодаря".

Моите предложения са:

премъдрост, черноризец, чародей...

Абе, все от старобългарски ми идват...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Абе, все от старобългарски ми идват...

Име една такава работа :good:

балкан, благодаря, люде

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Макар да не е голям списака пак е трудно да се определят трите най-български думи. Моят избор е Балкан, чедо и огнище. Думата Балкан не е чужда, а напротив. Тя има старобългарски произход. :book::vertag::vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Поздравления за темата :v:

Ако говорим за смислова подредба, то думата любов ми е фаворит.

Ако става дума за интересна дума, бих избрал боза и/или буза.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Чародей, омаен, властелин, обич (не славянското любов), бранник, прегръщам. Много са, но тези излязоха на прима виста.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Ако е за смисъл - тя ще е една и съща на всякакви езици. "Любов".

Ако е за звучене - някоя с "р" в нея, за да е по-звънтяща, а ако може и да е старинна - най-добре, че това придава известна хубост само по себе си. "Разложение" по тази логика е идеална с това "р" и славянския завършек :) Или "извержение". А защо не "извращение"? :D Език свещен на моите деди...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител
Ако е за звучене - някоя с "р" в нея, за да е по-звънтяща, а ако може и да е старинна - най-добре, че това придава известна хубост само по себе си. "Разложение" по тази логика е идеална с това "р" и славянския завършек :) Или "извержение". А защо не "извращение"? :D Език свещен на моите деди...

"Пръдище" как ти sвънка?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

прихлеберник, михлюзин, капъсъз са си култови думички.

Иначе най-хубавата дума в този език, изразяваща всичко и същевременно нищо си е /разбира се/ - таковам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Таковам" и "таковата" са универсални, да.

Но и "енджектопляктор" е велико слово. Тоже "мадхарабадуга" и "михлюз" (с версия "михлюзин").

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Българинът има навик да нарича любимите неща с умалителни имена: ракийка, цигарка, салатка, количка, биричка... И като му споменеш нещо такова, веднага му светват очите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-хубавата като смисъл вероятно ще е една и съща на всички езици. Или различна за всекиго, знам ли.

Ако си говорим за благозвучие - това пак е субективна работа. Аз, да речем, много харесвам думи с много сонори. В тоя смисъл най-красиво ми звучи думичката "ламарина" ;) Това на майтап, де. В поезията много ми допада повторението на звука "р", особено ако се получи алитерация между няколко думи с него. Например римляни да разтърсват ритони или нещо от тоя род :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На български език България може да се свърже едновременно с баща и майка. Например, като кажеш: „Моето отечество е майка България!”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БатВаньо:

В световен мащаб, потребителите често предоставят информация на онлайн рейтинг - клиентски страници за продукти и услуги (например: дискове, книги, хотели и други), опосредствани с използването на изрази котви, като „любов",„мразя" и „щастие ".

Други примери включват проучвания на общественото мнение на етническите малцинства и вътрешни проучвания в мултинационални компании.

В тези проучвания се прилага „ ефектът на котвата", която е системна тенденция сред двуезично -анкетираните, за да почустват потребителите по-силни емоции, когато отговарятна въпросите, чрез използването на чужд език. С други думи, потребителите са по-склонни да кажат, че обичат или мразят даден продукт или филм, когато им е зададен въпроса не на майчиния език,отколкото когато те са попълнили анкетата на родния си език.

Този ефект произтича от различията в присъщата емоционална сила на първия и втория език на анкетираните. Двуезичните потребители възприемат тежестта на емоционалните послания, включващи и думите „котви", като по-малко интензивни в техен втори език, отколкото на родния си такъв.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Посланията изречени на различни езици, водят до несъпоставими крайни оценки.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът има навик да нарича любимите неща с умалителни имена: ракийка, цигарка, салатка, количка, биричка... И като му споменеш нещо такова, веднага му светват очите.

На български език България може да се свърже едновременно с баща и майка. Например, като кажеш: „Моето отечество е майка България!”

Идва ми наум - майчица

"Че само образът ти в мен остана,

едничка майчице, но не от стих:

От плът и кръв ръми, горчива рана...

Жената, дето всичко ми прости!"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Обичам ги всичките! :)

Ако трябва да избера някои сред най-хубавите, те ще са: Любомъдрие, Благодаря и Вечнославен. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...