Отиди на
Форум "Наука"

Земетресението в Япония


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Е, има -филство и -филство.

Новата японска попкултура много слабо ме вълнува, аниме не гледам, манга не чета, метълът им според мен е много слаб, кухнята им не ми е по вкуса (опитвал съм), смятам някои особености в психологията им за много странни.

Но Япония има действително безценни неща. Старата им литература е прекрасна, старата им музика и живописта им от XIX в. - също. Имат невероятно кино. Имат и една особена философия, произлязла от военната аристокрация навремето - т. нар. бушидо, която е много впечатляваща.

Други се вълнуват от японския вариант на чан-будизма - дзен, от бойните изкуства, та даже и от чаената церемония. Аз съм безразличен към тези неща, но знам, че много свестни хора ги ценят.

Самата история на Япония е страшно впечатляваща и говори за невероятния дух на тия хора. Няма как да не съм японофил. Разбира се, освен силен дух те са проявявали и страшни качества навремето, но кой не е? Съвършени народи няма, няма и безгрешни хора.

Японците често са непонятни за нас (може би и ние за тях), но у мен будят преди всичко възхищение. Нека да е наивно. Не се плаша от това. На тях не им трябва моята преценка - тя е нужна на самия мен.

Друг е въпросът, че съм не само японофил, а и -фил на някои други нации, по-близки до нас. Всичко това има значение, за да мога да сравнявам с нещата, които харесвам и които отхвърлям у дома.

Във всеки случай солидарността и дисциплината на японците са удивителни. И, да, жертвоготовността. Тези неща тук звучат изтъркано, а се оказа, че там са реалност.

Реалност са. Има и още нещо - устройството им, поведениято им и пътят им в индустриализацията и особено след войната. Това е държава, която измина пътят до свръхмодерността блестяшо. Всъщност тя е сред малкото които постигнаха целите на едно развиващо технологиите общество. Всичко там е наред, накъдето и да се обърнеш.

И да, работят до скъсване. Може би в балканската култура това е по-трудно постижимо, но като има за какво, нима ние не работим? Нима дедите ни не работеха от сутрин до мрак? Трудовата етика е голямо нещо. Още повече, че навсякъде си посрещан като човек, който и да си, отиваш на работа с 300 км. в час във влак, който свети и изглежда като космически кораб.

Когато човек участва в процеса на изграждане на страна като Япония, или го наблюдава само, как няма да има най-дългата продължителност на живота в света? Когато улиците в града ти светят, вишните по градове, села и планини цъфтят, а себеподобните ти строят такива сгради, че не падат при девета степен земетресение..... Какво да искаш.

Страна, в която Специалистът, Експертът, Майстрорът и Трудолюбивият човек са на почит, страна, в която проявата на чувства публично се смята за неуважение към другия, защото смущаваш неговия вътррешен мир, народ, който се държи так след библейско бедствие, че няма нито едно престъпление, управници, които не спят по 100 часа, за да държат хората в течение на случващото се, ядрени експерти, които овладяват взривени централи доброволно и загиват на поста си пак доброволно, полицаи, които ти се покланят когато ги заговориш...

Страна, в която анимационните филми са като драми на Есхил и романи на Достоевски едновременно, която прави такива мечове, като майсторът гледа само цвета на метала. И т.н. и т.н.

На това ако не си фил, на какво?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 226
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Разбира се, не са съвършени. И те си имат кривиците. Но ние да си гледаме нашите, а от японците да вземем хубавото. Наистина впечатляващ народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На това ако не си фил, на какво?

КГ125 на КГ125

glishev на glishev

Пандора на Пандора

Skubi на Skubi

и тнт.

Може да са пример в някои неща но......Чак да съм фен. Изключено.

Нищо оригинално няма в този народ. Всичко което са направили е изобритено сътворено от други народи. Което им майсторлъка, че са способни и най-незначителните работи да ги изпипат да ги осъвършенстват с религиозна мания.

Дето казваха на университета. При нас има инжинер на винтовата връзка. При тях има инженер на болта, на майката, на шайбата и някой ги сгобява.... :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе дали са оригинални или адаптивни няма значение. Важното е, че действат като хората. Изобщо, айде да не обръщаме темата на обичайния булгарелски скепсис, защото той си е глупавичък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нищо оригинално няма в този народ. Всичко което са направили е изобритено сътворено от други народи. Което им майсторлъка, че са способни и най-незначителните работи да ги изпипат да ги осъвършенстват с религиозна мания.

Дето казваха на университета. При нас има инжинер на винтовата връзка. При тях има инженер на болта, на майката, на шайбата и някой ги сгобява.... :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Опасявам се, че този народ е пълен с оригинални неща :) Точно, да ги усъвършенстват. И точно може би когато има човек за всяка подбробност, точно тогава нещата стават перфектни. При вас може да има "инженер на връзката" а при тях 5 на болта и гайката, ама те заляха света с болтове и гайки и сега 180 милиарда долара щети ще ги преглътнат като самурай саке. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Eй, не падат сградите им и това е!

http://www.youtube.com/watch?v=lJFqCbiG1ZA

Вижте телевизора.

В реално време ли съобщават за земетресението?!?!?! На мига???!!!

Вижте и хората как се държат.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е това вече не е истина. Трябва май 2000 години да си ковал самурайски мечове, за да направиш такива сгради.

Вижте небостъргачите

Не, ако има смисъл от съществуването на една нация, той е да постигне това технологично ниво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Реинджинеринг се казва.

И означава, че вече внедрени процеси се поставят на ревизизия според новите изискания. Те могат да бъдат различни.

Тук малповече стомана, малко по доброкачествен бетон и толкоз

Симулация на 7.2 калифорния 1940

:book: :book: :book:

:))::)): :)):

И ако спазваш препоръките, при строежа можеш да си отвориш вратата след такъв тръс.

Частен дом

:punk: :punk: :punk:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Реинджинеринг се казва.

И означава, че вече внедрени процеси се поставят на ревизизия според новите изискания. Те могат да бъдат различни.

Тук малповече стомана, малко по доброкачествен бетон и толкоз

Симулация на 7.2 калифорния 1940

:book: :book: :book:

:))::)): :)):

И ако спазваш препоръките, при строежа можеш да си отвориш вратата след такъв тръс.

Частен дом

:punk: :punk: :punk:

Бе не знам как се казва, но искам японци да строят всичко около мене. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, не пиши глупсти.

Аха извадил си резинката.

Ок. Дай отвори нова тема, за подклон пред бушидо духът на японците. С передна точка задълженията на васалите към господаря им. Да могът да им се възхищават тези коита им са фенове.

Ама преди това пиши ми тука глобите котито получаваш в София ако храчиш и плюеш на улицата, или хвърляш дъвка, боклук и пиши до тях тези които в Сингапур ще ти наложат за същото....Да не говорим за притежаване на наркотици....

Ситгапур е чисто и спретнато. От тротоара можеш да ядеш.

:bigwink: :bigwink: :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да де, ама сега е модерно да се прехласваме по полу-роботите полу-човеци мейд ин Джапан.....Сингапур може да почака някое цунами и тогава да се прехласваме по сунгапурците

щЕ помогна.

само за един фас от цигара 3500 долара и в жълта жилетка трябва да метеш улицата.....

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами ще ги метеш, Скуби. Фасове не се хвърлят на улицата - освен тебе има и други хора и никой няма желание да ти гледа хвърлените фасове.

Сингапур е въвел добро законодателство за такива като ... хайде да не казвам кои народи, които се държат като прасета в кочина. Онзи ден на магистрлата само за 100 км. пред мен излетя една цигарена кутия, една пластмасова чаша и опаковка от дъвка.

Ей богу, бих искал да ги видя тия в ръцете на сингапурската полиция да метат.

Но я виж улиците на Япония? А там няма такива репресивни закони.

Другаде е ключа, другаде е ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо такова няма. От 54 японски централи само тази го закъса, другите така и не разбраха, както впрочем и всички високи сгради в Япония, че е имало 9-та степен. 9-та, това е библейско.

Което означава само, че имат добри строителни инженери. Природата е била свидетел и на много по-големи катаклизми. Освен това Фукушима-1 не е най-близката АЕЦ до епицентъра.

Еко енергията никога не може да стигне обемите на ядрената, която на практика означава:

1/ вечна (хайде дълготрайна) мощ;

Това изобщо не е вярно. По-важно е да направим употребата на ток по-рационална.

2/ енергийна независимот;

Това е една илюзия. България има тройна зависимост от внос на гориво, технологии и специалисти. да не се окажем с пръст в уста (и с тонове отработено гориво) като залежите от уран се изчерпат.

3/ такова повишение на технологичната култура и потенциал, че дори само с тази самоцел би трябвало да се направи.

Сега ще видиш, какъв бесен прогрес ще има в новите технологии ;)

Уви, технологиите за складиране на радиоактивни отпадъци са в режим "изчакване" за следващите десет хилядолетия.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Царят казваше, че капиталистите му са англофили, офицерите германофили, народът русофил, той единствено е българофил....

Ама, че има толкова много япанофили и аз не знаех.

Коничива, охайо. я, я

:crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot:

Коничива

И мен нещо ме дърпа на изток :)

Вижте какво намерих от Михаил Минков:

http://www.politika.bg/article?id=7574

========================

"Няма единна европейска култура. По някои показатели приличаме на един или друг европейски народ, но като ценностна система и вярвания сме най-близо до някои азиатци, например корейци или китайци. В България се водят много спорове дали сме трудолюбиви. Отговорът е, че и ние, и източноазиатците сме работливи, но не трудолюбиви. Работим много по принуда, понеже искаме да сме добре материално, но не питаем някаква абстрактна любов към труда. От друга страна, и ние, и те сме нерелигиозни, негорделиви, необщителни с непознатите.Завистливи, не особено услужливи, относително пестеливи (поне в сравнение с латиноамериканците и много африканци) и ученолюбиви. Въпреки че в последно време у нас се забелязва срив в образоваността на населението. И ние, и източноазиатците смятаме съревнованието между хората за лошо нещо.

========================

Щастлив човек ли е българинът?

- Не. Един от най-нещастните в света е. Това се потвърждава при абсолютно всяко изследване. И няма нищо общо с правителствата, които се сменят. Нито пък се дължи на бедността ни. Причината е в културата. Много от моите студенти остават смаяни, когато разберат, че най-щастливите хора са в някои африкански страни, например Нигерия, и в най-бедните части на Латинска Америка. Там преобладава убеждението, че човек може да живее живота си както му се иска в момента и да се весели, без да се притеснява особено за бъдещето. Техните девизи са "хакуна матата" и "don't worry, be happy". Аз наричам това философия на щуреца, докато ние и азиатците изповядваме философията на мравката. Вечно сме притеснени за бъдещето и сме по-невротични. Това важи и за Япония - една от най-богатите страни в света.

- С кои други народи бихте ни сравнили? До кои сме най-близо? От кои се отдалечаваме?

- Подобни сме на корейците и китайците, без разбира се да сме напълно еднакви. За отдалечаване не бих говорил, но бих казал, че сме най-далече от американците.

- Споделете вашата "оптимистична теория за българския народ"?

- България почти е удвоила дохода си на глава от населението за последните десет години, а балтийците, руснаците, арменците и китайците са още по-бързи. Българинът иска преди всичко пари и много по-малко се интересува от демокрация или добри човешки отношения, които биха го направили по-доволен от живота. Това е кристално ясно от международните изследвания. Затова той ще получи онова, което иска - пари без щастие.

---------------------

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това изобщо не е вярно. По-важно е да направим употребата на ток по-рационална.

Знаеш ли.... сигурно ще има държави, които напълно ще се откажат от ядрената енергетика. Те са, които ще бъдат лузърите на утрешния ден, ще пълнят джобовете на износителите на горива, ще изнасят национален доход, ще имат все по-скъпа енергия, ще зависят от природните прищевки за "зелена енергия". Технололгията не може да се спира, тя трябва да се прави защитена.

Иначе България има зависимост, защото така си е изградила енергетиката преди 30 години. Тази зависимост спокойно може да се преоодолее.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли.... сигурно ще има държави, които напълно ще се откажат от ядрената енергетика. Те са, които ще бъдат лузърите на утрешния ден, ще пълнят джобовете на износителите на горива, ще изнасят национален доход, ще имат все по-скъпа енергия, ще зависят от природните прищевки за "зелена енергия". Технололгията не може да се спира, тя трябва да се прави защитена.

Ами ние и сега пълним джобовете на износителите на ядрени горива, и на преработвателите на ядрено гориво, и, и... За каква независимост ми говориш??? България не е нито Франция, нито Япония, та да си преработва сама урана или плутония. Лузърите на утрешния ден ще бъдат онези, чиято икономика харчи ток като едно към гьотуре (като нас).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хареса ли ви статията ми? Доста си поиграх, докато събера всички данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много интересна статия, наистина. Не мога да си представя, че е възможна вълна с височина 524 м :Oo:

Магнитуд 8.2 по скалата на Рихтер - Силата на земетресението, която атомната електроцентрала Фукушима Дайичи е проектирана да издържа.

Магнитуд 9,0 по скалата на Рихтер – силата на земетресението в петък, 11.03.2011 г

И въпреки това, реакторите бяха повредени не от трусовете, а от цунамните вълни, нали така?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И въпреки това, реакторите бяха повредени не от трусовете, а от цунамните вълни, нали така?

Не самите реактори, а са отказали резервните дизелови агрегати, които са се включили след прекъсването на ел.захранването на централата.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...