Отиди на
Форум "Наука"

Коя е най-великата империя на всички времена?


Коя е най-великата империя на всички времена?  

66 потребители са гласували

  1. 1. Коя е най-великата империя на всички времена?

    • Вавилонското царство
      0
    • Египетското царство
    • Персийското царство - на Ахемениди и Сасаниди
    • Китайската империя
    • Римската империя
    • Византийската империя
    • Първото българско царство
    • Свещената Римска империя (на германския народ)
    • Османската империя
    • Британската империя
    • Руската империя
    • Японската империя
    • Третия райх
    • СССР
    • САЩ
    • Империята на Александър Велики (и тази на Селевкидите)
    • Монголската империя
    • Асирийското царство
    • Царството на Гуптите (Северна Индия)
    • Империята на Каролингите
    • Испанската империя
    • Империята на инките
      0
    • Империята на ацтеките
      0
    • Омаядският халифат
    • Наполеоновата Френска империя/"република"
    • Царството на партите или Аршакидите
      0
    • Австро-Унгария
    • Вторият Райх
    • Португалската империя
      0

Анкетата е затворена


Recommended Posts

  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Така че,Иранския шахиншах носи титлата Негово ИМПЕРАТОРСКО Величество и е последния монарх с титлата ИМПЕРАТОР в нашия свят(ако не ме лъже паметта)!

И затова аз си дадох гласът за Персийдската Империя!

Титлата император няма нищо общо с Иран. Последният й носител по право загива преди половин хилядолетие пред стените на Константинопол.

Нещо повече - царството на Ахеменидите няма абсолютно нищо общо нито с наследилите я парти, нито пък със сасанидите /последните просто се опитват да й подражават така както варварските крале в Европа подражавали на унищожената Западна Римска империя/. А в завладения и ислямизиран от арабите и тюрките Иран в течение на 1300 години няма ни вест ни кост от претенденти за титлата 'цар на царете'. След така нар. конституционна революция от 1921 г., страната се превръща в монархия от западен тип. Това пък съвсем не прилича по нищо на предходните държавни образувания, въпреки че възкачилият се на престола Реза-хан Пехлеви се именува шахиншах. Все едно да кажем, че Първо, Второ и Трето Български царства са едно и също нещо /ама видоизменени/ и титлата на цар Борис III е по смисъла и съдържанието си същата като тази на Борис I.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Титлата император няма нищо общо с Иран. Последният й носител по право загива преди половин хилядолетие пред стените на Константинопол.

Нещо повече - царството на Ахеменидите няма абсолютно нищо общо нито с наследилите я парти, нито пък със сасанидите /последните просто се опитват да й подражават така както варварските крале в Европа подражавали на унищожената Западна Римска империя/. А в завладения и ислямизиран от арабите и тюрките Иран в течение на 1300 години няма ни вест ни кост от претенденти за титлата 'цар на царете'. След така нар. конституционна революция от 1921 г., страната се превръща в монархия от западен тип. Това пък съвсем не прилича по нищо на предходните държавни образувания, въпреки че възкачилият се на престола Реза-хан Пехлеви се именува шахиншах. Все едно да кажем, че Първо, Второ и Трето Български царства са едно и също нещо /ама видоизменени/ и титлата на цар Борис III е по смисъла и съдържанието си същата като тази на Борис I.

П тази логика и Франкския иператор и Византийския иператор и техните събратия нямат нищо обшо с Римската империя!Последният и носител за относително кратко време съсредоточава в ръцете си цялата власт (394-395)и фактически става последния единовласен господар на целия Римски свят-имп.Теодосии!Разбира се че,с известно напъване можем да кажем -последния РИМСКИ император е Ромул Август(476)или Юлий Непот(до 480),първият император е Октавиан(27г пр.н.е!А останалите формирования и образувания и производни просто подражават!!

Та историята на Римската имерия е една от най-кратките в човешската история(разбира се това не омаловажава приносът и човешката цивилизация)!

Ако поставяме ударение на титлите ще се отдалечим от основната тема а тя беше за Империите!И в този контекст мога да добавя,че титлата Цар, която носят Борисовците 1 и 3 означавт едно и също, но ,че тяхното съдаржание е различно съм съгласен с теб че се различват!

Относно нашите царства-уви,не съм съгласен!Нима си забравил че ние сме единствената ДЪРЖАВА,която никога не си е сменяла името!?Така че,България винаги си е била България през всичките царства и републики(видоизменения има само във формата на управление)-Нима не си съгласен!?

Нашият държавен език си е българския и ние се считаме за потомки на българския народ-нима това не е така!?

Нашата религия първоначално е била езическа(затова си имаме и Борис кръстител)-нима не си съгласен!?

Та иска ми се да кажа следното-Иранския език в университетите по света и у нас се изучава под името ПЕРСИЙСКИ-нима не е така!?

Нима тяхната религия не е била зороастризма,а сега е ислам!?

Та иранските владетели(или държавните образования там) нима не винаги са се считали за потомки на персите!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих да добавя-нима ние не използвамет техните достижения в нашата научно инжнерно-техническа наука(още от времето на КРУМ СТРАШНИ)!???!??!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

П тази логика и Франкския иператор и Византийския иператор и техните събратия нямат нищо обшо с Римската империя!

Логиката ти нещо не е в час. Франкският няма, ромейският - има. :smokeing:

Та историята на Римската имерия е една от най-кратките в човешската история(разбира се това не омаловажава приносът и човешката цивилизация)!

Вярно е, близо 1600 години /от 200 пр. н. е. до 1453 г. след н. е./ нищо не са. Има къде къде по-велики империи еднодневки, :smokeing:

Ако поставяме ударение на титлите ще се отдалечим от основната тема а тя беше за Империите!И в този контекст мога да добавя,че титлата Цар, която носят Борисовците 1 и 3 означавт едно и също, но ,че тяхното съдаржание е различно съм съгласен с теб че се различват!

А тъй и аз съм съгласен.

Нима си забравил че ние сме единствената ДЪРЖАВА,която никога не си е сменяла името!

Е, дето се вика поне с нещо да се отличиме. :biggrin:

Нашият държавен език си е българския и ние се считаме за потомки на българския народ-нима това не е така!?

Самосъзнанието е едно, произходът е съвсем друго, но ако се чувстваш българин, естествено другото е без значение.

Та иранските владетели(или държавните образования там) нима не винаги са се считали за потомки на персите!?

Не знам, не съм ги питал. Но то и македонците се считат за потомци на Александър Велики, така че кой за какъв се мисли, не е доказателство за произход /приемственост. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

П тази логика и Франкския иператор и Византийския иператор и техните събратия нямат нищо обшо с Римската империя!

Логиката ти нещо не е в час. Франкският няма, ромейският - има. :smokeing:

Та историята на Римската имерия е една от най-кратките в човешската история(разбира се това не омаловажава приносът и човешката цивилизация)!

Вярно е, близо 1600 години /от 200 пр. н. е. до 1453 г. след н. е./ нищо не са. Има къде къде по-велики империи еднодневки, :smokeing:

Ако поставяме ударение на титлите ще се отдалечим от основната тема а тя беше за Империите!И в този контекст мога да добавя,че титлата Цар, която носят Борисовците 1 и 3 означавт едно и също, но ,че тяхното съдаржание е различно съм съгласен с теб че се различват!

А тъй и аз съм съгласен.

Нима си забравил че ние сме единствената ДЪРЖАВА,която никога не си е сменяла името!

Е, дето се вика поне с нещо да се отличиме. :biggrin:

Нашият държавен език си е българския и ние се считаме за потомки на българския народ-нима това не е така!?

Самосъзнанието е едно, произходът е съвсем друго, но ако се чувстваш българин, естествено другото е без значение.

Та иранските владетели(или държавните образования там) нима не винаги са се считали за потомки на персите!?

Не знам, не съм ги питал. Но то и македонците се считат за потомци на Александър Велики, така че кой за какъв се мисли, не е доказателство за произход /приемственост. :laugh:

Да,но единият е получил короната си в Рим,а другия я получил от назначения от него ПАТРИАРХ-но ако муслякаме това нещо ще стигнем до задънена улица в логиките ни!!

Е,с това че, последния РИМСКИ император я е носил до до 1453 г. след н. е. не съм съгласен напълно(може би имаш впредвид разните производни държавни образувания на европейският континент-както ти казваш(така както варварските крале в Европа подражавали на унищожената Западна Римска империя)!?

Последният и носител за относително кратко време съсредоточава в ръцете си цялата власт (394-395)и фактически става последния единовласен господар на целия Римски свят-имп.Теодосии-НИМА НЕ СИ СЪГЛАСЕН С ТЕЗИ ФАКТИ!?

За Българите в местността Македония няма две мнения по въпроса-както обичам да казвам(КОГАТО ИСТОРИЯТА ГОВОРИ,ДОРИ БОГОВЕТЕ МЪЛЧАТ-затова ме дразнят техните историчари,когато говорят те осквернявт боговете)!

Иначе тяхното поведение прилича на това което Ирак проповядваше против събратията си в Иран-сртанностите на дипломацията,даже мога да го формулирам така(когато политиците говорят,Дявола се изчервява от срам)!

Това,че братята се считат за наследници на Александър е толкова вярно ,колкото и това ,че ние сме наследници на траките!

Нашият държавен език си е българския-виждам че и тук си съгласен с мен!?

Самосъзнанието е едно, произходът е съвсем друго, но ако се чувстваш българин, естествено другото е без значение-абсолютно правилно,С теб съм съгласен на 100процента!!!!!!!!!!!!!

А относно за Иранския език-той е признат от целия свят за ПЕРСИЙСКИ(слава богу там няма 2 мнения по въпроса)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Приятел, само да ти напомня, че след падането за западната част на Римската империя, единствен император в Европа си остава този в Константинопол. Без значение, дали патриархът в Рим /т. нар. папа/ коронова на поразия варварски крале за императори, за да им се подмаже. При съществуваща Римска империя /наричана неправилно 'Византия'/, всички тези дипломатически еквилибристики са без значение. :smokeing:

Колкото до Теодосий - да, той обединява империята за последен път. Или по-точно премахва западния претендент, подкрепян от езическата аристокрация /да я наречем своеобразна контрареформация/. След смъртта му държавата е поделена на източна и западна част между двата му сина. Само че още по времето на Константин, който си създава нова столица на мястото на Византион, цялата административна и политическа власт на империята се изнася натам, а добрият стар Рим /колкото и да ми е мъчно да го кажа/ буквално опустява откъм влияние. И за съжаление не играе никаква роля в по-нататъчната съдба на империята, освен че е разграбен три пъти от варварите, което дава повод на древните автори да се вайкат относно приближаващия край на света. Но и това не е фактор, защото западният римски император предпочита да резидира в Равена и да гледа сеира.

Та, последно, понеже си говорехме за 'империи' - какво стана с непреходната многовековна Персийската такава? Има ли я или не? Щото ако съвр. Иран е наследник на Персийската империя, то тогава може би и Италия на Бенито Мусолини е пряк приемник на Рим? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятел, само да ти напомня, че след падането за западната част на Римската империя, единствен император в Европа си остава този в Константинопол. Без значение, дали патриархът в Рим /т. нар. папа/ коронова на поразия варварски крале за императори, за да им се подмаже. При съществуваща Римска империя /наричана неправилно 'Византия'/, всички тези дипломатически еквилибристики са без значение. :smokeing:

Колкото до Теодосий - да, той обединява империята за последен път. Или по-точно премахва западния претендент, подкрепян от езическата аристокрация /да я наречем своеобразна контрареформация/. След смъртта му държавата е поделена на източна и западна част между двата му сина. Само че още по времето на Константин, който си създава нова столица на мястото на Византион, цялата административна и политическа власт на империята се изнася натам, а добрият стар Рим /колкото и да ми е мъчно да го кажа/ буквално опустява откъм влияние. И за съжаление не играе никаква роля в по-нататъчната съдба на империята, освен че е разграбен три пъти от варварите, което дава повод на древните автори да се вайкат относно приближаващия край на света. Но и това не е фактор, защото западният римски император предпочита да резидира в Равена и да гледа сеира.

Та, последно, понеже си говорехме за 'империи' - какво стана с непреходната многовековна Персийската такава? Има ли я или не? Щото ако съвр. Иран е наследник на Персийската империя, то тогава може би и Италия на Бенито Мусолини е пряк приемник на Рим? :bigwink:

Да ,но той си е константинополски-нима не е така!?

Да съгласен съм за Византия,тя си е Ромейска империя-но точно тя не РИМСКА-нима не си съгласен(е ако приемем ромеите за РИМЛЯНИ -то тогава ,аз не съм прав!)

Съгласен съм с теб-ДОБРИЯ СТАР РИМ ОПУСТЯВА ОТКЪМ ВЛИАНИЕ(и човечески ресурси)!Ако мога да кажа така(не се обиждай моля те)_прекрасно детство,впечатяваща юност и нещастни старини(ТОВА Е РИМ)-жалко той можеше да предаде повече отколкото успя!!!!!!!!!!!!!!!!!

А за Персия-то в Иран говорят на Персиидский-жалко ,че в Рим говорят на Италианский-нима-не е така Римлянино!?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да ,но той си е константинополски-нима не е така!?

Не, той е римски император, независимо къде резидира.

Да съгласен съм за Византия,тя си е Ромейска империя-но точно тя не РИМСКА-нима не си съгласен(е ако приемем ромеите за РИМЛЯНИ -то тогава ,аз не съм прав!)

Ромеите са римляни. Просто гръцко произношение. Самосъзнанието е същото, въпреки че са писали и говорели на гръцки, те са се смятали за римляни и с пълно основание.

Съгласен съм с теб-ДОБРИЯ СТАР РИМ ОПУСТЯВА ОТКЪМ ВЛИАНИЕ(и човечески ресурси)!Ако мога да кажа така(не се обиждай моля те)_прекрасно детство,впечатяваща юност и нещастни старини(ТОВА Е РИМ)-жалко той можеше да предаде повече отколкото успя!!!!!!!!!!!!!!!!!

Всяка империя се ражда, развива се, процъфтява, старее и умира. Можеше и по-зле да е с римското културно наследство, ама ей го ромеите и арабите запазиха и предадоха на запада /когато последният узря за това/ доста голяма част от античните идеи. И сега Европа ги следва.

А за Персия-то в Иран говорят на Персиидский-жалко ,че в Рим говорят на Италианский-нима-не е така Римлянино!?

Тук нека Аспандиат каже на какъв точно език се говори в Иран /аз знам че е фарси/. Без съмнение произходът му е от Персийския, но и италианският произхожда от латинския.

Между другото в Гърция говорят елински, значи ли това, че съвременните гърци са елини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Едно е сигурно - Римската империя води по популярност в анкетата горе. От 31 гласували дотук, 14 са фенове на Рим и четирима - на сродните и производните й: Александровата, Византия, Свещената, Османската и Руската. Нормално като се има предвид къде живеем. Нашият Аеций може с основание да се кефи :)

Предполагам, че в някои отдалечени страни биха имали съвсем друг водещ отговор на въпроса за най-великата империя.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да ,но той си е константинополски-нима не е така!?

Не, той е римски император, независимо къде резидира.

Да съгласен съм за Византия,тя си е Ромейска империя-но точно тя не РИМСКА-нима не си съгласен(е ако приемем ромеите за РИМЛЯНИ -то тогава ,аз не съм прав!)

Ромеите са римляни. Просто гръцко произношение. Самосъзнанието е същото, въпреки че са писали и говорели на гръцки, те са се смятали за римляни и с пълно основание.

Съгласен съм с теб-ДОБРИЯ СТАР РИМ ОПУСТЯВА ОТКЪМ ВЛИАНИЕ(и човечески ресурси)!Ако мога да кажа така(не се обиждай моля те)_прекрасно детство,впечатяваща юност и нещастни старини(ТОВА Е РИМ)-жалко той можеше да предаде повече отколкото успя!!!!!!!!!!!!!!!!!

Всяка империя се ражда, развива се, процъфтява, старее и умира. Можеше и по-зле да е с римското културно наследство, ама ей го ромеите и арабите запазиха и предадоха на запада /когато последният узря за това/ доста голяма част от античните идеи. И сега Европа ги следва.

А за Персия-то в Иран говорят на Персиидский-жалко ,че в Рим говорят на Италианский-нима-не е така Римлянино!?

Тук нека Аспандиат каже на какъв точно език се говори в Иран /аз знам че е фарси/. Без съмнение произходът му е от Персийския, но и италианският произхожда от латинския.

Между другото в Гърция говорят елински, значи ли това, че съвременните гърци са елини?

Да римлянино,ЕЛИНСКО произношение -и то се употребява от елините !Истинските римляни ВИНАГИ са се наричали РИМЛЯНИ-нима това не е така!?

За предаването на голяма част от РИМСКИТЕ идеи ТИ СИ АБСОЛЮТНО ПРАВ-и аз съм съгласен на всичките 100%ПРОЦЕНТА!

Аз също не съм съм спец по езиците-единственно братовчедка ми 8 години го изучаваше и от нея знам ,че той се възприема и нарича ПЕРСИЙДСКИ!А за фарси знам(може и да бъркам разбира се),че това е свещенния религиозен език в ислама(нещо като нашия църковно славянски)и на него се четат религиозните книги(Корана и т.н),разбира се че разни народи си го прписват като свой!Между другото Русаките също пробват тая работа-тука никой не знае нищо за БРАТЯТА и азбуката се нарича РУСКА(пропагандата е ужасна-даже с папата се договарят,че те са истинските носители на славянската азбука и ТЕ имат правото да са интелигентно литературните носители на ПИСМЕННОСТА НИ!)!

А това което знам за Византийските императори е че,с Мануил 2ри(когато е на посещение в Англия)него и следващите Византийски императори,ги представят като ИМПЕРАТОРА НА ЕЛИНТЕ-нима това не така!?И даже историците по това време в трудовете си наблягат на това-че те са били и са елини!

Гърците са народ който е приел това название по обективни причини-дори през нашето възраждане тяхната МЕГАЛИ ИДЕЯ е основана на ЕЛЕНИЗМА-нима не е така!?

А Глишев е прав-голямата част от форумчаните е дала гласът си за Рим-и в това няма нищо лошо!Аз просто защитавам своята теза и аргументирам своя избор!В изложенията ми няма нищо лично-все пак ние не сме историчарите от Югозападна България-нали!?

Темата е прекрасна и е на място-Благодаря!С удоволствие я следя и чета аргументите и доказателствата!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак ти казвам - произношението няма значение. На колкото езика и да произнесеш американец - той си остава американец. Мисля че изяснихме въпроса защо в източното Средиземноморие се говори на гръцки и този език е бил възприет като официален в Римската империя. А в една мултинационална империя /каквато е Източната Римска такава/, при това запазила институциите и строя си, не е важен произходът /или езикът/, а самосъзнанието. Та държавата е римска, езикът гръцки, религията - християнска. Независимо дали си римски патриций, сириец, арменец, грузинец, славяни, гот или хун - ти си част от империята и си римлянин /ромей/. Това е особеността на суперетноса.Колкото до именуването на ромейските императори като гръцки крале от западните варвари - това е опит да омаловажат Източната Римска империя. Все пак кралствата на запад също искали да са наследници на Античния Рим, да му подражават, да носят титлата император.

А терминът елин през средновековието означава езичник. Западняците именуват римляните /ромеите/ - гърци.

Съвременните гърци и те искат да са антични елини.

А братята руснаци, между другото отбелязват 24 май, така че не ги охулвай преждевременно.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, Стинка, много опростяваш нещата. Хем си прав, хем не си. Византия не е еднаква през цялото време.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вавилон и Египет не заслужават да са на нулата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно Египет и Вавилон нямат фенове тук. А Асирия направо е пропусната.

Волжка България обаче нито е наричана "Велика", нито е империя. Точно както и Стара или Велика България не е империя. Тези двете би трябвало да ги няма в списъка.

Ако някоя българска държава изобщо е империя (в смисъла на могъща, обширна, ефективно управлявана държава с разнородно население), това е Дунавска България, по-конкретно в 814-971, тоест от края на Крумовите завоевания до превземането на Преслав от Цимисхий. А и ако говорим за прочутата царска титла, тя засяга именно Дунавска България, при това е изкована тъкмо в този период - може би в 913, а е утвърдена в 927.

Тъй че е добра идея да се разкарат от списъка Волжка и Стара България, а да се включи ПБЦ.

Ей, ама се намери фен на СССР :tooth:

---------

Бел. мод. Глишо

П. П. Поразширих анкетата с още империи (новите под Монголската) и добавих опцията да се гласува за няколко възможности. Сега всеки може да унищожи стария си глас и да прегласува, ако има повече от едно предпочитание. Самият аз също прегласувах. Интересно дали първенството на Рим ще се запази при тези обстоятелства, но все пак си струва да се отбележи, че когато възможността беше да се гласува само за една възможност, най-много гласове отидоха за Рим.

Също така заместих двете зле подбрани български "империи" с ПБЦ, което наистина си е забележителна държава.

Редактирано от glishev
Редакция на анкетата
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

glishev-благодария за подкрепата!!!!!!!!!!!

Знаш ли-на мен ми се струва,че ако добавим малко повече информация за Персия,нашите колеги ще погледнат на тази Империя по надълбоко и с разбиране !?!

Навярно Рим за сега преобладава защото информацитя за Персия е малко!?!

Когато се готвех за изспитите (История на Древния Исток я изяждах с кориците)много малко информация имаше тогава в далечните 199и някоя си година!

Сега,слава богу с руските издания няма проблем-но на мен ми се иска нещо от нашите български автори-плс,ако имаш възможност подскажи!!!

Навярно и на колегите ще бъде интересна възможността да преосмислят нещата(с избора си)След като узнаят подробности!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Византия не дава и пукната пара за елинизма - даже го преследва и забранява. Това си е Римска държава, в която основното най-важно е да си православен. Това не е държава на гърците. Трансформацията на Римската империя във Византия прилича на трансформацията на една друга държава която си сменя и езика и религията, ама си запазва името през 893 г., и ние не я смятаме за различна!!!...

Стинка,

както казва Глишев - хем си прав, хем не си съвсем прав. От средата на XIII век (по ред причини) се забелязва много силно връщане към елинизма. Византийската култура направо преоткрива елинизма в последните векове от съществуването си и. И това не е странно - тогавашната Византия вече не е полиетнична, а почти изцяло гръцка държава (т.е земите й са толкова стеснени, че обхващат само наследници на някогашните гърци или на погърчени славяни).

За това считам, че Византия като римска империя е такава до към 1204 година. След това тя обективно си е просто една гръцка държавица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стинка,

както казва Глишев - хем си прав, хем не си съвсем прав. От средата на XIII век (по ред причини) се забелязва много силно връщане към елинизма. Византийската култура направо преоткрива елинизма в последните векове от съществуването си и. И това не е странно - тогавашната Византия вече не е полиетнична, а почти изцяло гръцка държава (т.е земите й са толкова стеснени, че обхващат само наследници на някогашните гърци или на погърчени славяни).

За това считам, че Византия като римска империя е такава до към 1204 година. След това тя обективно си е просто една гръцка държавица.

Напълно съм съгласен с теб!!!

Даже Икейските отсколки-с много голямо напъване мажем да ги наречем Византийски(те по-скоро са си ориенталско княжество с византийски амбиций)!Това ,че ние им помагаме да се издигнат си е друга история(но без нея Византия още тогава би приключила с агонията си )!Мисля,че ние тогава сме допуснали историческа грешка!?!

После Никейската държавица се превръща в Византийска империя-за да осъзнае факта ,че там вече няма нищо византийско!И когато морално -политическите корени са вече не пълноценни те започват да пият енергия от народа си(а той е както каза колегата-наследници на някогашните гърци или на погърчени славяни).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Макар че са я проминили малко от миналата година тогава СССР бе на първо място, явно се беха изтървали все пак е от англоезичния вариант.

Не знам за кое са се "изтървали". Британската империя е по-голяма от СССР, и то значително. И по площ, и по население. Това не е тайна за всеки, който има елементарна представа от география.

Иначе намирам за погрешно да се гласува за империя на която си "фен". Трябва да има обективни критерии. Аз съм фен на германците и японците, ама как да кажа, че техните империи са по-големи или влиятелни от Британската империя, СССР или САЩ например? Обичам България, но да наредиш българска държава до най-великите империи в света е меко казано плитко.

Продължавам да считам, че живеем в дните на най-голямата и силна империя, осъществила почти 100% тотален контрол над планетата. Политически, икономически, културен. Подобно нещо няма аналог в историята, само донякъде Британската империя се доближава до това, но с много уговорки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам за кое са се "изтървали". Британската империя е по-голяма от СССР, и то значително. И по площ, и по население. Това не е тайна за всеки, който има елементарна представа от география.

Иначе намирам за погрешно да се гласува за империя на която си "фен". Трябва да има обективни критерии. Аз съм фен на германците и японците, ама как да кажа, че техните империи са по-големи или влиятелни от Британската империя, СССР или САЩ например? Обичам България, но да наредиш българска държава до най-великите империи в света е меко казано плитко.

Продължавам да считам, че живеем в дните на най-голямата и силна империя, осъществила почти 100% тотален контрол над планетата. Политически, икономически, културен. Подобно нещо няма аналог в историята, само донякъде Британската империя се доближава до това, но с много уговорки.

(Иначе намирам за погрешно да се гласува за империя на която си "фен". Трябва да има обективни критерии. Аз съм фен на германците и японците, ама как да кажа, че техните империи са по-големи или влиятелни от Британската империя, СССР или САЩ например? Обичам България, но да наредиш българска държава до най-великите империи в света е меко казано плитко.)

Абсолютно съм съгласен ,че трябва да им оективни критерии!По съвпадание аз също съм фен на германците и японците!!!

Ние Претендираме,че обичаме ИСТОРИЯТА КАТО НАУКА-ТОГАВА ТРЯБВА ДА СМ ОБЕКТИВНИ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност май най съвършената империя е СССР.В 1956 г. хвърлят атомна бомба/с научна цел/ над собствената си армия и никой не се и помисля да протестира.

е друго си е да гърмиш атомни взривове над аборигени (англичаните са големи фенове на тоя процес с помощта на любимата си човеколюбива колония австралия) или пък японски градове и някой да протестира безплодно ...

или пък да копаеш кратери като опрашваш собственото си население с радиация ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Sedan_(nuclear_test)

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да най-голямата по площ империя някога е СССР и уточних че това при условие ако се смятат и сателитите и, най-вече Китай.

А щом включваме сателитите на СССР в сметките, то тогава трябва да включим и сателитите на Британската империя. А някои от тези сателити са сами по себе си империи - Португалия с колониите си, Османската империя. Така че, резултатът пак е в полза на Британия.

Относно САЩ - просто съвременните технологии дават възможност за глобалното им влияние по целия свят.

Това безспорно е така, обаче тука си говорим за най-великата империя, а не за причините за това. Факт, че съвременните технологии дават предимство на новите империи пред античните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, частично си прав за сателитите в такъв случай, мисля че САЩ са на-големи по площ. Британците имат съюзници и колонии, неможе да се смятат за сателити съюзниците.

Айде сега, британците имат съюзници, руснаците - сателити! Смешно е.

За Великобритания, Османската империя от края на Наполеоновите войни до към последното десетилетие на XIX век (след това изпада в зависимост от Германия - една новоизгряла сила), е точно такъв сателит, какъвто е Китай за СССР (при това за много по-кратък период - 1949-1956 г.). Накратко казано - съюзник, който е зависим политически, военно и културно е сателит.

И да - САЩ са най-голямата империя, целият свят са им съюзници, пардон - сателити. Без Венецуела, Куба, Иран и КДНР, целият останал свят е сателит/съюзник. Вкл. страни като Русия и Китай...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде после :laugh: , неможеш да класифицираш Отоманската империя като сателит на Британската. Разликата е че в Китай за краткия период се разпространява и съветския език (т.е. руския), съветската религия (т.е. комунизма). Османската империя е просто съюзник на Британската.

Съюзник, но без право на глас, т.е. зависим политически и икономически, какво е? Естествено, че Османската империя не е просто съюзник, в смисъл равностоен субект. Все едно ние да кажем, че сме съюзник на Германия от 1941 до 1944 г., съюзник на СССР от 1944 до 1989 г. и в днешно време съюзник на САЩ. Съюзник сме уж, ама сме си жив сателит.

Що се отнася до Китай, освен някой друг специалист и политработник, който е следвал в Москва, едва ли руският е получил всеобхватно разпространение. Те китайците по принцип трудно говорят чужди езици, сега говорят ужасен английски. А относно религията, комунизмът на Китай беше доста видоизменен, впоследствие с времето пък съвсем. Нищо общо с Източна Европа, която наистина е под тотален контрол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов,

в нашата група имахме една китайка - Ли Уей, която 6 месеца сама бе учила български преди да дойде в България. Говореше го така добре, че повечето други чуждестранни студенти не успяха да стигнат нивото й от самоучителя и като завършваха. Тя обаче реши, че не го говори добре и след първата година се прехвърли една година да го учи тук. После говореше толкова приличен български, че чак не можеш да повярваш. И сигурно го е говорила по-правилно и от доста българи (днес със сигурност). :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...