Отиди на
Форум "Наука"

Коя е най-великата империя на всички времена?


Коя е най-великата империя на всички времена?  

66 потребители са гласували

  1. 1. Коя е най-великата империя на всички времена?

    • Вавилонското царство
      0
    • Египетското царство
    • Персийското царство - на Ахемениди и Сасаниди
    • Китайската империя
    • Римската империя
    • Византийската империя
    • Първото българско царство
    • Свещената Римска империя (на германския народ)
    • Османската империя
    • Британската империя
    • Руската империя
    • Японската империя
    • Третия райх
    • СССР
    • САЩ
    • Империята на Александър Велики (и тази на Селевкидите)
    • Монголската империя
    • Асирийското царство
    • Царството на Гуптите (Северна Индия)
    • Империята на Каролингите
    • Испанската империя
    • Империята на инките
      0
    • Империята на ацтеките
      0
    • Омаядският халифат
    • Наполеоновата Френска империя/"република"
    • Царството на партите или Аршакидите
      0
    • Австро-Унгария
    • Вторият Райх
    • Португалската империя
      0

Анкетата е затворена


Recommended Posts

  • Потребител

Изключения винаги има. Хора всякакви винаги има. Китайците са дребни, но вадят баскетболисти по 2,20.

При всички положения, руският не е бил масов там. Честно казано, въобще не съм сигурен, че дори в КНДР мнозинството от населението го говори свободно.

П.П. В Русе има собственици на китайски ресторанти, който са от 20 години в България, но нищо не им разбирам. :biggrin:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Обаче оспамихте темата тотално с глупости.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бел. мод.

Както и колегата Last Roman каза, оспамихме темата. Тези неща първо са отдавна известни и второ са като спора за яйцето и кокошката. По-горе предложих две теми, в които може да се пренесе този разговор. Тук темата е за друго. Край на офф-топика и спама. Местя нетематичните постинги за това кой е по-римлянин в съответната тема. Което, впрочем, е извънредна проява на добра воля. Би трябвало офф-топикът просто да бъде скрит, но нейсе.

Неприятно е, че и двамата спорещи не реагират на неколкократни забележки и предупреждения, затова по-нататъшни офф-топици, спам и флейм ще се санкционират директно с десетдневни "отпуски" от форума.

Отделно от това има и тема за "легитимните империи". Споменавам го заради по-стария спор за това "империя" ли е Иран. И това е тип спор за яйце и кокошка, но нейсе, все пак и любителите трябва да дишат. Не предлагам линк, търсете си съответните теми сами. По принцип човек трябва да има елементарния рефлекс да потърси дали дадена тема вече не съществува или не е засегната, преди да се хвърли да я развива на неправилното място в даден форум.

Очевидно наистина се налага да пусна отделна тема за това как (не) се пишат теми и постинги, защото някои юзъри не си дават труд да прочетат Правилата на форума, при все че формално са ги приели при регистрацията си тук.

Апропо, отговори на този постинг ще бъдат моментално скривани. Още един офф-топик оттук нататък и темата ще бъде заключена.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Ц ц я тримата феса веднага да си признават кои са! :biggrin: единия е ясно че е Глишев, ама ми е интересно другите кои са. И също така как няма нито един нацист във форума, дискусиите напоследък показват друго ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ц ц я тримата феса веднага да си признават кои са! :biggrin: единия е ясно че е Глишев, ама ми е интересно другите кои са. И също така как няма нито един нацист във форума, дискусиите напоследък показват друго ;)

Ако имаше възможност за подаване на повече от един глас в анкетата, освен за Китайската империя, щях да гласувам и за Персия.

Но не съм напълно обективна, тъй като съм по-наясно с историята на тези две империи, от колкото на останалите посочени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм единственият, гласувал за т. нар. Свещена (?) Римска (?) империя (?) на германския народ :king:

(Всъщност съм гласувал за такива едни цивилизовани институции като Reinheitsgebot, биреното причастие на баварската и саксонската архиепископии, пък и за разни достижения на цивилизацията като киселото зеле, катедралата в Улм и древната бира Вайнщефан :worshippy: )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тия институции хер фон Глищайн се подкрепят по пъбове и бирарии, а не с цъкане по форумни анкети ;)

Аз не помня вече за коя точно от многото ми любими съм гласувал, но определено също бих дал глас за Ахеменидска Персия, повече по симпатии отколкото смятайки я за най-фундаменталната империя евър, макар че и за това може да се бори.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Залагам на САЩ,никоя друга държава не е разпростирала толкова влиянието си по света,освен може би Британската империя.Ако гледаме икономика и тнт-САЩ.Ако гледаме военно и политически-армията им е най-силната и добре обурдвана на света,а флота и контингентите им са се разпростряли на всеки континент,почти цяла Европа им е съюзник,а по-малките страни са си направо васали.И естествено културата-''american way of life'' стремеж на всички хора и модел за повечето държави.

Иначе Римската,Британската и разните китайски империи също могат да претендират за най-велика империя.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Аз гласувах за следните империи:

♦ Египетското царство

♦ Империята на Александър Македонски

♦ Римската империя

♦ Първото българско царство

Какви са моите критерии да определя една империя за велика?

За мен водеща роля в това отношение играят постиженията на съответната държава в културата, науката и образованието. Разбира се, вземам предвид и религията. На второ място поставям постиженията на съответната държава в областта на правото и администрацията.

А що се отнася до териториалният обхват на една империя, за мен този фактор е третостепенен. Ето защо аз никога не бих нарекъл "велики" хаотичните и/или нетрайни държавни формирования на диваци и апапи, създадени и поддържани със силата на оръжието. Става дума за държави от типа на Османската империя, империята на хуните, Монголската империя и Арабския халифат.

По принцип се смята, че една империя трябва да е многонационална държава, тип "мултиетнически тюрлюгювеч". За мен обаче този критерий не е толкова важен, затова съм гласувал за Египетското царство, което е по-скоро еднонационална, отколкото многонационална държава.

Някои хора смятат, че Византия и Римската империя са една и съща държава, но аз не мисля така.

Разликата между двете империи според мен е следната - Римската империя е универсална държава, обхващаща почти цялата цивилизована територия на Стария свят, докато Византия си е една близкоизточна държава. За разлика от Римската империя, където официалният език е латинския, след средата на VII век Византия се грецизира и става една предимно гръцка държава.

Друга принципна разлика между двете империи е отношението им към религията. Доката в Римската империя е имало религиозна търпимост, за Византия е характерна християнщината. Под термина "християнщина" имам предвид нетърпимостта и агресията, с която християнството е налагано със сила не само в самата империя, но и на съседните народи. Жертви на тази нетърпимост първоначално са били езичниците, а впоследствие тази агресия е била насочена към самите християнски среди - ариани, несториани, монофизити, монотелити, иконоборци и т.н.

Това е и причината аз да гласувам в анкетата за Римската империя, но не и за Византия.

Редактирано от Hatshepsut
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

FED Никога толкова хора не са работили за благото на една частна организация. И ще продължи до рухването на света....

:groupwave2::groupwave2::groupwave2::groupwave2::groupwave2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Някои хора смятат, че Византия и Римската империя са една и съща държава, но аз не мисля така.

Разликата между двете империи според мен е следната - Римската империя е универсална държава, обхващаща почти цялата цивилизована територия на Стария свят, докато Византия си е една близкоизточна държава. За разлика от Римската империя, където официалният език е латинския, след средата на VII век Византия се грецизира и става една предимно гръцка държава.

Друга принципна разлика между двете империи е отношението им към религията. Доката в Римската империя е имало религиозна търпимост, за Византия е характерна християнщината. Под термина "християнщина" имам предвид нетърпимостта и агресията, с която християнството е налагано със сила не само в самата империя, но и на съседните народи. Жертви на тази нетърпимост първоначално са били езичниците, а впоследствие тази агресия е била насочена към самите християнски среди - ариани, несториани, монофизити, монотелити, иконоборци и т.н.

Дълго и широко е за обяснение, но знанието ти ще продължи да бъде ограничено само до информацията от учебниците в училище.

Всъщност, ако поразгледаш някои и други теми във форума - може и да ти просветне.

Това е и причината аз да гласувам в анкетата за Римската империя, но не и за Византия.

И аз съм гласувал за Римската империя; да, точно аз - обвиняваният във византийщина, защото Византия никога не е съществувала. Уж тук е исторически раздел, но авторът на анкетата се... издъни, ама много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изненадан съм, че Османската империя има толкова малко гласове - впечатлението ми е, че туркофилията е на почит в този форум, особено сред модераторския екип. :)

Гласувах за Руската империя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изненадан съм, че Османската империя има толкова малко гласове - впечатлението ми е, че туркофилията е на почит в този форум, особено сред модераторския екип. :)

Гласувах за Руската империя.

Брях Зитко, горното как да го разбирам? Тука има тюрковъди, но не и туркофили. Но чак пък на почит. Свят широк хора, пърдон модери (модерите не са хора, щото сме гадни ;)) всякакви!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оооо, ти си гласувал! Аз май не, или съм забравил вече ;). Анкетите не решават нищо, иначе щяха да са забранени, да перифразирам един надпис ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и аз гласувах, но забравих за коя империя. Май за Римската беше. Обаче, като един виден нашенски "социолог" ще река авторитетно, че проучването сред общественото мнение на форума, показва, че за американската империя са гласували с цял един глас повече в сравнение със съветската. Ерго, трайната тенденция в общественото мнение е, че тук битуват повече американофили отколкото съветофили.

Ех, сега да имаше някой отвън да ми прати някой лев за издръжка на мозъчния ми център за социологически и стратегически изследвания...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обаче Римската във всичките си разновидности е най-популярна, види се. Впрочем, това е естествено сред нас :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами тогава си направи анкета: "Коя е най-великата анархия на всички времена?" ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...