Отиди на
Форум "Наука"

Ромейската номизма. Жизнен стандарт в средновековна Романия. Икономика, цени и пазари.


Recommended Posts

  • Потребител

Много интересна статия на Георги Николов Димов. Още отначало ме грабна със "стоте милиона лв.", с които се разделил лангобардския княз на Беневенто: "Описвайки богатствата на Южна Италия, Пруденций, епископ на Троа, съобщава, че принцът на Беневенто през 884 г. платил 100 000 златни монети на каролингския владетел - император Лотар (840–855), при похода му в Италия1. Сума немислима за Западна Европа, която до XIII век, нямала златен еталон в монетосеченето си."

Похвално е, когато младите хора имат амбиции и (ни) предоставят информация, обезпечена в... злато :) (Тази статия е част от съдържанието на списание Mediaevalia 1)

Димов, Георги Николов - Паричните и търговски отношения между Южна Италия, Византия и Изтока през XI - XII век.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 224
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Аз ще може ли да запитам нещо почти по темата? :)

Ромейската номизма на български номѝзма ли е или но̀мизма? И солидът солѝд ли е или со̀лид?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега чак виждам въпросите. Ако досега не си успял да изнамериш в нета информация, правилните отговори са тези - но̀мизма; со̀лид.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Като теглим една черта след приходите от мита, такси, данъци и разходите свързани с издръжка на армия, администрация, строежи и благотворителност, чистият доход на Империята е както следва:

.........................

Повтарям за N-ти път: солида (номизмата) сме го оценили на 1 000 лв. По времето на Василий II Българоубиец номизмата-хистаменон ще бъде котирана към 960-970 лв. По времето на Мануил I Комнин хиперперата е със стойност към 850-860 лв. Към средата на управлението на Aндроник II Палеолог хиперперата е със стойност около 560-570 лв., а в края на неговото управление е паднала на 480 лв. Хайде, сега всеки може да си направи изчисленията smile.gif

п.с. направих си трудът да калкулирам и редактирам според "таблица 68", та можем да кажем, че такава е котировката през вековете )))

Язък ти за всички сметки и осъвременявания, Графе, щото са напълно механични и не отчитат съвременния курс на златото.

Към момента, в който пиша, 1 тройунция злато струва 1319 долара, тоест грам злато е 42,4 долара.

http://www.goldpriceoz.com/gold-price-per-ounce/

Една тройунция е кръгло 31.103 грама.

http://en.wikipedia.org/wiki/Troy_ounce

Следователно приравнена към съвремения курс на златото 1 номизма (4,48 грама злато) струва 4,48 х 42,4 долара, тоест 190 долара кръгло, което пък приравнено към фиксинга на БНБ за 08.10.2103 г., дава 273 лева.

Никакви 1000 лева, дето си ги измисляш. Та финансовото величие на твоята Романия е 1/5 от това, дето си го представяш. :tooth::tooth::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не си съвсем прав, защото не отчиташ инфлацията и покупателната способност. Още повече, че след "откриването" на Новия свят златото се обезценява в пъти. Виж и линка който КГ е дал към аналогична тема в БС там съм извадил много информация за цени и надници от периода 14-15 век.

През първата половина на 14 в. надниците са били около 50-60 перпера годишно. В резултат на чумата (откъдето и недостига на работна ръка) през втората половина на века те се повишават между два и три пъти.

Обърни внимание на този http://forum.boinaslava.net/showthread.php?13531-Сребролюбие-или-Цената-на-парите-II&p=313207&viewfull=1#post313207 и на следващите два поста, където сме обсъждали цената на хляба през 10 в. във Византия и в средата на 17 в. (неслучайно някои изследователи на този късен период говорят за революция на цените) в Османската империя (покупателната способност на благородните метали е намаляла драстично).

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехе. Аз направих горната съвсем елементарна сметка, за да покажа на Графа, че такива автоматични изравнявания са бошлаф работа.

По-напред съм писал, че Д.Ангелов отбелязва, че през V век един добър работник в столицата изкарва 5-6 номизми годишно. Ако тръгна аз по механичния метод да смятам, излиза, че той е заработвал 6 х 273 лв = 1683 лв годишно или 136,5 лв месечно. Ами че днес един безработен циганин по програма за временна заетост няма да се хване да работи за такива смешни пари.

По-напред пък Графа беше писал, че един стратиот в мирно време докато е у дома си получава по 1 номизма годишно, сиреч по 273 лв, което прави 22,75 лв месечно. Ами аз като стратиот в родната казарма взимах толкова, ама те не стигаха само за цигарките. :grin:

Та, с оглед на горното, е очевидно, че покупателната способност на номизмата изобщо не може да се сравнява с днешните цени, още повече, че тогава не е имало и ДДС и акцизи. Следователно ако Графа наистина иска да пресмята реалната покупателна стойност на номизмата и покупателните възможности на ромейското население в днешни левове, трябва да изнамери данни за съответните периоди на обезценка на номизмата какво е можело да се купи с нея тогава като жито, крави, коне, сол и т.н. основни стоки от потребителската кошница.

Другото е чесане на езиците. :)



Много интересна статия на Георги Николов Димов. Още отначало ме грабна със "стоте милиона лв.", с които се разделил лангобардския княз на Беневенто: "Описвайки богатствата на Южна Италия, Пруденций, епископ на Троа, съобщава, че принцът на Беневенто през 884 г. платил 100 000 златни монети на каролингския владетел - император Лотар (840–855), при похода му в Италия1. Сума немислима за Западна Европа, която до XIII век, нямала златен еталон в монетосеченето си."

Похвално е, когато младите хора имат амбиции и (ни) предоставят информация, обезпечена в... злато :) (Тази статия е част от съдържанието на списание Mediaevalia 1)

Графе, приятелю, ама ти честно ли вярваш на твърдението на Пруденций? :grin:

Ето ти отново една сметка и то убийствена.

През 2012 г. световното производство на злато е 2700 тона.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_gold_production

През ІХ век не са разработени нито находищата в Ранд, нито в Русия, нито в Канада, нито в Австралия, нито е имало златна треска в Клондайк, нито са били разграбени мексиканските и маянските златни съкровища, да не говорим за примитивната техника на извличане на злато. И добрият епископ Пруденций изведнъж изтърсва (а ти му и вярваш чистосърдечно), че един пършив беневентски херцог през 884 г. е снесъл ей така наведнъж 448 тона злато, сиреч 1/6 от световния добив на злато от 2012 г. И ако се сметне покупателната стойност на златото през ІХ век, ще излезе, че добрият херцог е кихнал на франките сигурно 3 пъти световния добив на злато за 2012 г....

За какво говорим изобщо, приятелю. Като правиш сметки, изравнявания и т.н. на пустата номизма, първо поглеждай какво е положението днес, пък после се карай на Спандян, че не е в час и не знае какво пише. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не говорим за ценовата революция от XVI в., от която покупателната стойност на ценните метали спада многократно.
Опитите за сравнение на цени винаги са несигурни, но наистина е възможно да се направи приблизителна преценка въз основа на известни цени на основни стоки: хляб, вино и така нататък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм адвокат на графа, но ми е любопитно как от 100000 монети, ако всяка една е с тегло 4.48 грама, се получават тези 448 тона злато?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм адвокат на графа, но ми е любопитно как от 100000 монети, ако всяка една е с тегло 4.48 грама, се получават тези 448 тона злато?

Прав си, грешката е моя - 44, 8 тона злато е.

И пак сумата е невъзможна за 885 г.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено ще ви стана досаден. Всъщност става въпрос за по-малко от половин тон злато. Дали е това е било по възможностите на въпросният дук е друга тема.

(4.48.100000)/1000000 = 0.448 т.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ужас и безумие. :frusty2::frusty2::frusty2:

Днес нещо не ми е ден в сметките. Вярно е под половин тон.

Графа да прощава, че в частта за Пруденций съм го избазикал, но все пак ми е интересно да каже дали е било по силите на един херцог на Беневент да извади дори и "само" 480 кг злато като данък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявай, ама пак нещо си объркал сметките. А колкото до това дали херцога е можел да изкара около 450 кг. злато всичко зависи от това колко големи са били владенията, а от там приходите му и "кредитния рейтинг", както и възможността да продаде някой монопол (събиране на митнически такси примерно). Струва ми се, че тази сума няколко пъти е надхвърляла годишните му приходи, но без аналози от същия период трудно може да се прецени. Все пак дори през късното средновековие годишните приходи на най-богатите аристократи рядко надхвърлят 300 кг. злато (трябва да се има предвид и, че не е задължително да е точно злато, може и сребро или стоки на същата стойност), а в масовия случай става въпрос за оклоло 30-50 кг. злато (или с риск да досадя ще се повторя - други стоки на същата стойност) годишно и това пак са едри феодални владетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Язък ти за всички сметки и осъвременявания, Графе, щото са напълно механични и не отчитат съвременния курс на златото.

Към момента, в който пиша, 1 тройунция злато струва 1319 долара, тоест грам злато е 42,4 долара.

http://www.goldpriceoz.com/gold-price-per-ounce/

Една тройунция е кръгло 31.103 грама.

http://en.wikipedia.org/wiki/Troy_ounce

Следователно приравнена към съвремения курс на златото 1 номизма (4,48 грама злато) струва 4,48 х 42,4 долара, тоест 190 долара кръгло, което пък приравнено към фиксинга на БНБ за 08.10.2103 г., дава 273 лева.

Никакви 1000 лева, дето си ги измисляш. Та финансовото величие на твоята Романия е 1/5 от това, дето си го представяш. :tooth::tooth::tooth:

Спандян, още от снощи ми беше весело да те чета :haha: Продължавам и днес да се смея от сърце на прословутите ти сметки :grin: :)

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12097&page=5#entry188663

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12097&page=5#entry188787

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12097&page=5#entry189781

Язък ти за всички сметки :mrgreen:

---------

Бел. мод.

След модератор не се редактира. Прегледай правилата на форума.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми - не. Объркал две числени стойности, поправили го и толкоз. Важното е, че сърцевината на текста е вярна. Оттам нататък не следва, че си някакъв експерт. Запален читател, задълбочен в интереса си - естествено. Но от това още не произлиза византийско сатори. Най-приятелски ти го казвам: давай по-полека. Най-вече давай по темите, без излишни лирически отклонения, особено в смисъл как ще раздаваш положителни оценки трудно или лесно. Това последното го казвам малко ex cathedra, ако ме разбираш. Сега ще настоя да няма повече коментар по офф-топика, за да не ми се налага пак да мета темата. Лека вечер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да не говорим за ценовата революция от XVI в., от която покупателната стойност на ценните метали спада многократно.

Опитите за сравнение на цени винаги са несигурни, но наистина е възможно да се направи приблизителна преценка въз основа на известни цени на основни стоки: хляб, вино и така нататък.

Така. А прочете ли информацията от трите линка, които съм дал, или ще продължаваме да говорим наизуст за ценови революции от XVI в.? Но как да я прочетеш, след като снощи ги изтри... :hmmm: Да се надяваме, че поне днес ще свършиш тази полезна (за теб) работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехе. Аз направих горната съвсем елементарна сметка, за да покажа на Графа, че такива автоматични изравнявания са бошлаф работа.

Е, тъй де. Когато с тях се заемат професионални аматьори, тези автоматични изравнявания се оказват елементарна бошлаф сметка :clap3:

Ето, това да ти е за урок при... елементарните сметки. При всички положения ще съм ти от полза. Малко моя класика:

monte christo said:

Това е в следствие на арабският удар, който едва не гътнал Римската империя, която и без друго отдавна не владеела голямата част от Запада. От нея останали само ... остатъци.

Цената на хляба в римската държава през Средновековието е била по-висока, отколкото в днешна България[1]. Несъмнено загубата на Египет се е отразила много, ама много зле на тогавашното ромейско общество. Евтиният хляб - свършил! Ключов момент, бих казал. При нас днес има точно установена мярка - почти 2 фунта (650 gr.) за "заводски" хляб, който струва между 80-90 ст. През X в. в големите градове на Романия за 2 фунта хляб човек е трябвало да плати 2 фолиса = 7 лв. blink.gif Или за 1 нoмизма човек е можел да си купи към 90-120 kg. хляб в зависимост от добивът на зърно през дадена година. Положението през втората половина на VII в., когато икономиката и търговията загазили, е било още по-зле. Тогава и едно прасе е струвало над 670 сегашни лева, а в началото на VIII век към 1 000 лв. Но минава време, държавата се възражда - просто е имала страхотни финансисти. Абе, Рим

...

Сега да не си помислите, че ромеите са живеели по-зле от съвременните българи? Нищо подобно! Просто хлябът си е бил доста скъпичък. Е, не са ходили по барчета, нито са пиели кафета, нито цигарки са пушели, нито по дискотеки (това, което най-обича да прави българското общество), но за сметка на това са имали и изкарвали повече пари (на глава от населението), отколкото се изкарват днес (с честен труд) в България. Защото в България само София се доближава донякъде (забележете - доближава донякъде) до заплатите и надниците в средновековната Римска империя. Бъхтали са много яко ромеите, плащали са си високите данъци и пак са "живеели", щом са крепили златният стандарт на цяла една империя в продължение на хилядолетие. Няма база за сравнение. Но да се направи истински професионално и детайлно изследване на цените (и то само на хляба) век по век, просто е невероятно сложна задача.

[1] все пак ние живеем в модерна епоха - имаме си трактори, редосеялки, комбайни, поливни джаджи и т.нат. Всичкото това колкото и да "оскъпява" даден краен продукт, го прави несъизмеримо доста по-евтин.

monte christo said:

Това, което спасява дълги векове ромейското общество е фактът, че златното съдържание в номизмата не се променя. Не я бутат номизмата и това е smile.gif По този начин високата цена на даден продукт е можело по-късно да се регулира от държавата (т.е. да се намали, да се върне) когато в даден период са налице предпоставки за това (да речем по-висок добив на зърно или по-засилен търговски стокообмен, когато пиратството не е толкова интензивно[1]). Ако през VII в. ромеите бяха решили да барат нещо по номизмата и да тръгне голяма инфлация (както през XI в.), сега по учебниците щяхме да учим, че "Византийската империя" е прекратила своето съществуване през VIII в. Просто ромеите временно са затягали коланите и се измъкват от кризите, докато сегашна Америка не затяга никакви колани, а само печата ли, печата, никому ненужни гущерчета ...

[1] например кампаниите на ромеите насочени срещу Крит

monte christo said:

Пропуснах да спомена, че ако правите някакви сравнения и изчисления, е хубаво да се насочите към неща, които не ги ловят иновации и революционни решения. Пример: уловът на риба. И преди хиляда години, а също и днес, за да уловиш риба ти трябват гемийки, въдици и мрежи. Друг пример: добивът на сол. И така нататък.

Защото днес за 15 000 лв. ще си вземеш някаква малка спортна колца. Или не знам колко си мулета. Ама преди хиляда години мулето по ромейските земи е струвало 15 номизми shock.gif Страшно скъпа гъзария, използвано от армията. Обичам да давам пример с тази универсална животинка smile.gif По-скъпа от товарен (работен) кон.

Горе споменах защо хлябът в съвременна България е в пъти по-евтин от Романия. Я си представете на днешният ни хал да подкараме воловете и сърповете докато ни се завиее свят!? Дали хлябът няма да скочи на 4-5 лв.? А?

Няма да се сърдиш! Ти търпиш на критика :) Очаква те бляскаво бъдеще :good:

По-напред съм писал, че Д.Ангелов отбелязва, че през V век един добър работник в столицата изкарва 5-6 номизми годишно.

Работникът, драги ми Спандян, трябва да е наемен (сезонен). В общи линии, през вековете работниците (да речем от "производствените мощности" на корпорациите) са си изкарвали към 1.5-2.0 номизми на месец.

Ако тръгна аз по механичния метод да смятам, излиза, че той е заработвал 6 х 273 лв = 1683 лв годишно или 136,5 лв месечно. Ами че днес един безработен циганин по програма за временна заетост няма да се хване да работи за такива смешни пари.

По-напред пък Графа беше писал, че един стратиот в мирно време докато е у дома си получава по 1 номизма годишно, сиреч по 273 лв, което прави 22,75 лв месечно. Ами аз като стратиот в родната казарма взимах толкова, ама те не стигаха само за цигарките. :grin:

Внимателно с механичния метод. Ще видиш (ако прочетеш информацията от линковете), че аз не го използвам.

Графът никога не е писал, че един стратиот получава по 1 номизма годишно. Моля, чети по-внимателно. Графът твърди, че един стратиот получава (по ведомост) 1 номизма на месец, когато си е в къщи (имота). Това се прави с цел: в случай, че урожаят е слаб и нищо не се изкара за дадена година от продукция, човекът да има пари за хляб, пък и пари за данъкът върху земята. Парите се изплащат накуп в края на четригодишния цикъл (т.е. в края на служебната година).

Ако обичаш, внимавай с изстрелите в тъмното. Никак не са ми приятни чуждите грешки, заради които трябва да си патя. Литвате в облаците и създавате митове, а след това се чудим графът ли трябва да се извинява заради арогантния си речник, или другите трябва да му се извиняват заради това, че не го четат внимателно и преиначават думите му (макар и непредумишлено). Сега Глишев пак ще спомене: "Ама то грешчица бе, Графе, той не е искал. Смисълът не се променя". Да, да, не се променя, нали? ;) На Спандян номизмата струва 273 лв., пък моята (според покупателната й способност) от 1 008 лв. до 1 119 лв. Хайде, от мен да мине - нека е само 1 000 лв.

Но аз съм го казал много пъти: в този форум никой никога не ме е прочел внимателно от първият път, и никога няма да го направи. Защо? Защото всички сте специалисти...

Та, с оглед на горното, е очевидно, че покупателната способност на номизмата изобщо не може да се сравнява с днешните цени, още повече, че тогава не е имало и ДДС и акцизи. Следователно ако Графа наистина иска да пресмята реалната покупателна стойност на номизмата и покупателните възможности на ромейското население в днешни левове, трябва да изнамери данни за съответните периоди на обезценка на номизмата какво е можело да се купи с нея тогава като жито, крави, коне, сол и т.н. основни стоки от потребителската кошница.

Другото е чесане на езиците. :)

С оглед на горното - отиде коньо у ряката...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Графе, темата ти е безсмислена и ще ти кажа веднага защо. Седем страници се въртиш като обран евреин около курса на номизмата в левове. Лично на мен ми е все тази дали е била 100 лева, 1000 лева или 10 000 лева. Ама после кво - нищо.

Проблемът ти е, че може да си изчел какво ли не по византийска тематика, но ефектът е минимален. На теб ти дай да пресмяташ, изравняваш, осъвременеваш, да броиш войници, гребци на галери и т.н., ама не си в състояние да разсъждаваш глобално и компилативно. Забележи, че единствената тема, която си пуснал в този форум, е тази за ромейската номизма и тя почва как "абе, пичове, дайте да се пробваме да й сметнем курса". Няма дори встъпителен и начален текст. Та ти, друже, не явно не можеш да напишеш нещо без някой друг да ти е дал основата, тоест текст, който ти да критикуваш (напричер) или да допълваш. КГ дори по твоя молба ти смени заглавието на помпозно и разширено, ама чакаш някой да ти свърши работата.

И после тръгнал да обяснява нашият Граф кой какво разбира или не разбира. На теб от разбирането ти кел файда, Монте Ицо, щото не можеш да прикрачиш нивото на Byzantinopaedia.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Успокойте нещата, г-да. :)

Налага се да се пресмятат стойностите, когато се гледа историята на съответната парична единица. Разбира се не само те, но ако искаме да имаме истинска представа с какво богатство са разполагали в съответния период, налага се да го сравним с днешното и да го обърнем в днешни пари. В този смисъл самата тема мисля, го изисква това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Успокойте нещата, г-да. :)

Налага се да се пресмятат стойностите, когато се гледа историята на съответната парична единица. Разбира се не само те, но ако искаме да имаме истинска представа с какво богатство са разполагали в съответния период, налага се да го сравним с днешното и да го обърнем в днешни пари. В този смисъл самата тема мисля, го изисква това.

Аз съм много спокоен, още повече, че Кристеций знае, че ми е слабост, ама го чакам да продължи нататък след като е установил 1000 лв за номизма. Какво следва от това?

1. Чакаме сравнение със Запада, с България, с мюсюлманския свят.

2. Кой е бил по-богат - императорът или халифът в Багдат (поне до края на ІХ век)?

3. Къде е била влагана тази номизма освен в "държавни поръчки?

4. Имало ли е в империята кредитиране? Кой се е занимавал с него? Евреи ли само или и християни?

5. Къде са откривани находки от номизми по света? Имало ли е такива например в Индия и Китай, или само в Европа, Задкавказието и Предна Азия?

6. "Варварските" държави дали са използвали номизмата само като международна твърда валута или са я трупали в съкровищните си, както май е ставало през Първото българско царство?

7. Във "варварските" държави чупели ли са номизмата на половинки, четвъртинки и осминки, както са правели например във Волжка България, където употребяваните там арабските денари и дирхеми, сечени по византийски номинал, са били много едри "банкноти"?

И прочее и прочее въпроси, на които дори не са били повдигнати в тази тема с толкова дълго и претенциозно заглавие и която 7 страници се върти около това дали номизмата струва 500 или 1000 лева. Е какво от това? Ясно, империята е била голяма работа, Уолстрийт на Средновековието. И накрая въпреки всичко приключва с банкрут и в края на ХІV век венецианците обсъждат въпроса дали тя да не бъде обявена за венециански протекторат с цел републиката на Сан Марко да си гарантира търговските позиции, маршрути и опорни пунктове в източната търговия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакаме сравнение със Запада, с България, с мюсюлманския свят.

Това е повод за няколко нови теми. Предлагам да започнем с темата, посветена на Запада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе, темата ти е безсмислена и ще ти кажа веднага защо. Седем страници се въртиш като обран евреин около курса на номизмата в левове. Лично на мен ми е все тази дали е била 100 лева, 1000 лева или 10 000 лева. Ама после кво - нищо.

Проблемът ти е, че може да си изчел какво ли не по византийска тематика, но ефектът е минимален. На теб ти дай да пресмяташ, изравняваш, осъвременеваш, да броиш войници, гребци на галери и т.н., ама не си в състояние да разсъждаваш глобално и компилативно. Забележи, че единствената тема, която си пуснал в този форум, е тази за ромейската номизма и тя почва как "абе, пичове, дайте да се пробваме да й сметнем курса". Няма дори встъпителен и начален текст. Та ти, друже, не явно не можеш да напишеш нещо без някой друг да ти е дал основата, тоест текст, който ти да критикуваш (напричер) или да допълваш. КГ дори по твоя молба ти смени заглавието на помпозно и разширено, ама чакаш някой да ти свърши работата.

И после тръгнал да обяснява нашият Граф кой какво разбира или не разбира. На теб от разбирането ти кел файда, Монте Ицо, щото не можеш да прикрачиш нивото на Byzantinopaedia.

+1 :good:

Приемам всяка една критика. Както сам обичам да казвам: "Критиката стимулира към по-добра изява!" На первый взгляд навярно не мога да разсъждавам глобално и компилативно, но дали действително е така? Добре знаеш, че аз не обичам общите приказки, когато се нищят сериозни проблеми.

И все пак, не бих казал, че тази тема е чак толкова безмислена. Тя беше замислена за едно, но се оказа, че може да носи и друго. Заради това й липсва увертюрата, а пък си получи ъпгрейда. При всички положения информацията в нея (и бъдещата такава) ще ти бъде от полза при развитието на твоята тема. Всъщност, една друга те ще се допълват.

Извадка от "кореспонденцията" ми с DelaRea в БС:

Много хубава компилация правиш, DelaRea smile.gif

Похвално е, когато някой проявява амбиция по тези въпроси. В повечето

форуми се набляга на това - кой на кого клъцнал кратуната, кой на кого

заграбил земицата; но не и на това - кой как е живял, кой как е бъхтил... А е

много по-интересно за човек да разбере как например просяците в

Константинопол си "изкарвали" на ден минимум по 4-5 фола (15-20 лв.) или

как един драскач (преписвач, писар-калиграф) можел да си изкара от

преписване на книги жълтици (номизми) на стойност от над 70 000 лв. в

годината smile.gif

Относно темата за номизмата в БГ Наука: макар и "сделана" на чисто

любителско ниво, в темата преобладава доста сериозна информация,

изнамерена, така да се каже спонтанно и да е прекалено разпокъсана.

Странното беше (и все още е - поне за мен), че въпросната тематика се

оказа висш пилотаж не само за форумните любители, но дори и за

професионалистите (а такива, несъмнено, в БГ Наука се понавъртат).

Казано на жаргон - темата заспа.

Друг вариант - липса на интерес. Според мен, обаче, просто липса на

информация (написана на български език), и оттам - липса на интерес.

Защото е доста изморително да се ровиш в англоезична или рускоезична

литература ... Това предопределя до голяма степен нашето незнание

(непознаване, неосведоменост) на действителната средновековна

обстановка, "риъл тайм", не само по ромейските земи.

Аз съм много спокоен, още повече, че Кристеций знае, че ми е слабост, ама го чакам да продължи нататък след като е установил 1000 лв за номизма. Какво следва от това?

1. Чакаме сравнение със Запада, с България, с мюсюлманския свят.

2. Кой е бил по-богат - императорът или халифът в Багдат (поне до края на ІХ век)?

3. Къде е била влагана тази номизма освен в "държавни поръчки?

4. Имало ли е в империята кредитиране? Кой се е занимавал с него? Евреи ли само или и християни?

5. Къде са откривани находки от номизми по света? Имало ли е такива например в Индия и Китай, или само в Европа, Задкавказието и Предна Азия?

6. "Варварските" държави дали са използвали номизмата само като международна твърда валута или са я трупали в съкровищните си, както май е ставало през Първото българско царство?

7. Във "варварските" държави чупели ли са номизмата на половинки, четвъртинки и осминки, както са правели например във Волжка България, където употребяваните там арабските денари и дирхеми, сечени по византийски номинал, са били много едри "банкноти"?

Е, хубаво натовари волската каруца, хубаво... хептен да не може сега да помръдне :biggrin:

И прочее и прочее въпроси, на които дори не са били повдигнати в тази тема с толкова дълго и претенциозно заглавие и която 7 страници се върти около това дали номизмата струва 500 или 1000 лева. Е какво от това? Ясно, империята е била голяма работа, Уолстрийт на Средновековието. И накрая въпреки всичко приключва с банкрут и в края на ХІV век венецианците обсъждат въпроса дали тя да не бъде обявена за венециански протекторат с цел републиката на Сан Марко да си гарантира търговските позиции, маршрути и опорни пунктове в източната търговия.

Е, как да се повдигнат подобни въпроси, бре, Аспандиате, как? Бетер Мануил Палеолог обикалях преди две години при всинца ви, ама все много заети бяхте. Кой книги пише, кой развежда обществото, кой подготвя революции, кой не ще да пише шестица на манекенката от класа - ами няма насреща и това си беше...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакаме сравнение със Запада, с България, с мюсюлманския свят.

Това е повод за няколко нови теми. Предлагам да започнем с темата, посветена на Запада.

Ми давай.

+1 :good:

Е, хубаво натовари волската каруца, хубаво... хептен да не може сега да помръдне :biggrin:

Е, как да се повдигнат подобни въпроси, бре, Аспандиате, как? Бетер Мануил Палеолог обикалях преди две години при всинца ви, ама все много заети бяхте. Кой книги пише, кой развежда обществото, кой подготвя революции, кой не ще да пише шестица на манекенката от класа - ами няма насреща и това си беше...

Ми обикалял си бетер Мануил щото за да върви темата, трябва ти да я съживяваш периодично. :wavetowel2: Щото тема, приключила със заключение, че 1 номизма = 1000 лв, няма потенциал да продължи.

Дал съм ти горе примерни посоки на развитието й, избери си една и ако излезе нещо интересно, ще има желаещи да участват.

П.П. И все пак ми е интересно вярваш ли на Пруденций, че пършивият беневентски херцог е имал дори и "само" 450 кг злато след като се поправих, които да плати на франките.

Само за справка да ти кажа, че след разгрома при Магнезия римляните налагат на Селевкидите 15 000 златни таланта контрибуция. Един талант е 27 кг., контрибуцията тоест е 405 тона злато. И при всичките възможности и богатства на Селевкидите и при цялостно по-голямото богатство на античния свят спрямо средновековния сумата се оказва непосилна за тях.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...