Отиди на
Форум "Наука"

Трилогията "Самуил" на Димитър Талев


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Аз сега чета ,, цар Петрово време " на Димитър Мантов и ,, Последните Шишмановци " Не са никак зле . :117:

Бре, много назад ме връщаш! :)) Много уютно време беше това :))

Калоян, цар на българите(1958)

Иван Асен, цар и самодържец (1960)

Каменно гнездо (1966)

Хайдушка кръв (1969)

Зла земя (1970)

Лудите Глави (1976)

Зъбато слъце (1975)

Червен Календар (1976)

Дяволската въртележка (1974)

Албигойска легенда (1977)

Ястребът (1981)

Знак върху камък (1982)

Големият поход (1983)

Южнобългарска хроника (1985)

Хайдут Велко (1985)

Виа мала (1985)

Вълчановият мост (1987)

Хайдути шетат по море (1988)

Денят на изкуплението (1988)

Размирна година (1990)

Големият ден (1966)

Ветровете оставят следи (1982)

Абагар и вещиците (1999)

Царпетрово време (1981)

Аулите на хан Омуртаг (1976)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

...

Може да не са на световно ниво ,но това имаме...

Може само да очакваме днес да е подходящо времето за създаване на първия български исторически роман на световно ниво. :v:

Те са си на световно ниво, но света не знае.

Не можем да очакваме български исторически роман да стане номер 1 в амазон.

Достатъчно е ние да си уважаваме романите. Но не само. Някак да ги разберем. Така ще разберем и част от себе си, кои сме и защо сме. Това си ни е историята.

Да препоръчам (пак) историческия роман, петлогията "Ятаган и Меч". Аз специално я прочетох с огромен интерес. Племеника ми също я прочете с интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Сега покрай темата за савойското нашествие в 1366 - 1367 г. се сетих за ,,Синеокия с късия меч" на Боян Болгар - изключително добър роман, който описва точно тези събития. В центъра на сюжета е борбата на бан Батил, войвода на Средец, със Зеления граф. Всъщност Болгар е написал няколко романа за Батил. :)

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тая история даже са я филмирали през соца. Филма се казва "Дяволското оръжие". Според сюжета му, екипажа на Амадей са въоръжени с аркебузи, което разбира се не е било така. Ама е забавно българи се гърмят с рицари, кораби (или по-точно анимационни макети) се взривяват :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Зеления граф" си я спомням и до сега! Очевидно голямо впечатление ми е направила на времето! Иначе.....смешно. 'Кръстоносците' обсаждат един наш град (май първия Несебър), а кегфалията прави сватба и ги среща сам почти пиян....наистина смяях!



Имаше 'култови' реплики!

- Зеления граф идва!

- Кажи му, като узрее да дойде! (отговор на полупияния кефалия)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност беше още по-смешно (брях наистина помня като слон!).

Абе правят 'десант' рицарите и ги посреща нашия кефалия, вдигнат от сватбата.

Амедей Савойски се представя (или го представят), а нашия му вика: Зелен си, като узрееш ела!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега покрай темата за савойското нашествие в 1366 - 1367 г. се сетих за ,,Синеокия с късия меч" на Боян Болгар - изключително добър роман, който описва точно тези събития. В центъра на сюжета е борбата на бан Батил, войвода на Средец, със Зеления граф. Всъщност Болгар е написал няколко романа за Батил. :)

Kнигите са две:

- Синеокият с късия меч

- Победите на Синеокия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брех! От Роберт ван Хюлик започнаха да шестват различни старинни национални загадки.

Аха...

Започнах да чета Пол Дохърти и неговите "Средновековни загадки". Ама стигнах до момента, в една от книгите, където Филип ІV Хубави кани някакъв шпионин в кабинета си в Лувъра и зарязах цялата поредица

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, щом в романа крал Филип IV не е поканил шпионина да разгледат Париж от височината на Айфеловата кула... Представяш ли си - да се окаже, че Айфеловата кула е част от градската укрепителна система на френската столица, нещо като Балдуиновата.

Всъщност, Балдуиновата кула е пресъздадена (!) по кула от крепостта Червен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност, Балдуиновата кула е пресъздадена (!) по кула от крепостта Червен.

Да, през 1932г. и дори не върху основите на истинската кула, а по-нагоре. Но народът зяпа и цъка...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, през 1932г. и дори не върху основите на истинската кула, а по-нагоре. Но народът зяпа и цъка...

Всъщност ... нищо лошо. Такава е туристическата практика по света. Къщата на Данте във Флоренция не е къщата на Данте, ами реставрирана през 19в постройка от онова време. За оригиналната се знае само, че е била някъде в този район. Но това не пречи на народа да гледа и цъка с фотоапарати.

Не сме измислили ние топлата вода :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аха...

Започнах да чета Пол Дохърти и неговите "Средновековни загадки". Ама стигнах до момента, в една от книгите, където Филип ІV Хубави кани някакъв шпионин в кабинета си в Лувъра и зарязах цялата поредица

Пол Дохърти има защитен докторат по история за царуването на Едуард II

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пол Дохърти има защитен докторат по история за царуването на Едуард II

Знам... още по зле за него, щом това не му е попречило да напише, това, което казвам.

Ето цитати:

"Винаги се беше гордял с умението си да се предрешава — никой не би

заподозрял, че този сивокос, дрипав и небръснат човек е опитен писар в

английската кралска хазна и шпионин на Едуард, изпратен в Париж, за да

събира и изпраща сведения. Той с лекота се беше придвижил из града,

преминавайки от подземния свят на левия бряг на Сена към разкоша на

кралския двор в Лувъра. Беше развълнуван от онова, което откри през

последните седмици. Заедно с братята си Шарл и Луи френският крал

планираше нови действия срещу Едуард Английски."

От гл. 1 на Шпионинът на краля

"Той беше използвал прелестите й, за да подмами и използва един от писарите на Филип от кралската канцелария в двореца Лувър."

"Преди да тръгне от Париж, господарят му, Филип IV, го беше завел в

тайния си кабинет в Лувъра, драпиран с пурпурно кадифе, и му беше

обяснил задачата."

гл. 1 на "Принцът на мрака"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знам за какво говориш. Чел съм няколко романа за мастър писаря.

Едно не може да се отрече - забавни са, но след третата книга ми се струва еднообразен.

. . .

На мен допада описанието на Лондон през четиринадесети век.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато става въпрос за художествени творби аз се опитвам да подхождам от естетическа, а не от историческа гледна точка, но когато тези художествени творби имат претенции за историчност последната понякога взема връх.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една сравнително млада дама ме заяде за "Под игото", как могло да ми харесва...Отдадох го на десетте години разлика между нас, момичето е узрявало в годините на идването на демокрацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чел съм я, но не бях запленен. Единственото нещо, което ми направи силно впечатление, беше опита на Константин Тих да се спаси след битката. Това беше добре написана сцена - все едно се мъчиш да бягаш на сън, а краката ти са като оловни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...