Отиди на
Форум "Наука"

Християнството и модерната епоха


Elemag

Recommended Posts

  • Потребител

сега ще напиша нещо дето съвсем ще накара един куп народ да подскача ...

мирогледът на европееца не е съществено повлиян от същинските ценности на християнството ... ако беше повлиян европа нямаше да бъде раздирана от войни, в които да загиват милиони хора, в европа нямаше да има концлагери, в европа нямше да има окупации и репресии, в европа нямаше да има търговски войни, мита, финансови кризи породени от алчност ... всичко по-горе продължава с векове и то въпреки а не поради хритиянските ценности ... просто защото европейсците са алчни и агресивни ... така са покорили и света ... с алчност и агресия ... не с религия и смирение ...

Според мен европейците са успели да изпреварят останалия свят, защото са били по-самоуверени. Роля за това има и християнството.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 523
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Според мен европейците са успели да изпреварят останалия свят, защото са били по-самоуверени. Роля за това има и християнството.

можеш да си самоуверен, но да не заитересован в това да правиш милиони, да колонизираш, да унищожаваш несъгласните и т.н. ...

има хора, които са самоуверени, но не са агресивни, защото не виждат смисъл в това ...

християнството, или поне същинскито християнство е против агресията, европейците обаче са толкова агресивни, че даже си карат поповете да ги блогославят преди да ходят да изколят съседите си пак християни ...

точно агресията, експанзивността и липсата на мяра, както и прегазването на християнските етични норми, позволяват на европейците да колонизират/повлияят върху една голяма част от света ...

не дейте да разправяте романтични приказки ... тук не сме деца и доста отдавна сме били в училище ...

реалсността и модерността са груби и брутални и винаги са били такива ...

като има покорители има и покорени и това винаги става чрез налагане/изтребване/изкореняване/манипулиране и други качества далеч не проповядвани от християнството ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самоувереността не е свързана с етика.

Християнството може би има и други ценности, освен морални, примери, които учат как да се справиш по-успешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никой не е доказал причиноследсвената връзка ...

нека да бъдем сериозни няколко пъти вече го писах това ...

ако бледоликите европейци имаха друга религия ... нямаше да има модерност ли?

Невски, Александър, извинявайте, но сигурно се шегувате...

голямата революция във философията започва с Кант, защото Хюм с примера за билярдните топки го събудил от "догматичната му дрямка". Има ли причинна връзка, когато една топка удари друга, и втората се мръдне... Хюм казва, че няма... ние наблюдаваме единствено някакви изменения на положението във времето, но за причина нищо не можем да кажем...

искате от мен да докажа причинно-следствена връзка между християнството и "модерните времена"....

вие може ли да ми докажете липса на причинно-следствена връзка?!...

наблюдавам историческия процес, факти някакви, поредица, по едно време се появяват "модерните времена"...

Къде?!

в християнска Европа

защо?

разни обяснения

да не би с "модерните времена" Европа да е станала "нехристиянска"?!

бихте ли ми казали, някой който прави "научната", "техническата" или "индустриалната" революция в Европа, който да не е християнин, и да не се възприема като такъв.

що за веселба да се разглежда "модерното" и "новото" като "нехристиянско"... ( тези християни, които са го правили сигурно са били идиоти, и не знаели, че вече не са християни, а са били ... "модерни")

но очевидно може, като това ще зависи от определението ви не за "модерното" и "новото време", а за тово що е християнство...

извинявам се, но ако смятате "християнството" само и единствено за вяра изповядвана от отците през Средните векове може да си търсите и намирате причинно-следствените връзки колкото искате... (инак пак препоръчвам Шумпетер, ще бъдете изненадан...)

така, ако приемете, че "римското" се олицетворява от разбирането за чест и дълг на Фабиите, мислите ли, че може да разберете цялата римска история, или просто ще обявим, че Империята не е "римска"...

и няма да може да докажете по никакъв начин причинно-следствена връзка между едните и другите... ( за мен пък е повече от очевидна)

не знам кога щеше да има модерност, ако "бледоликите" не бяха "християни", но топика е исторически, а не е алтернативен, и в историята е ФАКТ, че модерността е феномен започнат и развит при християните...

и пак ще повторя, няма нито един от "революционерите" в науката, техниката и индустрията, който да не е бил християнин, и да не се е възприемал като такъв;

дали има причинно-следствена връзка, не знам, но като видя една билярдна топка да удря друга, съм склонен да припиша, че е "причина" на движението на "втората", което пък е следствие...

и в историята така

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен християнството като религиозен светоглед предхожда средновековието, към което са се приспособили основните християнски църкви, за това протестантсвото се връща директно към Светото писание.

Мирогледът пък на европееца, директно или не, е силно повлиян от християнството. Дори и са неща не свързани с религията.

Имаше един пример с Колумб, аз си мисля, че има връзка с християнството.

Изместването на Средновековието от Новото време е направено от много колумбовци в различни области - наука, политика, производство. Въвеждането на новите начини на производство е въпрос не само на натрупване на капитали, но и на това някой да дръзне да направи това, което е било невъзможно преди.

Християнството е пълно с противоречия, освен на смирение, учи и на дързост, вяра във възможностите на човека:

"Ако имате вяра колкото едно синапено зрънце, можете да заповядате на тази планина: „Премести се оттук там!" и тя ще се премести. И нищо няма да е невъзможно за вас."

По добре много да не споменавам другите религии, защото ги познавам много бегло. Общо взето знам, че будизмът не засяга морални проблеми.

Ортодоксалното християнството (източно и католическо), ако възпитава някого на нещо, то е на т.н. "външна причиност"..В тази връзка, то е възникнало и развило в една външно причинна култура, и то обективно се явява проводник на особеностите на тази култура, поне докато не е реформирано, т.е. докато културата не се променила, така и дотолкова че да доведе до неговото реформиране..

Случаят, които си описала по-горе ми се струва такъв: всичко може да се постигне, но не изобщо с вяра в успеха или в себе си, а с вяра в Бог, и не само това - вяра че пътят ни и действията ни са предначертани от външна сила..

Ето една илюстрация на външна причинност:

И цялата му земя от Одрин и до Драч превзех, гръцка още и арбанашка [албанска] и сръбска; а пък градовете, които се намират около Цариград, и самия този град владееха фръзите [латинците], но и те се покоряваха под ръката [скиптъра] на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха дните си [съществуваха], тъй като Бог така заповяда, понеже без Него нито дело, нито слово не се извършва. Нему слава вовеки, амин.

Друга илюстрация на външата причинност, смятам са индулгенциите и правенето на сделки с всевишния, от когото очакваме да поеме отговорност (по точно да снеме отговорността) за постъпките ни..

Класическите колумбовци смятам са ренесансови хора, т.е. принадлежат на друга вътрешно-причинна култура; т.е те са продукт на новите икономически отношния и новата култура.. Първият Колумб е генуезец, а не испанец или португалец..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

сега ще напиша нещо дето съвсем ще накара един куп народ да подскача ...

мирогледът на европееца не е съществено повлиян от същинските ценности на християнството ... ако беше повлиян европа нямаше да бъде раздирана от войни, в които да загиват милиони хора, в европа нямаше да има концлагери, в европа нямше да има окупации и репресии, в европа нямаше да има търговски войни, мита, финансови кризи породени от алчност ... всичко по-горе продължава с векове и то въпреки а не поради хритиянските ценности ... просто защото европейсците са алчни и агресивни ... така са покорили и света ... с алчност и агресия ... не с религия и смирение ...

Подкрепям мнението ти..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, Александър, извинявайте, но сигурно се шегувате...

Къде?!

в християнска Европа

защо?

разни обяснения

да не би с "модерните времена" Европа да е станала "нехристиянска"?!

бихте ли ми казали, някой който прави "научната", "техническата" или "индустриалната" революция в Европа, който да не е християнин, и да не се възприема като такъв.

не знам кога щеше да има модерност, ако "бледоликите" не бяха "християни", но топика е исторически, а не е алтернативен, и в историята е ФАКТ, че модерността е феномен започнат и развит при християните...

и пак ще повторя, няма нито един от "революционерите" в науката, техниката и индустрията, който да не е бил християнин, и да не се е възприемал като такъв;

дали има причинно-следствена връзка, не знам, но като видя една билярдна топка да удря друга, съм склонен да припиша, че е "причина" на движението на "втората", което пък е следствие...

и в историята така

Решаването на определен проблем, направено от християнин, не означава автоматично и задължително, че именно християнството има роля в това начинание. Цялата ви аргументация досега се базира на това, а то просто не е вярно.

Например законите, които открива Нютон, който е вряващ християнин, нямат нищо общо с християнството и вярата му, а с Нютон, опитите му, инструментите му, и на това че няма църква, която да му пречи и да го изгори. Просто.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самоувереността не е свързана с етика.

ако самоувереността беше достатъчна европейците нямаше да бъдат агресивни и безскрупулни в налагането на собствените си цели ...

етиката няма значение, фактиите са факти ...

ако си мислите, че някой е морил смирено индианците да си поделят земята, защото земя има за всички, сте в дълбока заблуда ...

безмилостна колонизация където е възможно ... така са завладяни америките и австралазия ...

хитри манипулации и задкулисни игри с военни действия при необходимост, 'разделяй и владей' там където трайната колонизация е била невъзможна поради голямата бройка местно население ... така е подходено към към по-голямата част от африка, индийският субконтинент и азия ...

така европеецът налага модерността ... с 'огън и меч' ... мита и търговски войни ... агресия и експанзия ...

къде е кристиянството и християнската етика в цялата тази работа само глишев и компания знаят ...

и кант и хюм явно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

никой не е доказал причиноследсвената връзка ...

нека да бъдем сериозни няколко пъти вече го писах това ...

ако бледоликите европейци имаха друга религия ... нямаше да има модерност ли?

Твърде е възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чета, и не вярвам.

Мирогледа на европееца не бил повлиян от християнството. Ще да е повлиян от будизма, по всяка вероятност.... :biggrin::whistling:

Какво толкова се чудите, че Европа е наложила това, което е наложила, чрез агресия? Тамерлан да не би с песни и танци да го е наложил своето? Ами арабите да не би със суфиски танци да завладяха това което заволадяха? Ами китайците?

Кога агресията не е била основно действие в историята, та в Европа да не бъде? Въпросът е какво следва след нея....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да , с вяра в Бог, който пък много те обича и това ти дава самоувереност.

Имам и други цитати:

"Почукай и ще ти се отвори, поискай и ще ти се даде"

Ренесансовите личности са били религиозни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

европейците са най-успешни в агресията си, а не в религията си налагането й ... дори може да се каже, че във второто търпят провал ...

британската империя е най-голямата империя позната в света ...

християнстовото обаче не е най-разпростарнената религия в света ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да , с вяра в Бог, който пък много те обича и това ти дава самоувереност.

Имам и други цитати:

"Почукай и ще ти се отвори, поискай и ще ти се даде"

Ренесансовите личности са били религиозни.

нещо забрави за 'подай си другата буза' и 'не убивай' ...

така ли са направили европейците в азия, африка, америка ...

или и те като вас са чели избирателно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нещо забрави за 'подай си другата буза' и 'не убивай' ...

така ли са направили европейците в азия, африка, америка ...

или и те като вас са чели избирателно ...

Ами това са го оставили за после, за сегашните времена. Сигурно знаеш за забраната на смъртното наказание в Европа и за толерантността и политкоректността, които също карат мнозина да подскачат :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вярваш, не вярваш, това са фактите..

Търговията, лихварството са продукти на друга култура..Християнството пред реформисткото пропонира смирение, а не алчност..То е антикомерисално..

Ето ти малко факти:

-"Търговската дейност сама по себе си е едно зло, защото онзи човек който купува, нещо за да го продаде и да спечели, краде от божия храм" Августин Блажени

- в Свидас, литратура с поучителен характер се описва ясно защо са загинали Аварите

- в християнството съшесвува "идеята за справедлива цена "

- съществува догмата за трите съсловия - селяни, свещенници и аристокрация

- ето и един цитат:

Когато някой излиза на бой с неприятели, трябва да се пази от всички дяволски думи и дела, да има мисълта си у Бога, да прави молитви и да се съветва за боя; защото помощ се дава от Бога на съветливите сърца, защото не е победата на боя в премногото сила, но в крепост от Бога, който дава победата.

---

Исляма обаче откровено допуска "ножа" да играе, допуска и търговията като богоугодно дело..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех, ако не бяха християните, сигурно щяхме сега да живеем в пещери! ;)

Пък преди девети (септември – бел. моя) нямаше ток, нямаше радио, телевизия, автомобили... абе нищо нямаше... Ако не бяха комунистите, щяхме още да газим из калните улици...

А пък преди десети (ноември - бел. моя) нямаше компютри (е, имаше Правец), интернет, климатици, мобилни телефони. Добре, че си отидоха комунистите, че иначе сега още щяхме да опъваме кабели от стая в стая...

В пещери не, но може би в Рим ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

нещо забрави за 'подай си другата буза' и 'не убивай' ...

така ли са направили европейците в азия, африка, америка ...

или и те като вас са чели избирателно ...

Доктрините са пълни с какво ли не, а историята ни предлага само няколко цивилизации..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен наистина двете страни абсолютизират и стигат до крайности. Модерността е следствие на променените икономически условия в Европа, те са следствие на географски и технологични фактори. Както също преди това същите фактори определят средновековието. И мястото на религията преди и след това.

Мястото на християнството според мен:

- първо то създава общоевропейско културно пространство - с което спомага идеите от различните европейски държави и влиянията много бързо да се приемат в страната, която има нужда от тях. То до известна степен катализира процеса.

- втората му роля е стабилизиращата - необходимия консерватизъм при ускорени промени.

Като цяло мисля е слаба ролята му. Но самата модерност като възникнала в християнска Европа е преплетена с християнството. Модерната епоха, както и предходното средновековие са продукт на условията на живот в Европа. Не на християнска закостеняла догматика в средновековието, и антихристиянска в модерността. Условията на живот определят и мястото на религията - твърде силно и всеобхватно или по-слабо.

Дали ако нямаше християнство в Европа би се стигнало до модерността - твърдо ДА. Но тази друга религия, която и да бе тя щеше да е абсолютно същата и щеше да върви по същия път като християнството. Само името щеше да е различно. Щото християнството си е продукт на 2000 год. - европейско развитие.

И модерната епоха и християнството са продукт на европейското развитие, а то на условията на живот в Европа.

Едно разумно мнение. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярваш, не вярваш, това са фактите..

Търговията, лихварството са продукти на друга култура..Християнството пред реформисткото пропонира смирение, а не алчност..То е антикомерисално..

Е и християнски търговци е имало, и то какви! Цяла Ханза...

От друга страна, чудя се дали производството е в християнската култура... Май да.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..... Щото християнството си е продукт на 2000 год. - европейско развитие.

И модерната епоха и християнството са продукт на европейското развитие, а то на условията на живот в Европа....

Според мен християнството не е продукт на европейското развитие. То е възникнало не в Европа и не през средновековието и оригиналните му идеи са записани към 2век сл. Хр. Другото е църковни редакции.

Вярваш, не вярваш, това са фактите..

Търговията, лихварството са продукти на друга култура..Християнството пред реформисткото пропонира смирение, а не алчност..То е антикомерисално..

Ето ти малко факти:

-"Търговската дейност сама по себе си е едно зло, защото онзи човек който купува, нещо за да го продаде и да спечели, краде от божия храм" Августин Блажени

Августин Блажени е средновековен, авторите на евангелията не са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам и други цитати:

"Почукай и ще ти се отвори, поискай и ще ти се даде"

цитатът за мен е пример за външна причиност: дава се от някой друг.

--

Ренеснасовите личности (както и англо-саксонските колонизатори, холандските мореплаватели) са религиозни, но със сигурност, не толкова, колкото са били религиозни класическите християнски и близкоизточни хора (които и сега са много религиозни)..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имам и други цитати:

"Почукай и ще ти се отвори, поискай и ще ти се даде"

цитатът за мен е пример за външна причиност: дава се от някой друг.

--

Ренеснасовите личности (както и англо-саксонските колонизатори, холандските мореплаватели) са религиозни, но със сигурност, не толкова, колкото са били религиозни класическите християнски и близкоизточни хора (които и сега са много религиозни)..

Пък аз това го превеждам: "Положи усилие, за да създадеш нещо".

Тъй като е религиозен текст с религиозна стилистика, естествено, че ще има искане/даване... После така е по-обобщаващо - в живота сума ти неща изискват усилия, как да се каже образно, символно и обобщено?

А холандците са просто протестантски християни и това е то.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако евроепйците не бяха размазали половината свят модерност в сегашния и вид нямаше да има ...

а да смажеш половината свят не е много християнско ...

мислете малко ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...