Отиди на
Форум "Наука"

Селяни и Бай Ганьо


Recommended Posts

  • Потребител

Мислех си че съм плеснал графиките с БВП, но май съм забравил

БВП на БГ от последното десетилетие на комунизма

BVP_BULGARIA_DO_2009.jpg

БВП на Гърция

03(2).gif

БВП на България между 1989 и изравняването към 2003 - от 2003 нараства в пъти и към днешна дата е малко над 7000, но реално изменение в живота на 90% от населението няма или ако има то е надолу

ikonomicheski-rastej-bruten-vytreshen-produkt_html_m1e04c453.gif

Има уловка през периода на комунизма и тя е в липсата на плаващ курс между валутите - любимото златно покритие на лева, което на практика не съществува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ ти не си добре ...

напомняш ми за руснаците по съветско време ...

празен им хладилника ма ми обясняват как техните танкове или ракети били най-добрите на света и т.н. ...

твоята работа е същата ...

понякога се радвам, че съм на място където такъв безумен начин на мислене не се приема за нормален ...

държава загубила всички изключително важни за нея войни била военен лидер? ми добре да не беше и да не ги бе загубила ... да не беше участвала даже ... айде аман ...

то това с бай-ганьо май по-малък проблем ще се окаже като гледам какви работи блуждаят в главите на хората ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Губим всички?

Аз доколкото си спомням, печелим Сръбско-българската и Първата балканска война, но щом казваш... :laugh:

Абе защо винаги левичарството води до национален нихилизъм и интернационализъм, а? :doh:

Говорим за 20 век. При Сръбската няма как да сме лидер на балканите, при положение, че нямаме даже генерали в армията.

Спечелили сме били Първата балканска. Хаха. Никоя война няма абсолютно никакво значение, ако не е подкрепена от съответните ползотворни за нас мирни договори. Без такива, колкото и битки да си спечелил, не си никакъв лидер, а губещ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бива да се идеализира до крайност царска България, или обратно да се демонизира едва ли не е била клоака.

Това са крайности, те не отговарят на обективната реалност. И са вредни и за самите хора да вярват в тях, накрая това при сблъсака с реалността води до срив.

Огромния успех, е че ние започваме да градим държава буквално от нищото, с почти никакъв подготвен управленски елит, интелектуален, научен, военен елит. Както и с народ живял столетия във вражеска държава, държала го на дъното.

Това е факт. До войните наистина се прави огромен прогрес във почти всички области. Не не настигаме зап. европейците. Но наистина напредъка е фантастичен. Освен това икономически достигаме гърци и сърби, пък и румънци. Които го правят това с поколения по-рано от нас.

Ние си правим и огромните грешки от войните и ние си берем страшните последици от това.

Най-важното това е правилният път. И това е пътя, които всяка страна трябва да извърви, за да се развива нормално в този свят.

Това е царска България. До прекъсването на всичко това от комунизма. На ново се почва да се гради страната по-нова система. Оказала се грешна и сринала се по целия свят. И сега в ново време отново почваме да градим на ново държава.

Има път, които трябва да се извърви.

Неможе да се каже ние сме селяни и ориенталци и нямаме оправия. Не става така и англичани и германци са били селяни и свинари. Изварвяли са своя път до това, което са сега. Обратното ние сме най-велики, най-добри във всичко, а пък живеем зле.

Затова не трябват крайности, реално да се гледа на нещата. И да се прави необходимото

България е изградила интелектуален и даже политически елит, кален в борбата срещу фанариотите, бая преди освобождението.

Стинка, всеки път като решиш да пишеш, умира по една книга брат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От личен опит съм се убедила,че някои черти на Бай Ганьо са най-малкото европейски,но пък някои щрихи са си наистина български.Една от приписваните му отрицателни черти е, че отишъл в чужбина само за да си продава мускалчетат с розово масло и навсякъде ги мъкнел и предлагал.Но ми се случи следното.Група студенти се мотаем из Бърно,но за разлика от Бай Ганьо си бяхме харизали дисагите в багажното на гарата.И така известно време вървяхме с един поляк,който трябваше да ни заведе до студентските общежития и който с интерес ни разглеждаше.След като три пъти ни попита "къде ви е багажа" и ние три пъти му отвърнахме,че сме културни европейци и само разглеждаме забележителности,той с голяма почуда изрече "Ама наистина ли нищо не си носите да продавате?!?"

Обаче пък един от студентите от същата групичка,иначе облечен и издокаран по последна мода,си имаше лични хранителни запаси,които не споделяше с другите включително и чесън,който си хрупаше сам вечер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът в чужбина е магаре. Хрупа чесън като ябълки, страшна работа сме. Това с консервите също. Има хора, които отиват на 7 дни ол инклузив на блок маса в хотел, и пак мъкнат консерви и кренвирши.

Иначе сме безпорен военен лидер на балканите.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На моите експедиции из пиренеите съм бил водач по пътя на сантиаго, яде се в пансиони, никой не носи кремвирши в раницата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът в чужбина е магаре. Хрупа чесън като ябълки, страшна работа сме. Това с консервите също. Има хора, които отиват на 7 дни ол инклузив на блок маса в хотел, и пак мъкнат консерви и кренвирши.

Иначе сме безпорен военен лидер на балканите.

Обаче пък,пак по същото време,руската група студенти от Петербург,тогава още беше Ленинград,един път не слязоха на закуска в студентския стол и си варяха в стаите някаква булгурена каша.Нама да описвам ние какви хранителни твърди и течни запаси си мъкнехме. :biggrin: Трябва да кажа,че чехите на коняка никак не отказваха.Нали и сближаване между нациите трябва да има...На една екскурзия в Петербург,вечерята в мотела беше толкоз бедна,че добре ,че си имахме нещо за хапване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз ти казвам, че българите мъкнат масово кремвирши и консерви, нищо че отиват за 1 седмица на 4 звезден хотел с 3 ядения дневно на блок маса плюс включени напитки на режим ол инклузив....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааа не Алва това определено отдавна не е така. Така е било по времето на бай Ганьо и следващата епоха на инж. Ганев (имаше и такъв персонаж), но отдавна не е така. Попътувал съм си тогаз и сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

бях на един конгрес в португалия през 2005г. или 2006г. ...

още не мога да забравя именитите асистенти (единия вече доцент е станал) как се събираха в стаята да кльопат салам и кашкавал гепени от сутрешната блок маса и пиеха бира купена от съседния супермаркет в хотелските стаи вечерта ... да кажеш, че нямат пари ... напротив ... ама навиците си остават ... кел файда че ни заведоха в супер ресторант на вечеря на лекторите ... те по такива места явно ходят само като е безплатно или като ги черпят ...

егати смешниците ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, тука говориш глупости. Какво лошо виждаш да си носиш храна? Като сте такива европейци, пилейте си парите за глупости, аз ще си ги спестя. Това че имаш пари, съвсем не означава че трябва да ги харчиш по най безумен начин. Аз лично напълно съм съгласен с Бай Ганьо "Че какво да и гледам на Виената, хора, къщи, салтанати, и навсякъде гут морген, навсякъде пари искат". Защо трябва да си даваме парите на немеца, и у нас има кой да ги яде. Бай Ганьо не е толкова отрицателен, има и положителни черти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааа не Алва това определено отдавна не е така. Така е било по времето на бай Ганьо и следващата епоха на инж. Ганев (имаше и такъв персонаж), но отдавна не е така. Попътувал съм си тогаз и сега.

за последно ми се случи преди 2 седмици. а за 2011 6 такива случая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, тука говориш глупости. Какво лошо виждаш да си носиш храна? Като сте такива европейци, пилейте си парите за глупости, аз ще си ги спестя. Това че имаш пари, съвсем не означава че трябва да ги харчиш по най безумен начин. Аз лично напълно съм съгласен с Бай Ганьо "Че какво да и гледам на Виената, хора, къщи, салтанати, и навсякъде гут морген, навсякъде пари искат". Защо трябва да си даваме парите на немеца, и у нас има кой да ги яде. Бай Ганьо не е толкова отрицателен, има и положителни черти.

никога няма да се оправите ...

и никой никъде няма да ви взима на сериозно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никога няма да се оправите ...

и никой никъде няма да ви взима на сериозно ...

Ти, щом се вземаш за някого независимо и вън от системата, защо тогава вземаш отношение в случая?

Щото едни се изнесоха, други изнесоха и се изнесоха...

Сеир всеки може да гледа, точно по ориенталски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колкото до храната и пътуването, нещата опират само до пари. Когато нямам пари, съм мизерен турист (или направо си стоя вкъщи). Когато имам пари, си ги харча с удоволствие, защото не смятам, че от икономии се забогатява. А и обичам да трупам впечатления, включително кулинарни.

Във Виена има какво да се види, има и какво да се опита - и с това дори не казвам нещо ново или шокиращо. Не е просто "хора, къщи, салтанати" и не, няма нищо позитивно у бай ви Ганя. Виена си е Виена. Град като слънце. И не е само Виена, разбира се.

Който обича да се свива и да се гъне - то си е негова работа. Но Алвата е прав за това: българите масово имат изцяло погрешна нагласа и към пътуването, и към доброто прекарване някъде, и към харченето, и към личните си навици, и към пестенето. Все се сещам за безмислената смърт на Захарий Стоянов... от цицилък.

За себе си предпочитам макар и един ден да поживея като човек отколкото цял месец да се гъна като мишок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мисля, поясних по-горе, че нещата не опират само до пари ...

нагледал съм се на БГ професори с кюфтета от коктейлите в джоба, правене на сандвичи от блок масата сутринта и т.н. ... същите тия (не знам как да ги нарека) имат по 5 апартамента в софия ... не им е прблемът в парите, а между ушите ...

а проблемите между ушите трудно се оправят ...

абе бай ганьо не случайно е сътворен като образ ...

от всичките ми познати българи тук аз и още няколко човека сме със значително по-висок доход ... познайте другите дали нямат по-хубави телефони от мен ... дали нямат по-скъпи лаптопи и часовници (не тия с доход колкото моя, тия с много по-ниския) ... дали като ходят в БГ не изфукват повече пари от мен ходейки по ресторанти ...

нямам думи за байганьовщината ... хора живеещи по 10г. в англия и като тръгна да си говоря с тях все едно съм се върнал в БГ ... евтина нафта от тираджии ... цигарки внос от украина ... измами със застрахователи и т.н. и т.н. и т.н. мога да продължавам до безкрай ...

огромната част от българите в англия живеят в мизерия в стаи по двама-трима, но са с последен модел телефон и правят един куп измами с такс кредити и помощи ... а като дойдат в БГ разправят как паундите растат по дърветата, а на летището те чакат с форми за попълване за кандидастване за помощи ...

сори, ама това е реалността ... по научните конгреси тя е още по-тъжна, защото би трябвало поне елита да е дръпнал малко ...

няма да цитирам име, за да не злепоставям никой, но само ще разкажа една случка ...

голям френски професор чете интересна лекция по дадена тема в кардиохирургията ... лекцията свършва започва неформална дискусия на по питие ... нашият бай-ганьо (шефът на една от най-големите кардиохирургии в БГ) му вика 'ела да ти покажа колата' и го води да му показва кайена или ку7цата (не знам какво кара в момента) ... човекът е втрещен ...

ей затова и заради още много такива неща ни разнасят ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

стинке, ти или не разбираш или не искаш да разбереш ...

щом БГ политическият и интелектуалният елит не е успял да надживее байганьовщината през 21 век ... значи 'селското' начало в БГ е прекалено силно ... и жална и майка на БГ с такъв елит ... то се вижда с предните елити до къде го е докарала ...

сега поне БГтата имат честта да могат да си избират управници те сами ...

виждаме ги и кой избират ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На моите експедиции из пиренеите съм бил водач по пътя на сантиаго, яде се в пансиони, никой не носи кремвирши в раницата.

Да не си минал по Ел Камино?

:v: :v: :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мисля, поясних по-горе, че нещата не опират само до пари ...

нагледал съм се на БГ професори с кюфтета от коктейлите в джоба, правене на сандвичи от блок масата сутринта и т.н. ... същите тия (не знам как да ги нарека) имат по 5 апартамента в софия ... не им е прблемът в парите, а между ушите ...

а проблемите между ушите трудно се оправят ...

абе бай ганьо не случайно е сътворен като образ ...

от всичките ми познати българи тук аз и още няколко човека сме със значително по-висок доход ... познайте другите дали нямат по-хубави телефони от мен ... дали нямат по-скъпи лаптопи и часовници (не тия с доход колкото моя, тия с много по-ниския) ... дали като ходят в БГ не изфукват повече пари от мен ходейки по ресторанти ...

нямам думи за байганьовщината ... хора живеещи по 10г. в англия и като тръгна да си говоря с тях все едно съм се върнал в БГ ... евтина нафта от тираджии ... цигарки внос от украина ... измами със застрахователи и т.н. и т.н. и т.н. мога да продължавам до безкрай ...

огромната част от българите в англия живеят в мизерия в стаи по двама-трима, но са с последен модел телефон и правят един куп измами с такс кредити и помощи ... а като дойдат в БГ разправят как паундите растат по дърветата, а на летището те чакат с форми за попълване за кандидастване за помощи ...

сори, ама това е реалността ... по научните конгреси тя е още по-тъжна, защото би трябвало поне елита да е дръпнал малко ...

няма да цитирам име, за да не злепоставям никой, но само ще разкажа една случка ...

голям френски професор чете интересна лекция по дадена тема в кардиохирургията ... лекцията свършва започва неформална дискусия на по питие ... нашият бай-ганьо (шефът на една от най-големите кардиохирургии в БГ) му вика 'ела да ти покажа колата' и го води да му показва кайена или ку7цата (не знам какво кара в момента) ... човекът е втрещен ...

ей затова и заради още много такива неща ни разнасят ...

Тук си абсолютно прав. Подкрепям!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А по време на комунизма тази разлика е била стопена... :) До към втората половина на 80-те.

Няма такова стопяване ( или може да се каже че е опит за стопяване или желание ) - виж графиките на предната страница. Ето една по-прегледна:

201108GreekPPP.jpg

Гърция влиза в Европейския Съюз през 1981г. Малко преди това страната почти е настигнала ядрото на Европа по стандарт на живот (БВП на глава от населението) и гърците се радват на покупателна способност равна на 95% от тази на развития Север. Веднага след членството си просперитета се забавя и стандарта на живот спада спрямо останалата част на ЕС. Едва през 2000г. страната отново започва да се доближава до западния стандарт но тенденцията е краткотрайна.

България е на практика далече далече от гръцкия стандарт на живот.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

бях на един конгрес в португалия през 2005г. или 2006г. ...

още не мога да забравя именитите асистенти (единия вече доцент е станал) как се събираха в стаята да кльопат салам и кашкавал гепени от сутрешната блок маса и пиеха бира купена от съседния супермаркет в хотелските стаи вечерта ... да кажеш, че нямат пари ... напротив ... ама навиците си остават ... кел файда че ни заведоха в супер ресторант на вечеря на лекторите ... те по такива места явно ходят само като е безплатно или като ги черпят ...

егати смешниците ...

И според теб немците от кой тип са - от харчещите или от стискащите се.Дори и в собствената си родина рядко си позволяват дори и кафе.В Дрезден например за 15-20 дни германката само веднъж си позволи да дойде с нас да се почерпи,ама ние обиколихме кръчмите.Щото музеите ги обикаляхме с нея.Същите немски студенти в България една скара не си поръчаха - много скъпо било.По думите на моя състудентка от София си купили грозде и чушки/пипер няколко кг/ и си ги отнесли в Дрезден.Разбира се това бяха соц.немци,но и тогава предполагам са биле по-добре от нас.

Според мен и едното и другото може да е налудничева крайност - поне за тях ние така изглеждаме.Съгласна съм,че всеки трябва да се простира според чергата си и все пак да преценява какво да си позволи или не.

А сред българите смятам има и от двата типа хора - и много стиснати и такива дето се показват,че са голяма работа със скъпи вещи.То е ясно,че вторите повече бият на очи.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А сред българите смятам има и от двата типа хора - и много стиснати и такива дето се показват,че са голяма работа със скъпи вещи.То е ясно,че вторите повече бият на очи.

Дай поне една алтернатива :biggrin: - Със сигурност голяма част от българите няма да се припознаят в тези два модела.

ПП Навсякъде има TRASH. При нас е малко в повече или просто е надделял.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дай поне една алтернатива :biggrin: - Със сигурност голяма част от българите няма да се припознаят в тези два модела.

ПП Навсякъде има TRASH. При нас е малко в повече или просто е надделял.

Ами като опознаеш хората по-отблизо виждаш,че и те кой знае колко не се отличават от тебе.Разбира се при нас комплексите са повече.Ако българите осъзнаят своите положителни черти,престанат да се правят на някой друг и бъдат такива каквито са,ще имат едно нормално здраво самочувствие.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...