Отиди на
Форум "Наука"

Време е за действие срещу ACTA


Recommended Posts

  • Потребител

Ако бях видял подобно нещо щях да скрия поста ти, предупреждавам предварително, защото всички имаме склонност да залитаме политически при подобни дискусии.

По темата:

Аз виждам ACTA като проблем в самата система и опита на структури да се справят с проблем, който е от тях като прехвърлят вината на другата страна. Пиратството го е имало преди интернет - копиране на текстови, аудио, видео и др. документи и размяната им от ръка на ръка...В момента с помощта на интернет и развитието на технологиите няма как да се спрат нито пиратите, нито разпространяването на файлове, просто вече няма да е толкова свободно ;)

За съжаление ще пострадат сайтове, които наистина искат да помогнат на дадена кауза, общество, хора и т.н. Свободата на словото също е под голяма заплаха, което е най-абсурдното в демократичните общества - поне световните лидери твърдят, че в такива общества трябва всички да живеем...

Интернет създаде много проблеми на властта,защото тя вече не е единственият който оперира с информацията,а информацията пък е важен инструмент на манипулирането на масите и създаване на определено обществено мнение по даден въпрос.

Въпросът може би ще се реши,ако истинските автори на даден продукт изцяло го разпространяват чрез интернет чрез собствени сайтове,платени по собствено усмотрение.Поне тези ,които биха защитили свободата на словото.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 157
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Струва ми се, че след всяка подписка (независимо от благородната кауза), в която участвам, спамът в пощенската ми кутия се увеличава.

Имам усещането, че някои казуси, по които се инициират интернет подписки, са фалшиви и целят единствено да се съберат валидни електронни адреси, на които после да се праща спам.

Преди да дадете доброволно електронната си поща (тоест и-мейла си), помислете и върху тази възможност.

От друга страна, не мисля, че едни такива подписки могат да променят нещо. Имитира се някаква "гражданска" активност, някакво "гражданско общество".

Колко от подписващите се онлайн биха се подписали и офлайн (дори - по повод на същия казус) и колко биха излезли на истински протест на улицата, на митинг, на стачка, на гладна стачка или нещо подобно?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Цели режими рухнаха от такива подписки. Тук става дума за нещо много по-просто - за обръщане на внимание на властите да съобразяват законите със здравия разум и основите на правото и демокрацията, а не с някакви международни рекетьорски лобита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че след всяка подписка (независимо от благородната кауза), в която участвам, спамът в пощенската ми кутия се увеличава.

Имам усещането, че някои казуси, по които се инициират интернет подписки, са фалшиви и целят единствено да се съберат валидни електронни адреси, на които после да се праща спам.

Преди да дадете доброволно електронната си поща (тоест и-мейла си), помислете и върху тази възможност.

От друга страна, не мисля, че едни такива подписки могат да променят нещо. Имитира се някаква "гражданска" активност, някакво "гражданско общество".

Колко от подписващите се онлайн биха се подписали и офлайн (дори - по повод на същия казус) и колко биха излезли на истински протест на улицата, на митинг, на стачка, на гладна стачка или нещо подобно?

Аз обикновенно внимавам къде какви данни давам,след тази подписка нямаше спам,може би защото след това май се отписах.И иначе бих се подписала,стига да има къде,виж за гладна стачка,нещата трябва да са сериозни ...

Тук става дума за нещо много по-просто - за обръщане на внимание на властите да съобразяват законите със здравия разум

Определено трябва да има разискване между различните страни ,а не едновластно налагане на решение,което може въобще да не реши въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

KG125 е написал поне 20 много хубави и обмислени постинги по въпроса, разхвърляни по различни теми, които е хубаво да се прочетат, преди да оформяме мнение по темата. Да го цитираам по памет; интернет е довел нова епоха, и законодателят трябва да се съобрази с това, а не да се дърпа като магаре на мост и дори да дърпа назад. Златната епоха на авторские права приключи; законодателите трябва да престанат да гледат на авт. права и инт, собственост като а някаква златна мина - тая умря, и нищо не е вечно; трябва съобразяване с новите реалности, а не някакви драконовски заплахи; които обслъжват продуценти и държатели на права и т.., и аз искам някой да ми плаща примерно по 1000 д. на час, ама няма да стане; певци, музиканти, продуценти, хиливудкси звезди и т.н. по-добре да го преживеят - тая свършИ. Има интернет, интернет-икономика и нито печалбите им някога отново ще са същите, нито начина по добиването им, каквото и да става. Не помня коя амер. банда пусна новия си албум безплатно в и-нет, една от големите; щото и без друго там го имаше :head_hurts_kr: . С молба който го изтегли от официалния сайт, да пусне някой долар, колкото му душа дава; като улични музиканти с шапката отпред - м9нава някой и пуска, останалите слушат гратис. Сега какво, тия дето слушат и подминават, да ги арестуваме ли? Мисълта ми е, че тая банда стотици и изтеглиха албума - щото беше хубав; средната цена, която "душа даде" на потребителите да платят, беше 4 долара и нещо на човек; най щедри бяха американците (изтегляха го от целия свят) - двойно на средното; най евтини, да не казвам кои. Иначе групата планирала да го пусне на пазара за 13 долара на диск, т.е. загуби 9 долара на парче; но обяви, че е доволна - и това не е малко. Реалисти и хора на място, не задници; това да направиш примерно 50-тина милиона на албум се оттече, и никога повече няма да бъде. Да го забравят и да търсят нови начини. Със или без промени, тяхната няма да стане - само дето ще дадат възможност властта да затваря по всяко време неудобните сайтове, конкуренти да се топят взаимни и всякакви злоупотреби със свободата на словото. Истината е, че интернет свободата и интернет информираността идва малко в повече на властта; не са си го представяли така; имам предвид не само политическата власт, но и третата, и четвъртата и т.н. - ами това е, трябва да го преживеят, има промени, и връщане няма; трябва да се съобразят; едно време холандците продавали по едно черно лале за няколко хиляди долара; а сега, да го продадат де? ми нищо не е вечно, кой може да каже дали една книига или песен струва 5 цента или 50 долара, или пък найдобре да си запушищ ушите; мене пък ми се въжда, че тези, дето правеха по 100 млн. на албум, бяха нещо малко понадценени - като холандските черни лалета от средновековието;

Ако в средновековието в/у книгите имаше авторски права в течение на 100 години като сега, това средновековие никога нямаше да свърши. А сократ щеше да даде платон под съд, за дето му разпространявал диалозите. Интернетът направи малко информационно чудо. Не минават толкова лесно вече някои малки лъжи, нито малки манипулации (само големите), няма такъв монопол над информацията, изобилие от алтернативни източници на информиране; и това на някои не се харесва; там е проблема.

А това с платената стена м/у изследванията на учените и хората, които искат да ги четат - други учени или просто любители, е най срамното; толкова малко могат да си го позволят, дори измежду институциите за наука - как да платиш 30 долара за достъп - единичен - до едно изследване, което на всъчкото отгоре вероятно нищо не струва :biggrin: - ми това е монопол в/у научното знание от група тъмни душИ, които не се и интерсуват от наука; и нищо повече.

И какво сега, ще затварят сайтове, по подозрение, че у тях има хиперлинк, който може би препраща към защитен материал? Ми много безсмислено и рисковано става да се обажда човек по форумите; на всичкото отгоре кой въобще ги чете тези защитени материали? Никой. А авторите им получават по-малко от стотинки за материалите си; или направо нищо; 30-те долара за изтегляне потъват у "издателя".

Всичко това са мисли под влияние на разсъжденията на КГ по въпроса, но все пак не са негови, а само под влияние на постингите му - това като дисклеймър да не си помисли някой, че КГ е анархист, щото изобшо не може да се каже така; за мене по-може. :biggrin:

Така че, освен опит за задушаване на свободата на информация нищо друго не виждам.

Ироничното е, че всичко това ни учи как класическите принципи на човешкото икономическо и политическо поведение няма никога да се изменят, ще се изменят само средствата.

Имаме едни, желаещи да властват на останалите и да получават част от труда им не особено заслужено.

Имаме нови средства.

Имаме обаче класическото положение - когато тежестта на посредниците, истински или мними, свободно предлагащи услугите си или натрапващи ги със (във вторите случаи разбира се нещата са съвсем драстични), в съответния икономически и изобщо социален обмен, започне да заема не подпомагащо, не свободно, а основно място, то тогава знаете какво става..... Реалната икономика или комуникация се затормозява, посредниците печелят и оставят след себе си пепелище.

Видяхме го и го виждаме днес, в стопанската криза, сега искат да опустошат и информационния обмен на западната цивилизация и тогава вече с нея ще бъде свършено.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Пирати по света, обединете се и откраднете всичко, което някога съм писал"

"Актът на пиратство може да служи като представяне на работата на един артист. Ако харесаш неговата или нейната идея, то тогава ще искаш да я имаш в дома си. Добрата идея няма нужда от защита. Останалото е или алчност, или невежество"

Паулу Куелю

http://cheti.me/novina/paulu-koelyu-kolkoto-poveche-horata-piratstvat-edna-kniga-tolkova-po-dobre

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм сигурен дали това подлежи на ратифициране в България - ако да, то ратификация не бива да има. Ако вече е в сила, то България трябва да си оттегли подписа или да въвде резерви, по надлежния начин.

Фактът, че това стана без информиране на обществеността е особено опасен и показателен. Така не може да се приемат закони в едно демократично общество!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва всички да се организизират и да излезнат вънка и така ще се спре.А и в най крайния вариянт хората да кажат,че няма да плащат да теглят в нета или да ходят на кино няма начин да не го махнат.Иначе тотален крах.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Случващото се е изключително тревожно, не защото се предприема нещо срещу интелектуалното пиратство, за защото се засягат ред основополагаши принципи, на които се гради съвременния свят.

На първо място е изключително тревожно възобновяването на тайните договори, тъй като по този начин може да се стигне до изключително опасни конфликти - вътрешни и външни в страните съдоговорителки. Ако вопросното спорозумение е тайно, защото е търговско, то не е възможно да зясяга гражданите на страните. Още повече, че след като страните не са фирми, то те дължат отчет на своите граждани.

Споразумението засяга основното човешко право за придобиване на информация, което е в основата на стабилността и просперитета на съвременото висотехнологично общество. Получаването на информация срещу висока цена е сериозна пречка срещу самоквалификацията на хората и е възможно да се стигне до технолотичен срив, тъй като в един момент работниците няма да имат средства да придобият нужната квалификация за да се поддържат сложните модерни технологии.

Изключително тревожна е идеята, че само недоказаната претенция на някой може да навлече изключително тежки последици за друг, докато въпросният друг успее след провлачили се десетилетия дела да докаже, че не е извършил нарушение.

Разбира се говоря за белите държави. То нашата управа май може само да се подписва, но не и да чете и разбира какво точно подписва. Въобще няма да се изненадам, ако се окаже че са подписали и на договор да станем турски вилает.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Време е. Тия хора искат да въведат информационен фашизъм, да сложат ръка върху целия информационен поток, да унищожат свободата на информацията.

Свободата на словото е нещо, което не е спуснато свише. Не го ли отстояваш, правиш стъпка към робството. Ако си мислиш, че в света няма сили, които да мечтаят стъпка по стъпка да те заробят, грешиш! Ако позволяваш с малки стъпки да ти отнемат свободата, ще ти я отнемат накрая цялата.

Това, което виждаме е международна рекетьорска система от организации, които искат да наложат на света данък върху информационния поток. Те отдавна не защитават ничии авторски права, защото авторите виждат от тях само жълти стотинки, ако изобщо виждат нещо.

Това е рекет!!! Законодателите би трябвало да са много внимателни с актове, които отстъпват от класическите правни принципи и от здравия разум.

Днес сме в нова технологична ера и новостта бива използвана от тези тарикати да се опитат да наложат на хората чисто и просто данък, за това, че говорят, пишат, четат, гледат и слушат.

Направете всичко, каквото можете, срещу това!!!

'тия хора', а по-точно западналите кап демокрации ... много пъти ти писах как следят много повече трафик и транзакции отколкото по соца ...

ама тогава ми разквазваше приказки за демокрацията и как не можело да бъде толкова зле ...

ей сега гледай как ще се опитат за пореден път да таковат таковата на свободата ... те от десетилетия го тренират ... само поддържат фасада за балъците, че има совбода и демокрация

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

'тия хора', а по-точно западналите кап демокрации ... много пъти ти писах как следят много повече трафик и транзакции отколкото по соца ...

ама тогава ми разквазваше приказки за демокрацията и как не можело да бъде толкова зле ...

ей сега гледай как ще се опитат за пореден път да таковат таковата на свободата ... те от десетилетия го тренират ... само поддържат фасада за балъците, че има совбода и демокрация

Бързаш и засилваш. Фактът, че свободно се обсъжда това говори, че има демокрация. Тя не е манна небесна, а възможност да възразяваш открито срещу точно такива неща като това чудо и неговото подписване.

Впрочем, трябва ратификация от народното събрание. Е тя не бива да се случва, не и в този вид, не и без резерви!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Случващото се е изключително тревожно, не защото се предприема нещо срещу интелектуалното пиратство, за защото се засягат ред основополагаши принципи, на които се гради съвременния свят.

На първо място е изключително тревожно възобновяването на тайните договори, тъй като по този начин може да се стигне до изключително опасни конфликти - вътрешни и външни в страните съдоговорителки. Ако вопросното спорозумение е тайно, защото е търговско, то не е възможно да зясяга гражданите на страните. Още повече, че след като страните не са фирми, то те дължат отчет на своите граждани.

Споразумението засяга основното човешко право за придобиване на информация, което е в основата на стабилността и просперитета на съвременото висотехнологично общество. Получаването на информация срещу висока цена е сериозна пречка срещу самоквалификацията на хората и е възможно да се стигне до технолотичен срив, тъй като в един момент работниците няма да имат средства да придобият нужната квалификация за да се поддържат сложните модерни технологии.

Изключително тревожна е идеята, че само недоказаната претенция на някой може да навлече изключително тежки последици за друг, докато въпросният друг успее след провлачили се десетилетия дела да докаже, че не е извършил нарушение.

Разбира се говоря за белите държави. То нашата управа май може само да се подписва, но не и да чете и разбира какво точно подписва. Въобще няма да се изненадам, ако се окаже че са подписали и на договор да станем турски вилает.

Именно! Поредица от гафове. В края на краищата, ние сме държава, а не разграден двор, каквото и да е, но сме държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък, да си призная, не виждам никакъв проблем от това, че няма да може да теглим филмии и музика на аванта, нали има кабелна, все нещо интересно за очите и ушите винаги може да се намери, като прещракаш всичките канали, така че горе главата, животът ни няма да стане по-скучен и тъжен :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бързаш и засилваш. Фактът, че свободно се обсъжда това говори, че има демокрация. Тя не е манна небесна, а възможност да възразяваш открито срещу точно такива неща като това чудо и неговото подписване.

Впрочем, трябва ратификация от народното събрание. Е тя не бива да се случва, не и в този вид, не и без резерви!

това е фасада на демокрация, а не демокрация ...

можеш да си обсъждаш свободно всеки ден как ти харчат данъците, да подписваш петиции че са ти високи или че не си съгласен с политкоректността на следващия ден всичко пак е по-старому ...

англосаксонското и европейското право е така нагласено, че филмовите компании да могат да те дерат по 5 пъти за един и същи филм - веднъж като си си го купил на VHS, втори път като си го купиш на DVD, трети път на Blu-Ray, четвърти път на кино и 5ти път като излезне 3D версията ...

това е направено нарочно и съзнателно нищо че е в ущърб на потребителя ... всичките закони са приемани многократно от съответните парламенти и законодателни органи ...

причината - десетилетия лобиране ...

айде да не се вдетиняваме и да не представяме нещата такива, каквито не са ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето го текстът на споразумението на български. У форумо имаме хора с юридическо образование и практика, така че не би било зле да дадат някакво мнение.

http://register.consilium.europa.eu/pdf/bg/11/st12/st12196.bg11.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък, да си призная, не виждам никакъв проблем от това, че няма да може да теглим филмии и музика на аванта, нали има кабелна, все нещо интересно за очите и ушите винаги може да се намери, като прещракаш всичките канали, така че горе главата, животът ни няма да стане по-скучен и тъжен :)

Напротив. Ще се върнем във времето, в което някой, а не ние, решава какво да ни пуснат да гледаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това е фасада на демокрация, а не демокрация ...

можеш да си обсъждаш свободно всеки ден как ти харчат данъците, да подписваш петиции че са ти високи или че не си съгласен с политкоректността на следващия ден всичко пак е по-старому ...

англосаксонското и европейското право е така нагласено, че филмовите компании да могат да те дерат по 5 пъти за един и същи филм - веднъж като си си го купил на VHS, втори път като си го купиш на DVD, трети път на Blu-Ray, четвърти път на кино и 5ти път като излезне 3D версията ...

това е направено нарочно и съзнателно нищо че е в ущърб на потребителя ... всичките закони са приемани многократно от съответните парламенти и законодателни органи ...

причината - десетилетия лобиране ...

айде да не се вдетиняваме и да не представяме нещата такива, каквито не са ...

То демокрацията е всъщност борбата с тия неща;)

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4519671

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Споразумението драстично нарушава конституцията и основни принципи на международните актове за правата на човека и не бива да бъде ратифицирано от българското народно събрание, или поне не в този му вид.

Експертите, които са го чели и са казали на министъра, че е нещо незначително, май или нищо не са чели, или някой им го е чел преди това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То демокрацията е всъщност борбата с тия неща;)

това на кое му викаш демокрация, не е толкова важно колкото това, дали работи ...

щом борбата с тия неща не върви и от година на година става все по-зле и се следи и блокира все повее трафик ... ми е все тая дали е борбата или не е борбата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Демокрация му викам на това, на което АКТА се опитва да посегне. Ама да не местим темата.

това е точно по темата ...

ACTA не е нито първото нито последното начинание по въпроса ...

както написах по-горе във всичко това има много предистория, по точно десетилетия предистория ...

западният свят е оттренирал как анитдемократично да си щави потрителите на музика, филми и софтуер ...

сега контролът трябва да бъде прехвърлен върху интернет ...

цялата инфраструктура за следене на трафика тук вече я има в наличност и това вече се прави ...

какво толкова сложно има ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...