Отиди на
Форум "Наука"

Активност във форум Физика и форум Математика


Recommended Posts

  • Потребител

Жоро прави каквото смяташ за полезно, моя постинг се отнася само за мен. И през ум не ми минава да давам акъл особено пък в разделите физика или математика. Даже за химията, ако има навитаци нека разработят и елементарните понятия. Въпроса е (според мен де), че такива неща няма да доведат до дискусии и съответно до повишаване на активността в разделите за точни науки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Е? Дерзая ли?

Иска ли питане?

Дерзаеш, а ние кой както може ще помага!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От мене чеп за каца не става в точните науки, но се кефя на ентусиазма на Жоро :) Ето за това е БГ-наука!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има доста форуми с много по-ниска активност от форум Физика, например този за литература, но кой знае защо всички са се загрижили за физиката.

Другото странно нещо е, че загрижените не са проявявали и не проявяват кой знае каква активност тука (с изключение на Жоро и Богданов).

Другото още по-странно е, че загрижените модератори изобщо не се интересуваха от физиката и не поставяха подобен въпрос преди около две години, когато този раздел беше пълен с всякакви безсмислици.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тези нещица са елементарни и могат лесно да се намерят в учебниците, в помагалата и в мрежата, а пък аз съм върл противник на теми с два три постинга. Освен, че малко хора се интересуват, задръстат адски раздела.

Друг е въпросът да се покрие с информативни теми гимназиалния курс, като на въпросите за домашни и т.н. се отговаря с податки към темите, а - не с решаването на задачите, което може да помогне, но не - и да научи. Това обаче е много, много времеемко, а и читав химически редактор нямам.

Да, основите на точните науки може и да ги има в интернет (достатъчно е да се използва търсачка), има ги и в учебници и в помагала.

Но защо да ги няма и в нашия форум?

Ползата от това е, че форумът ни ще излиза по-често при използване на търсачките. Нека не забравяме, че такива теми има много в историческите раздели. Това не прави чак такова задръстване, спокойно! Дискусионните теми имат повече постинги от недискусионните и последните минават назад. От друга страна, тема с някое идиотско (на пръв поглед) заглавие може да роди интересна дискусия.

Разбира се, във форумите, посветени на точните науки, всичко изглежда ясно и няма място за дискусии като "Какво е искал да каже авторът на стихотворението Хикс?", "Колко години в действителност е продължила 100-годишната война?", "Какъв е произходът на народа Игрек?" и липсват основания за разнообразни интерпретации и тълкувания.

Колкото до химическия софтуер, вече има тема, посветена на него. Ето я:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12851&pid=205102&st=0&#entry205102

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето още една тукашна дискусия на същата тема, стартирана в раздела по математика...

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7318

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тая тема за активността я възприемам като недоволство от пишещите за физика и математика. Може и да имате право, но толкова можем.

Лично аз пишех за неща, които са ми интересни на мен и съм се надявала и на други да са интересни. Даже решаването на задачи ми е било интересно - дали ще успея да я реша и да я обясня. За всичко, което пиша правя справка дали е вярно, макар че никой не е застрахован от грешки. Не съм си мислела, че след толкова време ще окаже, че това не се харесва, а трябвало да бъде нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тая тема за активността я възприемам като недоволство от пишещите за физика и математика. Може и да имате право, но толкова можем.

Лично аз пишех за неща, които са ми интересни на мен и съм се надявала и на други да са интересни. Даже решаването на задачи ми е било интересно - дали ще успея да я реша и да я обясня. За всичко, което пиша правя справка дали е вярно, макар че никой не е застрахован от грешки. Не съм си мислела, че след толкова време ще окаже, че това не се харесва, а трябвало да бъде нещо друго.

Не, разбираш ме погрешно (ако имаш предвид моя първоначален пост). Аз не изразявам недоволство от пишещите и писаното в тези два форума. Изразявам недоволство от количеството, не качеството. Бих искал да има повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предположих, че щом повдигаш въпрос за активността във форум физика, имаш някакъв интерес към нея и смяташ да напишеш някакви теми или мнения за физика по същество, но вече пет дни това не се случва. Само се трупат мнения за активността. Какво да си помисля?

Ето Жоро пусна хубава тема за измерването на колебанията на земната ос, която би могла да се дискутира в много посоки. Ако не ти е интересна тази тема, може да напишеш за тема от физиката, върху която си работил, или просто за нещо което те вълнува или те е впечатлило.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Doris: Да, можеш да си помислиш това, но сега след като съм написал уточнението, знаеш, че не е. Може би е трябвало да бъда по-ясен в началото. Относно писнаето по темите, мисля, че не е учтиво новия (пък и всеки друг) във форума да пише в стари и изчерпани теми затова не съм писал в тях. А за последната седмица няма кой знае колко нови теми, за това и тази тема. Относно пускането на нови теми, разбира се, че и аз ще го правя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, хубаво, радвам се , че не виждаш пречки за изява.

Според мен няма нищо неучтиво в писането по стари теми. Та нали за това са пуснати, да се води диалог по поставения проблем.

Не във всяка нова тема диалогът за обекта на темата се получава, но когато се случи става интересно.

Също според мен и хора, които повече се изявяват в други области могат да започнат интересна и полезна тема за физика. Има такива примери сред пуснатите теми. Сетих се за един ученик, който ми задаваше въпроси за безтегловността на ЛС, като му показах за пример темата за квантовата левитация беше много впечатлен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Относно писнаето по темите, мисля, че не е учтиво новия (пък и всеки друг) във форума да пише в стари и изчерпани теми затова не съм писал в тях.

A, напротив!

Защо да не е учтиво/възпитано/желано? Ако имаш какво да споделиш по някоя тема (в който и да е раздел), направи го. Ако темата е стара, а аз наричам такива теми "заспали", би могъл да я събудиш от "зимен сън". Макар - и насред зимата. Пък, току-виж, някоя стара тема взела, че живнала. Няма лошо.

Разбира се, новите потребители е хубаво да попрочетат форума, да поразгледат темите, за да не пускат нови теми, които да дублират старите.

Но нищо лошо няма в това да пишеш в тема, която е била стартирана по-рано от твоята поява във форума, дори - във все по-отдалечаващата се 2006 г., когато форумът стартира, и останала на заден план. Просто такава тема си "чака на опашката", за да бъде събудена или съживена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

A, напротив!

Защо да не е учтиво/възпитано/желано? Ако имаш какво да споделиш по някоя тема (в който и да е раздел), направи го. Ако темата е стара, а аз наричам такива теми "заспали", би могъл да я събудиш от "зимен сън". Макар - и насред зимата. Пък, току-виж, някоя стара тема взела, че живнала. Няма лошо.

Разбира се, новите потребители е хубаво да попрочетат форума, да поразгледат темите, за да не пускат нови теми, които да дублират старите.

Но нищо лошо няма в това да пишеш в тема, която е била стартирана по-рано от твоята поява във форума, дори - във все по-отдалечаващата се 2006 г., когато форумът стартира, и останала на заден план. Просто такава тема си "чака на опашката", за да бъде събудена или съживена.

Защото ако не е писано по темата от години, явно или е изчерпана или няма вече интерес. Но щом не се смята за неприемливо мога и да го правя. Но все пак аз искам разговор/дискусия, а не монолог.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, може в момента интересът към дадена тема да е намалял, оттам - да е спряла и дискусията в нея.

Или да е изчерпана, понеже старите потребители са изказали мнението си по нея или се е получил някакъв консенсус по нея. Но новите потребители също може да имат мнение по някоя привидно изчерпана тема, която да се съживи след включването им в нея.

Но има и много теми, които не предизвикват дискусия, а са едни от най-четените в този форум.

(Немалка част от моите теми са именно такива. Вероятно - понеже съм ги изпипал "отвсякъде" и другите потребители на форума просто нямат какво да добавят. Или пък не желаят да споделят своите знания и своя опит?!)

Естествено, че всеки, който е пуснал някаква тема във форума, е очаквал да се получи дискусия по нея. Но, за съжаление, не всяка тема успява да породи дискусия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надявам се, че редовно преглеждате тези две теми:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6067&st=0&gopid=205983&#entry205983

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=1080&st=0&gopid=205982&#entry205982

Те са за насочване към интересни уеб сайтове, посветени на химията, физиката, биологията и математиката.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...