Отиди на
Форум "Наука"

Точно българите били създали най-точният


Recommended Posts

  • Потребител
Дали е случайно, че точно българите създават най-точния астрологически календар, който ни удувлява и до ден днешен?

Докога ще се разпространява този фалшив мит?

Има откъслечни данни, че в България до 10-век се употребявало китайското циклично летоброене. Става дума само за летоброене. Този 60-годишен цикъл се използва и досега в Китай и Япония. Според китайците 2012 година от Рождество Христово е година на водният дракон (сирѣчь, лѣтъ намъ верени алемъ, или нещо такова).

Няма други данни за български календар. Каквито и дебели трудове да се пишат по въпросът. Сега не знаем значението на пра-българските календарни изрази.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Докога ще се разпространява този фалшив мит?

* * *

До кога ли?

До когато българинът страда от ниско самочувствие и търси в история събития, които да му повишават самочувствието.

Това обяснение е явно клише, но въпреки това, то не е лишено от смисъл.

. . .

Фалшивите митове са много..

Аз без да съм специалист и без да притежавам някакви особени познания се сещам за куп такива заблуди.

Например:

Бащата на компютрите - българинът Джон Атанасов.

Българите първи използвали авиацията за пускане на бомби /над Одрин/ - поредния мит.

Айнщайн признал превъзходството на Дънов над ... още един мит... дрън, дрън..

И какво ли още не..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тамарин не обичам да правя забележки но да си видял заглавието на друга тема във форума да започва с малка буква?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

До кога ли?

До когато българинът страда от ниско самочувствие и търси в история събития, които да му повишават самочувствието.

Това обяснение е явно клише, но въпреки това, то не е лишено от смисъл.

. . .

Фалшивите митове са много..

Аз без да съм специалист и без да притежавам някакви особени познания се сещам за куп такива заблуди.

Например:

Бащата на компютрите - българинът Джон Атанасов.

Българите първи използвали авиацията за пускане на бомби /над Одрин/ - поредния мит.

Айнщайн признал превъзходството на Дънов над ... още един мит... дрън, дрън..

И какво ли още не..

Добре бе хора а защо мислете само че при нас е така?Я вижте един сръбски учебник:там пише че сърбите са измислили всичко:от топлата вода до електричеството.Плюс това че са християнизирали и цивилизовали цяла Европа.Или пък руски такъв:славините са в основата на целия човешки прогрес като в основата на славяните са естествено руснаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре бе хора а защо мислете само че при нас е така?Я вижте един сръбски учебник:там пише че сърбите са измислили всичко:от топлата вода до електричеството.Плюс това че са християнизирали и цивилизовали цяла Европа.Или пък руски такъв:славините са в основата на целия човешки прогрес като в основата на славяните са естествено руснаците.

Разбира се, че не само при нас е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mitovete sa pomagalo na politicite. Blagodarenie na tjah mogat da manipulirat horata.....Mnogo pati zabadeva istoricite i drugi objasnjavat istinata, mitat si zivee...

No edno e fakt. Kato rakijcata, uvelichava samochustvieto, na tezi koito njamat mnogo-mnogo obosnovanie za gordost.

:punk::punk::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тамарин не обичам да правя забележки но да си видял заглавието на друга тема във форума да започва с малка буква?
Забелязах го, но не ми даваше да го поправя. Моля някой с повече права да сложи главна буква на заглавието.

Бел.мод.

Заглавието на темата е коригирано.

Б.Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някъде в дебелите пластове, посветени на календара, има споменаване, че всъщност календарът не е китайски, а е продукт на населението на централноазиатските степи (индоевропейци?), откъдето е разпространен в различни посоки, включително е взаимстван в Китай.

Това не бива да се подминава с лека ръка. На мен поне ми звучи правдоподобно.

Има откъслечни данни, че в България до 10-век се употребявало китайското циклично летоброене... Този 60-годишен цикъл се използва и досега в Китай и Япония.

Това според мен е сериозна податка в посока на горната хипотеза. Щом китайците проявяват краен консерватизъм по отношение на календарите и ползват един и същ в продължение на хилядолетия, то много вероятно те не са негови изобретатели.

ПП Да не говорим, че никой досега не е обосновал убедително как българите са заели календара от китайците. Къде се намира точката на техния толкова плодотворен културен контакт? :post-20645-1121105496:

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Mитовете за "велики предци" и "велики постижения" ще ни "тровят" (в популярното пространство и форумите - поне) дотогава , докато културата ни стане преодладаващо универсална, т.е. преобладаващо безродова* ("индивидуалистична" по Хофстеде), и преобалдаващо achievement-oriented (Achievement versus Ascription**).

* Universalism vs. Particularism.

** Възможен превод на български на особеността "аscription-oriented": "приписано обществено положение"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митологията и митотворчеството не са българско изобретение.Дори бих казал , че както по много други показатели и тук сме далеч назад в класациите.Иначе е добре някой запознат с темата , да каже кой е първоисточника на тази идея.

p.s.интересно би ли могло да се появи някаква тема (каквато и да е)във форума , в която да не се появи възсесъщият Хофстеде :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

p.s.интересно би ли могло да се появи някаква тема (каквато и да е)във форума , в която да не се появи възсесъщият Хофстеде :tooth:

Ако Хофстеде се появи в раздел Химия ще получи бан моментално ;).

Въпроса съвсем не е (само)до самочуствие. Вижте сърбите те са оперирани от липсата на такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хофстеде и древните българи са бич на нашето време!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Щом китайците проявяват краен консерватизъм по отношение на календарите и ползват един и същ в продължение на хилядолетия, то много вероятно те не са негови изобретатели.
Хлъцнах от удивление.

Някъде в дебелите пластове, посветени на календара, има споменаване, че всъщност календарът не е китайски, а е продукт на населението на централноазиатските степи (индоевропейци?), откъдето е разпространен в различни посоки, включително е взаимстван в Китай.

Това не бива да се подминава с лека ръка. На мен поне ми звучи правдоподобно.

Китайците може да са заели календарът от населението на централноазиатските степи, може да са го заели и от извънземните. Но доколкото нито едното, нито другото могат да се докажат, здравият разум изисква да го подминем.

И все пак, срещал съм такова патриотарско твърдение в контекстът на уж изключителната точност на така нареченият прабългарски календар. Астрономическата наблюдателница нямало как да е другаде, освен на Памир, и така нататък, все измишльотини.

ПП Да не говорим, че никой досега не е обосновал убедително как българите са заели календара от китайците. Къде се намира точката на техния толкова плодотворен културен контакт? :post-20645-1121105496:

Ето това е правилният въпрос.

Първа хипотеза. Човек, дълго време живял в Китай, предшественик на Марко Поло, в края на животът си се установил сред прабългарите, вероятно по времето на владетелят Кубрат, и научил жреците на 60-годишното циклично китайско летоброене.

Втора хипотеза: Прабългарите били... корейци

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...Хлъцнах от удивление...

Чувствам Ви по-близък, колега.

Напоследък и на мен ми се случва често да хълцам - от храни ли някакви удивителни е, не съм сигурен.

Китайците може да са заели календарът от населението на централноазиатските степи, може да са го заели и от извънземните. Но доколкото нито едното, нито другото могат да се докажат...

И защо е този песимизъм!? Що се отнася до доказване на извънземния произход, сигурен съм, че има кой да се справи с това. Няма да бера грижа.

Но и за другото съвсем не съм така песимистично настроен. Напротив, точно докато писах предния си пост се сетих, че може би малко хора досега са поисквали да открият какъв е произхода на китайския календар (от него, честно казано, нямам абсолютно никакво понятие). Искане му е майката значи! Точно на нас би трябвало да ни е ясно, тъй като относно българската история където да буднеш, все излиза някоя изненада - мисля това е видно за всеки. Даже лаик може да се прояви, както май се е случвало...

Първа хипотеза. Човек, дълго време живял в Китай, предшественик на Марко Поло, в края на животът си се установил сред прабългарите, вероятно по времето на владетелят Кубрат, и научил жреците на 60-годишното циклично китайско летоброене.

Ето това е вече сериозна приказка.

Доколкото помня, в обсъждането на календара беше казано, че понятията в него са различни по произход и по-скоро говорят за многократно заемане и предаване, за нещо като верижна реакция, отколкото за нещо неотменно от момента на създаването му.

Та не знам доколко това подкрепя хипотезата Ви, но ... млъквам :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наскоро се заговорихме с един кореец (историк) по темата изток-запад. Та човекът разказа колко удивени били местните археолози и историци от намирането на някакъв меч, който в последствие се оказал тракийски.

Учудващото за корейците било, че имало развити търговски връзки между Корея и Европа, а се е знаело, че интензивните връзки на западняците били само с китайците.

:smokeing:

П.П. Прабългарите са имали развита икономическа школа на базата на календара си. ЦЪК

П.П.2 Другарите писали по горе се присмивате, че много се преиначавали постиженията на българите. Но не смятате ли, че пък така се принизяват постиженията на българите и българската държава.

Ако не бяха българите дали Русия щеше да е това, което е днес? :vertag::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това са някакви поредни измислици.

Прабългарският календар (терминът е достатъчно ясен) е един от многото азиатски циклови календари с животни. Дали е "точен" и какво означава "точен" - да му мислят астрономите. Животинският цикъл обхваща дузина години, а не дели секундата на две. Във всеки случай дори най-ранните българи като обособена народност са много по-нови от цивилизацията на народа хан, тоест на тези, които наричаме "китайци".

А тракийски мечове в Корея, "икономическа школа" и прочие - това е нескопосна фантастика. Този форум трябва най-сетне да спре да се задръства с глупости.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А тракийски мечове в Корея, "икономическа школа" и прочие - това е нескопосна фантастика. Този форум трябва най-сетне да спре да се задръства с глупости.

Случаят с меча е съвсем реален.

А прабългарската икономическа школа мисля, че Хемингуей най-много беше се занимавал по случая. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Случаят с меча е съвсем реален.

Кое точно му е тракийското? на меча?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Корейският меч от Сила:

20101029100039.jpg

Тракийски меч (ромфея)

020346825-big.jpg

:doh::tooth::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Митологията и митотворчеството не са българско изобретение.Дори бих казал , че както по много други показатели и тук сме далеч назад в класациите.Иначе е добре някой запознат с темата , да каже кой е първоисточника на тази идея.

p.s.интересно би ли могло да се появи някаква тема (каквато и да е)във форума , в която да не се появи възсесъщият Хофстеде :tooth:

Кой ти е казал, че митотворчеството е българско "изобретение"? Всички родови култури и култури с "приписано положение" - митотворят.

"Немитотворчетвото" е сравнително ново явление (от новата, и най-новата история), и се проявява само при културите (обществата, нациите демек), които вече са станали безродови.

Иначе мога да ви пиша с часове какво митотворчество и какви митове има на Балканите, в Русия, в страните от Средна и Централна Азия (страните от ОНД).. /понеже съм участник в разни форуми/..

Ако бях написал, че културата ни е преобладаващо "родова" /"партикуларна" по терминологията на Минков, и на Тромпенаас/, вместо безродова /"универслна"/, ти щеще ли да бъдеш по-доволен?

Това че не разбираме и не познаваме културата си, и изобщо културата, не значи че културата няма връзка с митотворческия процес..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое точно му е тракийското? на меча?

Извинявам се моя грешка. Постнал съм без грешната част.

Ето я правилната

След втората минута Валерия Фол твърди, че е тракийски, а дали е такъв действително хабер си нямам. Направих си труда да доизгледам филма и има доста алабалистики. ;) Редактирано от ganyo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Елементите-мотивите особено трираменната свастика по дажера са тракийски, което навежда разследващите корейци към Тракия. И не случайно идват в България за целта.

А при изработката всеки изработва според поръчката. Това не е съвсем "меч" а по-скоро кинжал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е , Валерия Фол твърди , че не е тракийски , а по-вероягто е келтски , но нейсе.

Виж там с тройните елементи от апликациите си е интересен паралела.

Не виждам защо по пътя на търговията , минавайки през 9-10 ръце и след определено време , меч било той келтски или тракийски да не се окаже в Корея.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...