Отиди на
Форум "Наука"

74% от младите не искат да работят, да живеят и да учат в България


Recommended Posts

  • Потребител

Похвално, че искаш да работиш. Ей ти информация, чети внимателно:

Т.е., уговаряш се за работата, взимаш си медицинско за работа за непълнолетен, шефа ти вади разрешително от Инспекцията по труда и това е.

Всички тези наредби и положения в Кодекса са добри,но колко се спазват в частния сектор.Въобще в България няма много практика в създаването на работни места за ученици и студенти така,че да не пречи на учебния процес и да си изкарат малко пари в нормални условия.Едно момиче,което учи задочно,като започваше работа и ми каза:"Ще им кажа,че ще ходя на очни,чак когато мине изпитателния срок" - страхуваше се ,че въобще няма да я назначат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 105
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Защо толкова искате да останете в България?Искам обосновани мнения.

Аз искам да остана за да мога да помогна на страната си. Защото, ако избягам навън каква полза ще имат сънародниците ми от мен?

Защото, ако човек мисли само за себе си той не живее той съществува. Смятам, че човек трябва да вярва в нещо. Дали ще е идеал, държава и т.н. той трябва да вярва защото това го прави човек.

Защото, ако ида в чужбина развия се и печеля много, а същевременно не се интересувам какво става в родината ми, и само псувам как никой не прави нищо за нея с какво право ще се наричам българин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами... роден съм тук, колкото зная поколения назад от мен са родени тук, любимият ми град е тук, любимото ми село е тук, любимите ми (и единствени) родители са тук заедно с всички останали от семейството ми и повечето от по-далечните роднини, любимите ми храмове са тук (а аз съм религиозен), любимите ми пейзажи са тук (а съм попътувал, така че мога да сравнявам), повечето ми приятели са тук, тукашният език, битови навици и храна са ми изключително добре познати и в общи линии ми харесват (със съответните изключения), свикнал съм да се влюбвам в българки, имам сантиментални спомени от места тук, тукашните събития по силата на вече много здрав навик ме вълнуват повече от всякакви други, частната ми собственост е тук, убеден съм, че камъкът си тежи на мястото, нямам номадска нагласа (освен като турист), пък и от малък ме учат, че след като няколко от прадядовците и пра-прадядовците ми са си рискували кожите за България на война (има и един-двама загинали), би било срамота да я зарежа и да се орезиля пред паметта им. Намирам тези неща за напълно естествени и не мисля, че бих ги намерил другаде. Донякъде битова работа, донякъде рутина, донякъде си е емоционално. Любов.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Защо толкова искате да останете в България?Искам обосновани мнения.

Loop, със сигурност звучи странно от устата на емигрант, но след повече от 10 години емигрантстване ни в клин, ни в ръкав стигнах до извода, че емигрирането е морално погрешно решение.

Стигнах до извода не с главата си, а с гръбначния си мозък. :biggrin: В повечето случаи емигрантът не върши услуга нито на себе си, нито на страната, на която е гост, нито на страната, от която е излязъл. Само затруднения.

Разбира се, абсолютно всеки има право да опита и трябва да има избор. И абсолютно не натрапвам никакво мнение на никого по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чак морално погрешно - надали. Просто не е за всекиго. Има хора, които успешно са превърнали новата си страна в своя. Други пък се задушават в родната страна, превърнала се в мащеха за тях.

В крайна сметка и нашите епонимни прадеди отначало са били номади. Е, вярно е, че тяхното схващане за "родина" е било компанията на всичките им роднини, сънародници и добитък, тоест не са емигрирали, а са сменяли само терена, но не и познатото обкръжение. Цяла пътуваща България.

Докато днешният емигрант се лишава от много повече неща и не всеки успява да свикне - или пък да хареса положението си, дори то да не е лошо. Аз например надали бих могъл. Всъщност може би бих, де да знам. Но нямам потребност да напусна страната за по-дълго от две седмици. Дали това е сила или слабост - нямам представа. Знам, че има хора, на които тук им е задушно, писва им и с пълно право се махат. И аз съм се чувствал така, но оставам. В крайна сметка ми се стори по-добре да напусна определен кръг професии, а не самата територия. Други правят друг избор. И в двата случая има нещо като емиграция, но този, който остава в България, запазва поне близостта на нещата от детството си. Това не за всекиго е важно, но за мен - много.

Тъй че не бих се изказвал за моралния избор. Нито емигрантът е предател, нито оставащият е слабак. Просто всеки има различни нужди. Дето се вика - Бог иска от едни едно, а от други - друго.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Трудно ми е да се обоснова, Глишев. Аз съм номад на 1000%. Сменил съм 4 страни. :biggrin:

Разнообразието е за мене като дишането.

Етносът не значи нищо за мен, макар че по писанията ми може би изглежда различно.

Но от известно време, бих казал неотдавна, точно така го чувствам, както го написах. Но това е субективно нещо, което се отнася само за мен.

Абсолютно всеки има право - и може би дори трябва - да опита. Опитът е страхотно нещо. Experience. Нищо не може да го замени, в смисъл да изпиташ нещо с кожата си. Специално думите не могат. Може би остарявам. :smokeing: Токова от мене по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

щото тука ми харесват: природата, хората, кухнята, свободията, простотията. А и ме мързи да се местя нанякъде другаде. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Южняк, то при мене номадството и разнообразието са да ида две седмици някъде през лятото, да ям нещо интересно, да се щракна през замъка, да повъздишам в музея и да се върна да разправям: "А пък аз като бях в Молдовата..." ;) Тъй че хора всякакви. Може сега да ти е щукнало това за кривината на номадлъка, защото ти е писнала страната, където си.

Иначе Романа, Фружин и аз сме на един акъл, само дето Романа се изказва по-иронично, Фружин по-патетично, а аз по-многословно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

навсякъде може да се живее, и БГ си има своите предимства за определен кръг хора ...

истината е обаче, че докато стандарта на живот е по-висок в някои държави - винаги ще има поток натам ...

другата истина е, че Бг е малка държава, и много хора които искат да правят голяма високоспециализирана кариера в области, които не са развити в Бг нямат друг избор освен да напускат ...

по върпоса за данъците в БГ - доста по-ниски са от тези в западна европа ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз като селски човек тука ще се изпъна "Ай стига вече с тия вишисти". Селяните и жителите на малките градчета като имат основно образование и обикновено не са образовани или особено културни (което не им пречи да са интелигентни за образованието и знанията си) какво да правят? Или според вас селянина който копа на нивата или работи в малкия град за наистина жалки пари е по добре? Високообразованите и талантливи специалисти малко ме интересуват. Те имат и акъла и възможността да се оправят и у нас и в чужбина. А какво да прави малкия Иванчо на 25-30 години с основно образование, с жена и деца, който няма и не му се предвиждат никакви особени таланти? За него да иде в чужбина означава не да прави кариера, а да му скъсат задника от тежка физическа работа, като при това пак му плащат лошо. Какво трябва да се направи за тези хора питам аз? Защото въпреки че са необразовани, те също са наши сънародници, честни и работливи хора и заслужават достойно заплащане на трудът си, и достоен живот.

Оставям настрана маргиналите които не желаят да работят или защото такава е културата на етническата им група, или просто ги мързи, но отварят огромни усти за да лапат парите на работещите граждани, независимо дали вишисти или с основно образование.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На този, който не успее да се образова, така или иначе му скъсват задника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един виц, който бащата с удоволствие разправя:

Седят си два глиста в един гъз. По едно време единия се подал навън и какво да види, едно синьо небе, птички, гори, планини...

- Тате, тате навън е толкова хубаво, защо сме се завряли с тебе в тоя гъз?!

- Родина татково, родина.

Та така...

Не е чак толкова зле в нашия си гъз, можем да го направим по-хубаво място, от нас си зависи. Просто бяхме в губещия лагер на соца и поради това сме си прецакани. Клатят ни тука разни управници, търговци и други ташаци (като ще е гарга да е рошава), но все някога ще им намерим цаката. Дано само не изчезнем всички до тогава...

София все повече става междинна спирка и оазис, в останалата част от страната почти няма работа. Най-тъжното е какво става с хубави български градове и села, като Пловдив, Пазарджик, Котел, Батак, Шумен, Преслав и още много други...

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм работила навън и въобще не мога да преценя дали бих се справила.Може би вече блъскотията е една и съща,но вероятно на запад има отработени правила,което е някакво предимство,защото тук все още няма такива.Смятам,че навън или тука - това е личен избор,човек живее и работи,където се чувства добре.Ако е важно да се припознава като българин или някакъв друг,ще направи съответния избор.Където и да отиде българинът в по-голямата си част според мен е твърде горд за да понесе спокойно да е втора ръка човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прецакан трябва да има. Но питам аз, защо прецакания трябва да е бедния необразован българин, а държавата всячески подпмага все повече увеличаващите се маргинали, които се гнусят от малки заплати, той няма образование, няма умения, мързи го !!! и вика "Аз за тия малко пари няма да работя", отива и краде, убива възрастни хора, не плаща вода, ток, въобще нищо, но за сметка на това държавата го подпомага с куп социални плащания. Докога държавата ще е майка за мързеливите неработещи престъпни маргинали, но ще е мащеха за необразованите бедни българи които си скъсват задника от работа?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На този, който не успее да се образова, така или иначе му скъсват задника.

Добро мото за който и да било учебник :))

Емигрирането не е непознато на съвременността и е напълно разбираемо. Важното е човек да остане свързан със страната и близките си;) Иначе за много хора тук място в БГ няма, поради ужасния начин, по който страната се управлява през последните 20 (всъщност 70 години). То и обективно понякога различни специалисти няма как да не работят навън, където се намират съответните институции и съответната култура, традиция и школа по специалността.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прецакан трябва да има. Но питам аз, защо прецакания трябва да е бедния необразован българин, а държавата всячески подпмага все повече увеличаващите се маргинали, които се гнусят от малки заплати, той няма образование, няма умения, мързи го !!! и вика "Аз за тия малко пари няма да работя", отива и краде, убива възрастни хора, не плаща вода, ток, въобще нищо, но за сметка на това държавата го подпомага с куп социални плащания. Докога държавата ще е майка за мързеливите неработещи престъпни маргинали, но ще е мащеха за необразованите бедни българи които си скъсват задника от работа?

Това е част от ужасния начин на управление...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

София все повече става междинна спирка и оазис, в останалата част от страната почти няма работа. Най-тъжното е какво става с хубави български градове и села, като Пловдив, Пазарджик, Котел, Батак, Шумен, Преслав и още много други...

Това не е толкова страшно, страшното е когато се губи традицията!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата си мисля, че по-добре за България би било, ако чалга-поколението се изнесе масово в чужбина - ако останат и се реализират тук, просто не ми се мисли какво ни чака, тая лумпенизирана, денационализирана и депатриотизирана маса ще затрие нацията и държавата окончателно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Оптимизмът е хубаво нещо, но не бива да е розов.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

КГ тук е напълно прав. Днес има твърде много млади, образовани, честни и работливи млади българи за да говорим за "чалга поколение".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Надявам се, че Фружин и КГ са прави. Мисля, че са прави, дори само поради факта какви точно хора пишат във форума на наука. Като ги чета, и мисля, че най-лошото за България мина или вече отминава. Такива хора - като по-младите колеги от форума -(и с такива мисли и ниво на мислене) бяха буквално невъзможни само допреди 10-тина години. Но те не го знаят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...