Отиди на
Форум "Наука"

Българската армия в Афганистан


Recommended Posts

  • Потребител

http://www.dnevnik.bg/sviat/2012/04/16/1808473_afganistanski_voinik_e_bil_zastrelian_ot_bulgarski/

Коментирайте!

Нека използваме тази тема, за да разискваме присъствието на български войски в чужбина и по точно Афганистан. Дали то е нужно, доколко е полезно, с какви рискове е свързано.

Призовавам Шейдс да редактира първия си пост и да напише тук своето мнение по тези въпроси.

Фружин Асен

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ееее, най-накрая наща "армия" да покаже че не е само пушечно месо :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами той от войник е станал на терорист. Българските войници са се справили добре, очевидно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво точно се очаква да коментираме?

Случката.

Също така дали трябва да имаме войници там, дали трябва да пратим повече, дали въобще трябва да има армия и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами решено е - имаме. Ако решат да ги отзоват - няма да имаме. Късмет за нашите, че са живи и здрави и са се справили бързо и точно. Война.

Такива мисии са полезни, защото подържат армията на ниво, но са и опасни. Въпрос на политическо решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Така, буквално преди 1 час с мен се свърза брат ми, който в момента е там. Искаше да ни успокои че всичко е наред. Каза само че е добре, нашите са се справили и да не се притесняваме. Също предупреди да не вярваме на глупостите по медиите, защото те преиначават всичко. Разбира се, подробности не сподели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Случката.

Също така дали трябва да имаме войници там, дали трябва да пратим повече, дали въобще трябва да има армия и т.н.

Случката не заслужава отделна тема, както и не трябва да има теми от вида: "ето ви една информация - коментирайте". Пише го в правилата. Останалото пък даже и важно е предмет на друга, а в същност на повече от една теми (каквито може и да има). Специално за това дали трябва да имаме армия (и каква) трябва да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много от нас си мислят, че изпращането на войници в Афганистан е безсмислено. Ще ви кажа само едно. И най леката война учи многократно повече и от най тежкото учение. Повярвайте ми, българските войници СА професионалисти и си разбират от работата. Не само според брат ми, но и според други хора с които съм говорил, един днешен войник струва колкото 10 наборни войници, защото той с това се занимава не 2, а 20 години. Отделно, че много от тях получават истински опит в Афганистан или Ирак. Така че, добри кадри има, остава само да ги въоражат със съвременно оръжие и да направят добър резерв.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.dnevnik.b...n_ot_bulgarski/

Коментирайте!

Къде да коментираме - в тази тема или под статията в сайта на в-к Дневник?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смисъла е в това хората да изразят гледна точка и да се види каква е тя, също така да се говори по теми свързани с момчетата ни там, ако някой е бил там или има роднини там и иска да сподели как е.

Също така хората да кажат по нещо за някой наболял проблем на българската армия.

И странични работи като например дали трябва да се върне казармата и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха, значи няма никакъв смисъл. Ма да видим де, хората може да почнат да се изтепват да казват, изразяват и споделят (дали, дали, ма надали).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те хората може и да не се изтрепят да пишат, обаче всяко мнение което е градивно и помогне за изрисуването на една достоверна картина на днешната българска армия ще бъде от полза не само на мен, но и на настоящите и бъдещите читатели на този форум които се интересуват какво е бъдещето на българската армия и дали тя в случай на някакво нападение ще може да ни защити.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Еньо, теоретично, но само теоретично си прав. Първо, афгананци като народ няма, има пущуни, узбеки, киргизи, които живеят в една държава с напълно изкуствени граници. Второ, тези хора нямат патриотични нагласи към страната си, която и я считат за чужда, а най много към кланът и племето си. Те никога не са имали кой знае какви болници, електропреносни мрежи нито съзнанието, че те са техни в смисъла в който ние европейците внасяме. За племе А колонизаторите са просто гадове които могат да бъдат използвани срещу още по големите гадове племе Б.

Докато в Европа държавите са национални, то в африка и азия те са териториални. Иначе казано при нас всеки народ има своя държава, то в африка и азия държавата обхваща определена територия на която живеят разни народи. И тези нарони НЕ считат тази държава за своя родина, и не считат за нужно да я защитават.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има смисъл. Ако някой дойде неканен, окупира родината ти, изравни със земята болниците , детските градини, електропреносната мрежа и си направи оградени с бодлива тел бази за да увековечи бедността и страданията които ти е причинил, сигурен съм, че и ти ще издебнеш удобен момент да стреляш срещу натрапника, независимо от коя държава е сбран окупационния контингент. Прав ли съм?

Не.

Пречат ли нашите на афганците да си живеят живота? Не. Какво беше преди това Афганистан. База на супер екстремисти. Не мислиш, като пишеш.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имам сериозно възражение срещу заглавието на медийното съобщение. Българските войници не са убили афганистански войник, а са елиминирали терорист, който се е опитвал да ги убие.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не за всички азиатски страни е така, но за афганистан си прав - той представлява просто празно място между границите на съседните държави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам сериозно възражение срещу заглавието на медийното съобщение. Българските войници не са убили афганистански войник, а са елиминирали терорист, който се е опитвал да ги убие.

И да имаш и да нЕмаш, това е положението! Не можеш там да въздействаш. Но тук (в БГН) можем, че и сме задължени! Та каква е равносметката? Тема няма ( и е с провокиращо и неточно заглавие и няма съдържание), автор тоже (че какво е написал авттора на темата по темата?). 'Читатели" колко има не съм проверявал, ама 'писателите' сме кът и не пишем по темата, ама как да пишем, като няма такава?

Та аз съм за моментален ключ на такива теми!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да имаш и да нЕмаш, това е положението! Не можеш там да въздействаш. Но тук (в БГН) можем, че и сме задължени! Та каква е равносметката? Тема няма ( и е с провокиращо и неточно заглавие и няма съдържание), автор тоже (че какво е написал авттора на темата по темата?). 'Читатели" колко има не съм проверявал, ама 'писателите' сме кът и не пишем по темата, ама как да пишем, като няма такава?

Та аз съм за моментален ключ на такива теми!

Заглавието е копирано от заглавието на статията във вестник "Дневник".

Моето мнение, че нашите момчета са действали както трябва преди да се е случило нещо по-неприятно.

А и такива теми се създават не само за да се изрази мнението на автора ами за да могат и други хора които са заинтересувани да изложат своята гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Промених заглавието на темата, чудя се дали да не скрия някой от мненията.

Тъй, ето я и моята теза.

Изпращането на наши войски в чужбина е политически ход. Реално българското правителство се отказа да води международна политика, следвайки почти дословно повеите идващи от Брюксел и Вашингтон. Реално има и отказ от армия, като се надяваме на НАТО, ЕС и САЩ да ни пазят. Контингентите ни по света реално са цената която плащаме за своята сигурност. Може би мнозина, включително и аз не сме съгласни с подобно слугинско поведение връщащо ни назад във времето когато часовниците ни бяха сверявани с тези в Москва. Парите изливани в пясаците на Афганистан биха били много по полезни ако се използваха за закопуване на оръжие и обучение на армията. В реалността обаче нещата стоят малко по различно. Аз лично не вярвам, че нашата компрадорска олигархия с корени дълбоко в ДС е в състояние да води самостоятелна външна политика, или да изгради добра армия. Ако нашите войски си седяха в България щяха да още по зле обучени и въоръжени, а парите които се дават за мисиите нямаше да отидат за оръжие, а в швейцарските сметки на нЕкой отговорни другари, пардон корумпирани политици и военни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...