Отиди на
Форум "Наука"

Паднало птиче


Recommended Posts

  • Потребители

Може да потърсиш гнездото в близост до мястото, където си го намерил. Ако го откриеш, пробвай да го върнеш, или поне да го поставиш близо на някое клонче до него. Родителите ще го намерят и ще го хранят. Ако ли не, успех с отглеждането. Но имай предвид, че може да се опитоми, а така няма да може да живее самостоятелно като порасне. За да не се случи това, трябва да го гледаш в затворен кашон, на който предната стена е заместена с мрежа (за комари, примерно) и стои обърната към изглед с дърво или поне без хора.

Ето повече инфо от специалисти в областта:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.402547563191898.1073741832.261918893921433&type=3

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не можах да открия гнездото. Днес ми се стори ,че видях сойки на едно по-отдалечено дърво, но и там нямаше гнездо. Аз работя на това място, където намерих птичето, за това имах доста време да оглеждам.

Ще се обадя на Зелените балкани, дано още да гледат такива птици и дано да оживее тия дни, докато се отвори възможност да го закараме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако си в София, се свържи с клиника "Добро хрумване" или Любомила Кривошиева. Така няма да се налага транспортиране. Ще го приютят и ще го отгледат, те с това се занимават, при това изключително професионално и успешно. Освен ако не искаш да си го задържиш, де :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей Лилава, много ти благодаря за напътствията и съпричастността! Благодаря и на другите, които проявяват заинтересованост!

Не искам да гледам птица, но не искам и да загине. Аз отглеждам 2 котки, едната вече е в стрес от пилешкото присъствие.

Обадихме се и на Зелени Балкани и на клиниката. И на двете места са готови да го вземат, само че вторите май не са много ентусиазирани.

post-5781-0-54076400-1374329214_thumb.jp

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хм.. странно ми е. Това изглежда като да им е основна дейност.

Както и да е. Може да се свържеш лично с Любомила Кривошиева - https://www.facebook.com/falconesss?fref=ts

Тя е човекът, който ги настанява в тази клиника. Няма начин да ти откаже, много загрижено и отзивчиво момиче е.

Разбира се, и спасителният център в Стара Загора е добър вариант, но ще трябва превоз...

Друго, което мога да предложа, е ако някой има път към морето, да ми го донесе. Така и така гледам два ангъча, ще гледам и сойче :grin:

Успех, който и вариант да избереш!

ПП: Много добре изглежда мъникът :) Може да му напипваш кила (гръдната кост), за да прецениш дали се храни и наддава добре. Не трябва да е изхвръкнал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пилето вече е в софийската клиника. Много съм ти признателна за съвета и уверенията, че хората са сериозни. Тая снимка е от първите, правена е откъм главата, за това големият му клюн изглежда още по-голям.

Надявам се от следващите снимки да си проличи колко чаровно и красиво е това небесно създание :)

Отначало сойчето беше доста кротко и оклюмало, но от вчера след обяд и днеска се раздвижи и взе да подхвърча , проявявайки голям хъс да кацне възможно по-нависоко. Перцата му още не са се отворили, наполовина са опаковани в нещо като фунийки , които то сваля по малко с човка. Имам и няколко клипчета, как се храни и си почиства перушината, това ми остана от пилето.

post-5781-0-71059500-1374425413_thumb.jp

post-5781-0-37087000-1374425460_thumb.jp

post-5781-0-19952100-1374425503_thumb.jp

post-5781-0-00163000-1374425630_thumb.jp

post-5781-0-58290700-1374425644_thumb.jp

post-5781-0-97232700-1374425682_thumb.jp

post-5781-0-38427100-1374425787_thumb.jp

post-5781-0-48841600-1374425814_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хубава случка! Цял ден си мисля за това птиче, а сега - след новите снимки - сигурно и ще го сънувам. Наистина е чаровниче, при това с голям късмет. Намерила си го точно навреме, преди да го сполети някоя беда. А и съветът на Лилава беше навременен. Дано и занапред късметът да го следва във волните му полети! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дай Боже да е така!

Ти като си мислиш цял ден, представяш ли си какво мислене пък беше при мен? :) Толкова нещо научих за сойките и впрегнах всички наоколо да търсят решения на проблема.

Надявам се, че не се е опитомило, защото за мен въпросът беше как да оцелее и за опитомяване много не помислих.

Котешката храна май не му се отрази добре, макар че е от най-добрата. Добре че взехме да му даваме месо и плодове по съвета от Зелени Балкани. То по принцип трябвало по разнообразно меню, но за да не объркаме нещо докато го предадем ни казаха с това да го храним.

Имаше и друг проблем, който искам да споделя, за да го знаят и други, ако попаднат на сойка. Не им е добре от прегряване и започват да дишат с отворени човки, обичат прохлада и свеж въздух.

Ето и едно клипче:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еее, ама колко добре се чувства само :grin: Леле, няма по-големи сладури от малките вранови!

Обаче добре сте се поизмъчили да го храните от ръка :) Хапчиците се поставят с пинсетка малко по-навътре в човчицата, за да ги преглътне, че с пръсти много трудно.

Проблемът на месото е, че е най-често месо от магазин - с разните му там добавени неща, ама.... често няма друго. А котешката храна трябва да е суха, от диетичните - с ниско съдържание на мазнини. Такива има и евтини, по-обикновени обаче. Но тя става за захранване на много малко пиле. После си трябва разнообразие. Поздравления за загрижеността и на Зелените :)



А ето го и едно от моите бебета-ангъчи :grin: Големи дрисльовци са :rolleyes:

1336_4158503741318_980799448_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами сложна работа са малките пилета. За водата така и не разбрах трябва ли да се дава и по колко. Пробвах по мъничко с една спринцовка (без иглата) и много се притеснявах да не го повредя, пък камо ли пинсета да му завирам в човчето.

Можеш ли да ми кажеш нещо повече за "Добро хрумване"?

Покажи още от тия патета, ако имаш възможност. Като ходихме последния път в Националния исторически музей, в езерото имаше дива патица с малки и половината от времето прекарахме да ги зяпаме.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Моля ви кажете, какво може да яде птиче подобно на показаното в началото на темата, най-вероятно бързолет. На места прочетох за жълтък и месо, но пък на други места пише, че може само бели червеи и мухи, всичко останало го увреждало...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте днес синът ми намерили в градината това пиленце след дълго умоляване го взехме заведохме на ветеринар и казаха че е лястовичка. Сега какво да го правя??? Дадохме му вода със спринцовка и накиснат хляб и видимо живна? Но щот тук нататък какво да го правя за да оживее???

IMAG5534.jpg

IMAG5535.jpg

Редактирано от Десислава Петков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-добре е да се обърнете към някоя организация за съвет. Ето две които се занимават с диви животни - Фондация дивите животни http://wildanimals.bg/birds; Спасителен център за диви животни - Стара Загора http://www.greenbalkans-wrbc.org/bg/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обадете се в Стара Загора. Това не е лястовица. Не се храни с хляб, а с насекоми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако наистина е лястовичка, то ще споделя едно решение, което открихме преди време.

Като бях дете, то брат ми намери цяло съборено гнездо с 3-4 малки лястовичета в него. Не можехме да ги храним и затова ги поставихме в кутия на прозореца. Бързо след това се появиха лястовички, които идваха и почната да ги хранят. Мисля, че даже бяха повече от 2, т. е. не само родителите се загрижиха за клетите бездомничета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

бързолет е

 

Цитирай

Нощем се издигат на около 2 000 m височина и спят летейки, като леко забавят маховете на крилете си

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,има на терасата съвсем малко пиленце,мисля че е лястовиче,защото имаме гнездо.Дали мога да му помогна,съвсем малко е няма оперение но си отваря човката като подам пръст.имах надежда че ще си го приберат в гнездото,но вече цял ден стои на терасата залита не знам дали му има нещо но се придвижва бавно.Дали яде щурчета?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опитай да го върнеш в гнездото, ако не е опасно за теб. Ако е опасно, потърси някой с повече катерачески умения. Лястовиче без оперение ще загине извън гнездото.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

не мъчи животинката а я занеси на  Спасителен център за диви животни на “Зелени Балкани”:
телефони: 042 607741, 0886 570 053, 0885 228 486, 0896 662 726
е-mail: wrbc@greenbalkans.org

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А моето птиче сойче го умориха в клиниката, където го дадох. Много ме беше яд, защото докато беше в къщи си беше добре, даже порасна малко, но всички ме съветваха да го дам на специалисти.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

Слагали термоизолацията и им пречили гнездата на лястовичките. Взели и ги изкъртили и ги изритали от 3ти етежният балкон на улицата.....От 12 лястовички 6 останали живи....Стойноста им на пърче е 50 000 фт + глоба на която ще съдят "майсторите".

Една лястовица годишно изяжда 1 кг насекоми.....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...