Отиди на
Форум "Наука"

Студент е съден за твърде бързо учене!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Германски университет съди свой турбо-студент, защото той се дипломирал твърде бързо. Съд, вместо похвала или награда!

Частният университет за икономика и мениджмънт в германския град Есен съди 22-годишния студент Марсел Пол (Marcel Pohl), защото той завършил бакалавърска и магистърска степен само за 3 семестъра. Нормално това отнемало на студентите 11 семестъра.

Пол взел 60 изпита за 20 месеца, което очевидно не допаднало на учебното заведение, защото така той си спестил семестриалните такси. Сега от университета са подали иск за 3 772 евро заради пропусната печалба.

„Когато получих писмото с предявения към мен иск, аз не можех да повярвам, че това е истина!", разказва младежът. Освен това, той твърди, че бил договорил предварително плановете си с университета.

Учебното заведение обаче смята, че студентът трябва да плати цялата такса за следването си, независимо колко дълго е траело то.

Съдът трябва да вземе решение по случая на 18 юли, съобщава немският вестник Die Zeit.

Иначе Пол успял да завърши толкова бързо благодарение на двама свои приятели. Те посещавали лекциите, които му се дублират. По време на следването си младежът дори успял да изкара стаж в банка.

В същото време, виждаме и обратния вариант. Трина Томпсън, завършила Monroe College в Бронкс, съди колежа за 70 000 щатски долара, понеже месеци наред след завършването си продължава да бъде безработна, не можейки да си намери работа по завършената специалност. Според нея колежанския кариерен център не могъл да я подготви адекватно за пазара на труда.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Интересно какво ще реши съдът..., а в България как се процедира в подобни ситуации?

Някъде в закона записано ли е че трябва да се изплати цялото образование, ако вземеш всички изпити само за 4 семестъра вместо за 8 при бакалаврите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мда, логиката е чисто пазарна, а не учебна - нарушил е срока на обучение и фактически дължи неустойка. Толкова по въпроса за образванието като пазарен продукт. Някой ще каже, че съм социалист, левичар и не знам какво, но всъщност убеждението ми е много по-старо - не, образованието не е пазарен продукт. Може да има пазарни резултати, разбира се.

Сега - друг е въпросът, че и самият студент си е позволил доста особен тип учене :) На пазарни методи се отговаря с други такива.

Подобен абсурд се случва понякога при лизинги и кредити - ако платецът изплати главницата предсрочно, дължи неустойка за онази част от вече уговорените лихви, които няма да плати... Разбирам, че лихвата е инструментът, който движи света, но все пак би трябвало да има и някаква интуитивна логика - би трябвало не връщането, а именно просрочването на дългове да е наказуемо. Впрочем, няма какво да се правя на ощипана мома - тези неща не са от вчера.

Между другото, в ИФ на СУ, в катедра Архивистика и документалистика имаше един такъв абсурден случай. Колега защитаваше дипломна работа по османска проблематика и свободно цитираше османотурски извори. Уважаемата комисия му се скара, защото бил... парадирал със знанията си, моля ви се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Университетът присъжда степента и дава дипломата, за това има право да поставя изисквания. Повечето университети имат изискване за минимален срок на обучение. Въпроса е защо е успял да се дипломира при условие, че не е изпълнил изискванията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се колеги, но дайте да започнем да мислим с главите си! ;)

Изглежда примерът на Щурмана започва да става заразителен в този форум... :laugh:

Първо, заглавието на темата е доста неточно. Аз лично не можах да разбера за какво става дума, докато не я посетих. Ако Историк е целял някакъв нарочен ефект, с цел хората да се заинтригуват и да посетят темата - моите извинения! Според мен коректното заглавие би било "Студент е съден, че твърде бързо се е дипломирал". Всъщност на мен не ми стана 100% ясно, той успял ли е да се дипломира, или само е завършил семестриално? По-скоро има логика да не се е дипломирал и затова да го съдят, отколкото постфактум дипломиран да го съдят.

Относно "бързото учене" - ами има си образователна институция, тя има определени изисквания, има правила, не може всеки да си прави каквото си иска, за да спести пари или време, или нещо друго! Като не ти харесва - намираш си друга образователна институция. Ако никоя не ти харесва - правиш като Щурмана - изобщо не учиш. Това е положението.

Да не говорим, че това:

Иначе Пол успял да завърши толкова бързо благодарение на двама свои приятели. Те посещавали лекциите, които му се дублират. По време на следването си младежът дори успял да изкара стаж в банка.

не знам как да го разбирам?!?

Какво означава да "завършиш благодарение на свои приятели"? Как те ще посещават лекции вместо теб?!? Толкова ли не виждате, че тук има едни доста да го кажем по-меко странни обстоятелства? За мен пичът просто е хитрувал и е отбил номера под някаква форма. Може да е много умно момчето, но така не се прави. Извиненията с липса на средства също не минават, понеже немското образование е много достъпно.

Има си правила и те трябва да се спазват, поне доколкото е необходимо, за да работи системата. Не става всеки да си прави каквото му щукне, пък после капитализма бил виновен... :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Потърсих повече информация по темата, но за съжаление такава липсва. На мен пък ми е интересно продължението на двете истории (за студента и за студентката).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Момъкът не е съден, че е завършил бързо, а за това, че по един или друг начин е получил от университета дължимото, но не иска да плати съответната цена. С бързото завършване печели някоя-друга година от живота си. Но университета му е дал възможност да посети съответните лекции и да се яви на съответите изпити да завърши точно така, както ако го беше правил примерно не 3, а 5г. Това е все едно да идеш в някоя бирария, да изпиеш 5 бири и да заявиш, че ще платиш само една, защото си ги изпил за толкова време, за колкото обичайно се изпива една бира.

Между другото, в ИФ на СУ, в катедра Архивистика и документалистика имаше един такъв абсурден случай.

То щом Божо стана професор по библиотекарство, какво друго да се очаква от колегите му? Не трябва студентите по архивистика да знаят много, защото иначе ще е фрапиращо колко много не знаят екзаминаторите. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото, в ИФ на СУ, в катедра Архивистика и документалистика имаше един такъв абсурден случай. Колега защитаваше дипломна работа по османска проблематика и свободно цитираше османотурски извори. Уважаемата комисия му се скара, защото бил... парадирал със знанията си, моля ви се.

Преди години бях свидетел на подобно умишлено интенциозно цитиране на прекалено дълги "османотурски" извори като форма на протест.

Колегата (турскоговорящ българин от Добрич) сподели, че с дългите пасажи на цитатите си отмъщава на член от комисията за опита да му натрапва свои идеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за интересната новина за германеца, Историк. Случаят с американката също е интересен, но не ме учудва толкова. Дано разберем как ще приключат.

Ако момчето наистина е договорило предварително да проведе курса си ускорено, то най-вероятно някой чиновник, нямащ много общо с учебния процес, е решил да направи публично линчуване, понеже не са му излезли счетоводните сметки.

Михов, ако това, което е направил, изрично не е забранено от университета, защо да не си прави каквото си поиска? Защо трябва да се робува на сковани институции, които според повечето работодатели наистина не подготвят кадрите за истинския свят. При някои професии, например медицинските, такъв подход към образованието наистина е немислим, но при повечето може да бъде само похвален.

Това е нова тенденция, породена от усещането на много хора, че висшето образование е неадекватно спрямо външния свят и съотношението време+пари/конкурентноспособност не е в полза на студентите. Бих направил аналогия с висенето по казармите в продължение на две-три години.

Не искам да звуча все едно отричам висшето образование, камо ли образованието като цяло. Но за повечето висшисти практическата полза от него се ограничава до създаване на връзки с хора и сертифициране на знанията им посредством изпити, защото почти всичко което се преподава е достъпно и за нестуденти, може да бъде научено в свободното време от всеки, който има желание. Ако германецът е преминал успешно проверката на знанията си, не виждам разумна причина да не му дадат диплома.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно какво ще реши съдът..., а в България как се процедира в подобни ситуации?

Някъде в закона записано ли е че трябва да се изплати цялото образование, ако вземеш всички изпити само за 4 семестъра вместо за 8 при бакалаврите?

Сложен казус, но - ако си сключил договор, който двете страни да изпълнят за определено време; ако това време е скъсено, но т.нар. престации са извършени, т.е. задълженията са изпълнени в пълен обем, тогава този, който дължи пари, не може да иска намаляване на задължението си - обемът услуга, който му се дължи му е предоставен. Ако той е скъсил времето за това - това не намаля цената на услугата.

Единственото изключение би било ако някое от плащанията се дължи за изработено време - лекции на час, изпитване на час и пр. Ако това точно време е скъсено, може да се иска намаляне на цената му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, ако това, което е направил, изрично не е забранено от университета, защо да не си прави каквото си поиска?

А, де?

Доколкото съм запознат, твърде малко вероятно е един "частен университет" в педантична Германия да си хвърля парите в дело, което е трудно да спечели. Но може и да греша, разбира се. По-вероятно е университетът да е открил правни основания за иска, още повече, че и аз ги виждам на първо четене - физическата невъзможност да се покрие хорариума при лекциите от един човек. Изобщо, информацията по казуса е твърде оскъдна, за да преценим адекватно.

Що се отнася до другото дело в САЩ, то далеч не е сензация. Там има и по-идиотски дела. В САЩ правната система позволява правни безумия, така че, всеки разполагащ с пари или адвокат, може да прави всичко, каквото си поиска...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що се отнася до другото дело в САЩ, то далеч не е сензация. Там има и по-идиотски дела. В САЩ правната система позволява правни безумия, така че, всеки разполагащ с пари или адвокат, може да прави всичко, каквото си поиска...

Някой беше писал, че в САЩ бременна негърка, самотна майка на няколко деца, същевременно - лесбийка и изповядваща юдеизма, би могла да осъди всеки за всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, задача за Насредин Ходжа. Да си извади паричките, да ги подрънка и толкоз.:biggrin:

Но, сериозно.

Ако е платил за книгите, платил на колегите за тяхните тедрадки /или записи от уроците/, няма проблем. Има и други които са завършили успоредно....

Ако не? Тогава трябва да си плати. Нали по-принцип копирането разпространяването, цитирането/без даване на извора/ на книгите, брошурите издадени от ВУЗ-а е подсъдиемо.

Нали?

Например аз когато слушах лекциите на МБА-БМЕ имах колега който работеше в Англия.

Аз записвах на магнетофон всяка една лекция/като предварително исках разрешение от преподавателя/ и после я дигитализирах на диск, и изпращах по електронна поща на колегата.

На края на семестърът, той идваше, даваше изпити и пак се връщаше да работа.

Така завърши и той.

:smokeing::smokeing::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На края на семестъра, колегата ми идваше, даваше изпитите и пак се връщаше да работа.

Така завърши и той.

По-скоро трябва да ги е взимал, понеже преподавателите са му ги давали.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Учебното заведение обаче смята, че студентът трябва да плати цялата такса за следването си, независимо колко дълго е траело то.

Зависи какво е записано в договора. В някои университети се плаща за време или за отделна дисциплина. И аз завърших по бързата процедура. Нашият ВУЗ се преструктурира два пъти и това създаде доста неудобства за мен.

Още не съм приключила нещата... заради втората специалност, въпреки че някои дисциплини ми бяха зачетени от първата. Малко се замотах с времето...

Иначе таксата за ускорено обучение е 10 000$.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се зависи какъв договор е бил сключен между студента и университета. Но ако няма договор за икономична програма, то въпреки ускореното завършване трябва да си се плати пълната такса. Защото университета предоставя учебен материал и опции за явяване на изпити и в какъвто срок и да се ползват разходите на университета са константни. В много случаи не може да си получиш част от парите не само ако бързо приключиш с ползването на нещо (напр. набързо разгледаш някой музей), но и ако си недоволен и не оставаш до края (напр. филма не ти харесва и си тръгваш преди да е завършил или книгата не ти харесва и не я дочиташ). Говорим за нормални държави, а не за абсурдни държави като България където развода с Топлофикация е невъзможен, а раздялата с мобилен оператор си е цяло изкуство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иначе, таксата за ускорено обучение е 10 000 $.

А за сравнение - колко е таксата за редовното обучение, колко е за задочното, колко е за дистанционното?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, а защо таксата за ускореното обучение е толкова скъпа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заради краткия срок на обучение. Това е удобство за всеки, който вече има познания и може да ги защити. Таксата за степен PhD, например, е 9000$.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...