Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът днес - засилва ли се той?


Recommended Posts

  • Потребител

Симпъл тези троицата расисти и са? Според теб.

Ако може, аз да отговоря. По съвременните критерии Дарвин и Киплинг са расисти, а с възгледите на Кук не съм запознат, но едва ли има капитан на европейски кораб от ХVІІ, ХVІІІ и ХІХ в., който да не е расист (по съвременните критерии). ;)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледай сега как Алвата майсторски ще измъкне и вкара в употреба някой тарикатски номер в духа на висшата софистика, за да обоснове единствено, че белият расизъм се засилва. Щото, то другото не е расизъм... :biggrin:

Нека го обоснове.

Така и баба знае "да, засилва се"

Кое?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но ние въобще не знаем колко роби са преминали през Африка дотогава! Така, че - това и предположения не може да са. А ти ги формулира като твърдения - :vertag:

затова се базираме на испанските, португалските и английските регистри. неимоверно повече са. http://es.wikipedia.org/wiki/Comercio_de_esclavos_africanos

робството се захранва от икономиката. няма икономическа база в човешката история, която да е по-мощен консуматор на роби от индустриализма в западния свят - европа и америките.

чети статията за робоството КГ. всичко си пише.

Numerosas pueblos, como los ashanti de Ghana y los yoruba de Nigeria, tomaron parte del comercio de esclavos. Grupos como los imbangala de Angola y los Nyamwezi de Tanzania servían como intermediarios o bandas errantes, llevando a cabo guerras contra los estados africanos para capturar personas y exportarlas como esclavos. Diferentes agentes comerciales europeos y árabes que trataban con esclavos también apoyaban aquellos gobernantes que favorecían sus intereses. Solían favorecer activamente un grupo contra otro para provocar deliberadamente el caos y continuar así sus actividades de esclavitud.1

La esclavitud en las sociedades africanas tenía que ver más con una servidumbre contratada: los "esclavos" no se utilizaban para ser propiedad de otros hombres, ni para ser esclavizados de por vida. Los "esclavos" africanos generalmente recibían sueldos y podían acumular propiedades. A menudo compraban su propia libertad y podían lograr promoción social, como los hombres libres de la Antigua Roma. Algunos incluso alcanzaron el estatus de reyes, como por ejemplo Jaja de Opobo y Sonni Alí.

до идването на европейците, робите в африка не са били собственост на други хора, нито са заробвани доживот. обикновено получават възнаграждение и натрупват имущество. и тн....такива работи.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако може, аз да отговоря. По съвременните критерии Дарвин и Киплинг са расисти, а с възгледите на Кук не съм запознат, но едва ли има капитан на европейски кораб от ХVІІ, ХVІІІ и ХІХ в., който да не е расист (по съвременните критерии). ;)

кои са съвременните критерии?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще помоля тези, които твърдят, че расизмът се засилва да обосноват твърденията си.

Само расизма!

Твърдите, че останалото "не е расизъм", други неща, не било това, не било онова и т.н.

Моля.

Първо, искам да уточня, че изразявам мнения, за които нямама претенции да са последна инстанция и ако бъдат опровергани стойностно, ще се почусвам(e) обогатен(и).

В Русия се е увеличил (могат и конкретни факти да се извадят) и продължава, на Балканите и в БГ в частност, най-вече заради социално напрежение обуздано от политически опортюнизъм. И като се погледне световното дередже, заключавам, че такива прояви са облагодетенствани, според мен. И независимо от посоката, да уточним.

Сагрегация, дискриминация, ксенофобия, дори етническа кастрация, са съществували от памтивека, но не и расизма който познаваме – хората отпреди не са го знаели още, не е бил изобретен.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами съвременната наука е доказала, че евреите са част от бялата раса, както и бра'чедите им араби. За това питах Симпъла, дали той не смята, че семитите са отделна раса, че май с четене на еврейски източници не мож' се разбра.

извинявай, митак, това сега го видях...

да не стане недоразумение, аз смятам това, което ми каже науката, но не всички правят това...

в случая с расизма, както и с много други неща, е по-важно какво човек смята, че е, отколкото какъв науката го описва;

именно за това, нещата с евреите наистина не са ми ясни...

ето сега тоз човек, смята едно

http://articlesaboutisrael.blogspot.com/2010/10/blog-post_18.html

това расизъм ли е, вяра ли е, що е - не знам

но забележи, че той не е случаен, а е духовен лидер на партия

ти представяш ли си в Европа лидер на партия да каже нещо такова (например не за всички останали, а например за негрите), колко му даваш на свобода... и колко вестниците ще пишат, колко дълго, и каква борба и мобилизация ще се вдигне срещу това...

а неговата партия е в коалиционния кабинет, който управлява...

и министър-председателя, каза че не е съгласен, но не осъди изказването... (пак да си представим това в Европа...)

та не знам, знам какво мисля за расата на евреите, но не съм сигурен, че много от тях, мислят като науката, затова са ми интересни техните концепции, и мисля, че са важни и съществени за тази тема; около тях има толкова неясни неща и чудатости, че човек даже го хваща страх да пита... щото дори само като пита и го изкарват такъв, какъвто той по никакъв начин не е...

странно и чудно, казвам ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

затова се базираме на испанските, португалските и английските регистри. неимоверно повече са.

Имаме късмет, че са били грамотни, за да нагласяме историческата картина както ни е удобно.

Още малко ще излезе, че белите са изобретили робството.

Древен Египет, примерно, не се брои, казваш... Или робството е расизъм когато се отнася до белите, когато другите взимат роби от други раси не е расизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

роби е имало и в египет, и в рим, и в атина. но не на етнически, а на друг принцип. расово и етнически пъстро е било робството.

едва белият човек слага знак на равенство между робство и расизъм и с едното аргументира другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаме късмет, че са били грамотни, за да нагласяме историческата картина както ни е удобно.

.

всъщност е точно обратното. от регистрите на испанци и португалци става ясно колко стотици хиляди са продадени в робство, и мащабите на престъплението стават шокиращи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

извинявай, митак, това сега го видях...

да не стане недоразумение, аз смятам това, което ми каже науката, но не всички правят това...

в случая с расизма, както и с много други неща, е по-важно какво човек смята, че е, отколкото какъв науката го описва;

именно за това, нещата с евреите наистина не са ми ясни...

ето сега тоз човек, смята едно

http://articlesaboutisrael.blogspot.com/2010/10/blog-post_18.html

това расизъм ли е, вяра ли е, що е - не знам

но забележи, че той не е случаен, а е духовен лидер на партия

ти представяш ли си в Европа лидер на партия да каже нещо такова (например не за всички останали, а например за негрите), колко му даваш на свобода... и колко вестниците ще пишат, колко дълго, и каква борба и мобилизация ще се вдигне срещу това...

а неговата партия е в коалиционния кабинет, който управлява...

и министър-председателя, каза че не е съгласен, но не осъди изказването... (пак да си представим това в Европа...)

та не знам, знам какво мисля за расата на евреите, но не съм сигурен, че много от тях, мислят като науката, затова са ми интересни техните концепции, и мисля, че са важни и съществени за тази тема; около тях има толкова неясни неща и чудатости, че човек даже го хваща страх да пита... щото дори само като пита и го изкарват такъв, какъвто той по никакъв начин не е...

странно и чудно, казвам ти...

Религиозен расизъм. Присъщ на фундаменталистите от Исляма под други лозунги.

В еврейството няма "раса". Казвам ти го като юдаист по убеждения. Етиопските юдеи са черни. И когато трябваше да ги изкарат от Етиопия спретнаха цяла акция за да си ги спасят.

Какво точно те интересува, ще се постарая да ти отговоря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всъщност е точно обратното. от регистрите на испанци и португалци става ясно колко стотици хиляди са продадени в робство, и мащабите на престъплението стават шокиращи.

Колко?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://es.wikipedia.org/wiki/Esclavitud

Regiones 1492-1600 1601-1700 1701-1810 1810-1870 Total

Imperio portugués 50.000 560.000 1.891.400 1.145.400 3.646.800

Imperio británico 263.700 1.749.300 51.000 - 2.064.000

Imperio francés 155.800 1.348.400 96.000 - 1.600.200

Imperio español 75.000 292.500 578.600 606.000 1.552.100

Imperio holandes 40.000 460.000 - - 500.000

Imperio danés 4.000 24.000 - - 28.000

Total 588.500 4.434.200 2.617.000 1.751.400 9.391.100

източник

La esclavitud en la América española, Jose Andres Gallego p. 19

владеенето на испански и португалски в робската тематика определено е плюс, с който мога да се похваля.

значи от 1492 до 1870 ...9 милиона роби от африка са изнесени. вярно е не знаем цифрите преди 1492, но ми е интересно коя е тази доколумбова икономика, която ще потреби 9 милиона роби в средновековна европа......

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и това разбира се не е вярно. няма просто доказателства. явто и ти като други бъркаш расата с етноса.

това не е разисъм обаче. то и в руанда две племена се млатиха яко и геноцид правиха, но не на расов, а на етнически и племенен принцип.

историите на китай и япония много ама много си приличат, и без западния въпрос не можеш да разбереш историите им в последните 500 години. преди това не ме интересува. и го твърдя категорично, без да съм глупак, както ме наричаш ти.

извинявай, ама наистина си като Глостър...

трябва да се съглася с теб...

ами, не мога...

не мога и да ти помогна...

твърде много неща "не те интересуват" (затова не ги знаеш) поради което можеш да напишеш една такава стройна и логична "конструкция";

с което и започнах, не е пробелем, просто не е вярна...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не ме интересува историята на китай и япония преди 1500, факт. което означава, че за този период нямам никакви претенции, мнения, позиции и съждения.

визирам последните 500 години и за тях говоря.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алва, никъде няма сравнение на вътрешноафриканската търговия с роби и тази на испанци и португалци. Никъде!!!

Сега или казваш колко роби са продадени вътре в Африка, и колко от тях са европейци, или .......

Ма откакто разбрах, че неформалният лидер на робите в "Амистад" кат се прибрал в родната Либерия и станал крупен роботърговец, по някак си не-расистки ги виждам нещата :))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще помоля тези, които твърдят, че расизмът се засилва да обосноват твърденията си.

Само расизма!

Твърдите, че останалото "не е расизъм", други неща, не било това, не било онова и т.н.

Моля.

Ето

Щом твърдиш, че расизма е присъщ на 'Сапиенса', а 'Сапиенса' увеичава броя си, значи расизма нараста.

Ако всичките 'други неща' са расизъм защо ги наричаме с други имена?

Пример

Щом имаме расовата дискриминация, защо имаме етническа такава, касова такава, когато това е едно и също? Всъщност я кажете класовата дискриминация расизъм ли е?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

роби е имало и в египет, и в рим, и в атина. но не на етнически, а на друг принцип. расово и етнически пъстро е било робството.

едва белият човек слага знак на равенство между робство и расизъм и с едното аргументира другото.

Аз продължавам да не разбирам защо тази част от разговора трябва да аргументира засилващия се "расизъм" днес. Чии и защо се засилва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

роби е имало и в египет, и в рим, и в атина. но не на етнически, а на друг принцип. расово и етнически пъстро е било робството.

едва белият човек слага знак на равенство между робство и расизъм и с едното аргументира другото.

Аз продължавам да не разбирам защо тази част от разговора трябва да аргументира засилващия се "расизъм" днес. Чии и защо се засилва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи от европейците wink.gif Европейци много...

Имаш ли данни за това, че става по-интензивна с идването на европейците? Или го прочете в държавния архив на Урунги?

Значи урунгу са си формирали протодържавата само благодарение на това,че европейците са им купували робите. ;)

Това далеч не е единствения пример,има много държави или протодържави,които западат когато европейците престават да търгуват с роби.

Но за тях,в другата тема. ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

потресен съм. отново се смесва религия с раса.

Няма защо да се потрисаш. Грешката е моя.

Исках да напиша религиозна дискриминация.

Не е зле да си признаваме грешките вместо да подминаваме постингите на другите правейки се на ударени.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето

Щом твърдиш, че расизма е присъщ на 'Сапиенса', а 'Сапиенса' увеичава броя си, значи расизма нараста.

Ако всичките 'други неща' са расизъм защо ги наричаме с други имена?

Пример

Щом имаме расовата дискриминация, защо имаме етническа такава, касова такава, когато това е едно и също? Всъщност я кажете класовата дискриминация расизъм ли е?

Не виждам обосновката за която помолих.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

извинявам се, но при мен има някакъв технически проблем с форума.

пуска по два пъти, не дава опция за редакция и изтриване, поради което не мога да изчистя двойно постване.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...