Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът днес - засилва ли се той?


Recommended Posts

  • Потребител

Добре де,наистина ли мислите,че ромите са едва ли не "на абсолютното дъно" и то в целия свят?

Интересно ми е. ;)

Само кажи веднъж и няма да повдигам пак въпроса.

Много силни лозунги употребяваш.

Предвид условията предвид разселването и числеността им показателите, които дават са неоправдани.

Съжалявам, но това е голата истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в древността наистина се влага ддруг смисъл в понятието и той е културната и цивилизационната принадлежност. с други думи древните пълнат със смисъл дискриминацията, а западнякът я изпразава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет на Алвата след дългата му командировка от БАН. Тонът в темата на моменти стана просто_груб и арогантен, та полъха на културата(логията) действа освежаващо . Поздравления и на Митака, който, освен трезвите си и точни мнения, показа, че и сам модератора е воин и отсъди няколко фала (според мен имаше един-два момента и за жълт картон минимум).

Расизма, във вида, в който го познаваме и спрягаме, както и от "научна" гледна точка, действително е сътворен в Европа през 19 век и неговото развитие е подхранвано от чисто идеологичиски цели – по това време – колониализма, давайки му „научна“ и морална опора, че дори и задължение според Jules Ferry („...една визсша раса да доминира друга-и...“).

Може би това това започва и с теорията за еволюцията на видоведе на Дарвин (като разбира самия той не е влагал расистки смисъл) и по специално с неправилното му четене и тълкуване. Подзаглавието на „Произход на видоведе“ на Чарлз Дарвин е „Запазването на облагоприятсваните раси в борбата за живот“. Е, на Хтлер, който е бил върл еволюционист впрочем, му е трябвало да направи един жест за да замени „запазването“ с „доминацията“ и т.н и т.н.

Ако се разпрострем в най-широкия смисъл на термина, може да се говори и за етносите, кастите, за класите и за още 100 неща, които са си интересни, и въпреки, че имат някаква роднинска връзка с расизма, не могат да се отъждествяват с него.

За да се доближим към десетката на темата, бих казал, че расизма се увеличава и това е обяснимо с разпадането на федерални държави и съюзи, както и на един глобално кризисин период в историята. А търсенето на външен враг, причина или просто одушник, се опростява от външните физически белези (както и друг тип белези, но тогава не може да се говори за расизъм в тесния смисъл). Примитивно но факт и е обяснимо.

И просто някои бентове рухнаха. Но за разлика от миналото, когато расизма би могъл да бъде на политическа, та дори държавна основа, то сега се проявява повече на индивидуално (вкл. организации) или завоалирано.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не КГ. Работниците във фабриките са работници във фабрики. Това е вторичен сектор.

Който е така бъкан с машини, че има нужда от огромни суровини. Тези суровини се гледат от роби в плантации, които са от първичния сектор. а завладяването на африка е пряко свързано с индустриализацията - работна ръка и земя, осигуряващи нуждите на преработващата индустрия.

защо робите са от африка - прочети ме един пост по-горе.

Италия е по-близо, индианците са още по-близо, водени са толкова много войни, а са заробени само от Африка.... Не е ли защото там едни чичковци, също африканци, ги ловят по саваните и ги доставят на съседните племена, както и на пристигналите бели?

Май да...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Италия е по-близо, индианците са още по-близо, водени са толкова много войни, а са заробени само от Африка.... Не е ли защото там едни чичковци, също африканци, ги ловят по саваните и ги доставят на съседните племена, както и на пристигналите бели?

Май да...

Да прав си.

Нямало е съпротива срещу това.

Но трябва да разберем местните владетели-продажбата на роби на европейците ги прави доминиращи сред другите африкански държавици.

Затова и когато в края на 19 век колонизаторите завземат почти цяла Африка-не срещат масова съпротива.

Защото европейците вече са прекратили търговията с роби и африканските държави буквално се разпадат от това.

Тези които оцеляват са на ръба и при първата опасност са заличени.

Владетелите им не могат да сформират вече армии за отпор и просто се предават на колонизаторите.

В мюсюлманска Африка е малко по-различно.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не КГ. Работниците във фабриките са работници във фабрики. Това е вторичен сектор.

Който е така бъкан с машини, че има нужда от огромни суровини. Тези суровини се гледат от роби в плантации, които са от първичния сектор. а завладяването на африка е пряко свързано с индустриализацията - работна ръка и земя, осигуряващи нуждите на преработващата индустрия.

Суровините изобщо не са доставяни само от роби - памукът може би, някои селскостопански произведения може би, но ти имаш ли данни за относителния дял на произведеното с робски труд в суровинните доставки на промишлените предприятия.

Въглищата, рудата, вълната, животновъдството? От роби ли са произвеждани? Робите са в САШ и Латинска Америка. В Европа няма. Да не би тя да не произвежда суровини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Италия е по-близо, индианците са още по-близо, водени са толкова много войни, а са заробени само от Африка.... Не е ли защото там едни чичковци, също африканци, ги ловят по саваните и ги доставят на съседните племена, както и на пристигналите бели?

Май да...

не е точно така. роби се ловят редимно от бели или от черни които работят за белите. какъвто и да е генезисът нищо не оправдава европейците, които претенидират за културно превъзходство да развиват привитивни практики.

не всички суровини са доставяни отроби разбира се. но за някои суровино като памук захар кафе и тн.работят основно рроби.

кг робството съществува именно за икономикато на сащ и на латинска америка която пък снабдява европа и сащ.

товя какво променя.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да прав си.

Нямало е съпротива срещу това.

Но трябва да разберем местните владетели-продажбата на роби на европейците ги прави доминиращи сред другите африкански държавици.

Затова и когато в края на 19 век колонизаторите завземат почти цяла Африка-не срещат масова съпротива.

Защото европейците вече са прекратили търговията с роби и африканските държави буквално се разпадат от това.

Тези които оцеляват са на ръба и при първата опасност са заличени.

Владетелите им не могат да сформират вече армии за отпор и просто се предават на колонизаторите.

В мюсюлманска Африка е малко по-различно.

Според мен в мюсюлманска Африка е по-различно заради по-високото, относително организирано ниво на държавност в тези малки протодържавички. В Черна Африка просто трудно можем да наречен нещо държава.

Ако ще "разбираме" местните продавачи на роби,.които не са само държавичките, а всеки,който му скимне, племена, вождове и пр., то тогава не вижадм защо да не "разберем" целият процес във всичките му аспекти и в частност португалските и испанските купувачи на роби?

Фружин имаше една интересна книга за американските роби, ни заглавие, ни нищо не помня..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не е точно така. роби се ловят редимно от бели или от черни които работят за белите. какъвто и да е генезисът нищо не оправдава европейците, които претенидират за културно превъзходство да развиват привитивни практики.

не всички суровини са доставяни отроби разбира се. но за някои суровино като памук захар кафе и тн.работят основно рроби.

Алва, от БАН идеш, а не ги знаете тия неща за коректността там. Търговията с роби е основно занимание векове преди пристигането на белите! Те просто се включват в процеса.

Да, не ги оправдава европейците - това са новите капиталисти на европа. Разни предприемачи и финансисти, компании и индустрии, непознаващи граници ни на държавите, ни на морала. Нали?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен в мюсюлманска Африка е по-различно заради по-високото, относително организирано ниво на държавност в тези малки протодържавички. В Черна Африка просто трудно можем да наречен нещо държава.

Ако ще "разбираме" местните продавачи на роби,.които не са само държавичките, а всеки,който му скимне, племена, вождове и пр., то тогава не вижадм защо да не "разберем" целият процес във всичките му аспекти и в частност португалските и испанските купувачи на роби?

Фружин имаше една интересна книга за американските роби, ни заглавие, ни нищо не помня..

Е нали европейите са много развити?

Щом е така,защо купуват масово,а не са отвратени. ;)

И в черна Африка има държави,но нямам време да ги пусна в другата тема.

Сам съм си виновен,намерил съм доста неща,но от спорове тук не ми остава време за превод.

Но все пак пуснах за Урунгу-нали призна,че поне е протодържава. ;)

Той е възникнал като такава заради търговия с роби и това е дало предимство на Урунгу пред другите племена.

ПП-търговията с роби става интензивна с европейците.Иначе е много по-слаба,понеже е главно междуплеменна.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и какво като се включват......те не само се включват ами превръщат робството в световна практика която оправдават изащиват идеологически. какво променя това

чакай да те запитам дали знаеш че търговията с роби нараства десетократно с идването на европейците..........

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и какво като се включват......те не само се включват ами превръщат робството в световна практика която оправдават изащиват идеологически. какво променя това

чакай да те запитам дали знаеш че търговията с роби нараства десетократно с идването на европейците..........

Значи е имало голямо търсене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще помоля тези, които твърдят, че расизмът се засилва да обосноват твърденията си.

Само расизма!

Твърдите, че останалото "не е расизъм", други неща, не било това, не било онова и т.н.

Моля.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледай сега как Алвата майсторски ще измъкне и вкара в употреба някой тарикатски номер в духа на висшата софистика, за да обоснове единствено, че белият расизъм се засилва. Щото, то другото не е расизъм... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не, расизмът не е съществувал във всички времена и култури. Съществувала е сегрегация, която само при европееца става расистка. Африканците, за които ми говориш, се отнасят с презрение към съседното племе, което от същата раса. Това не е расизъм определено.

определено историите на Китай и Япония са много сходни, и без западният въпрос не може да бъде разбрана. Неслучайно посочих японският национал-колониализъм и китайският комунизъм.

никога в историите на тези два народа, хилядолетия назад, няма белези на нещо, което можем да оприличим на комунизъм при китайците, и колониализъм при японците.

извинявам се, на два пъти писах в прозорчето, на два пъти ми се три (леко се изнервих), ще го напиша на Word , което означава че като излезе няма да емного четливо…

пак се извинявам…

та

приятелю, виж сега ( това е краткото на краткото)

не си прав - расизмът е съществувал във всички времена и култури…

виж колко епросто – едно време много племена и народи не давали дъщерите си на други племена и народи

нали така…

не ги давали дори на расово близки племена и народи…

за теб това доказва,че те не са расисти, защото не давали дъщерите на други…

за мен това едоказателство, че те са расисти…

защото когато ипо-близкото е забранено, логически и по-далечното е забранено…

това че те не споменават и забраняват изрично „расовото” не означава, че не го познават, означава че просто не може и да им дойде на ума като проблем, защото им е естествено…

та, расизмът есъществувал във всички времена и култури…

(това е логически доказано от мен, и не можеш да го обориш по никакъв начин, щото е известен катоЗакона на simple_stupid)

Съществувалата сегрегация е расистка по естеството си…

(това по аналогияна Закона на simple_stupid)

един римлянин знаеш ли кога ще хване да забранява на негър да стане сенатор…

никога, но не защото не е расист, а защото е хипер-расист, но нерефлексивен, т.е. дори не му и идва на акъла, че е такъв, за да го „тематизира”…

пишеш, приятелю,че „Африканците, за които ми говориш, се отнасят с презрение към съседното племе, което от същата раса.”

Не е така приятелю, казах че вече почна да пишеш като Глостър, но не ми повярва…

виж сега…

аз писах за две племена маринд-аним на о. Ириан, там има три раси…

и за хотенотите (кой-кой), които са наистина африканци… но само до тук си прав…

глей какъв майтап…

знаеш ли какви са хотентотите –

негри!?

не са…

те са от койсанската(капоиди) раса

има такава - http://ru.wikipedia.org/wiki/Раса

и веселото ча ксега започва…

знаеш ли кой пристига при тях?!

Белите…

Да, ама преди тях…

позна – негрите –банту…

и знаеш ли банту какво заформили с хотенотите?!

война… (разбирасе с подръчни средства), която как можем да определим, когато са от различни раси – расова… с елементи на геноцид над по-изостаналите…

Забележи, всичко това, преди да дойдат белите да ги научат…

Толкоз за презрението и всичкото което ми говориш, и това пак да отбележа, преди да дойде белия човек, и да му се лепне всичко…

Знаеш ли защо не го знаеш туй, ами щото не отърва на „конструкта”, който ни предлагаш…

Та това си е чистрасизъм определено.

А що се отнася до Китай и Япония…

Едно си баба знае,едно си баба бае…

Извинявай ама пишеш невероятни нелепици…

Ако някой каже - историитена Китай и Япония са много сходни…

Ще му кажа, че е много глупав… защото изобщо имат твърде малко общо…

Ти познаваш едно, то те задоволява, излагаш го, аз нямам проблем, но виж ти забелязваш само това което знаеш, или което ти прилича на нещото, което знаеш, така не можеш да научиш нищо ново, нито можеш да разбереш какво другия ти казва…

Като дълго се занимаваш с нещо, всичко почва да ти прилича на него…

Няма как да ти г ообясня –

Китай и Япония сиприличат толкова, колкото Русия и Англия…

И двете са продукт на римско-християнската традиция…

ясно ли е какво се опитвам да ти покажа…

което пък с нищо не променя факта, че съвременният расизъм е постижение на белия западен човек. :biggrin:

с това съм напълно съгласен - съвремения расизъм е постижение на западния човек - а "древния" расизъм на "древния" човек

п.п. извинявам се, ако е нечетливо, между другото първия път дето се загуби се получи по-добро, щото беше по-спонтанно, но така се губи попилява човешката мъдрост :biggrin:

Редактирано от КГ125
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е нали европейите са много развити?

Щом е така,защо купуват масово,а не са отвратени. ;)

ПП-търговията с роби става интензивна с европейците.Иначе е много по-слаба,понеже е главно междуплеменна.

Зависи от европейците ;) Европейци много...

Имаш ли данни за това, че става по-интензивна с идването на европейците? Или го прочете в държавния архив на Урунги?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

П

Расизма, във вида, в който го познаваме и спрягаме, както и от "научна" гледна точка, действително е сътворен в Европа през 19 век и неговото развитие е подхранвано от чисто идеологичиски цели – по това време – колониализма, давайки му „научна“ и морална опора, че дори и задължение според Jules Ferry („...една визсша раса да доминира друга-и...“).

Може би това това започва и с теорията за еволюцията на видоведе на Дарвин (като разбира самия той не е влагал расистки смисъл) и по специално с неправилното му четене и тълкуване. Подзаглавието на „Произход на видоведе“ на Чарлз Дарвин е „Запазването на облагоприятсваните раси в борбата за живот“. Е, на Хтлер, който е бил върл еволюционист впрочем, му е трябвало да направи един жест за да замени „запазването“ с „доминацията“ и т.н и т.н.

Южняците в Гражданската война 1861-65г. наричат северняцита "northern fanatics". Не знам дали расизмът е сътворен точно в Европа през 19 в. Англия в началото на 19 в. май е първата, дето забранява търговията с роби и следи забраната да се спазва.

Хеле пък Кук, Дарвин и Киплинг да бъдат изкарвани расисти, това "трепе коча с лопатата". :laugh:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

чакай да те запитам дали знаеш че търговията с роби нараства десетократно с идването на европейците..........

Къде пише и как се доказва?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако копирате текстовете от Word или от други сайтове в кутията на преводача на Google, ще избегнете доста проблеми с копирането на текстове тук.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хеле пък Кук, Дарвин и Киплинг да бъдат изкарвани расисти, това "трепе коча с лопатата". :laugh:

Симпъл тези троицата расисти и са? Според теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде пише и как се доказва?

доказва се с индустриализацията. едно е да ловиш роби за вожда друго за плантациите за памук и кафе из сащ и бразилия. с,всем различни икономики сатова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали расизмът е сътворен точно в Европа през 19 в. Англия в началото на 19 в. май е първата, дето забранява търговията с роби и следи забраната да се спазва.

Хеле пък Кук, Дарвин и Киплинг да бъдат изкарвани расисти, това "трепе коча с лопатата". :laugh:

През 19-ти век учените оформят идеята, че човешкото население се дели на различни раси.

Самата дума расизъм не се появява в английския език преди 1930 година, тоест в началото на 20-ти век. Първият запис е от 1907, но на понятието расиализъм в Оксофрдския речник. И се определя точно като вярването в това, че една раса се счита за по-висша от другата.

Учените всъщност откриват топлата вода в поведението на Сапиенс стилизират го и се опитват да го дефинират.

Днес нещата са такива, че расиализъм или расизъм е компонент от цяла група фактори, които не могат да се пропускат ако искаме да сме обективни в социален и политически аспект.

За това очаквам да ми обяснят защо считат, че расизмът се засилва, а онези "другите неща" ще ги оставяме на страна. С примери, с факти. Както си му е редът.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

доказва се с индустриализацията. едно е да ловиш роби за вожда друго за плантациите за памук и кафе из сащ и бразилия. с,всем различни икономики сатова.

Но ние въобще не знаем колко роби са преминали през Африка дотогава! Така, че - това и предположения не може да са. А ти ги формулира като твърдения - :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не си прав - расизмът е съществувал във всички времена и култури…

виж колко епросто – едно време много племена и народи не давали дъщерите си на други племена и народи

нали така…

не ги давали дори на расово близки племена и народи…

за теб това доказва,че те не са расисти, защото не давали дъщерите на други…

за мен това едоказателство, че те са расисти…

защото когато ипо-близкото е забранено, логически и по-далечното е забранено…

това че те не споменават и забраняват изрично „расовото” не означава, че не го познават, означава че просто не може и да им дойде на ума като проблем, защото им е естествено…

та, расизмът есъществувал във всички времена и култури…

(това е логически доказано от мен, и не можеш да го обориш по никакъв начин, щото е известен катоЗакона на simple_stupid)

и това разбира се не е вярно. няма просто доказателства. явто и ти като други бъркаш расата с етноса.

пишеш, приятелю,че „Африканците, за които ми говориш, се отнасят с презрение към съседното племе, което от същата раса.”

Не е така приятелю, казах че вече почна да пишеш като Глостър, но не ми повярва…

виж сега…

аз писах за две племена маринд-аним на о. Ириан, там има три раси…

и за хотенотите (кой-кой), които са наистина африканци… но само до тук си прав…

глей какъв майтап…

знаеш ли какви са хотентотите –

негри!?

не са…

те са от койсанската(капоиди) раса

има такава - http://ru.wikipedia.org/wiki/Раса

и веселото ча ксега започва…

знаеш ли кой пристига при тях?!

Белите…

Да, ама преди тях…

позна – негрите –банту…

и знаеш ли банту какво заформили с хотенотите?!

война… (разбирасе с подръчни средства), която как можем да определим, когато са от различни раси – расова… с елементи на геноцид над по-изостаналите…

Забележи, всичко това, преди да дойдат белите да ги научат…

Толкоз за презрението и всичкото което ми говориш, и това пак да отбележа, преди да дойде белия човек, и да му се лепне всичко…

Знаеш ли защо не го знаеш туй, ами щото не отърва на „конструкта”, който ни предлагаш…

това не е разисъм обаче. то и в руанда две племена се млатиха яко и геноцид правиха, но не на расов, а на етнически и племенен принцип.

А що се отнася до Китай и Япония…

Едно си баба знае,едно си баба бае…

Извинявай ама пишеш невероятни нелепици…

Ако някой каже - историитена Китай и Япония са много сходни…

Ще му кажа, че е много глупав… защото изобщо имат твърде малко общо…

Ти познаваш едно, то те задоволява, излагаш го, аз нямам проблем, но виж ти забелязваш само това което знаеш, или което ти прилича на нещото, което знаеш, така не можеш да научиш нищо ново, нито можеш да разбереш какво другия ти казва…

Като дълго се занимаваш с нещо, всичко почва да ти прилича на него…

Няма как да ти г ообясня –

Китай и Япония сиприличат толкова, колкото Русия и Англия…

И двете са продукт на римско-християнската традиция…

ясно ли е какво се опитвам да ти покажа…

с това съм напълно съгласен - съвремения расизъм е постижение на западния човек - а "древния" расизъм на "древния" човек

п.п. извинявам се, ако е нечетливо, между другото първия път дето се загуби се получи по-добро, щото беше по-спонтанно, но така се губи попилява човешката мъдрост :biggrin:

историите на китай и япония много ама много си приличат, и без западния въпрос не можеш да разбереш историите им в последните 500 години. преди това не ме интересува. и го твърдя категорично, без да съм глупак, както ме наричаш ти.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...