Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът днес - засилва ли се той?


Recommended Posts

  • Потребител

т.е според теб никой няма да те задължи да станеш нещо, което не си? е, това е определен напредък, за което те поздравявам. че преди време доста се беше наплашил:P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

и аз така...

не разбрах какво ми казваш, разбрах че и ти не разбираш какво казвам...

живеем в различни "разкази"...

бъди така мил, изповядвай свободно мултикултурализма си и по отношение на мен, т.е. двамата поради различия в "разказа" си, не сме "ние"; двамата сме от "различни" "култури", което е чудесно и отрадно...

нека съществуваме успоредно...

това, което се опитвам да кажа - твоят разказ не е безспорен... не ми го налагай...

това обаче включва, да не ми налагаш и "очевидностите" и "изводите" си...

за да няма недоразумение, разказа в който живея е български, християнски, национално-патриотичен (не го налагам на никого, най-малко на теб) но и не обичам да ми натрапват като очевидни и неизбежни някакви, които изобщо не споделям (като абсолютно неясния мулти-култи-и-т.-н.)

Веселият Глостър, пише тук за някаква "златна ера" 24-29, ама пък дошла кризата от 1929...

туй е...

"златната ера" беше, дойде кризата, последиците следват...

( няма ли Добродетели, не се ли култивират, няма ли Мяра, насилват ли я с експерименти, няма ли истинско политическо Представителство, дойде ли на власт хипокрацията, Манипулацията вземе ли превес над Разума, изчезне ли Доверието, нищо не може спаси мира в обществото, гражданската война е въпрос на време...

останалото е упражнение в шаманизъм...)

наистина обаче предпочитам да чета, отколкото да си мерим "разказите"...

и мисля да последвам предпочитанията си...

Не разбирам защо да приемаш мнението и разказът ми като налагане, само защото са различни от твоите и/или казвам че не съм съгласен с твоето мнение и разказ?

Дискитираме и спорим (някои разкават че в дискусиита и спора се раждат истините), всеки си казва мнението, нали така?

Като казвам че "нещо че е очевидно", то мисля е ясно (или вярно) че за мен/или според мен е очевидно" (ако това толкова те тревожи предлагам всяко изречение да започваме със "според мен"?)

Изводите следват от постановката - демек конктрената ми идея и разбиране за "историята" и причинно-следствените връзки.

Аз честно казано, твоята постановка /теза или хипотеза/ не я разбрах.

Виж сега, аз за "мултикултуризъм" не говоря, ти подхвана тази дума доколкото си спомням, аз написах по-горе "нещо като мултикултуризъм"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... та в поста, на който си отговорил, исках да кажа, че смесването на култури води до измяна както на пасивната, така и на активната култура, като се получи нещо качествено ново и за двете. Това е аксиома, сигурно е, защото вече се е случило.

Че аз това не го отрекох. Въпросът е не дали при смесването на култури има промяна. Дали от тази смес произтича нещо качествено ново е спорен въпрос, защото в ислямска Испания (от началото на VIII век) има яко смесване и определено промени, но когато нещата загрубяват се оказва, че в същността си нещата изобщо не са нови, камо ли пък качествено - пак са си християни срещу мюсюлмани. Затова, действително важният въпрос е дали трябва точно такива култури да се месят. Защото какво ще произтече от тази противоестествена смес на култури и дяволът не знае.

ПП - ти би ли ми обяснил, как ще съвместиш ценностите на европейската демокрация с ценностите на традиционния ислям? (пак това е въпросителен знак)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

т.е според теб никой няма да те задължи да станеш нещо, което не си? е, това е определен напредък, за което те поздравявам. че преди време доста се беше наплашил :P

Хе, хе - пак софизъм и клатене на вятъра. Ама съм ти свикнал вече. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

о, смесването на демокрацията с исляма е нещо напълно нормално и възможно, при формирането на християнството къде по-несъвместими неща са се смесвали. но тук говорим за период от около 600 години - начална дата е елинското нахлуване в близкия изток пир Александър Велики, крайната е миланският едикт. едно е сигурно - ислямът може да даде на новата хибридна култура две неща

- отказ от расизъм, толкова характерен за западните демокрации в миналото, и днес още непревъзмогнат

- ограничаване на алкохолизма

историята на испания, която визираш, няма връзка с настоящето - тя не е начален момент на нещо ново, а краен момент на процес, започнал поне 1000 години по-рано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

о, смесването на демокрацията с исляма е нещо напълно нормално и възможно, при формирането на християнството къде по-несъвместими неща са се смесвали. но тук говорим за период от около 600 години - начална дата е елинското нахлуване в близкия изток пир Александър Велики, крайната е миланският едикт. едно е сигурно - ислямът може да даде на новата хибридна култура две неща

- отказ от расизъм, толкова характерен за западните демокрации в миналото, и днес още непревъзмогнат

- ограничаване на алкохолизма

историята на испания, която визираш, няма връзка с настоящето - тя не е начален момент на нещо ново, а краен момент на процес, започнал поне 1000 години по-рано.

Я дай подробно и аргументирано и с бибилиография, че това е интересно за смесването на истинска демокрация с традиционен ислям.

А Ал Македонски го остави. В Испания активното мешане е било от началото на VIII век то почти до края на XV век, което като проста аритметика си е повече от 600 години.

Ислямът имаше вече своя исторически шанс да даде нова хибридна култура. Или си забравил историята какво се получи от тази... хибридизация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

европата я съсипаха безогледните и арогнатни бейби-бумъри, които в болшинството си са бели, не са мюсюлмани и не са хомосексуални ...

т.ч. не мога да схвана тоя аспект на дискусията ...

докато изпозлвате гейовете и мюсюлманите като някакво плашило, което щяло да хване някаква власт в далечното бъдеще, икономическите устои на европейското благоденствие се рушат с всеки изминал ден ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За хибритизацията и ролята на исляма - Arnold Toynbee, The Islam, the west world and the future, в сборника Civilization on Trial. :)

в испания няма активно мешане. Както и в българия през турското робство - има милети, в които всеки си живее както му повелява религията, без да се смесва с останалите.

всъщност, арабите в испания дават много религиозни свободи - има християнска и еврейска общност, конкретно християните се оправляват от метрополията в Толедо.

Освен религиозните свободи, арабите дават и пълна социална свобода - готската аристокрация бяга, и селяните стават свободни. Започват да се самоуправляват в общости, наречени municipios.

Защо го казвам всичко това?

защото очевидно култура, способна на такава демокрация и свобода, по-голяма от тази на християнствот, в толкова далечен период в средновековието, очевидно има какво да даде.

Това днес, фанатизъм и фундаментализъм, не е основната черта на исляма, щом имаме такива примери от миналото. Това е временно явление, реакция на европейската доминация в последните векове.

с други думи, както западът е виновен за балканизацията, така е виновен и за ислямския фундаментализъм.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За хибритизацията и ролята на исляма - Arnold Toynbee, The Islam, the west world and the future, в сборника Civilization on Trial. :)

в испания няма активно мешане. Както и в българия през турското робство - има милети, в които всеки си живее както му повелява религията, без да се смесва с останалите.

всъщност, арабите в испания дават много религиозни свободи - има християнска и еврейска общност, конкретно християните се оправляват от метрополията в Толедо.

Освен религиозните свободи, арабите дават и пълна социална свобода - готската аристокрация бяга, и селяните стават свободни. Започват да се самоуправляват в общости, наречени municipios.

Тойнби не се брои, защото не засяга актуалната тематика. А в Испания има активно мешане, което изобщо не отрича общности, които не се мешат. А там мешането е още по-активно и от силното присъствие на юдеи. И какъв е резултата искам да знам?

Даването на свободи няма нищо общо с концепцията ти за мешане и качествено ново състояние. Не смесвай умишлено нещата. И кой какво дава в началото е едно. Кажи ми какво се случва в последствие с оглед на смесването, което ти твърдиш, че го нямало. Ама аз нямам предвид сексуално-генетично мешане, нали? Темата е друга. :yes:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

европата я съсипаха безогледните и арогнатни бейби-бумъри, които в болшинството си са бели, не са мюсюлмани и не са хомосексуални ...

т.ч. не мога да схвана тоя аспект на дискусията ...

докато изпозлвате гейовете и мюсюлманите като някакво плашило, което щяло да хване някаква власт в далечното бъдеще, икономическите устои на европейското благоденствие се рушат с всеки изминал ден ...

малко по-конкретно може ли? защото имах тримесечен бан, защото съм бил обиждал наляво и дясно (!), и съм пропуснал за бейби-бумърите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

малко по-конкретно може ли? защото имах тримесечен бан, защото съм бил обиждал наляво и дясно (!), и съм пропуснал за бейби-бумърите

това е следвоенното поколение, което сега му идва време да се пенсионира, то съсипа държавните хазни и не остави нищо на децата си ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тойнби не се брои, защото не засяга актуалната тематика. А в Испания има активно мешане, което изобщо не отрича общности, които не се мешат. А там мешането е още по-активно и от силното присъствие на юдеи. И какъв е резултата искам да знам?

Даването на свободи няма нищо общо с концепцията ти за мешане и качествоно ново състояние. Не смесвай умишлено нещата. И кой какво дава в началото е едно. Кажи ми какво се случва в последствие с оглед на смесването, което ти твърдиш, че го нямало. Ама аз нямам предвид сексуално-генетично мешане, нали? Темата е друга. :yes:

Тойнби се брои и винаги се е броял. неслучайно всички арабисти и опити да обяснят фундаментализма и тероризма, все на него се базират, днес това.

не разбирам какво имаш предвид за мешането....

нещата са прости - идват арабите, и толерантност настава. изтикват ги християните, и пак иде верската нетърпимост. това е конкретен случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това е следвоенното поколение, което сега му идва време да се пенсионира, то съсипа държавните хазни и не остави нищо на децата си ...

то ясно, че е следвоенното поколение, но как по-конкретно опоска икономиката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

то ясно, че е следвоенното поколение, но как по-конкретно опоска икономиката?

като свърхзадлъжня и гласува в продължение на десетилетия и държавите да свръхзадлъжнеят ...

сегашното количество дълг в западните икономики, никога не е съществувало в извънвоенно време ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мюсюлманите в европейските "бели" страни са около 5-8 процента от населението (сега) :

Франция 6-8,5 процента

UK -около 5 процента

Нидерландия - около 5 процента

И така нататък

Граждани на съответните страни са около 2 трети от тях, или по-малко.

(There are approximately 3.5-5 million Muslims in France, representing 6.0-8.5 percent of the total population (58.5 million). At least 2 million Muslims have French citizenship)

Които иска да ми вярва, да вярва, който иска да чете - да си чете (ще прочете за същите данни или много близки до тези за които пиша).

С което предлагам да поприключим с бесмислената (за мен е безсмислена) дискусия и "игра" на "плашилка", и да се върнем към темата за расизма.

(Е след 200-300? години мюсюлманите могат , хипотетично, да станат мнозиството от гражданите и тогава можем да умуваме и дискутираме, не е ли така?)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кво ще става след 200г. малко ме вълнува, освен това не виждам прагматично решение на въпроса ...

гейската популация си е статична, тя няма как да се множи, освен това е хетерогенна като политически пристрастия ...

а някой ако знае как да забраним на тарамбуките и циганите да имат повече от 2 деца, да ме светне ...

т.ч. кво да се кося ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по темата

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/11/13/1945928_gruckite_neonacisti_stavat_vse_po-populiarni/?sp=0#storystart

колкото повече криза и мизерия има толкова по-зле ще стават нещата с расизма ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

колкото повече криза и мизерия има толкова по-зле ще стават нещата с расизма ...

неминуемо

7-те милиарда също играят роля

мегаполисите не ги коментирам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

социалното напрежение не прави хората по-добри ...

държави като САЩ и UK може да поддържат фасада на политкоректност, но всъщност са си абсолютно сегрегирани ...

топ хората по доход и позиции продължават да са бели мъже ...

селото до мен, където живеят милионерите, няма нито един черен и има само няколко пакистанеца и индиеца, всички консултанти в местната болница ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

ОТ

Емиграцията на китайците в Русия е слаба - в относителен и абсолючтен мащаби: например общият брой на китайските емигранти в Русия е около (само) 4 пъти по-голям от този на китайските емигранти в България

Също така и броят на китайските емигранти (гражданите на "Поднебесната Империя") в Русия намалява с течение на времето, през последните години (забележка: аналогично е положението и в България: Броят на китайските емигранти/мигратни намалява, диаспората се "стопява")

Очевивно е че Русия и българия не са предпочитани дестинации за мигрантите родом от Китай

http://users.livejournal.com/_devol_/718064.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

По-точно западната цивилизация,която далеч не е само на бялата раса-поне днес.

И за да доминира тя унищожи десетки други цивилизации....

Но темата не е за това.

Защото расизмът е бил една от най-ярките черти на западната цивилизация,но дори днес още не е мъртав,даже напротив.

Имам книга специално за отношението на учените до ПСВ,а и след това към коренните жители-бях напълно отвратен.Те буквално не са ги мислели за хора,и това учени... :sneaky2:

Е как няма разни маниаци като Хитлер да развиват расови теории,като дори най-уважаваните учени 20тина години преди него,са го правили същото.....

За съжаление-дори един българин,рядко смята за равен един австралийски абориген...днес. sad.gifsad.gifsad.gif

Но аз като защитник на западната цивилизация съм против него,иначе бих се радвал,че расизма ускорява гибелта й.... laugh.gif

Няма друг начин една цивилизация да се издигне. Само чрез погълването и унищожаването на други тя може да постигне напредък.

За другото сме в един лагер. :goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

когато цивилизацията спре да цивилизова варварите, варварите я варваризират. Този процес вече тече в Зап. Европа от половин век и един прекрасен ден ще доведе до рухване на нашия комфортен свят. Съвсем закономерно и логично, както се е случвало преди и ще се случва в бъдеще.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...