Отиди на
Форум "Наука"

Кризата. Крахът на неолибералния модел. САЩ, Испания и Португалия.


Recommended Posts

  • Потребител

Не са глупости, това е истината. Инфлацията идва от създаването на пари от нищото.

това не е вярно, защото тези пари освен да се създадат трябва да се похарчат за стоки и услуги и да се развъртят в икономиката

а това например в момента не се случва

от 2008-2009г. всичко се залива с 'евтини' пари от централните банки и инфлацията е много по-ниска отколкото би била при друга конюнктура

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 331
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

това не е вярно, защото тези пари освен да се създадат трябва да се похарчат за стоки и услуги и да се развъртят в икономиката

а това например в момента не се случва

от 2008-2009г. всичко се залива с 'евтини' пари от централните банки и инфлацията е много по-ниска отколкото би била при друга конюнктура

Какъв момент, аз ти говоря за последните 2-3 века.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са глупости, това е истината. Инфлацията идва от създаването на пари от нищото.

О.к сега съм малко в настроение и няма да пиша в зелено. Но докажи! Ако не можеш ще видим! Не беше ли ти дето пишеше, че по времето на Хитлер Германската банка печатела пари? Няма кой да е Щурмане?!

Link to comment
Share on other sites

О.к сега съм малко в настроение и няма да пиша в зелено. Но докажи! Ако не можеш ще видим! Не беше ли ти дето пишеше, че по времето на Хитлер Германската банка печатела пари? Няма кой да е Щурмане?!

Винаги искаш доказателства за всеизвестни неща. Нещата, които ги говоря не съм си ги измислил, а съм ги видял и прочел от множество източници. Никога не пиша нещо, в което не съм сигурен поне на 99%.

http://one-simple-idea.com/DebtAndMoney.htm

Със сигурност можеш да намериш и много други източници, гугъл е велико нещо.

Относно Хитлер. В началото се печатат пари за да потръгне икономиката, защото е била в голяма стаганция. Целта е била след няколко години, след като производството вече е набрало темпо, наличните пари в обръщение и наличните стоки да са в пропорционално отношение.

Дори курса марка-долар се подобрява за Германия още 1933-та година и след това отива до 2.5 марки за 1 долар, като преди това е бил 4.2 марки за долар. http://www.history.ucsb.edu/faculty/marcuse/projects/currency.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щурман виж ся, не желая връзки, т.е. линкове, аз ги знам, дай си личните док-ва. Когато аз нещо твърдя го доказвам, дай твоите. Интернет е необятен и всякакви глупости се въдят там, дай обаче твоите, формулирай ги правилно в съответствие с Правилата. Тогаз ще дискутираме. Да си ме видял да ползвам да ползвам каквото и да е за док-во?

Link to comment
Share on other sites

Щурман виж ся, не желая връзки, т.е. линкове, аз ги знам, дай си личните док-ва. Когато аз нещо твърдя го доказвам, дай твоите. Интернет е необятен и всякакви глупости се въдят там, дай обаче твоите, формулирай ги правилно в съответствие с Правилата. Тогаз ще дискутираме. Да си ме видял да ползвам да ползвам каквото и да е за док-во?

Митак, пснал съм линк, достатъчно доказателство е, няма да тръгна да преразказвам. Все пак става въпрос за инфлация през годините, това са графики.

Link to comment
Share on other sites

хитлеристка германия e един от примерите за масивна парична експанзия и то от най-брутален вид

http://en.wikipedia.org/wiki/Mefo_bills

Това са хартийки, дори не банкноти, които са давани на едрите индустриалци. Така излиза, че индустриалците и частните банки са кредитирали германската държава със собствени капитали. В мирния период няма инфлация, няма покачване на цените. Има унищожение на безработицата и двойно покачване на БВП за периода 1933-39 години.

Относно версайския мир. Според договора всички държави, и победени и загубили, е трябвало да ограничат военните си възможности. Обаче от победителите само Англия и Япония ратифицират договора, а френския парламент го отхвърля. Да, но и Англия, въпреки ратификацията, не ограничава военната си сила. Като другите не спазват договора, защо Германия да го спазва?

Години наред Германия чакаше другите нации да изпълнят обещанията си за намаляване на въоръжението. С удоволствие бихме се въздържали от увеличение на нашето въоръжаване, ако другите държави се съгласят радикално да редуцират тяхното". Адолф Хитлер, 24 март 1933

След това следват няколко конкретни предложения за ограничаване или напълно премахване на тежките танкове, тежките бомбардировачи и артилерията против градове. Обаче ни вест ни кост. Така идва 1935-та и се започва въоръжаването, като трябва да се има предвид в какво състояние и численост е германската армия тогава в сравнение с Франция, примерно.

Link to comment
Share on other sites

Дали са свършили не се знае. А и да са свършили какво толкова да стане? Танковете, пушките, оръдията са на лице. 4 годишния план за готовност на германската армия да води война (тук някои май забаравят, но има два вида вона, дефанзивна и офанзивна, а приемат, че щяло да се води офанзивна война на 100%). Всеки се разполага според бюджета си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че кой смята да напада Германия? Ако са искали още при заемането на рейнската област, Франция е щяла да затриенационалсоциализма. А нито танкове, нито пушки се ядат. Не се и произвеждат за да се ядат. За какво са им тогаз, като никой няма да ги напада?

Link to comment
Share on other sites

Тоя въпрос защо не го зададеш на САЩ, Русия, Турция и още близо 200 държави? Другите като имат танкове, пушки, оръдия, защо ти да нямаш? Да не си по-низш от тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Другите не фалират държавата си (СССР е изключение, но там имаше 'социализъм' като германския ;)). Т.е. действат съобразно икономиките си и възможностите си. Случват се балони, но не заради излишна милитаризация по-скоро заради социални нужди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфф, що ли се занимавам с теб? Миналата година не представихме ли док-ва, че германските финансисти предупреждават Хитлер, че след няколко месеца (преди войната в Полша) държавата ще фалира.



Освен това за кой ли път да повтарям, че даже да не беше така, държавата неминуеме щеше да посегне пак на частния капитал. И тъй като останалите капиталисти (дето не са фалирали), не са идиоти, те ще откажат и какво следва? Национализация. Но СССР показа, че даже с огромни ресурси и страни сателити това не е решение, а продължаване на агонията. Да има решение! То е социалистическо, но не национално. Не е национално, защото просто не може няма толкоз германци. Руснаците, т.е. 'съветските хора' са повече, но са усетили това ;). То е да посегнеш първо на Европа, а после на света и да остановиш същия 'нов ред'. Е ако Хитлер има заслуга то това е тази, че направи това невъзможно, по-рано, отколкото щеше да стане неминуемо.

Link to comment
Share on other sites

Уфф, що ли се занимавам с теб? Миналата година не представихме ли док-ва, че германските финансисти предупреждават Хитлер, че след няколко месеца (преди войната в Полша) държавата ще фалира.

Тия финансисти, "икономически гурута", "финансови акули", само да не са ония същите финансисти, които още 1933-та казват, че водената от националсоциализмът икономическа линия ще доведе до под крушата само за 1 или 2 години, т.е. до 1935-та максимум Германия трябваше да е фалирала, ама на.

Остави ги тия финансисти, либерал-капиталисти. Ние ги знаем много добре. Те ни докараха кризата, в която още сме. Колкото и да преподават икономическата си теория, като единствена и, едва ли не, спусната от Бог, това не означава, че е така.

п.п. не виждам особен смисъл да дебатираме тези неща, ти смяташ, че щяло да стане еди какво си, аз не се наемам да предричам, а си служа с известните факти. Дай да обсъдим инфлацията. Според теб добро нещо ли е? Не е ли легален начин за кражба от индивида? Каква е целта на парите? Не е ли само и единствено да спомогне обмяната на стоки и услуги? Т.е. не трябва ли да има толкова парична маса, колкото стоки и услуги има? Защо в момента се печата валута, при положение, че има намалено производство?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не са. Преговори си темата, ако обичаш, не тази, онази.

Кои сте тЕА вия бре? Ми хайде вие направете нещо! Цяла тема отворих заради ....вие. Ще прашляса, ще мухляса, паяжини ще хване. Като зне там пиши, не спами тук. Дай алтернави поне, нали не е единствената, значи има поне една друга. Дай да я видим, изкарай я на 'светло'.

Значи аз не съм икономист, но даже аз знам, че ниската инфлация подпомага икономиката. Бате Ваньо ти обясни даже с подробности, Невски также, ти в отговор написа глупости!

'Индивида' има нещо между раменете си и шапката. Това нещо трябва да се използва и името му не е тиква.

На времето имах един шофьор. Към края на златното време на 'пирамидите'. Та той един ден вика, аз си вложих парите еди къде си. Викам ти си луд, та това е пирамида (работех в такъв сектор и той добре знаеше, че разбирам и имам информация) веднага ги изтегли! Той обаче вика, ама страхотна лихва дават, ще изчакам още малко. Е изчака и загуби всичко. После сам вика...ти не ми каза, че съм тиквеник, а трябваше ;).

Относно пари, стоки, капитали и т.н. отвори тема и там, ако желаят ще ти обяснят, ама май не си компетентен даже да питаш като хората?

Link to comment
Share on other sites

Ти знаеш, че ниската инфлация подпомага икономиката, защото същите тия икономисти, които докараха тази криза, кризите преди тази и, които ще докарат следващите кризи, са го казали и понеже имат трибуна и монопол над финаносия и икономическия модел, мнозинството от хора им вярва и следва. Това обаче не означава, че са прави.

Една икономика е най-стабилна и най-честна и справедлива спрямо населението си, когато цените са едни и същи. Когато производството се увеличава, когато заплатите се увеличават, но цените си стоят на едни и същи нива. Тогава има просперитет, защото хората могат да си купуват повече неща от преди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен че знам мога да мисля, мога да правя и елементарни сметки, мога и не елементарни, сума ти висша математика съм учил и то не икономическа ;). Повярвай ми, никога не съм чел каквито и да е икономисти. Нямам икономическо образование, но съм работил доста в тази сфера. Едно време се искаше да можеш и да знаеш.

Ми как така имат монопол? Ти май също вярваш в някакъв кръг от лица които могат да си правят каквото искат?

Все повече ме забавляваш! Как така става, че повечето хора им вярват? Ми ти за к'во си, като не вярваш? Давай обосновано предложение и ако е такова, аз почвам да го прокламирам! Аз затова съм либерал, защото не зачерквам нищо хей така. Проучвам го поне малко, ако не разбирам ползвам тези дето разбират.

И как така цените да стоят едни и същи? Ти наистина нищо не разбираш! И как цените ще стоят а заплатите ще се увеличават? Нали за да се увеличи заплатата, трябва да дойдат някакви пари в повече? От къде ще дойдат, ако махнем печатенето? Работиш произвеждаш продукт, той се продава, работодателя калкулира разходите и ти дава заплата. Как тази заплата може да се повиши, като не се повишава цената на продукта който произвеждаш? Като се намалят разходите по него или се увеличи не производството, а купуването. Тук е ролята на пазара, но той не ...

Абе що се занимавам с глупости! Всъщност не трябва да се занимавам с неща от които имам малко понятие, затова спирам, като се включат икономистите тук те ще ти кажат.

Link to comment
Share on other sites

Неолиберализъм и природни ресурси

Много добра статия, с много истини.

Как тази заплата може да се повиши, като не се повишава цената на продукта който произвеждаш? Като се намалят разходите по него или се увеличи не производството, а купуването.

Като се увеличи производството. Ти слагаш на първо място увеличаване на търсенето. Но нима в момента хората нямат много по-големи нужди, желания, отколкото е реалното им потребление?! Естествено, че имат! Но нямат доходите, с които да си купуват нещата, които искат или са им нужни. Не мисля, че тук има нужда да давам примери, сам се досещаш за общото положение на средностатистическия българин, и не само.

Не слагай магарето пред каруцата, както с имагинерния фалит на Германия. Ако имаш добра заплата и обичаш да ходиш всеки ден на басейн ще ходиш, но ако те уволнят ще спреш да ходиш, въпреки, че ти се иска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Увеличение на производството - това е глупост, та ти примерно можеш да произвеждаш ЛЪЖИ-ци по 20 на ден, толкоз ги купуват. Сравнително лесно би произвел ЛЪЖИ-ци 40, ама ти ги купуват само 20.

Сега по-ясно ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т Дай да обсъдим инфлацията. Според теб добро нещо ли е? Не е ли легален начин за кражба от индивида? Каква е целта на парите? Не е ли само и единствено да спомогне обмяната на стоки и услуги? Т.е. не трябва ли да има толкова парична маса, колкото стоки и услуги има? Защо в момента се печата валута, при положение, че има намалено производство?

Първо, не е удачно да отричаш ролята на пазара в пазарна икономика. Противното, означава, че се говори за някакъв друг вид стоково-парични взаимоотношения?. Когато дадено явление е труднообяснимо, по-лесния начин за разбиране е да се залитне към зоната на конспирациите.

Какво би станало с печатането на пари, ако те не заливат пазара?

Има едно узаконено фалшифициране на $ - казваха се садамки. Толкова сполучливо копие, че не можеш да го хванеш. Въпреки голямото предполагаемо количество пуснато в обращение - ефекта е нулев.

Една икономика е най-стабилна и най-честна и справедлива спрямо населението си, когато цените са едни и същи. Когато производството се увеличава, когато заплатите се увеличават, но цените си стоят на едни и същи нива. Тогава има просперитет, защото хората могат да си купуват повече неща от преди.

Откъде идват по-високите заплати? Как се покачва производството? Инвестира ли се в ноу-хау? Внедряват ли се иновативни технологии? Фиксираните цени изключват ли предходните въпроси? Кой колко плаща и какво очаква да получи?

Пазарите функционират по законите на търсенето и предлагането. Нужен е и регулатор в лицето на държавна институция( в различни страни, тя е различна. Ролята е единствено да създаде институционална среда. Институционалната среда е комплекс от социални, политически и законови правила - определя се институцонална структура на пазарното стопанство. Тази структура са непосредствените агенти на пазарните отношения - бизнес организации, държавните и финансови институции, взаимодействащи с пазара и неговите субекти. Сформират се правила на пазарната игра - съвкупност от институционални норми за поведение. Пазарите биват според вида на покупко-продажбите:

- стоков

- производствен

- паричен

Последният пазар има най-голямо отношение към страховете от печатането на пари. Големите обеми идват точно от този пазар, защото парите не са само средство за размяна, те са и обект на размяна( стока ).

Нормално е да се увеличава паричната маса. Всеки инвеститор влиза със своите очаквания, като печалба. Трябва да има не само възвръщаемост , но и печалба.

..............Те ни докараха кризата, в която още сме.......

ПП: Има зависимости между фазите на разширяване и свиване на икономиката и движението на валутните, капиталовите и стоковите пазари. Те са свързани от своя страна със стопанската активност и икономическия ръст, които в повечето случаи не са равномерни. Редуват се периоди на подем и спад. Тези повтарящи се колебания в сферата на бизнеса се наричат икономически цикли.

Цикличността обикновено се разглежда, като способ за саморегулиране на пазарното стопанство, при който се редуват възходящи и низходящи изменения в производството. Бизнес колебанията се представят по два начина:

- единия е чрез абсолютния обем на брутния вътрешен продукт

- втория е чрез измененията в прираста на брутния вътрешен продукт.

Финансовите пазари са силно чувствителни, спрямо бизнес активността ( фазите на икономическия цикъл ). Когато очакванията на инвеститорите за възвръщаемост на акциите се промени, това веднага се вижда на капиталовите пазари. Когато „силата на националната икономика” намалее (или нарасне), това се отразява върху нейната $ и води до промени на валутните пазари. Обикновено реакцията на финансовите пазари, спрямо промени в икономическата ситуация е изпреварваща. Спадането на цените започва още преди задълбочаването на рецесията, а още преди края на кризата е достигнато ценовото дъно и движението на пазара се обръща преди реалния сектор да навлезе във фазата на оживление най-общо казано.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...