Отиди на
Форум "Наука"

Електролитно ецване


ipnaid

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

сблъсках се със следния казус, налага ми се да проява микроструктурата на чиста платина, за тази цел съм решил да приложа метода електролитно ецване. За постигане на резултат ми препоръчват да използвам променливотоков трансформатор, чрез който мога да подавам определено напрежение. Ще използвам ваничка с електролит в която ще потопя анода и катода, като образеца ще свържа към анода. Проблема е такъв, че не мога да намеря подходящ уред за случая. Първото нещо на което се спрях, беше автотрансформатор, който позволява да се регулира големината на изходното напрежението но ме притеснява факта свързан с безопасността, тъй като тази операция ще се изпълнява от няколко души. След като се допитах отново тук там, ми обясниха, че ще ми трябва галванично разделен трансформатор, но надали ще намеря нещо такова на пазара. Търсих из мрежата уреди предназначени за тази цел но нищо подходящо не можах да открия. Исках да попитам, какви препоръки може да ми дадете, някой сблъсквал ли се е с тази материя ?




Редактирано от ipnaid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ясно, добре е първичната намотка да е галванично разделена и в този смисъл автотр не става. Както и токива с утечка..

Пробва ли обаче да търсиш в гугъл с думите "регулируем трансформатор / изпранител"? Знам, че променлив ток искаш, ама е близко до това дето ти трябва - подобни продукти може да излязат?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българското гугли дава 1020 на този въпрос. А викито дава и насока.

Ецване, наслояване, галванизация от плупроводниковата индустрия чак до строителите на хотроди се прилага обширно.

Но важното е, че при всички случаи са спазват строго милионите, парамаетри за процеса.

Така, че изневиделица няма да получеш конкретен отговор....

Максимум:

"Всеки трансформатор е галванично разделен! Когато имаш отделна първична намотка и отделна/отделни вторична/вторични намотки (т.е. класически трансформатор) имаш галванично разделяне. При автотрансформатора се ползва една намотка. wink.gif

Какви са стойностите на напрежението и тока, който ще протича при ецването. Без тези параметри няма как да се определи подходящ трансформатор. Освен това говориш за анод/катод, т.е. това предполага постоянно захранващо напрежение - изправителен блок, а евентуално и стабилизиращи елементи."

Такива.

http://www.google.bg/#bav=on.2,or.&fp=810a8d7792879ded&q=%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE+%D0%B5%D1%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5

:grin::groupwave2::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти за отговора ! Имам някаква повърхностна представа затрансформатори, знам че стандартните такива са галванично развързани smile.gif.Просто споделям мнението на човек, който се занимава с такива неща, а то е че такъв уред не е срещал, но това че не е срещал не значи че няма smile.gif. Иначе по въпроса ти, препоръчват ми цитирам - 6V AC for 1min, но при липса на успех с 6V, мога да увелича изходното напрежение до 20V. Нямам инфо за тока, предполагам че не е от значение за проявителния процес, в случая най-добре да е в граници безопасни за човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

галваностат, потенциостат... е може би туй дето ти трябва.

тока със сигурност е от значение, както и температура, разбъркване....

Малко остаряла информация, но може да е от полза:

"...Напоследък в цеховете за галванични покрития за изправяне на променливия ток все повече започват да се използуват медно-окисни, селенови, германиеви и силициеви токоизправители. При правилна експлоатация токоизправителите могат да работят неограничено дълго време. Те имат следните предимства: простота на обслужването, безшумност, сравнително малки размери, възможност да се монтират непосредствено до ваните. Коефициентът на полезно действие на селеновите и медноокисните токоизправители е 60-80%, на силициевите и германиевите - 94-98%.

Токоизправителите се захранват с трифазен ток с променливо напрежение 220/380 V и честота 50 Hz. Медноокисните и селеновите токоизправители се изработват за постоянно
напрежение от 2 до 24 V и работен ток от 2 до 3000 А. Заводът за токоизправители в Перник произвежда токоизправители, монтирани в маслени каси, а токоизправителите, произвеждани от
ТПК „А. С. Попов” - София, се монтират в маслени каси или са сухи. Германиевите и силициевите токоизправители се отличават с многократно по-малките си размери и маса, с възможността да работят до температурата 200 °С, с обстоятелството, че не са подложени на стареене при експлоатацията.

При експлоатация на токоизправителите трябва да се спазват следните правила:

1. При включване на токоизправителя първо трябва да се включи товарът и след това променливият ток.

2. При изключване на токоизправителя първо се изключва променливият ток и едва след това - товарът.

3. Токоизправителите не трябва да се натоварват с по-голям ток от посочения в паспортите им и да се включват в мрежа с по-високо напрежение.

4. Токоизправителите не трябва да се монтират в помещения с влажност на въздуха, по-голяма от 80%, а също и в близост до отоплителни тела, или пък да са подложени на действието на слънчевите лъчи.

5. Не се допуска монтирането на токоизправителите в помещения, които съдържат голямо количество пари на киселини и основи.

6. Токоизправителите трябва да се продухват със сгъстен въздух не по-рядко от един път на месец.

Използуваните в миналото за получаване на постоянен ток двигател-генератори днес намират приложение само в големите ремонтни цехове при твърдото хромиране, където е необходимо по-пълно изправяне на променливия ток (постоянният ток, получен от токоизправителите, е пулсиращ и е по-малко пригоден за получаване на хромени покрития с високи физико-механични качества)."


П.П. Консултирай се с фирма която се занимава с подобни дейности, има не малко както в софия така и из страната, ще си спестиш доста главоболи и харчове.

Редактирано от fantom4e
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Микротурбината вдясно е направена чрез електролитно ецване, но не в любителска обстановка със солена вода.

pro-am.jpg

etching.jpg

Etching Apparatus: Clamps from a battery charger run about 10 amps between an electrode and the metal being machined. The flowing saltwater acts as a conductor. The drill press simply moves the electrode Mike Walker

http://www.popsci.com/diy/article/2009-06/carve-steel-saltwater-electricity-and-tin-earring

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

сблъсках се със следния казус, налага ми се да проява микроструктурата на чиста платина, за тази цел съм решил да приложа метода електролитно ецване. За постигане на резултат ми препоръчват да използвам променливотоков трансформатор, чрез който мога да подавам определено напрежение. Ще използвам ваничка с електролит в която ще потопя анода и катода, като образеца ще свържа към анода. Проблема е такъв, че не мога да намеря подходящ уред за случая. Първото нещо на което се спрях, беше автотрансформатор, който позволява да се регулира големината на изходното напрежението но ме притеснява факта свързан с безопасността, тъй като тази операция ще се изпълнява от няколко души. След като се допитах отново тук там, ми обясниха, че ще ми трябва галванично разделен трансформатор, но надали ще намеря нещо такова на пазара. Търсих из мрежата уреди предназначени за тази цел но нищо подходящо не можах да открия. Исках да попитам, какви препоръки може да ми дадете, някой сблъсквал ли се е с тази материя ?

Привет, отговорът е много лесен. За целта ти трябва регулируем стабилизиран токоизправител. След като напрежението, което ти трябва, ще е от 0 до 20-30 волта, то не ще да прокара кой знае какъв голям ток, а и относно безопасността ще е по-сигурно.

На пазара има ТЕС от 0 до 50 волта, осигуряващи ток до 10А. Може и от някоя лаборатория в училищата да поискаш.

Има вариант и със зарядно за акумолатор за лек автомобил. Там регулацията на изхода може да стане като на входа за към мрежата включиш последователно мощен реостат или ел. крушки с различна мощност. По този начин ще се образува делител на входа и чрез него ще управляваш входното напрежение, а от там и изходното. Ако се окаже недостатъчно, включи последователно на изхода още един токоизправител или акумолатор. Така ще управляваш половината напрежение като сумарно ще получиш около 30-40волта, което предполагам ще е достатъчно, за да ти осигури необходимия ток за електролизата и то напълно безопасно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти за мнението и препоръките ! Разглеждал съм доста такива лабораторни захранващи устройства, но те не ми вършат работа. Трябва ми нещо, което да отговаря на тези изисквания:

"Electrolytic etching is usually carried out by means
of a DC power supply where the specimen works as
the anode. However, for platinum alloys in the saturated
NaCl/HCl solution, the best results are obtained
with an AC power supply. The degree of electrolytic
etching depends on the applied voltage and the
etching time. The counterelectrode can be graphite.
Better results are obtained if the voltage scale can
be varied from 0.1 V to 10 V and the power supply can
provide a current of at least 10 A. The specimen
dipped in the solution must be kept under a fume
hood and must be put in electrical contact with the
second electrode."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някое старо компютърно захранване... дали няма да е лесно да се му се сложи регулатор на напр.

Щото то си има 5V, 12V и др, но 12те волта ми се струва, че може и да носят 10А.

Щото... хората изхвърлят компютри.... евтинко.

А тока може да се регулира и с различни товари - лампи с нажежаема жичка напр. Или направо един открит реотан, ако ги има още, и ще може да се регулира донякъде тока. Че и напрежението.

За тези неща има доста променливи. Едно че не се знае точно какъв ток и напр. ще свърши работа, и друго че тока ще зависи и от площта на образеца заради плътноста на тока (ток на площ от образеца) от която също ще зависи крайния резултат.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

ipnaid

Нещо от рода, но да работи на 220 V 50 Hz - 100$ кво му плащаш. Дава и доста по-голям обхват на изход от искания. Без това в БГ май подобни неща няма, ако искаш ще трябва някой да ги прави - можеш и така да пробваш.

http://www.automationtechnologiesinc.com/products-page/variable-ac-transformer/tdgc-2km-metered-variac

Другото е с адаптери за лунички, но не импулсни. Не са регулируеми обаче и дават 12V.

Сириус, той променлив иска..



http://www.bkprecision.com/downloads/datasheets/16xxA_datasheet.pdf

http://vikiwat.com/avto-transformator-later-5000va.html

Двата май са автотрансформатори..



http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%E2%80%935577235/%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD

Търси с "Латер" "Вариак" и Регулируем трансформатор - май имало... За AC/AC май е по-рационално трансформатор

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автотрансформаторите съм ги изключвам като вариант. Уреда освен да осигурява необходимите изходни параметри, които да могат да се регулират и да е налична съответна индикация за тях, трябва да има и някаква защита. Само да добавя, захранващото устройство няма да го използвам в домашни условия за това импровизациите не са препоръчителни. Примерите на Joro са близки до това което аз търся.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки









Има тема за полиране, само ще помена, че може да се точат и ножове...



Това не е електролитно, ава ме засърбяха пръстчетата... С електролитно може и платка да се направи, но този начин се предпочита.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор Инженерни науки

Още електрохимично ецване

F4A1XI3I4J7J34L.LARGE.jpg

И как да си го направим

http://www.instructables.com/id/Steel-Etching-and-Marking-from-a-DC-Adapter/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...