Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Сърдечни проблеми. Защо не и финансови. Пък ако вземем и моята обсесия за свят в който не сме заробени да вършим излишни и вредни неща, това са си няколко месеца живот в повече.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Лично за мен установих, че проблема е в количеството вода в кафето.

Когато пия силно и хубаво кафе 1 пръст в чашата ( хоризонтален или близо до него) ми е много по-добре, от същата доза кафе, но в пълна чаша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично за мен установих, че проблема е в количеството вода в кафето.

Когато пия силно и хубаво кафе 1 пръст в чашата ( хоризонтален или близо до него) ми е много по-добре, от същата доза кафе, но в пълна чаша.

Проблемът е че всичката вода минава през цедката и изкарва и доста боклуци от кафето. Когато се пие дълго кафе, правилното е да се направи нормално и да се долее още вода, но това в никое заведение у нас не се прави. Тука всичката чорба ти я точат през цедката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност екстркцията може да стане и с малко вода. И вече си зависи от 'боклуците'. Ако се екстрахират бързо доливането на вода няма да помогне много. Това за еспресото, а турското и в класическия вариант арабско на пясък се вари дълго дълго време, като при това се получава максимална екстракция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз по принцип не пия кафе. Нямам проблеми с разбуждането. Изкуствени стимуланти не са ми необходими:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз пък ги джаскам по много на ден дори и като съм буден. И по една две енергийни напитки и поне по един черен англ чай

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кафето не е баш изкуствен стимулант ;). Аз без кафе рядко се събуждам, т.е. разбуждам де (не го пия спящ ;)), както и гледам след 16.00 да не пия ащото не мога да заспя, освен когато планирам да не спя през ноща.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

въпрос на навик. Кофеиноманията също не е за подценяване. А токсичните 'енергийни напитки' не са за ежедневна, ами най-много за ежемесечна употреба.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

От 2 грама кофеин нагоре вкарва в болницата с халюцинации. Остро психоактивно действие. някой да не ме разбере погрешно - и аз не мога без кафе, малцина са щастливците като Римлянина. Всъщност не се сещам за по-приятна напитка от кафето. Но и римлянина е прав, да. Събужда ни, като стеснява кръвоносните съдове - което до една степен е по правило ободряващо, вдига кръвното налягане и инхибира адреналина в мозъка - последното съвсем определено ни оцъкля и ставаме "бодри". Римлянина би могъл да каже повече, ама той все за римляни говори, не за фармакокинетика....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

скучно ми е да нищя фармакологията и фармакокинетиката. Да и оно Вам надо. Много будешь знать - скорее состаришься;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

С какво вие заменяте кафето или с какво битхе посъветвали да го заменят другите?

... с биричка ...

А, иначе аз си нямам проблем с кафето. Пия си по 5 - 6 кафета на ден и си свиркам (какво да се прави - харесва ми горчивия вкус на кафето).

Най - добрия начин за "влизане в час" сутрин, за мен е кафе с тоник.

Един тоник с две кафета и деня е мой, дори да не съм спал една - две нощи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пия по 3-4 кафета на ден. Бях го спрял за година може би, и скоро започнах да пия отново. Отначало по едно на ден, после две и така лека-полека стнаха по няколко дневно. Наистина мисля, че води до пристрастяване и най-добре да му се търсят алтернативи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо като силно кафе, само слаби хора!

Е, не е тъй. 10 г кофеин са смъртоносна доза. Вярно, че са нужни от 10 до 31 л кафе за да се убие здрав мъж, но са известни случаи на хора починали от него, предимно от употребата на концентрат. Не случайно и от ФИДЕ сложиха лимит за приема му, нещо в категория допинг.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Е, тук за количества нека не говорим - това е логично. Лошото е, че в дългосрочен план организмът страда от приеманите редовно количества кафе.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • 1 year later...
  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

И след това мозъка иска още и още и още :)

Аз също не пия кафе, но понякога когато съм много изморен следобед изпивам едно и си продължавам работа. Използвам го като енергийна напитка. Нямам никакви проблеми със съня дори и да изпия едно преди лягане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да си призная, че когато имам работа за през нощта и пия кола, не оригинална, в която също има цялата менделеева таблица и кофеин. До 4:00 сутринта даже не ми хрумва да спя, дори ако последните дни съм спал по 5 часа.

А какво ще рече това, че "мозъка иска още и още и още"? Малко известен факт е, че алкохола е наркотик, но кофеина не е. Кофеина не развива наркотична зависимост. Според мен се развива психологическа зависимост, оправдана от двете състояния - със стимулирано производство на допамин, което повишава концентрацията и настроението и нормалното състояние, в което се губят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зависимостта бива физическа и психическа. Да, кафето не е като опиоидните аналгетици, но и то влияе върху работата на мозъка. Затова и абстинентния синдром не е за подценяване: http://www.caffeineinformer.com/caffeine-withdrawal-symptoms-top-ten

Link to comment
Share on other sites

Стана въпрос с какво да заменим кафето. И аз  рядко пия кафе. Има една рецепта която със сигурност вкарва в кондиция , не е за всеки ден, но няколко пъти на седмица е креативна. Сутрин се събуждаш , а някой ти е приготвил подходящия билков чай с малко добър концентрат алкохол. И това в леглото. След това едно стимулиране , предполагате за какво говоря, без излишни физически напрежения. След това задължителна баня , като някои ползват и серия от температурни микрошокове. След това закуска. Това ползвам от години.

п.с. От как се помня следобедното кафе   ме приспива, преди предпочитах цигара, лула  и нещо приятно , безалкохолно за пиене.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...