Отиди на
Форум "Наука"

Разсъждения за 'едномилионната' персийска армия на Херодот


Recommended Posts

  • Потребители

Опасявам се, че Ксеркс никога не е имал намерение целият милион да ходи до Атина. При придвижването на една армия се оставят гарнизони в тила, за да може при провал да се върне. Именно това са частите, които по-късно се сражават с гърците.

Такива масови разходки са се случвали много пъти в историята - като се почне от създаването на гръцките колонии и се стигне до великото преселение и кръстоносните походи.

Някои си мислят какво ще яде една армия за няколко месеца по време на поход, но никой не мисли какво ще яде през останалите години. Представете си, че за изхранването на едно семейство трябва 1дка земя. Ако един персиец има 4дка и 2 деца, то като умре за всяко остават по 2, но ако годините са мирни и те имат по 2 деца, за всеки остава по 1дка. Но ако демографския бум продължи, то или трябва нова земя или ще трябва да се редуват да ядат през ден или на половин година. Тъй че населението трябва да намалее било като се премести, биро като почине (персите също са си падали по еднополовия секс, но това е съвсем недостатъчно когато империята е огромна и във вътрешността цари мир).

Траките - това е интересен момент, някои се включват в похода просто заради приключението, та на един от тракийските владетели се наложило да репресира собствените си синове, заради страстта им към приключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 183
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Ако Ксеркс беше разставил цели 30 гарнизона от по 50 000 души между Хелеспонт и Тесалия, пак щяха да му останат 200 000 войници (от общо 1 700 000, споменати от Херодот) само за Термопилите, Атика и Пелопонес - и на това отгоре щеше да промени демографията на Балканите много трайно ;) Абсурдно е дори само като си го помисли човек.

Така и не разбрах - тия 170 мириади на Херодот само от войници ли се състоят?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахад даде назаден. Ово е чудо. За мен дискусията приключи..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е аз какво ви казах : Половината на стадиона , половината вън . Хахаха . Милион са били , половината са пазели понтона , другите към Атина . Галахаде , забравяш нещо . Милион цивилни ядът всики ден , но и произвеждат . Армията ,нищо не произвежда ,само яде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е аз какво ви казах : Половината на стадиона , половината вън . Хахаха . Милион са били , половината са пазели понтона , другите към Атина . Галахаде , забравяш нещо . Милион цивилни ядът всики ден , но и произвеждат . Армията ,нищо не произвежда ,само яде.

Да, но военната кампания трае между няколко дни и няколко месеца, а цивилното население трябва да яде всеки ден в продължение на години. Ако има демографски ръст, земята е константна величина и няма ГМО, палмово сирене и соева кайма, то с какво ще се храни това население? Недостига винаги емитира експанзии, които имат за цел да осигурят нови земи, от които да се произвежда храна за нарасналото население.

Въстанието на малоазийските гръцки градове и подкрепата от гърците в Европа е само повод да се поднови нещо, което обаче е започнато много по-рано от Дарий. Като говоря за малоазийски гръцки градове, то и те са плод на такава демографска експанзия. Преди това са си били тракийски. Троянската война е именно породена от гръцката експанзия и съпротивата на местното тракийско население. Разбира се отвличането на хубавата Елена (Елена - от елин, гъркиня) е чудесен повод, като например атентата в Сараево сложил началото на ПСВ или странния повод САЩ да се включи в тази война. Въобще като има желание винаги се намира повод, макар и понякога да е съвсем неразбираем.

За да опише войните не случайно Херодот описва ред страни, тяхната територия и особености. Той правилно се насочва да търси корените за войната в развитието и потребностите на Персия, а не се ограничава само с повода, който често пъти е случаен и незначителен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахаде, не разтягай локуми, ами искам да потвърдиш на всеослушание пред всички, че продължаваш да считаш 1 700 000 (един милион и седемстотин хиляди) души за напълно реалистична полева армия в Античността. Така ли е? Да, или - не?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахаде, не разтягай локуми, ами искам да потвърдиш на всеослушание пред всички, че продължаваш да считаш 1 700 000 (един милион и седемстотин хиляди) души за напълно реалистична полева армия в Античността. Така ли е? Да, или - не?

Продължавам да считам написаното от Херодот за реалистично. Преди да напише своята книга е опознал добре света който описва, а не е карал само на Оспрейки и пускане на корабчета в легена.

Подобно нещо се е случвало много пъти в историята. Втори е въпросът, че нещата не се развиват така, както повечето си ги представят; Трайните завоевания обикновено са продукт от преместването на една огромна маса хора на ново място. Един поход не е просто разходка на една армия до бойното поле. Не че не са се случвали и такива, но те не са дали никакво отражение на хода на историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад даде назаден. Ово е чудо. За мен дискусията приключи.. :)

Сигурен ли си? :haha:

Защото, след като добрият рицар Галахад потвърди мнението си, а именно - "сводката на Херодот за 1 700 000 души полева армия на персите е напълно реалистична" - за мен дискусията (май) наистина приключи :grin:

Сега всички разбираме, че само за Галахад извозването по море само на 62 000 души и само на 12 000 коня, явно не е чак такъв проблем, какъвто е бил за средновековните римляни. Въобще това не са цифри спрямо персийската грамада...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За момент си представих как Ксеркс повежда населението на цяла днешна София от Персеполис към Хелеспонта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ахеменидите не са имали катафракти. Те се появяват едва при партите, като по тяхно време са доста леко бронирани. Класическите катафракти в ламелар заедно с коня са чак от сасанидско време - от ІV-V век нататък.

Мхм, не бях сигурен дали този термин е коректен за ахеменидската епоха. Не може да е нямало обаче и тогава тежка конница, надали плътно покрита заедно с коня, но все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев, хайде събирайте се болшевиците; не ви знам какво ще умувате, но отваряйте онази тема (там има какво да се каже, пък и да се поспори дори малко по-разпалено), защото тук положението просто е... неспасяемо ;)

След всичко казано досега, от тази тема вече няма смисъл. Всичко е безпредметно. Най-добре е Романа сам да си я залости. Дори Ники Първото не се аргументира за неговите виждания относно потенциалните грабежи при изхранването на хипотетична 150 000 армия. На такива като Галахад и Ники съм се нагледал и наслушал. Това са абсолютни несериозници, които си мислят, че всичко дето хвърчи се яде!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гледам, че някои хора само пишат и изобщо не четат. Според Херодот храната за персийката армия по трасето е била набавена и складирана предварително, тъй че изобщо не е разчитала на грабежи. Както казах походът е част от нещо по-голямо и много по-рано започнало, но в "300" и Оспрейките се пропеска тази част, че от толкова натрупани знания хамериканчетата ще ги заболят главите.

За момент си представих как Ксеркс повежда населението на цяла днешна София от Персеполис към Хелеспонта.

На който му е трудно да си го представи, да застане в петък на околовръстното кога софиянци заминават за родните си места и ще може да го види, дори в леко по-голям мащаб. :grin:

Разбира се не всички са тръгнали от Персеполис.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ей, много въображение, много нещо. :)))

Хайде сега да пофантазираме и къде са се дянали един милион трупа от евентуално унищожената персийска армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам, че някои хора само пишат и изобщо не четат. Според Херодот храната за персийката армия по трасето е била набавена и складирана предварително, тъй че изобщо не е разчитала на грабежи.

Галахаде, кажи ми честно, без да ме лъжеш - чел ли си някога нещо свързано с демографията и икономиката, въобще с ресурсите на земите под властта на Ахемениди, Аршакиди и Сасаниди?

Значи, храни винаги могат да се оставят по "трасето" на собствена територия. Така са правили и римляните през средните векове. Но тук става въпрос за численост от 1 700 000 души, която ти приемаш безрезервно. Ако Херодот беше споменал за армия от 100 000 или 150 000 души, която няма да се изхранва от грабежи, защото всичко й е осигурено преди това (т.е. сериозна подготовка) всеки един историк щеше да приеме тези числа за достоверни. Но 1 700 000 души...? Къде ти...!? Е, толкова ли не можеш да вденеш, че действително иде реч за хипербола? Срамота...

Подобно струпване на хора е възможно едва през XX век и е свързано с кански мъки при изхранването. Няма какво да ми говорите с Дедушката или Ники Първото за изхранване и армейски дажби; че едно било по устав, пък друго реалността... Тези неща ги знам много по-добре от вас, защото съм имал разправии с полковници. Кампаниите винаги се планират на MAX, точно заради това, че "едно е по устав, а друго реалността". Защото, ако нещо се окенза, и войниците спрат да кензат, става една такава, която никой друг речник не в състояние да предаде по-разбрано - работата става майката си ебало!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък се чудя какви точно припаси са складирали персите /при положение че не са знаели колко точно войска ще тръгне на поход/. Демек според Херодот преброяването станало при Хелеспонта. Та ако дотогава не знаеш числеността на армията ти, много трудно ще направиш съответните приготовления. Освен ако Ахурамазда не ти говори.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не ги разбираш ти тия работи, Романе. Щом войската е със специално предназначение, не е важно кога ще се брои и какво ще яде ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

.

Хайде малко разсъждения по картинка

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Map_achaemenid_empire_en.png

направете една сметка в момента каква по численост армия се събира от тази територия?

А сега и втори въпрос за размисъл - как е станала толкова голяма?.

Друже, ти добре си дал тази карта, но аз пък ще ти дам една по-добра - физическа карта на Ахеменидската империя:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Achaemenid_Empire_ru.svg

Виж, че 70% от територията й са планински земи. Там няма как да има многобройно население, щото онези баири не могат да го изхранват поради липса на големи земи за сеене на зърно. А е установено, че дори и такива уж закоравели номади като азиатските хуни не са можели без зърнените храни и плодовете, внасяни от уседналите жители. Тоест перси, мидийци, согдийци, бактрийци не са се задоволявали само с мръвки и млЕко, а им е трябвал и хлебец. И след като земята не е подходяща за мащабен добив на зърно, и след като релефът е начупен, населението не може да е многобройно защото папуто е малко, и защото не можеш да вдигаш кишлаци на безкрайна височина.

В Месопотамия и Египет положението е друго, но там, както писах десетина поста по-напред, градското население не е ставало за военна служба.

В английското уики пише следното:

In 480 BCE, it is estimated that 50 million people lived in the Achaemenid Empire or about 44% of the world's population at the time, making it by population percentage the largest empire.

http://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire

Лично за мен тази цифра е изсмукана от пръстите, защото от нея следва, че примерно в тясната Нилска долина са се били наблъскали задник до задник 20 милиона души, а в Месопотамия и Сирия - още толкова. Ами че днес в Сирия и Ирак живеят само 45 млн.

Но дори и да се приеме числото 50 млн, сам сметни може ли 50-милионна Персия, от чието население 40 млн не е било използвано за военна служба, да даде 1,7 млн войници. Демек от другите 10 млн са били мобилизирани 1/6. Остави как ще ги хранят тези хора, ами коя държава преди 2500 г. има организационния капацитет и инфраструктура да мобилизира толкова хора. И каква военна полиция трябва да имаш, за да попречиш на тези 1,7 млн да почнат да дезертират и да си правят каквото искат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Подобно струпване на хора е възможно едва през XX век и е свързано с кански мъки при изхранването. Няма какво да ми говорите с Дедушката или Ники Първото за изхранване и армейски дажби; че едно било по устав, пък друго реалността... Тези неща ги знам много по-добре от вас, защото съм имал разправии с полковници. Кампаниите винаги се планират на MAX, точно заради това, че "едно е по устав, а друго реалността". Защото, ако нещо се окенза, и войниците спрат да кензат, става една такава, която никой друг речник не в състояние да предаде по-разбрано - работата става майката си ебало!

И благодарение на кое става възможно такова струпване на хора едва през ХХвек? А може би искаш да кажеш, че Великата армия на Наполеон е била 10 000 души, защото той е живял преди ХХв?

Правилно ти се обяснява, че едно е по устав, а друго е реалността. А в реалността дажбите които пишеш просто предизвикват смях. Да речем, че през ХХв. много пъти са били драстично по-ниски, та изобщо не става ясно защо през Vв.пр.н.е. хора, дето са с 10см. по-ниски от днешните е трябвало да получават и са получавали такива дажби. Но е нормално писанията ти да развеселяват, защото познанията ти са натрупани от четене на детски книжки и игра с корабчета в легена. А дали забелязваш, че тези дето се съгласяват с тебе са тези, дето не са ходили в казарма - сиреч дето нямат никакъв практически поглед?

И я да ти видим статистиката и демографията на каква база ги изкарваш? Може би имаш наборни списъци, публикации на Персийския НСИ за периодичното преброяване на населението? Твоите сметки са базирана на фантазии, което ще рече, че в крайна сметка пак са си фантазии. Защото построеното от фантазии си е най-чиста проба фантазия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък се чудя какви точно припаси са складирали персите /при положение че не са знаели колко точно войска ще тръгне на поход/. Демек според Херодот преброяването станало при Хелеспонта. Та ако дотогава не знаеш числеността на армията ти, много трудно ще направиш съответните приготовления. Освен ако Ахурамазда не ти говори. ;)

Сигурно са складирали за 1 000 000 гърла на база приблизителен разчет, щото царят на царете казал - искам голяма, ама много голяма армия, за да видят онези немити варвари гърци, кой съм Аз! А по онова време има ли по-голямо нещо от 1 000 000 накуп? После, като се оказало, че мераклиите са повече (щото имаше версии, че имало много доброволци да грабят и плячкосват, та затова се оказали толкова много накрая), царят на царете е наредил внос от траките за остатъка от 700 000 души. Кво толкова я? Нали гърците внасяли жито и прочие папане от траките и той да не остане по-назад. Па и колко му е да нахраниш 1 700 000 човека? Нищо работа... А пък на траките, гърците-съюзници и македонците им е казал: вижте ся, тука малко се обърка сметката при нас, тъй че заповядайте в армията ми, ама си носете и папане, че не мога и вас да ви мисля... стигат ми 1 700 000 гърла. Абе, нещо такова ще да е било като си говорим за фантастики.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Друже, ти добре си дал тази карта, но аз пък ще ти дам една по-добра - физическа карта на Ахеменидската империя:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Achaemenid_Empire_ru.svg

Виж, че 70% от територията й са планински земи. Там няма как да има многобройно население, щото онези баири не могат да го изхранват поради липса на големи земи за сеене на зърно. А е установено, че дори и такива уж закоравели номади като азиатските хуни не са можели без зърнените храни и плодовете, внасяни от уседналите жители. Тоест перси, мидийци, согдийци, бактрийци не са се задоволявали само с мръвки и млЕко, а им е трябвал и хлебец. И след като земята не е подходяща за мащабен добив на зърно, и след като релефът е начупен, населението не може да е многобройно защото папуто е малко, и защото не можеш да вдигаш кишлаци на безкрайна височина.

В Месопотамия и Египет положението е друго, но там, както писах десетина поста по-напред, градското население не е ставало за военна служба.

В английското уики пише следното:

In 480 BCE, it is estimated that 50 million people lived in the Achaemenid Empire or about 44% of the world's population at the time, making it by population percentage the largest empire.

http://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire

Лично за мен тази цифра е изсмукана от пръстите, защото от нея следва, че примерно в тясната Нилска долина са се били наблъскали задник до задник 20 милиона души, а в Месопотамия и Сирия - още толкова. Ами че днес в Сирия и Ирак живеят само 45 млн.

Но дори и да се приеме числото 50 млн, сам сметни може ли 50-милионна Персия, от чието население 40 млн не е било използвано за военна служба, да даде 1,7 млн войници. Демек от другите 10 млн са били мобилизирани 1/6. Остави как ще ги хранят тези хора, ами коя държава преди 2500 г. има организационния капацитет и инфраструктура да мобилизира толкова хора. И каква военна полиция трябва да имаш, за да попречиш на тези 1,7 млн да почнат да дезертират и да си правят каквото искат.

И на базата на какви данни ти правиш тези сметки? На база на какво твърдиш, че в продължение на векове 40% от населението не е използвано за военна служба и кое пречи да бъде използвано за този поход? Я виж в тази тема неизползваното за военна служба население как твърди, че са експерти по военно дело? Ако не стават да бъдат мобилизирани от Ксеркс колко трябва да ценим мнението на същите такива кадри в тази тема?

Античното и средновековното общество са организирани на военен принцип. Сиреч има военно-административни области начело на които стои военачалник. По тази причина и армията се ръководи от царя. Днес обаче е малко вероятно Плевнелиев да води оперативно армията - той като технократ най-много да успее да построи някоя незаконна вила.

Това, че територията не е плодородна не означава, че детеродните заложби са в пъти по-ниски. Да, реколтата е по-ниска, но раждането на деца си е същото. Именно това налага да се търси разредяване на населението. Степите и Сибир не са от най-благодатните земи по света, а също и Скандинавския п-в. Това обаче не е попречило да емитират велико преселение на народите и викингите да се развяват из цяла Европа, а вероятно и да стигнат чак до Северна Америка. Сиреч има разлика какво население може да изхранва дадена територия и колко деца може да се родят в едно семейство. Тъй като раждаемостта като възможност е константна величина, то следователно решението трябва да се търси другаде - колонии, войни, хомосексуална любов, манастири ... Тъй че аргументът ти е по-скоро за противното.

Аз пък се чудя какви точно припаси са складирали персите /при положение че не са знаели колко точно войска ще тръгне на поход/. Демек според Херодот преброяването станало при Хелеспонта. Та ако дотогава не знаеш числеността на армията ти, много трудно ще направиш съответните приготовления. Освен ако Ахурамазда не ти говори. ;)

Ами примерно в БНА във всяко поделение всяка вечер се прави сметка за наличността. Това обаче не води до колапс в резултат от неяснотата за изхранването. При все че тази сметка се дава и на готачите, за да са наясно колко да готвят. Винаги има някаква численост на книга, която се разминава с физическата численост. Преброяването на Хелеспонта е имало за цел да се установи физическата численост. Нищо необичайно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И на базата на какви данни ти правиш тези сметки? На база на какво твърдиш, че в продължение на векове 40% от населението не е използвано за военна служба и кое пречи да бъде използвано за този поход?.

На базата на самия Херодот, на когото ти безпрекословно вярваш. В списъка с народи, дали войски за Ксерксовите талази, няма нито един народ или племе, което през V век пр.Хр. да се е характеризирало с градски начин на живот или икономиката му да е била базирана на земеделието. Единственото изслючение са 1) асирийците, но съдейки по самия текст на Херодот, става дума за арамеите, а не за асирийците, и 2) индийците, но това са били индийци от пенджаб, сиреч индо-арии, които по това време продължават да се наливат с краве мляко и с хаома. Ето ти списъкът:

61. Принимали же участие в походе следующие народности: прежде всего персы, которые были одеты и вооружены вот как[54]. На головах у них были так называемые тиары (мягкие [войлочные] шапки), а на теле – пестрые хитоны с рукавами из железных чешуек[55]наподобие рыбьей чешуи. На ногах персы носили штаны. Вместо [эллинских] щитов у них были плетеные щиты, под которыми висели колчаны. Еще у них были короткие копья, большие луки с камышовыми стрелами, а, кроме того, на правом бедре с пояса свисал кинжал[56]. Предводителем их был Отан, отец супруги Ксеркса Аместриды. В древнее время эллины называли персов кефенами. Сами же они называли себя артеями[57](так их звали и соседи). Когда же Персей, сын Данаи и Зевса, прибыл к Кефею, сыну Бела, и взял себе в жены его дочь Андромеду, то родившегося сына назвал Персом. Сына своего Персей оставил в стране, так как у Кефея не было мужского потомства. От него‑то персы и получили свое имя.

62. Мидяне же носят в походе такое же вооружение, как и персы (вооружение это, собственно, мидийское, а не персидское). Предводителем мидян был Тигран из [рода] Ахеменидов. В древности все называли их ариями. После прибытия к этим ариям колхидянки Медеи из Афин и они также изменили свое имя. Так гласит о них мидийское предание[58]. Киссии выступили в поход также в персидском вооружении, только вместо [войлочных] шапок они носили митру[59]. Во главе киссиев стоял Анаф, сын Отана. Также и гирканы были вооружены по‑персидски. Начальником их был Мегапан, впоследствии правитель Вавилона.

63. Ассирийцы в походе носили на голове медные шлемы, своеобразно сплетенные каким‑то трудно объяснимым способом. У них были щиты, копья и кинжалы, подобные египетским, а, кроме того, еще деревянные палицы с железными шишками и льняные панцири. Эллины называют их сирийцами, а варвары – ассирийцами. Предводителем их был Отасп, сын Артахея.

64. Бактрийцы носили на головах шапки, очень схожие с мидийскими, тростниковые бактрийские луки и короткие копья. Саки же (скифское племя) носили на головах высокие островерхие тюрбаны, плотные, так что стояли прямо. Они носили штаны, а вооружены были сакскими луками и кинжалами. Кроме того, у них были еще сагарисы – [обоюдоострые] боевые секиры. Это‑то племя (оно было, собственно, скифским) называли амиргийскими саками. Персы ведь всех скифов зовут саками. Бактрийцами и саками предводительствовал Гистасп, сын Дария и Атоссы, дочери Кира.

65. Индийцы выступили в поход в хлопковых одеждах и с камышовыми луками и стрелами с железными наконечниками. Таково было вооружение индийцев. Начальником их был Фарназафр, сын Артабата.

66. Арии же были вооружены мидийскими луками, а остальное вооружение у них было бактрийское. Во главе ариев стоял Сисамн, сын Гидарна. Парфяне, хорасмии, согдийцы, гандарии и дадики шли в поход в таком же вооружении, как и бактрийцы. Начальниками их были: у парфян и хорасмиев – Артабаз, сын Фарнака; у согдийцев – Азан, сын Артея; у гандариев и дадиков – Артифий, сын Артабана.

67. Каспии были одеты в козьи шкуры и вооружены [своими] местными луками из камыша и персидскими мечами. Таково было их вооружение, а начальником их был Ариомард, брат Артифия. Саранги же щеголяли пестро раскрашенными одеждами и сапогами до колен. Луки и копья у них были мидийские. Предводителем их был Ферендат, сын Мегабаза. Пакли носили козьи шкуры, вооружены были местными луками и кинжалами. Во главе пактиев стоял Артаинт, сын Ифамитры.

68. Утии, мики и парикании вооружены были подобно пактиям. Начальниками их были: у утиев – Арсамен, сын Дария; у париканиев же – Сиромитра, сын Эобаза.

69. Арабы были одеты в длинные, высоко подобранные бурнусы[60]и носили на правой стороне очень длинные вогнутые назад [гибкие] луки. Эфиопы же носили барсовые и львиные шкуры. Луки их из пальмовых стеблей имели в длину не менее 4 локтей. Стрелы у них маленькие, камышовые, на конце вместо железного наконечника – острый камень, которым они режут камни на перстнях для печатей. Кроме того, у них были копья с остриями из рога антилопы, заостренными в виде наконечника. Были у них и палицы, обитые железными шишками. Идя в бой, они окрашивали половину тела мелом, а другую – суриком. Во главе арабов и эфиопов, живущих южнее Египта, стоял Арсам, сын Дария и Артистоны, дочери Кира (ее Дарий любил больше всех своих жен и велел сделать для себя ее изображение из чеканного золота)[61]. Итак, предводителем эфиопов, живущих южнее Египта, и арабов был Арсам.

70. Восточные же эфиопы (в походе участвовали два племени эфиопов) были присоединены к индийцам. По внешности они ничем не отличались, а только языком и волосами. Так, у восточных эфиопов волосы прямые, а у ливийских – самые курчавые волосы на свете. Вооружены были эти азиатские эфиопы в основном по‑индийски, только на голове они носили лошадиную шкуру, содранную вместе с ушами и гривой. Грива служила вместо султана, причем лошадиные уши торчали прямо. Вместо щитов они держали перед собой как прикрытие журавлиные кожи.

71. Ливийцы выступали в кожаных одеяниях с дротиками, острия которых были обожжены на огне. Предводителем их был Массагес, сын Оариза.

72. Пафлагонцы шли в поход в плетеных шлемах, с маленькими щитами и небольшими копьями; кроме того, у них были еще дротики и кинжалы. Ноги у них были обуты в местные сапоги, доходившие до середины ноги. Лигии, матиены, мариандины и сирийцы[62]шли в поход в одинаковом с пафлагонцами вооружении. Сирийцев же этих персы зовут каппадокийскими[63]. Во главе пафлагонцев и матиенов стоял Дот, сын Мегасидра; начальником же мариандинов, лигиев и сирийцев был Гобрий, сын Дария и Артистоны.

73. Вооружение фригийцев было весьма похоже на пафлагонское, с небольшим лишь различием. По словам македонян, пока фригийцы жили вместе с ними в Европе, они назывались бригами. А после переселения в Азию они вместе с переменой местопребывания изменили и свое имя на фригийцев[64]. Армении[65]же, будучи переселенцами из Фригийской земли, имели фригийское вооружение. Начальником тех и других был Артохм, женатый на дочери Дария.

74. Вооружение лидийцев было почти такое же, как у эллинов. Лидийцы в древности назывались меонами, а [свое теперешнее имя] получили от Лида, сына Атиса. Мисийцы же носили на голове местные шлемы; вооружение их состояло из маленьких щитов и дротиков с обожженным на огне острием. Мисийцы – переселенцы из Лидии, а по имени горы Олимпа[66]они зовутся олимпиенами. Предводителем лидийцев и мисийцев был Артафрен, сын Артафрена, который вместе с Датисом напал на Марафон.

75. У фракийцев в походе на головах были лисьи шапки. На теле они носили хитоны, а поверх – пестрые бурнусы. На ногах и коленях у них были обмотки из оленьей шкуры. Вооружены они были дрожками, пращами и маленькими кинжалами. После переселения в Азию это племя получило имя вифинцев, а прежде, по их собственным словам, они назывались стримониями, так как жили на Стримоне. Как говорят, тевкры и миаийцы изгнали их с мест обитания. Начальником азиатских фракийцев был Бассак, сын Артабана.

76. [... Писидийцы][67]носят маленькие щиты из невыделанных бычьих шкур. Каждый вооружен охотничьим копьем ликийской работы, а на голове у них медные шлемы; на шлемах приделаны медные бычачьи уши и рога, а сверху – султаны. Ноги у них были обмотаны красными тряпками. У этого народа есть прорицалище Ареса.

77. Кабалии – меонийское племя, которых зовут также ласониями, вооружены по‑киликийски (об этом я расскажу, когда перейду к киликийским отрядам). У милиев же были короткие копья и плащи, застегивающиеся [на плече] пряжкой. Некоторые из них носили ликийские луки, а на голове – кожаные шлемы. Всеми этими народностями предводительствовал Бадр, сын Гистана.

78. У мосхов на голове были деревянные шлемы; они носили маленькие щиты и копья с длинными наконечниками. Тибарены, макроны и моссиники шли в поход вооруженными, как мосхи. Начальниками их были: у мосхов и тибаренов Ариомард, сын Дария и Пармисы, дочери Смердиса, внучки Кира; у макронов же и моссиников Артаикт, сын Херасмия, который был сатрапом на Геллеспонте.

79. Мары носили на головах плетеные туземные шлемы. Вооружение их – маленькие кожаные щиты и дротики. У колхов же на головах были деревянные шлемы; они носили маленькие щиты из сырой кожи, короткие копья и, кроме того, еще кинжалы. Во главе маров и колхов стоял Фарандат, сын Теаспия. Алародии же и саспиры выступали в поход вооруженными, как колхи. Предводителем их был Масистий, сын Сиромитры.

80. Племена с островов Красного моря[68](именно, с тех островов, где царь поселил так называемых изгнанников) были одеты и вооружены совершенно по‑мидийски. Предводителем этих островитян был Мардонт, сын Багея, который через два года после этого погиб во главе [персидского флота] в битве при Микале[69].

81. Эти народности сражались на суше и составляли пешее войско.

http://www.vehi.net/istoriya/grecia/gerodot/07.html

Ето си почервени районите, от които Ксеркс е набрал войските си. Няма вавилонци, няма акадци, няма египтяни, тоест най-изнежените, гъсто население и богати области на империята не дават войници.

post-4986-0-10548000-1380561178_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами примерно в БНА във всяко поделение всяка вечер се прави сметка за наличността. Това обаче не води до колапс в резултат от неяснотата за изхранването. При все че тази сметка се дава и на готачите, за да са наясно колко да готвят. Винаги има някаква численост на книга, която се разминава с физическата численост. Преброяването на Хелеспонта е имало за цел да се установи физическата численост. Нищо необичайно.

Галахад, извинявай, ама да ми сравняваш съвременна армия с антична такава е меко казано нелепо. Така и не ми отговори ясно на въпроса. Шикалкавенето няма да ти помогне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От 11 мес си опит в БГ Армията като пом -готвач мога да споделя . Армията яде всичко , колкото и гадно да е на вид и вкус , но трябва да е много . В момента в който порциите внезапно намалеят и става .... Монте Кристо го е казал . Ако имате въпроси как се прави "магията " и армиата доволна и командването доволно и цялата домакинско-тилова част щастлива и богата , питайте .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И благодарение на кое става възможно такова струпване на хора едва през ХХвек?

Благодарение на техническата революция (комуникации, транспорт, организационен модел и т. нат.)

А може би искаш да кажеш, че Великата армия на Наполеон е била 10 000 души, защото той е живял преди ХХв?

Наполеон излиза от Москва само с 100 000 души. Ако така лесно се изхранваха милони, защо той иска да пробие на юг към Украйна? Защо му е терсене, когато руснаците го блокират при Тарутино и Малоярославец? Защото трябва да се връща по вече опосканият Смоленски път ;)

Правилно ти се обяснява, че едно е по устав, а друго е реалността. А в реалността дажбите които пишеш просто предизвикват смях. Да речем, че през ХХв. много пъти са били драстично по-ниски, та изобщо не става ясно защо през Vв.пр.н.е. хора, дето са с 10см. по-ниски от днешните е трябвало да получават и са получавали такива дажби.

Виж сега, мой човек (аз го казах и преди това) - нямам идея какво ще ядат твоите перси, бактрийци, меди и саки. Щом ще са 1 700 000 пехотинци и 100 000 конници (барабар с камиларницата и колесниците). Нямам идея, наистина. Никой няма да има (и не е имал идея) през Античността.

Но за ромеите знам много добре какво пиша. Минимум 1 кг. хляб на ден! По-точно по 1.1 кг. на ден! Освен хлябът имаме още - супици (или кашици), сирене, месо, лук, плодове, разредено винце за цоцоркане. И се събират най-малкото по 2 кг. на ден. Плющят здраво. Защото както могат да изминат с мъки само 8 км. в планината, така могат и да изминат до 37 км. на равното, ако няма тежък обоз да ги бави! Трябва енергия, а тя се набавя само по един начин - чрез здраво, ама много здраво ядене.

Помолих те да не ядеш три дена и да дойдеш да напишеш един пост - ти не ме послуша!

Просто с глупостите, които пишеш, точно ти предизвикваш смях! И навярно съжаление...

Но е нормално писанията ти да развеселяват, защото познанията ти са натрупани от четене на детски книжки и игра с корабчета в легена. А дали забелязваш, че тези дето се съгласяват с тебе са тези, дето не са ходили в казарма - сиреч дето нямат никакъв практически поглед?

Е, тъй де - детски книжки, и корабчетата в легена...

И я да ти видим статистиката и демографията на каква база ги изкарваш? Може би имаш наборни списъци, публикации на Персийския НСИ за периодичното преброяване на населението? Твоите сметки са базирана на фантазии, което ще рече, че в крайна сметка пак са си фантазии. Защото построеното от фантазии си е най-чиста проба фантазия.

Спандян ти е качил в Изследванията една много хубава книжка за културата и икономиката на древен Иран. Не е детска. Що не вземеш да я поразгледаш?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...