Отиди на
Форум "Наука"

Защо едни нации рухват, а други – просперират?


Р. Теодосиев

Recommended Posts

  • Потребител

естествено, че всеки следващ социално-технологичен скок е бил придружен с отказване от традиционните ценности

така в западна европа изчезва съществуващия с векове феодален строй (който е бил нещо традиционно тогава), а влиянието на традиционно силната църква рязко намалява

това дава път на демокрацията и частния бизнес да се наместят или по-точно да изместят старите феодални отношения и църковно влияние, което пък се следва от технологичен прогрес

горното погазване на традиционните ценности се наблюдава в смятаните за най-традиционни държави като УК


Преди да влезем в ЕС и да се появят хипермаркетите МРЗ беше под 50лв., а едни дънки струваха 20лева. Сега могат да се намерят за 6-10лева дънки, които могат да изкарат с години, а МРЗ е 300лв. Написаното само показва, че проблемите са вътре в държавата, а моделът как може да се оправи е в западната част на ЕС.

Без парите изпращани от гастарбайтерите на близките с напълно неработещата родна икономика отдавна да сме закъсали напълно. Също и без евросубсидиите - заради високите данъци и такси смет строителството замря, тъй че сега каквото се прави като рамонти на градинки, училища и детски градини зависи от ЕС. Ще рече, че извън ЕС ни очакваше катастрофална безработица.

това е така с дънките и електрониката както и с колите на старо

ако обаче погледнеш тока, парното, горивото за колите, цигарите, алкохола, кашкавала, сиренето и т.н. картинката вече става съвсем различна, това беше и причината хора да се палят по улиците - въпреки, че доходите са нарастнали средно в пъти от 1997г. насам, разходите за режийни и храна при много хора са нараснали до там, че това нарастване в доходите не ги грее, т.к. те изнемогват, средният доход и МРЗ са химера, семейство с 2 деца не може да живее на 2 МРЗ или 3 МРЗ, а младеж живеещ при родителите може, освен това средните доходи се качват от една група хора, която взима по 1000-2000-3000лв. в София, но голяма част от населението никога не вижда и скоро няма да види такива доходи ... тези хора се определят като губещи от прехода, губещи от приемането в ЕС, губещи от всичко и гласуват за Атака, Бареков, БСП и т.н.

2002г. живеех в малък град в провинцията за 6 месеца и изкарвах около 500лв. чисто, още помня много добре какво можеше да се купи с тия пари

иначе за втората на постинга ти - точно така без гастърбайтери и евросубсидии нещата щяха да са много зле

за катастрофалната безработица - тя ни чакаше само ако на хората беше забранено да напускат държавата, щом са свободни да се движат няма как да е катастрофална

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Да видим какво мислят младежите по въпроса:

Могат ли и как бедните страни да станат богати

2рото есе на Здравка Николова е класи над останалите, на второ място поставям есето спечилило първа награда другите са посредствени

това бедните държави да влизат в клуба на богатите е по-скоро изключение поне през последните няколко декади

Словения и Чехия например, реално не се присъединяват към клуба на богатите, те са били изкуствено извадени от там, просто в момента трябва да наваксат изоставането от соца, което почти са направили

други държави като Гърция са изкуствено вкарани в клуба на богатите и на път да изпаднат

ключовото от 2те качествени есета по-горе е:

1) богатството е комплексно и не може да се дефинира толкова лесно, въпреки това все пак има общоприети измерители

2) натрупването на богаство от една нация е дългосрочен процес, продължаваш декади и изисква системна дългосрочна политика и инвестиции

3) институциите и тяхната ефективност и стабилност са ключови, но все пак трябва и да са реалистични - съобразени с локалните условия

4) финансовата интеграция, натрупването на капитал и инвестирането му са ключови за растежа

5) за да се случват горните неща е необходима добра защита на собствеността от държавата, в същото време държавата трябва да е балансирана от гражданското общество за да не провежда произвол и да не 'граби' хората

6) в идеалистичния вариант когато всичко се случва по-скоро както трябва, а не както не трябва и продължава да се случва така с десетилетия, имаме по-ефективна алокация на ресурсите и като краен резултат забогатяване

сами се замислете дали някъде на Балканите ги има горните условия

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сами се замислете дали някъде на Балканите ги има горните условия

Няма, но по-важно е дали има перспективи през следващите десетилетия трендът да се обърне.

Повечето от хората на средна възраст в България сме със сбъркани представи - формирани при социализъм, реализирани при капитализъм, а и е вече късно от това поколение да се пръкне нова качествена промяна. Следващата смяна са младежите. Новият елит ще се формира от хора, чийто представителна извадка са горните с есетата - малко "качество" и повече "посредственост. Как "качеството" може да надделее над "посредствеността"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами не виждам как може

аз в моята работа въвеждането на всяка иновация/оптимизация и/или общоприета прагматична практика от по-развитите места дето съм бил ми коства такива усилия да я наложа, че го правя все по-малко

да не говорим, че никой не ми плаща допълнително за тия неща, а си има рискове

българите обичат да работят и действат 'така както е било', новото е страшно и плашещо, контраргументът като им кажеш 'може и по друг начин, защото е по-ефективен' е 'тука е така, като не ти харесва ходи си другаде'

още по-точно казано българите бъркат ново, неизвестност и риск, за тях трите неща са едно и също, а тях ги е страх от рисковете, бъдещето и неизвестното

как да се променят нещата тогава, аз 5 или 10 човека не мога да убедя (всъщност мога, но не ми се губи време и не се рентира) в нещо дето се прави от десетилетия някъде и е напълно ясно, че трябва да се прави така, какво остава цялата държава да се промени

младежите пък (тия пресните от университетската скамейка) са консюмеристи без трудова дисциплина - какво ще променят те като по принцип ги мързи и айфоните и колите са с спойлери са им по-важни от дългосрочното бъдеще

единиците дето са по-различни масово се изнасят, щото по-различните трудно виреят в бавноразвиваща се държава с консервативно спрямо всякакви промени население

затова рано или късно тези, които имат желание и потенциал да осъществяват промяна или емигрират или се уморяват да си блъскат главата в стената

стената са мозъците и навиците на населението, а не политиците

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

българите обичат да работят и действат 'така както е било', новото е страшно и плашещо, контраргументът като им кажеш 'може и по друг начин, защото е по-ефективен' е 'тука е така, като не ти харесва ходи си другаде'

още по-точно казано българите бъркат ново, неизвестност и риск, за тях трите неща са едно и също, а тях ги е страх от рисковете, бъдещето и неизвестното

Е това май е най-големия проблем. При това, тази черта от характера ни не е наследство от социализма, а е с много по-дълбоки корени.

"Както са работили бащи и деди, така искат да работят и синовете, и упорито се придържат към старите похвати. Невежеството и леността, които тук наричат навик, спъват прогреса в селското стопанство и са по-силни откъдето и да било." - Густав Вайганд,1924, "Етнография на Македония"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма, но по-важно е дали има перспективи през следващите десетилетия трендът да се обърне.

Повечето от хората на средна възраст в България сме със сбъркани представи - формирани при социализъм, реализирани при капитализъм, а и е вече късно от това поколение да се пръкне нова качествена промяна. Следващата смяна са младежите. Новият елит ще се формира от хора, чийто представителна извадка са горните с есетата - малко "качество" и повече "посредственост. Как "качеството" може да надделее над "посредствеността"?

Ние сме културно "сбъркани" (доколкото западната демокрация и капитализма са свързани с определени особености на културата, то нашата е сбъркана, т.е не е адекватна) , и социализмът мисля няма нищо общо с това.

Може да се твърди с голяма степен на вероятност че социализмът е променил едно или две от културните ни особености в по-западна/ съвременна посока, например:

-in-grop колективизмът ни е с но-ниска степен от от този в Гърция (заради радикалната и урбанизация и индустриализация която се извършва от соца, родовите ни връзки са станали по-слаби отколкото същите в Гърция)

-бих предположил същото и за властовото разстояние

Промяната, доколкото в момента е възможна може да дойде точно от средното поколение, отдостатъчно опитни, знаещи, интелигентни, работещи и етични хора, забележка - те трябва да са визионери, да имат западни нагласи, и да си насмогнали на харча

етичните хора по дефиниция, са тези които разбират кое е правилно и кое не

Всъщност исторически погледнато, на Балканите, промените, когато са се извършвали, са се извършвали отгоре, именно чрез такива хора- лидери и визионери с прозападно мислене

/прост пример националните революции на Гърция (в по-малка степен) и България, и ако щещте на Турция се извършват от визионери, които виждат и "знаят" че бъдещето на Европа и света , и просперитета, е в националните държави/

Ако се върнем преди 10-15 години-назад; ще видим същото и при хората от екипа на Симеон

За тези 4 години в България се случват/започват много промени (за това според мен трябва отделна тема), друг е въпросът че идеята на Симеон най-вероятно е била да си вземе това което може, "а не да ни оправи" (Симеон не е визионер, но такива са мнозоството от хората от екипа му

Що се касае до младото поколение, което според теб трябва да извърши промените- ами помислете, това поколение с малките изключени, в момента е в положението на най-прецаканите икономически (тези хора или нямат работа, или рабитят за малко пари, и/или работят не това което са си представяли, желали, или учили) и тези хора са сред прецаканите до достъпа си до добро образование (по-скоро знания) и квалификация.

/добрите, обширните и адекватните знания/квалификация и опит се получават в частната сфера на бизнеса,

Например магистрите в R&D, Test House, или Cal. Lab имат повече и по-обширни знания от университеските доктори в България със сходно образование,

СЕО-тата (някои от тях) имат по-обширни и задълбочени знания/познания отколкото съответните професори/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nik1,

когато образованието се прочистваше от старите 'комунистически професори и доценти' се очакваше със същия оптимизъм как посредствеността в науката и образованието, както и връзкарията ще бъдат преодоляни

в крайна сметка този процес приключва - и последните хабилитирали се по соца се пенсионират в следващите няколко години, а мнозина от тях от много години не заемат ръководни длъжности, които са заети от по-млади от тях

аз лично имам няколко приятели, които станаха доценти през последните няколко години, без връки и партийна подкрепа, просто защото им е дошло времето, т.ч. подмяната върви отдавна и вече приключва

не виждам обаче нито образованието, нито науката да са дръпнали напред от това средно поколение - хора на 40-50г.

понеже са ми близки приятели ги знам и много добре какво правят - единият използва властовия ресурс за да си издържа ученето на двете дъщери в чужбина, другият му е писнало да го командват някакви хора и иска той да командва и т.н и т.н. ... всички те не са лоши хора, но си остават българи - склонни са веднага да забрвят за етиката в определни ситуации, връзките и личните отношения са много важни за тях в една или друга степен и т.н.

на мен лично не ми е ясно как един човек-визионер ще се набута и остане в публичния сектори или политиката където е най-голямата мърсотия, разбирай балкански селски историики - като почнеш от корупция и стигнаш до клюки и връзкарство

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля че не ме разбра за науката, аз също като теб не виждам науката да е дръпнала (според мен тя е почти фалирала/"потънала"), и по-горе я изключвам

(Пиша че според мен образование/ знания и квалификация се получват и развиват в частния сектор, не в университетите, т.е. хората, които ще извърваш промяната тряжва да дойдат от този сектор, такива като Велчев,Василев,..или образно казано хора като теб, ако щещ)

Може би не се изразих достатъчно ясно и пълно: Визирам хора, които ще създадат нова партия и ще проведат политиката чрез тази партия, (примерът с НДСВ) т.е. не хора които ще се набутат поединично в блатото..

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2_(%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Айде четки сега ;)

Най-упорития и кадърния да дойде в система от посредствени /или такива включващи показателите които всички определяме като негативни/ ще вирее година /може и над/, докато видят че не могат да го променят. Тук трябва цели екипи да се заменят.


И това мисля сме го казвали


Частния сектор в БГ в 90 на сто от случите не става за нищо. За да оцелее се съобразява с политическата ситуация и/или финансира черни каси, назначава /отваря позиции/ за хора от определена партия /или бивши ченгета преди време/ Всички тези неща си ги получава донякъде после заради протекциите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде четки сега ;)

Най-упорития и кадърния да дойде в система от посредствени /или такива включващи показателите които всички определяме като негативни/ ще вирее година /може и над/, докато видят че не могат да го променят. Тук трябва цели екипи да се заменят.

И това мисля сме го казвали

Аз пиша и пропонирам за екип, ясно е.

---

Не съм казал че частния сектор трябва да е български, (всъщност не се изразих достъчно пълно и ясно)

Правих сравненията в контекста на образование/знания, иначе частния ни сектор (и хората в частния сектор) имат същите културни особености, и култура като на масата.

Т.е най-добрият (всъщност единствено възможен според мен) вариант е повторението на 2000 година - екип от хора със западна култура и нагласи -т.е работили достатъчно дълго на запад, изградили кариера, и насмогнаяли си на бит, да съдадат партия, която ще започне да прави промени в България (или просто да работи, да пропагандира за същото)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За това се стига до абсурдните ситуации живтоспасяващо медицинско оборудване да струва десетки пъти повече у нас отколкото белите страни /а не че сме 10-20 пъти по платени - не сме най-вероятно/


Аз пиша и пропонирам за екип, ясно е.

Ескюзе моа, не съм те разбрал

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че не ме разбра за науката, аз също като теб не виждам науката да е дръпнала (според мен тя е почти фалирала/"потънала"), и по-горе я изключвам

(Пиша че според мен образование/ знания и квалификация се получват и развиват в частния сектор, не в университетите, т.е. хората, които ще извърваш промяната тряжва да дойдат от този сектор, такива като Велчев,Василев,..или образно казано хора като теб, ако щещ)

Може би не се изразих достатъчно ясно и пълно: Визирам хора, които ще създадат нова партия и ще проведат политиката чрез тази партия, (примерът с НДСВ) т.е. не хора които ще се набутат поединично в блатото..

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2_(%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2

мисля, че ти не ме разбра

една партия или само частния сектор не са достатъчни за да дръпне цялата държава

за да дръпне цялата държава трябва едновременно да дръпнат частния и публичния сектор иначе единия ще е спирачка за другия и да има и партия, която хем е про-бизнес настроена, хем да направи публичния сектор по-ефективен

образно казано когато всички хора от гражданина живеещ в квартал до чиновничката в общината спрат да правят 'лоши' неща - да крадат парно, да си хвърлят боклуците на улицата, да дават и взимат подкупи и т.н. и т.н. и т.н. тогава ще дойде промяната

аз не вярвам в голяма промяна отгоре надолу

реовлюциите са друга бира, там се променя строй и управление, но подробностите при взаимодействията между хората си остават същите

сега няма място за революция - строят е ясен - демокрация в рамките на ЕС, икономиката също - смесен тип с преобладаваща частна собственост, с регулирани от държавата взаимоотношения между частниците и преразпределение от порядъка на 40%

въпросът е как икономиката и публичния сектор да станат по-ефективни, защото друг шанс няма - населението застарява, животът става все по-скъп, пенсиите и здравеопазването тежат все повече, от някъде трябва да идват пари за да ги пълнят тези дупки

а това е изключително комплексен процес ... 130 депутата (примерно), 15 министъра и 4 години не му въздействат чак толкова много колкото ни се иска

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз мисля горе долу така - групи хора, едновременно на всички нива.. Трябва да бъде изФащан дори онзи дето търси с връзки място в градината / училището за детето си. Сега вече банани има в магазините. Сега на други нива са нуждите и за друго се търсят познати

Нещо почти невъзможно, с други думи. То това е революция, а в революции не вярвам, световният опит показва, че до нищо добро не са довели

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За това се стига до абсурдните ситуации живтоспасяващо медицинско оборудване да струва десетки пъти повече у нас отколкото белите страни /а не че сме 10-20 пъти по платени - не сме най-вероятно/

значи то няма как да не е по-скъпо, защото винаги когато се купува малка бройка то е по-скъпо

въпросът е ащо е толкова по-скъпо, отговорът е, че ако имаше централизирани търгове за цялата държава с покупки на едро нямаше да бъде толкова скъпо

това обаче няма как да стане, защото всички болници са отделни търговски дружества, т.е. търговете покриват по една болница по правило

има голяма разлика да пазаруваш 100 скенера или 2 скенера

същото важи и за лекарствата

затова NHS успява да договаря толкова ниски цени и на лекарства и на апаратура, пазарува се мощно и на едро за 60млн. държава

няма как болници с по 10млн оборот да договарят цени като на NHS, която е със 100млрд. паунда бюджет

като добавим и злоупотребите нещата стават още по-трагични

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз знам, че за това можеш да спориш, но и аз имам няк'ъв поглед в-ху обществените поръчки

Не е само това дето казваш


Между другото съм написал почти същото като тебе в предходния пост, но няма да редактирам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз мисля горе долу така - групи хора, едновременно на всички нива.. Трябва да бъде изФащан дори онзи дето търси с връзки място в градината / училището за детето си. Сега вече банани има в магазините. Сега на други нива са нуждите и за друго се търсят познати

Нещо почти невъзможно, с други думи. То това е революция, а в революции не вярвам, световният опит показва, че до нищо добро не са довели

може да омаловажаш проблема с градината, но да плащаш частна детска градина или гледачка в София, докато детето тръгне на училище ще ти дръпне грубо по 6-7-8К лева на година, които за да ги изкараш преди данъци и осигуровки трябва да си изкарал около близо 10К бруто

т.ч. ако говорим за 4г., става дума за 'загуба' на 40 000лв. брутна заплата

дали бананите са по 2лв или 3лв. ти е най-малкия проблем в такава ситуация

това е една торба с пари

затова и хората търсят връзки и правят какви ли не шашмалогии - има финансов стимул да търсят такива и то много силен такъв

освен това се чувстват морално прави - плащам си данъците, плащам си осигуровките, на айшето и взимат детето щото е от неизвестен баща, а мен ми разказват играта

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не вярвам в културната промяна (за близките 2 поколения) и/или в промяната отдолу (доколкото има промени в масата- те според мен са бавни и малки);

По метода на изключването и според фактите (през 2000-2004 година има значителни промяни спрямо предходния период), приемам че някакви промени (малки, или дори само да бъдат започнати) могат да бъдат извършени от екип от прозападни хора (хорая със западна куълтура и нагласи)

ПС

Аз не очаквам държавата да дръпне дори и в този вариант, а просто да започне да се върви в посока на промените

Т.е най-добрият (всъщност единствено възможен според мен) вариант е повторението на 2000 година - екип от хора със западна култура и нагласи -т.е работили достатъчно дълго на запад, изградили кариера, и насмогнаяли си на бит, да съдадат партия, която ще започне да прави промени в България (или просто да работи, да пропагандира за същото)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Към Невски:

Нито го омаловажавам, нито ги изкарвам по-черни. Имам и приятели такива. Но трябва да има ред. Нека опитат като мен. Аз не съм от хората дето са висяли през нощта, имах късмет. Но можеше да съм - и щях

За Айшето не споря


ПС

Аз не очаквам държавата да дръпне дори и в този вариант, а просто да започне да се върви в посока на промените

Пак клони към невъзможното.

Както казваше един мой познат който системно вършеше нарушения и не го хващаха - Няма такова нещо. Властта се мени, приемствеността остава.

Той също се чувства /и го приемам/ за морално прав

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за визионерите е все едно да чакаш месията

Опитът е хубаво нещо, но опит придобит в една голяма част от българските фирми е по-скоро отрицателна характеристика.

Образованието не бива да се подценява, а още по-малко университетите. Дайте да видим какво правят например турците. В почти всички по-големи университети е пълно с млади PhD-та, завършили в Харвард, Принстън, Йейл и т.н., които предават своите знания, умения и най-важното - начин на мислене и възприемане на света на турските студенти. Това нито е сложно да се осъществи, нито е кой знае колко скъпо. Резултатът обаче е достатъчно голяма критична маса от хора с модерно мислене вътре в самата държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Нито го омаловажавам, нито ги изкарвам по-черни. Имам и приятели такива. Но трябва да има ред. Нека опитат като мен. Аз не съм от хората дето са висяли през нощта, имах късмет. Но можеше да съм - и щях

значи това е ключово - ако вкараш тези хора в затвора държавата губи техните данъци и осигуровки, харчи пари да ги държи в затвора и им съсипва семействата и то за какво - за това, че не си е свършила работата

това е типичен пример за непрагматично мислене

как се слага ред в такива ситуации, когато има недостиг на общински ресурс е отдавна известно - чрез ваучерна система

защо в БГ не е въведена ваучерна система, ми защото ще дръпне много пари в големите градове

за да се появят тия пари или трябва да се вдигат данъци или да се режат други разходи или да се търси ефективност на другите разходи - все неща, които не се случват

това е изключително прост пример, който показва колко непрагматична е БГ администрацията по абсолютно решими въпроси

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ти да не си станал някакъв управляващ на местно или държамно ниво? Много защитаваш управниците нещо, и не само тук.

Ти под ред само затвора ли разбираш? Санкции не може ли? А овластеното/отговорното лице дето приема да изгуби работата си? Или и за директори няма кадри?

Като се види че не достига ресурс - се правят проверки - и всякакви такива дето не отговарят на определените критерии - губят правото.

Така наличния ресурс ще се увеличи няколкократно.

Няма разни мами дето са свъпрзани по един или друг начин с работещи в градината да си лагират ноктите, други дето нямат възрастен и да наемат гледачка за 800 лв


Просто контрол на всяко ниво от системата е нужен и доста ресур ще се освободи.


В малките градове между другото този проблем го няма много - там почти те чакат с отворени обятия щото ще изгубят работа, а градината може да се закрие.


А за това, че държавата не си е свършила работата си прав. Но има служби, които имат масиви от данни колко бебета се раждат, други, които планират тези неща...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това за визионерите е все едно да чакаш месията

Опитът е хубаво нещо, но опит придобит в една голяма част от българските фирми е по-скоро отрицателна характеристика.

Образованието не бива да се подценява, а още по-малко университетите. Дайте да видим какво правят например турците. В почти всички по-големи университети е пълно с млади PhD-та, завършили в Харвард, Принстън, Йейл и т.н., които предават своите знания, умения и най-важното - начин на мислене и възприемане на света на турските студенти. Това нито е сложно да се осъществи, нито е кой знае колко скъпо. Резултатът обаче е достатъчно голяма критична маса от хора с модерно мислене вътре в самата държава.

И какво предлагаш ти, аз не разбрах?

Ами ще чакаме месията разбира се, или ще го призовем (дадох и исторически примери, и аналогии, и никой не ми опонира - не е мои проблем че от "инатлък" някои хора не ги приемат)

Както пиша (и съм го писал в дузина теми и съм давал примери) културата в българските компании същaта като в останалите организации.

и в Мексико и САЩ университетите привличат възпитаници на Харвард, Принстън, Йейл; В тези случаи (Турция , Мексико, САЩ) отново става дума за културни особености, които ги нямаме в нашата култура.

/малко по-сложно е за обяснение и излагане, а и не ми се води дискусия с хора които имат готов отговор на всичко, без да познават теорият и материята, не визирам непременно теб/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти да не си станал някакъв управляващ на местно или държамно ниво? Много защитаваш управниците нещо, и не само тук.

Ти под ред само затвора ли разбираш? Санкции не може ли? А овластеното/отговорното лице дето приема да изгуби работата си? Или и за директори няма кадри?

Като се види че не достига ресурс - се правят проверки - и всякакви такива дето не отговарят на определените критерии - губят правото.

Така наличния ресурс ще се увеличи няколкократно.

Няма разни мами дето са свъпрзани по един или друг начин с работещи в градината да си лагират ноктите, други дето нямат възрастен и да наемат гледачка за 800 лв

Просто контрол на всяко ниво от системата е нужен и доста ресур ще се освободи.

В малките градове между другото този проблем го няма много - там почти те чакат с отворени обятия щото ще изгубят работа, а градината може да се закрие.

не не съм станал

просто знам колко ресурс дърпа и самия контрол и не виждам смисъл от него

знам и, че е невъзможно този контрол да работи ако искаш ще ти обясня и защо и ще ти дам пример

имаш ли представа колко пари ще струва например да се провери дали всички кандидастващи живеят на адреса си или реално работят във фирмата дето са се писали

освен това не може да има критерии - има възрастен няма възрастен, това пада като дискриминационно във ВАС моментално

каквито и да са критериите пак ще има недостиг, може да те дразнят мамите с лакираните нокти това е положението

и моята дъщеря е приета по-абсолютно легален начин без никакви връзки и при мен няма баби и дядовци дето да я гледат

не пожелавам на никого да не му приемат детето в детска, затова и казвам какво е решението

моментното положение е недопустимо, нищо, че аз съм от печелившата страна

както здравната каса плаща едни и същи суми на държавните и частните болници по същия начин трябва и да е с детските градини и училищата

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мисля, че ме разбра за какво говоря - ако наличието на възрастен е дискриминационен показател, то има услоия които не са. Има прекалено много хора дето не бачкат и много ме съмнява всичките да "са се оправили да" са формално работещи, по-скоро в градината може да има несъответствия в документите, които ще лъснат в първата проверка ако се прави като хората, а съм убеден, че такива се правят.

Това решение го знам и съм за (евала че го даваш) и имаше някакъв предишен спор тук.. Май с Митака.. Ако тома е ваучерната система - не виждам проблем. Хората са си толкова - просто са дислоцирани там където има работа - в БГ са големите градове и София. От частни градини в малките градове нужда по-няма, естествено проучване трябва.

За един задграничен паспорт обикновна поръчка са ме проверили, че съм на адреса. За детето ми - също, евала за което. Не съм присъствал, но знам. Полицията работата изглежда си я върши добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да повторя мнението си (с еволюция/ допълване):

бизнесът има и запазва (повтаря) същата култура, като масата- ако говорим за in-group колективизма

Малкият и средният бизнес обаче могат да развиват културата на interdependence т.е. на отговорност (към другите, независимо дали са само колеги, или подчинени, или към организацията) и лидерство - могат да развиват т.е конфуциаския модел

Това липсва във всяка друга институция в България, (липсва в големите компании) - които са корумпирани от безотворност (избягване на отговеорносаттта), завист, липсата на екипна работа, и липсата на лидери

(шуро-баджанащината, in-group колективизма я има навсякъде)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...