Отиди на
Форум "Наука"

Защо едни нации рухват, а други – просперират?


Р. Теодосиев

Recommended Posts

  • Потребител

тъкмо минах един курс за безопастност - чуствах се като малоумник. Като видиш пожар, без значение дали можеш да го изгасиш, или си гътнал варел и се излива бензин, ПЪРВАТА ти работа е да биеш тревога. Нищо че през това време литрите бензин на земята ще станат от два на 20, или че огъня може да излезе от контрол. Не ти пука, натискаш тромбата и толкоз. Ще дойде отговорника и ще се оправя. И пожарната - със съседните сгради.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Бедността в България има няколко лица. Единият проблем е с т.н. "работещи бедни" или "бедни пенсионери". Причината за него е общото състояние на страната - икономическо, политическо институционално и т.н. Това е "относителна бедност" - спрямо по-заможните слоеве на населението или спрямо някакви обективни критерии. Например, според тази статия, всеки втори българин живее в тежки материални лишения. Това са хора, които не са в състояние да покрият поне четири от следните девет точки:

- плащане на ипотека или наем, битови сметки, лизинг или други заеми;
- една седмица ваканция извън дома;
- да ядат червено месо, пилешко, риба или вегетарианския им еквивалент през ден;
- да посрещат неочаквани финансови разходи;
- телефон (включително мобилен);
- цветен телевизор;
- пералня
- автомобил;
- отопление за поддържане на достатъчна топлина в жилището.

Много по-сериозен проблем обаче е бедността при хората без постоянни доходи. В по-голямата си част те са напълно изключени от обществения живот и разчитат само на помощи. Нямат образование, квалификация, трудови навици, обезверени са, не търсят активно работа и нямат никаква перспектива. Техният дял непрекъснато нараства, като към тази група освен малцинствата се присъединяват и все повече етнически българи. Според ИПИ, заетостта сред хората с основно образование е по-малка от 30%, а с навлизането в активна възраст на второ, а вече и трето поколение хора които никога не са били постоянно заети проблемът става още по-голям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нека да уточним, че бедността е много комплексно понятие

на първо място почти всички държави използват критерии за относителна бедност, защото няма никакъв смисъл да се сравня един беден в УК с бедняк в Сомалия, освен това ценовите равнища са различни

на второ място бедността не зависи от брутния доход, нито пък от нетния, а от разполагаемия доход и то разделен спрямо членовете на семейството - така както много пъти съм писал един човек, който изкарва 2000лв. и живее под наем в София с две деца и неработеща жена е по-беден от един младеж, който изкарва 500лв. в провинцията и живее при родителите си

на трето място голяма част от бедните сами са виновни - на мястото където живея в момента (но мога да ви разкажа подобни истории) имам 2 съседки дето все не им стигат парите, в същото време и двете пушат по 1-2 кутии цигари на ден и пият (едната по 2-3-4л бира, а другата кара на твърдо) - цигарите и пиенето им струват по около 300лв. на месец - това са пари които много хора получават като месечна пенсия или заплата, а те ги изфукват за цигарки и пиене

навсякъде където тръгнеш из БГто (и не само, в УК положението е същото) голяма част от т.нар. бедни имат несъразмерни разходи за цигари, алкоохол, не си готвят, не провеждат никаква профилактика за здравето си, нямат нито финансова култура, нито финансова дисциплина, нито пък се опитват да си подобрят квалификациите

другото, което общото за всички бедни в по-голямата част от Европа, която познавам е, че те винаги чакат някой да ги оправи и не вярват, че каквото и да било зависи от тях

съжалявам ако обиждам някои, но бедността според мен в една много голяма част от случаите е самопричинено състояние поради особености в психиката на даден човек

в крайна сметка, всеки има периоди, които са трудни или няма пари или разчита на заеми или помощ от роднини, но повечето хора се измъкват от това състояние по един или друг начин и не остават трайно в него

голям проблем са хората без квалификации в предпенсионна възраст, след като си загубят текущата работа, често поради боледуване, тях никой не ги иска, мен обаче не ми е толкова жал за тях, защото те никога не са си давали сметката, че като са почнали да бачкат нискоквалифициран труд на 16г. няма да може да го бачкат вечно и до 56г. би трябвало да са сиоправили живота т.ч. да не са зависими само от работата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предният ми пост трябваше да е в другата тема, но нещо се обърка. Както и да е. Въпросът беше, че докато първата група (работещите бедни) имат някакъв шанс за подобрение - при подобряване на средата, институциите и т.н., то при втората почти няма полезен ход.

Един път задейства ли се социалното изключване, след това е много трудно връщането в нормални условия. При второ и трето поколение хора израснали в гета или в мизерия, вероятността да се измъкнат спада в пъти.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предният ми пост трябваше да е в другата тема, но нещо се обърка. Както и да е. Въпросът беше, че докато първата група (работещите бедни) имат някакъв шанс за подобрение - при подобряване на средата, институциите и т.н., то при втората почти няма полезен ход.

Един път задейства ли се социалното изключване, след това е много трудно връщането в нормални условия. При второ и трето поколение хора израснали в гета или в мизерия, вероятността да се измъкната спада в пъти.

ами няма

мога подробно да ти разкажа за феномена white trash и дядо, син и внук живеещи на benefits

още по-страшното е, че хората по гетата, престъпниците и наркоманите, както и тези с по-ниско IQ имат повече деца от средностатистическите нормални хора

и какво виждат тези деца, живейки в квратал, в който почти никой не работи и е пълно с изроди

аз затова не му зацепвам логиката на Фружин да дели хората на цигани и нецигани

някой от вас да е ходил в къща, която е пълен хаос и мърсотия и в нея живеят 3-4-5 деца от различни бащи, а майката никога не е работила?

какви ще станат тези деца?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам представа дали е бил привеждан, но виждам яко губене на пазари (не само в Русия), аграрна, промишлена и военна сила. И медийна. А защо не и политическа. От там и демографски. Та не знам какво е било приведено, но не виждам резултати. Освен че ни дадоха да работим в европа. Колко суверенност остана?

Нека някой посочи в коя област, като държава, като елемент на държавен суверенитет, сме дръпнали напред.

Ако си мислиш, че НРБ е била по-значима на международната сцена преди 89-та, си в дълбоко заблуждение. Икономически НРБ беше causa perduta -- щом СССР врътна крана, системата просто рухна поради изключителната си неефективност.

Пазарите в Русия са мит -- чул съм от хора, които са учили в СССР през 70-те, че там българските хранителни стоки са се продавали по-евтино, отколкото в България. Т.е. НРБ не търгува с, а субсидира СССР. В момента износът за Сърбия и Македония е повече отколкото за Русия, просто защото в Русия има страшно много "режими" и търговията е затруднена. Ми една Украйна изнася повече за ЕС, отколкото за Русия.

За губенето на пазари не знам какви конспиративни блогове си чел, но по мой груби спомени от статистика на СБ в момента износът е сигурно 10 пъти по-висок отколкото преди 89-та. И най-важното - не е срещу конвертируеми рубли.

Невски, плюсче от мен за горното. То важи на 100% и за Германия.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си мислиш, че НРБ е била по-значима на международната сцена преди 89-та, си в дълбоко заблуждение. Икономически НРБ беше causa perduta -- щом СССР врътна крана, системата просто рухна поради изключителната си неефективност.

Пазарите в Русия са мит -- чул съм от хора, които са учили в СССР през 70-те, че там българските хранителни стоки са се продавали по-евтино, отколкото в България. Т.е. НРБ не търгува с, а субсидира СССР. В момента износът за Сърбия и Македония е повече отколкото за Русия, просто защото в Русия има страшно много "режими" и търговията е затруднена. Ми една Украйна изнася повече за ЕС, отколкото за Русия.

За губенето на пазари не знам какви конспиративни блогове си чел, но по мой груби спомени от статистика на СБ в момента износът е сигурно 10 пъти по-висок отколкото преди 89-та. И най-важното - не е срещу конвертируеми рубли.

Невски, плюсче от мен за горното. То важи на 100% и за Германия.

аз мога да потвърдя, че и през 80те БГ стоките в СССР бяха по-евтини отколкото БГ

БГ икономиката преди 1989г. се крепеше на едно единствено нещо - евтини суровини от СССР, щом СССР го няма и СИВ го няма и плановаците са загубили власт тези цени, просто нямаше как да останат такива, и от Народната Република го отнася поради това че е неефективна

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като ходих към 88-89 не бяха.
От ръцете ни вземаха цигарите. БТ (или ВТ). Не помня цената, но за да си ги продадем с картоните, поне двойна или тройна е била. Някои, които знаеха си носеха коняк слънчевбряг, а без малко да ми вземат ризката с надписи, от гърба естествено срещу заплащане. Бирата също беше много скъпа и рядка, особено тази която се определяше, като такава. Че имаше един боклук.

Прясното мляко беше много евтино 7 копейки около литър и половина. Поради гаден квас и липса на бира пиехме от стъклени шишета с бозаджийски капачки мляко (бях около месец там и нямаше какво да пием).

А от България пътувах с кораб ферибоот до Одеса и от там с друг транспорт. Та вагоните във ферибоота бяха пълни с домати от България.

Нямам представа на каква цена са изнасяни но ставаха само за лютеница (насипни, като чакъл във 60 тонните вагони). Това са ми част от впечатленията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

89-91г. магазините бяха празни и освен два вида хляб, мляко и кефир в тях нямаше нищо друго

много от стоките са ти дърпани от ръцете, не защото в СССР са били по-скъпи, а защото просто ги е нямало

и е очевидно, че бъркаш цена на черния пазар (която в условия на дефицит е по-висока в пъти) от официална цена, БГ като държава е изнасяла само на официално договорени цени, кой си е носил маратонки ромика и дънки при пътуванията до СССР, а от там помпи и други работи за да изкара някой лев е друг въпрос

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чак да бъркам, не бъркам понятията. Бирата бе скъпа в магазините. Нея не съм вземал на черно.

А липсата на дадена стока си води до увеличаване на цената и на черно, което говори за по-висока цена на тази стока, така или иначе. Наличието на успоредна стока би намалило цената, но явно такава няма. Вероятно не са внасяли цигари в достатъчни количества за всички, на каквато и да е цена.

А магазините изобщо не бяха празни. Работеха им и универалните магазини и кварталните ( които пак бяха големи и със стока).

Имаше, както писах и евтини неща. Имаше също хубави пасти за зъби пепсодент, миндент, каквито у нас нямаше така по магазините. И бяха по рубла. Детски играчки на добри цени. Руски стоки също имаше евтини, часовници си купуваха, които имаха пари повечко, други злато. Естествено си накупих доста неща. Но имаше и скъпи неща. Обувките също бяха скъпи. Съвсем нормална пазарна среда. И си имаше пазарните ниши. Но евтиното за нас бе това, че лева бе по-скъп от рублата (тогава с малко) и при обмен имахме повече рубли. А така или иначе трябваше да се купят подаръци. Помните тогава се вземаха задължително от чужбина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

miroki, ти имаш предвид стоки, които са били дефицитни в тогавашния ссср - качествени алкохол и цигари, по-модерни дрехи и обувки, докато невски има предвид основни храни - например месни и зеленчукови консерви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за да не спорим

http://visualweb.ru/cccp_old_prices/

ето тук има списък с цените

за другото предлагам също да не спорим, мисля, че съм бил повече пъти от теб там и съм прекарал повече време там

дефицит там си имаше нон-стоп и той беше по-кофти от този в БГ

цените бяха абсурдно ниски на много неща

затова като излезне някаква стока логиката беше да се презапасиш

още помня шкафовете вкъщи пълни с алкохол, тетрадки и какво ли още не

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

miroki, ти имаш предвид стоки, които са били дефицитни в тогавашния ссср - качествени алкохол и цигари, по-модерни дрехи и обувки, докато невски има предвид основни храни - например месни и зеленчукови консерви.

Той спомена за 80 та, аз за 88-89. Има разлика все пак.

Различни стоки са съгласен съм. Цените на хранителните продукти не помня, понеже ни хранеха. Но магазините бяха пълни. Особено специализираните за месо. Направо ми се набиваха на очи. (както ми се и набиха испанските бутове в испанските магазини по-късно). А успоредно с това дефицит на някои неща, които можем да доставим. Както писах, имаше пазарни ниши.

Но трябва много да разказвам. Примерно инструментите им бяха хубави и си накупих, писах за пасти за зъби, които не намирах у нас и за тях е внос. Например си купих дънен филтър за аквариум руско производство (ползвам го и в момента), тук нямаше такъв. Рибарските магазини бяха с кофти стока. Бях един месец и ходех свободното време по реките, но не им бяха хубави тогава такъмите.

Стана на въпрос и дадох пример, че има такива стоки, които са вървежни и могат да се изнасят. И толкова.

На практика и аз не споря, а споделям лични впечатления.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

значи първо има разлика между забранени и разрешени и вредни и невредни

нещо те гледам си почнал много да се оплиташ в обясненията

пестицидите и перилните препарати също са вредни за природата, но върху тях няма акциз, нито пък има такъв върху найлоновите торбички или пластмасовите изделия

сега вече те съветвам да спреш в оплитането и да седиш малко мирно и да четеш внимателно

ЕС е нетен вносител на петролни продукти

това е проблем доколкото води до изтичане на средства

държавите имат възможност да контролират чрез данъчната тежест каква част от парите похардчени за петролни продукти да остават в тях, а каква част да изтича към парите износителки на петрол

концепцията в ЕС, че над 50% трябва да остават в страните членки, това се постига чрез ДДС + акциз + маръжт на печална на локалната фирма

концепцията в САЩ е - не ни интересува къде изтичат парите искам евтин бензин и това е политически въпрос

проблемът е, че целият транспорт с изключение на електрическите влакове е на горива и скъпите горива автоматично оскъпяват всичко

другият проблем е, че селскостопанските стоки също се оскъпяват, защото тракторите са на нафта, а торовете се правят с изпозлване на натурелн газ

за това в ЕС много неща са по-скъпи отколкото в САЩ, особено като се има предвид, че данъците върху продажбите в САЩ са по-ниски в общия случай от европейските ДДСта

сега какво ще стане ако утре се махне ДДСто и акциза при горивата

ами ще стане следното - един куп локални бизнеси ще умрат в рамките на 2 до 5г., всичко ще бъде превзето от средни и големи компании, които имат областни хъбове от които всичко се транспортира до клиентите, много неща, които в момента се правят тук ще бъдат внасяни от другаде защото транспортът е по-евтин

т.е. ще се случи един уголемен вариант на туй дет се случи при компютриите и китайците при всички видове стоки и услуги

а такива като теб ще се радват, че карат на бензин по левче

това са глупости, варварите не превземат Рим защото са били по-ниско образовани, Рим е отслабнал отвътре дотам, че да не може да ги удържа повече

формалната част от образованието в съвременния свят е сигурно под 20% от реалното образование, другите 80% се постигат по време на самата работа и за самата работа и чрез самообразвоание продължаващо през целия професионален живот ... това обаче изисква самокритичност и трудова и образователна дисциплина, които липсват на българите ... цитирам една 40г. докторка, която мрънка докато предава някакъв отчет и проект в МЗ -'на 100г. станахме, а продължаваме да учим' ... ми цял живот ще учиш ма кифло такава ти е професията, като не искаш стани касиерка или чистачка и по цял ден ще правиш едно и също ...

това е големият проблем в БГ хората са си останали със селската култура от 19 век, тях не ги кефи, че животът е динамичен, на тях не им харесва, че трябва да учат и да се борят цял живот, ако искат да успеят, те искат ако може да се уредят или някой да ги уреди и да не си дават зор и постоянно завиждат на тия дето са се уредили вместо да оправят себе си

българското общество нека да беше готово, пък Русия да беше зарязала тотално Балканите за да си усвоя Сибир и да се дърли само японците, китайците и западняците на изток

с тази готовност далеч щеше да стигне нали?

за да има просперитет са важни един куп неща

точно това е проблемът с книгата в първия постинг по темата - тя разглежда само институционалния аспект и забравя за всички други

Както обикновено написаното не е вярно, което разбира се се дължи на обстоятелството, че изобщо не си наясно с това, за което пишеш.

Принципът е, че акциз се слага на стоки, които се считат за вредни. Идеята е чрез цената да се ограничи употребата им, без да се забраняват. Примерно алкохолът по правило е акцизна стока, а в САЩ и Русия се направи опит пиянството да се ограничи със сух режим, но и в двата случай вместо да се ширне трезвеност, е процъфтяла мафия.

За найлоновите торбички си в голяма грешка. Въведени са доста високи цени за торбичка, които драстично надвишават нейната производствена и пазарна стойност. По-точно преди това тези торбички на практика са даваха без пари от продавачите. То и сега продължава да се прави, но е така, защото България е олигархия, което ще рече, че олигарсите се считат че са над създадените от тях закони и не са длъжни да ги спазват, а народа не иска да спазва закони прокарани против волята му и прави всичко възможно да ги избегне. Е, Карфур примерно стриктно таксуват всяка торбичка с 10ст., ама по брой клиенти вече успешно се конкурират с коя да е квартална бакалия или зарзаватчийница. Не се води акциз, защото акциза е процент към цената, а при торбичките надбавката многократно надвишава цената на стоката.

За горивата си написал абсолютни глупости. Откакто съществува науката икономика се набляга на идеята за активното търговско салдо. Западна Европа е сравнително бедна на собствен нефт и газ и ги внася. Преработеното го продава със съответната надценка и има интерес да преработва повече, за да получава повече надценки. Пълна глупост е да внесеш нефт и да пречиш на износа му. Не че в една социалистическа държава някой самороден гениален вожд на партията и народа не може да измъдри такова нещо, но дори и той няма да може да го прилага дълго, а ще се усети колко е безумна идеята ми е ще а оттегли.

Никой не е твърдял, че варварите са презвели Рим единствено на това, че са били по-прости, а че често се случва напълно необразовани да завоюват страна на много по-високо културно равнище. И това е така от хилядолетия - макар да няма писменост археологически се вижда как над по-високата култура следва стратиграфски пласт на по-ниска култура, а между тях следи от пожари.

Проблемът не е в селската култура, а в комунистическото възпитание. Тези от които зависи настоящето на България са научени да работят по принуда и да принуждават другите да работят. Иначе казано са научени на мързел и скътавка. Тъй че като измряха бабите възпитани в условията на монархо-капитализъм вече няма кой сее в градините и да прави бурканите, с които се изхранваха днешните червени бабички. И тогава почна голодовката и строя се срина.

цените бяха абсурдно ниски на много неща

затова като излезне някаква стока логиката беше да се презапасиш

още помня шкафовете вкъщи пълни с алкохол, тетрадки и какво ли още не

Цените бяха ниски за градския транспорт, парното, телефона и водата. Разбира се беше голям проблем човек да се сдобие с телефон. Също обществените бяха много малко.

Презапасяването се дължеше не на ниските цени, а на празните магазини. Сега има промоции, на които дори номинално цените са по-ниски от тогава, макар сега МРЗ да е 300лв, а тогава беше 100, ама пак няма презапасяване, защото всеки знае, че стоката ще я има и утре и по-добре да я вземе малко по-скъпо, отколкото да я купи евтино с риск да се развали.

В Русия ситуацията беше следната в Москва и Питер имаше сравнително доста стоки. В столицета на републиките по-малко, в областните градове още по-малко, в по-малките градове беше зле, а по селата - трагедия. Бях гледал едно руско предаване, в което дискутираха каква е логиката хората да са принудени да ходят да си пазарят в по-големия град, след като така или иначе ще си купят стоката. И отговора беше, че целта е задоволяването да е според номенклатурната йерархия. В СССР повече коли бяха служебни, тъй че да пътува можеше този, който има служебна кола, т.е. този, който е шеф. Колкото е по-голям началник, толкова опциите да иде в по-голям и добре снабден град са по-големи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

много се кефя някой, който не е живял и един ден в СССР, Русия, Англия и Гърция нон-стоп да ми разказва как било там

както и някой, който не е карал и един курс по икономика да ми разказва за акцизите и тяхната същност

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той спомена за 80 та, аз за 88-89. Има разлика все пак.

Различни стоки са съгласен съм. Цените на хранителните продукти не помня, понеже ни хранеха. Но магазините бяха пълни. Особено специализираните за месо. Направо ми се набиваха на очи. (както ми се и набиха испанските бутове в испанските магазини по-късно). А успоредно с това дефицит на някои неща, които можем да доставим. Както писах, имаше пазарни ниши.

Но трябва много да разказвам. Примерно инструментите им бяха хубави и си накупих, писах за пасти за зъби, които не намирах у нас и за тях е внос. Например си купих дънен филтър за аквариум руско производство (ползвам го и в момента), тук нямаше такъв. Рибарските магазини бяха с кофти стока. Бях един месец и ходех свободното време по реките, но не им бяха хубави тогава такъмите.

Беларуските ми колеги и колежки (набори 1980-2 г.) казват, че не са виждали месо като деца. Имало е рибни консерви и кокали. Е, не става дума за Москва, Киев и Петербург, но все пак е в европейската част на СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 6-8 години ще им е трудно да помнят.

Аз също не говоря за Москва, а за Одеса, Херсон, Николаев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нациите рухват, когато загубят ценностната си система и здравия си разум. Това става, когато започнат да презират традициите си и да нямат чувство за общност със сънародниците си. Тогава веднага през пропуканата стена на бъдещето им нахлуват чужди влияния и чужди хора, а отвътре се събуждат разрушителните сили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

много се кефя някой, който не е живял и един ден в СССР, Русия, Англия и Гърция нон-стоп да ми разказва как било там

както и някой, който не е карал и един курс по икономика да ми разказва за акцизите и тяхната същност

Е, не всеки може да пребивава по едно и също време едновременно в Англия, Гърция, Швейцария, България, Украйна и Русия. :laughing1:

В замяна на това пък 50% от работещите българи работят зад граница, а от останалите доста хора вече са имали възможността да видят как е, тъй че няма как да повярват на ушите си, че там не е това, което са видели с очите си. Агитнаръчниците са писани по време, когато само висшата партийна номенклатура можеше да се разхожда свободно зад граница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нациите рухват, когато загубят ценностната си система и здравия си разум. Това става, когато започнат да презират традициите си и да нямат чувство за общност със сънародниците си. Тогава веднага през пропуканата стена на бъдещето им нахлуват чужди влияния и чужди хора, а отвътре се събуждат разрушителните сили.

Хубаво е да се дадат определения за нация, ценносна с-ма и здрав разум! Както и за ...чужди влияния ;). Ако приемем, че нация е ново понятие (формирано през последните няколко века) ще ми се да се дада примери за рухнали нации ;). Ако пък приемем, че ще разглеждаме като нации Иран, евреите, Рим, ИРИ, горното определение не е вярно. Защо? Примерно евреите. Те са имали д-ва в много кратък период, от Саул, до няколко века по-късно (сега ме мързи да правя справка за точност, ама аре малко вики ;), 722-ра пр.н.е. за северното, 586 за южното). Но въпреки, че са преселени и държавата, а после и другата , нацията оцелява ;). Да традициите са много важни, до при възраждането на държавата Израел в средата на миналия век, традициите съвсем не са същите, както в средата на първоо хилядолетие пр.н.е. ;), нали!

Иран е още по-интересен! Още повече там се сменят доста традиции и ценностни с-ми (а може би не, докат няма определение за това!). От времето на Ахеменидите, през зороастрианството, партите, исляма, Бялата революция, хомейнизма та до сега. При Рим има някаква идея поне в началото, после при имперския става малка каша. А за ИРИ какво ще кажете? 'По-добре турска чалма отколкото папса тиара!' Е сега наистина няма ИРИ, но има елини ;). Ма какви са тези обитатели на древна Елада и Пелопонес? Запазили ли са традициите? Олимпиадата е френска измислица ;).

Ха! А какво ще кажете за инките и маите? Има такива даже цивилизации (според повечето изследователи) и те ли затова са изчезнали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щях да забравя! Гледейки разгрома на Ла Фурия ;), е к'во да се прави на континента след България и Франция симпатизирам на лалетатта ;), отдавна от 78-ма минимум ;). Та как се вписва в теорита на galvanit, двете падания на България? Под ромейско и под турско? С примери ако обича!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нациите рухват, когато загубят ценностната си система и здравия си разум. Това става, когато започнат да презират традициите си и да нямат чувство за общност със сънародниците си. Тогава веднага през пропуканата стена на бъдещето им нахлуват чужди влияния и чужди хора, а отвътре се събуждат разрушителните сили.

Много добре казано.

Ще споделя за Митака. Определението е важно дотолкова, доколкото най-пълно отразява разбирането на всеки един от нас. Особено що се отнася за разтегливи понятия като нация и ценностна система. Или пък здрав разум.

И тези неща влизат в културата и законите. Които пък трябва да се измислят от избраниците.

В една култура/нация/държава (общност) има нещо общо, на което всички или държат или спокойно толерират. Хора има различни дори и в малка общност. И държавниците могат да избират една или друга малка общност, която да им служи за оправдание/повод да нанесат малки корекции в политиката. Един вид леки завои. Ако оприличим промяната на културата във времето като път по който минаваме. То свободата на избраниците е в някакви рамки и може да прави леки завои. Или обратни дори, но за достатъчно дълго време. Тук идва далновидноста на държавниците и да изберат най-доброто движение. И да го разглеждат в най-различни аспекти: дългосрочност, цена (политическа, всякаква), цел и пр. Неща, които са далечко от дребния човечец. Т.е. са като бащи или даскали на общноста. Те я представляват и се опитват да направят най-доброто. Те дори са нещо повече, нещо като капитани на кораб. Или карат кораба, държат екипажа нахранен и под контрол, грижат се за машинарията, бурите и пр. Или губят хора, машинария или целия кораб. Техните грешки ще са с най-големи последствия. Т.нар. оранжеви революции от последните 10-на г. са последствие на външна намеса в държавата. Външната намеса подклажда съответната прослойка вътре в държавата, тя увлича още хора и за едни приятно звучащи мотиви, извежда държавата(общноста) от правия път. В смисъл рязко завива със всички последствия. Това са революциите изобщо. Рязък завой. Като ценности, традиции, цел и пр. Дори може да са имитация на завой. С цел някой да вземе власта да се облажи. Щото няма и трудно може да има приемственост в политиката при мандатно управление. Правиш каквото правиш 4-5г и после излизаш сух. И вече целта на мандатоносителите се измества от държавата (като цяло) към вотовете, популизъм и лично благоденствие. Което директно води към падане на нивото. На всички нива. Вярно има държави със стабилна дългосрочна политика. Не знам как го правят, но те не са много. И на тях нивото им пада. И като икономика и като човешки потенциал.

Та колкото по-пъстра е една държава, толкова по-лесно може да се гътне с външна намеса.

И колкото по-легитимно (с подръжката на хората) или твърдо (диктаторско) е ръководството, толкова повече може да държи "курса на кораба". Огледайте се колко популизъм има наоколо. Популизма е като опаковката - да продаде нещото вътре. А вътре какво има се разбира твърде късно. Плати ли(гласува ли), отвори ли пакета - е вече не можеш да го върнеш. Затова има имиджи (изображения), имидж мейкъри, PR и пр. Да изкарат това дето не е, като очевидно. И това не е лесно де ама до къде води.

Идиокрация е чудесно и увлекателно филмче. Ако сте го гледали, това искам да кажа, натам вървим. Дори вече сме там.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност Митака е прав. Защото едно е нация като съвременно понятие, друго е държава, а трето е етнос от типа на хазарите, аварите, печенегите, куманите, вандалите и т.н. Една нация може да просперира без да има държава и да е зле макар да има държава - примерно ирландците докато са съществували самостоятелно са били доста бедни, а замогването им пък е станало под английско управление. При все това, те чувстват нещата по-иначе и смятат, че са били бедни, защото англичаните са ги доили. Но е обратното - студения северен остров се е сдобил с доста широкия пазар на икономически развитата Британска империя. Моравците също са етнос, ама си нямат държава. Някои етноси не само си нямат държава, ами дори автономна област си нямат - примерно кюрдите. България от 1944г. е в упадък, но пък ромите в нея от тогава и досега нарастват, а на спасените от Хитлер евреи им се наложило да се изселят в Израел когато държавата била окупирана от Сталин. Ще рече, че може една държава да е в упадък, но един или няколко етноса в нея да са в прогрес, други да са в упадък, а трети бързо и драстично да се стопят.

Та наистина ние си дискутираме, ама е уместно да се уточни за какво говорим, защото в зависимост от това, за което става дума и причините може да са доста различни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не всеки може да пребивава по едно и също време едновременно в Англия, Гърция, Швейцария, България, Украйна и Русия. :laughing1:

В замяна на това пък 50% от работещите българи работят зад граница, а от останалите доста хора вече са имали възможността да видят как е, тъй че няма как да повярват на ушите си, че там не е това, което са видели с очите си. Агитнаръчниците са писани по време, когато само висшата партийна номенклатура можеше да се разхожда свободно зад граница.

проблемът ти е, че аз нямам нищо общо нито с агитнаръчниците, нито с партийната номенклатура

иначе това че съм навсякъде, да на някои хора им е писано да бъдат навсякъде - за последните 45 дни съм летял 5 пъти до УК и обратно и просто е смешно да се опитваш да ми давъш акъл за каквото и да било там

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...