Отиди на
Форум "Наука"

Струга и Охрид


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте приятели, малко ме нямаше, но като гледам колко е заспало на последък реших да разбуня малко атмосферата. Дискусията, която ме вълнува, е за българското управление на тези два български града през 20 век. За балканските и първата световна е ясно, има обаче един неизяснен момент около събитията между 8 септември 1943 когато италия капитулира, и август 1944, когато българската армия се изтегля. Тъй като Струга е в италианската зона, изтеглянето на италианските окупационни войски е съпроводено с оживление дейността на народноосвободителната армия на македония, т.е партизаните, които я удрят в гръб, пленяват оръжие, и установяват народна власт в кичево и гостивар. следва масирана немска офанзива и партизаните се изтеглят в северна гърция, а цялата област на бившия италиански протекторат е окупирана от германия.

в резултат е коригирана виенската линия, като в българската зона е включено освен с. пещани и манастирът Свети Наум. Обаче за Струга нищо не намерих, вие как мислите, към 1943 има ли българска власт в струга, или само немска?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, никой не пише. На мен ми се върти нещо в главата, някъде съм срещал, че след италианската окупация България влиза в Струга, обаче никъде не намерих потвърждение. Има логика в това, все пак в Охрид има българска войска, а немците са достатъчно ангажирани на изток, та да делегират част от бившите италиански територии на нас. В крайна сметка точно това правят в егейска македония след италианската капитулация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможно е да са я предали на българите, възможно е да са я задържали. Информация нямам, но да я предадат на българите ще значи, че неглижират италианците - между нашите и италианците винаги е имало търкания за областите от Македония, заети от последните. Така, че ако я дадат на българите за немците това ще е жест срещу англичаните а те едва ли го искат. А пък ако я задържат, тогава е достатъчно неутрално. Един вид, помагаме ви, славни италиански съюзници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кой да провери. Кой, кой...... :grin:

Бе аз да знам къде.. :)

Преди време гледах снимки на мои колеги от манастира, направи ми впечатление надпис - "Св. Наум Български"

Пазете ги, че току виж го изтрили при някоя реставрация!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никъде не намирате инфо за българска окупация на Струга през 1943 г., защото такова няма :)

Във Вардарска Македония след капитулацията на Италия пристигат още 2 германски дивизии, които заемат опразненото от италианците (така че имало е кой да се заеме с това) и още 2 германски дивизии са изпратени в Западната част на Егейска Македония, а Източната (без Солун само) я заемаме ние по тяхна молба.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След капитулацията на Италия има разширяване на българската зона в района на Охрид, но Струга не влиза. Села в охридско и струшко влизат още в нашата зона.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За селата + манастира Св.Наум не беше ли ясно още в началото? Аз до колкото разбрах въпроса беше за самия град Струга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, за асмият струга става въпрос. Но все пак няма как да се пропусне и охрид, и свети наум, и изобщо цялата околия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То Пещани влиза нашата част преди италианската капитулация. И аз не намерих за Струга конкретно, но е сигурно че не е в нашата зона. Тя италианската зона е малко на всички по-малко, щото някой територии са контролирани от партизаните, т.нар. свободни територии, някой ги контролират албанските балисти, има и албански партизани. Всъщност голяма част от македонските партизани са в италианската част, не в българската. Там подкрепата е и много по-голяма, щото мнозинството от българското население със сигурност не желае да живее в албанска държава и подкрепя партизаните. Това югокомакедонистката пропаганда го изпуска винаги умишлено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи слабата италианска власт, съпроводена със силно албанско присъствие си е предпоставка за съпротива в района от дето и да се погледне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами всъщност до март 1943 няма македонска ком партия а покраински комитет на югославската. почти до края на 1941 той се ръководи от методи шанторов шарло който се отнася с открита симпатия към българските войски дори през август и септ т.е след инвазията в ссср на райха. през май и юни в софия обявява излизането на покраинския комитет от юкп и вливането му в брп к понеже де юре македония е вече под бълг юрисдикция. той е и член на цк на юкп наред с темпо едвард кардел и тито. та към есента на 1941 комунистичесщата съпротива в македония е толкова рехава че се налага първо тито да изгони шарло и да го смени с лазар колишевски и бане андреев

и второ ролята на комунистическата съпротива да се поеме от четниците на дража михайлович които се прехвърлят в северна македония и полога щото балистите тормозят сръбските колонисти там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шарло е изключен от ЮКП, когато прехвърля македонските комунисти към БКП. Шарло си е доста осъзнат българин и го заявява открито. Сменят го с Лазе щото е сърбоманин от 4 годишен от отгледан в сръбско сиропиталище, после живее в Сърбия, аз се съмнявам че тоя май българския(македонския) го е научил в затвора в България.

Тя е толкова рехава комунистическата съпротива особено проюгославските комунисти, че са принудени да внасят сърби партизани. И ЮКП не се опира на сърбоманите на Дража Михайлович, напротив те ги унищожават с цел да покажат на населението, че не се бият за сърбизма, а за югославизма. Няма сърби в Сев. Македония по това време сръбските колонисти са изгонени, работят сред сърбоманите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Междувпрочем в тези райони на Македония под италианска юрисдикция след 1941 г. е имало и чести нападения над българското население от страна на албански националистически банди, което кара българите да започват да се изселват в територията с българската администрация. Методи Шаторов загива около 9 септември 1944, като хипотезите са, че е убит или от български жандармеристи, или от агент на Тито.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шарло е изключен от ЮКП, когато прехвърля македонските комунисти към БКП. Шарло си е доста осъзнат българин и го заявява открито. Сменят го с Лазе щото е сърбоманин от 4 годишен от отгледан в сръбско сиропиталище, после живее в Сърбия, аз се съмнявам че тоя май българския(македонския) го е научил в затвора в България.

Тя е толкова рехава комунистическата съпротива особено проюгославските комунисти, че са принудени да внасят сърби партизани. И ЮКП не се опира на сърбоманите на Дража Михайлович, напротив те ги унищожават с цел да покажат на населението, че не се бият за сърбизма, а за югославизма. Няма сърби в Сев. Македония по това време сръбските колонисти са изгонени, работят сред сърбоманите.

не само прехвърля мкп към брп к, но и изключва от нея всички етнически сърби. сега, за четниците не съм сигурен, но съм срещал, че действат по едно време в северна македония. в 1943 Дража праща в македониямиловое търбич с цел да създаде четническо движение там. създвата се четнически комитети в скопие, кичево, гостивар, и са набрани към 8 000 четници главно сред сърбоманското население. в този период македонските партизани са около 200, а четниците на дража във вардарска македония - над 8 000, действащи освен в полога, и в кумановско и скопска църна гора. в края на 1943 четниците са победени и се окопават на границата със сърбия за да затруднят проникването на партизани от север. едва през март 1944 стоян кръстич, ръководител на четническото движение е убит и вардарска македония е прочистена.

стинке, не си си прочел докрай урока.

друг един минимум българофил е ченто, който също е изключен от юкп през 1945 и го пращат на голи оток, най-вече защото се бори за независима и обединена македония извън югославия.

интересен момент е и проектът на правителството на иван багрянов, което се среща с македонските партизани в кукуш и им предлага да създадат независима македония през лятото на 1944. В същия контекст хитлер изпраща ванчо михайлов в скопие, и прави совалки между 5-9 септ за независима и марионетна македония, естествено, про германски настроена, и макар, че ванчо михайлов се отказва, негови съмишленици на 8 септ обявяват такава. Неслучайно на 8 септ 1991 беше проведен и референдумът за независимост....нали е годишнина.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам Ванче Михайлов най се е оказал на висота.

Не, просто е виждал че войната е изгубена и няма никаква полза от оглавяването на прогреманска Македония

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струга никога не влиза в българската зона. Съгласно пртокола от Тирана, подписан на 29 март 1943 г., влязъл сила на 15 юни с.г. , към бълг.зона е включено с.Пещани, както и е определена граница на териториални води в Охридското езеро. След капитулацията на Италия. българските войски завземат и територията на юг от Охрид до старата югославско-гръцка граница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

8 000 четници едновременно в планините на Македония е някакъв абсурд. Това изисква свръх логистика, то ВМРО в най-комитските времена не е имало такова чудо при все подръжката от почти цялото екзархийско, а и не екзархийско население. Източника на цифрата е гледам няква юго публикация от 60те. Нещо са си играли с цифрите.

И те са разположени в Прешевско и Пчинско и Косово главно. просръбските чети и югокомунистите се борят за подръжка от един и същ контингент население - сърбоманите.

Те доста от комунистите искат и проруска независима Македония и макар победата не я получават.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...