Отиди на
Форум "Наука"

Доказателства за култ към Тангра при българите ?


Recommended Posts

  • Потребител

чисти етноси няма. Което е даже прелестно, щото на изолираните островни съобщества им се разгонва майката от наследствени болести, тъй като няма дрейф на гени. Тук поне на Балканите, слава богу, не сме страдали от недостатък на привнесен генетичен материал. А че в степите открай време имаме разнородно население, което си се кръстосва свободно помежду си, мисля че не е тайна за никого.

Чисти етноси няма, но това дава ли ти основания да наричаш даден народ сбирщина.

Осбено ако се предполага че е твоя?

Странно поведение, но всеки си знае мотивите. Аз лично нито мисля че българите са сбирщина (доказано вече и генетично, както става ясно от темата за генетичното изследване) нито че са се довлякли отнякъде

Ако Тhor не е българин би трябвало да се извини, ако е българин - пази Боже

Темата е за ключ

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 423
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

ами как да го наричаме - конгломерат? Синоними много, смисълът - един и същ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако на вас ви е все едно - браво

На мен като българин, не ми е приятна думата сбирщина.

И не познавам европеец ( а познавам доста) който да обиди така народа си

Но както казах - въпрос на дух. Все пак във форум за история мисля че има патриоти

А за конгломерат - хубаво е също да се докаже, защото не мисля че има данни за такова нещо.

Може ли да ми посочите такива, защото аз твърдя че народът ни е еднороден и нито е сбирщина нито буламач нито мелез. Ах как ли щеше да ви нарече Паисий

Основание - няколко поредни генетични изследвания, които показват че имаме едноредн състав, сравнено с доста други народи

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, не разбирам същината, смисъла на този спор.

Независимо дали имаме или нямаме Тангра като бог на съответния надпис, това по никакъв начин не ни дава ясна индикация за езика (произхода) на прабългарите.

Тюркски или друг произход, наличието или отсъствието на Тангра не ни казва нищо.

Езика на дохристиянските българи е ясен - този който наричат старобългарски. Това трябва да е отправната точка!Всичко останало е спекулация и за момента недоказуеми хипотези.

Нека някой докаже, че българите( пра, древно и прочие ) не говорят езика, наречен "старобългарски". Поне да се пробва, та да видим до къде ще се докара.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ако на вас ви е все едно - браво

На мен като българин, не ми е приятна думата сбирщина.

И не познавам европеец ( а познавам доста) който да обиди така народа си

Но както казах - въпрос на дух. Все пак във форум за история мисля че има патриоти

А за конгломерат - хубаво е също да се докаже, защото не мисля че има данни за такова нещо.

Може ли да ми посочите такива, защото аз твърдя че народът ни е еднороден и нито е сбирщина нито буламач нито мелез. Ах как ли щеше да ви нарече Паисий

Основание - няколко поредни генетични изследвания, които показват че имаме едноредн състав, сравнено с доста други народи

първо уточнете какво разбирате под еднородност /щото тая тема вече сме я нищили/. Демек какво разбирате под думичката българи?

П. С. Не се вживявайте толкова, лично аз ви тествам на автохтонност /предполагам и Торн също/. Досега покривате едно 70% от изискванията да бъдете охарактеризиран като такъв. Ако почнете да ръсите и квалификации, ще си съставя и съответното крайно мнение за Вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Езика на дохристиянските българи е ясен - този който наричат старобългарски. Това трябва да е отправната точка!Всичко останало е спекулация и за момента недоказуеми хипотези.

Така е само че този факт не се връзва с иранските и всякакви чергарски теории

първо уточнете какво разбирате под еднородност /щото тая тема вече сме я нищили/. Демек какво разбирате под думичката българи?

П. С. Не се вживявайте толкова, лично аз ви тествам на автохтонност /предполагам и Торн също/. Досега покривате едно 70% от изискванията да бъдете охарактеризиран като такъв. Ако почнете да ръсите и квалификации, ще си съставя и съответното крайно мнение за Вас.

Айде потече темата

За еднородност съм се изказал не аз , а авторът на генетичното изследване. Той като специалист знае какво е еднородност и е определил народът ни като еднороден

Сега е ваш ред да докажете че сме буламач(мелези, сбирищина и прочие приемливи за вас категоризации), но мога ли да предполжа че няма да го направите?

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля че ти дължа някакви обяснения.

Ако ти се чете ще си намериш и ще си прочетеш нещо по смислено от петърдобревщените на Иван Танев Иванов и други сродни нему инжинери и доктори, ако не искаш да градираш ще си останеш на ниво протобулгариансточкацом и не виждам с какво мога да повлияя на мнението ти.

Тенгризъм или не няма никакво значение, това не доказва нищо.

Може и да е имало може и да не, по вероятно във всяка паланка да е имало селски баячки със собствено разбиране за религията а на държавно ниво в столицата каква е била религията не знаем.

Храмовете се появяват късно и едновременно, век и половина след като прабългарите идват тъдява, възможно е с новата династия да идва нова религия или нова форма поне на високо ниво.

В степите храмове няма, появяват се в ПБЦ и то малко преди християнството.

Ако днес отидете в Монголия, Якутия или Казахстан и попитате местният шаман какво е тенгризъм ще получите толкова отговори колкото човека попитате, питал съм и то оргинален шаман, доста чалнат както си му е реда.

Тангра не е бог и няма антропоморфика, това е природна сила, изначалие, оренда, сбор от природни закони които създават ред и въздават справедливост, част от цяло в което и свързано всичко живо и неживо на този свят.

Негово изражение са тенгриите които някъде достигат до 77 броя в зависимост от това колко развит е култа, тази религия /това всъщност не е религия/ не е институционализирана и канонизирана, няма свещенни книги, писания, закони и светци, това е форма на разбиране и възприемане на светът около теб и за това да се приложи формула свързана с това която да докаже че прабългарите са едиквиси е просто тъпо.

Колкото до доказателствата, за момента се приема че на колоната пише че Омуртаг е принесъл жертва на тангра и това е положението.

Равене, щом не искаш да обясняваш и защитаваш твърденията си с аргументи, значи излизащ от спора победен. ?

Ако ли пък все още искаш да докажеш със факти че Крум е бил полуаварин, моля заповядай! Дай ни доказателства, факти, извори, хроники, надписи...., но не и заключения на историци! Ние сами ще преценим фактите.

Относно колоната от Мадара, това, че ти приемаш че днес СЕ ПРИЕМА, че на колоната пише че Омуртаг принесъл жертва на Тангра, то значи ти не се напъваш да мислиш самостоятелно и да проучиш колоната, а приемаш на доверие без капка критичен поглед "превода"-реконструкция на Бешевлиев. Еми това си е твой проблем. Други хора са дали други мнения за този надпис. На него не само че може да не пише за никакъв Муртаг, но много вероятно дори и Таггра не може да се прочете, а там по скоро пише .....МА ГГРА..... или ......МАГ ГРА......!

И пак повтаряме, че Тангра не може да е нито бог, нито природна сила, нито изначалие, нито оренда, тъй като не съществува такъв термин и такава дума! Съществува единствено ако човек вярва сляпо в "превода" на Бешевлиев! При тюрките имаме тенгри "божество", а не тАнгрА!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..........

А относно сбирщината.... нямам думи.

Ако имало "всякакви" щеше да има някакви следи от сбирщина

Докато не ги намерите, моля не обиждайте народа ми

Сещам се примерно за четири различни погребални обичая само в рамките на езическият период на ПБЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Храмовете се появяват късно и едновременно, век и половина след като прабългарите идват тъдява, възможно е с новата династия да идва нова религия или нова форма поне на високо ниво.

В степите храмове няма, появяват се в ПБЦ и то малко преди християнството.

Храмовете такива каквито ги познаваме се появяват с каменното строителство, но това не значи че българите не са имали подобни храмове преди това! Правели са ги от дърво! Има доказателства, че е имало подобни храмове още от най-ранния период при Аспарух. Ако те бяха донесени от някаква нова династия от Аварската държава, то трябва да очакваме такива храмове да откриваме на територията на Аварската държава. Само дето не ги откриваме там, а в Кавказ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сещам се примерно за четири различни погребални обичая само в рамките на езическият период на ПБЦ.

Доказваме тезата за сбирщината ли. Ако модераторите позволят, може ли да се изнесе в друга тема и тази да се заключи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За уточнение - левият бряг на Дунав влиза ли в тази група?

зависи откъде го гледаш тоя ляв бряг;)

Доказваме тезата за сбирщината ли. Ако модераторите позволят, може ли да се изнесе в друга тема и тази да се заключи.

Виж, друже, направил съм цяла тема по въпроса, ама там никой не пише, щото е по-добре да си разметкаме по 1-2 лежерни изречения:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15896

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами удряй ключа на тази

Ясно е че няма рукотворно доказателство за Тангра в нашите земи , а обиди за мелези и сбирщини не ми се слушат

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Храмовете такива каквито ги познаваме се появяват с каменното строителство, но това не значи че българите не са имали подобни храмове преди това! Правели са ги от дърво! Има доказателства, че е имало подобни храмове още от най-ранния период при Аспарух. Ако те бяха донесени от някаква нова династия от Аварската държава, то трябва да очакваме такива храмове да откриваме на територията на Аварската държава. Само дето не ги откриваме там, а в Кавказ.

Не,няма. От землено дървеният период имаме разни работи но не и останки от храмове.

Дървени храмове посветени на Тенгри с идоли вътре има при хазарите, нищо чудно да е имало и при нас но доколкото знам не са открити.

пп

Тъй че правоъгълните прабългарски капища спокойно може да са били посветени на Тангра също като техните съвременни храмове при сродните ни хазари.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами удряй ключа на тази

Ясно е че няма рукотворно доказателство за Тангра в нашите земи , а обиди за мелези и сбирщини не ми се слушат

ще го ударя, когато му дойде времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.. лично аз ви тествам на автохтонност /предполагам и Торн също/. Досега покривате едно 70% от изискванията да бъдете охарактеризиран като такъв. Ако почнете да ръсите и квалификации, ще си съставя и съответното крайно мнение за Вас.

Е, аз като се тествах и покрих теста, че ДНК то ми по баща е от балканите или както му казвате автохтонно население, какво, да взема да се гръмна ли, че не отговаря на догмите на форума?

Не е нормално за научен форум пристрастия от модераторите в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Н нищо чудно да е имало и при нас но доколкото знам не са открити.

пп

Тъй че правоъгълните прабългарски капища спокойно може да са били посветени на Тангра ......

.......или на каквото и да е било друго божество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй че правоъгълните прабългарски капища спокойно може да са били посветени на Тангра също като техните съвременни храмове при сродните ни хазари.

Тенгристките, правоъгълни ли са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Равене, просто не знаеш до къде е достигнала науката относно храмовете и религията на древните българи! :)

Иначе дървени храмове със идол вътре имат и славяноезичните, и обикновенно ги припознават като идоли на Перун, Сварог, и т.н. Тоест не са хазаро-тенгриански патент.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, аз като се тествах и покрих теста, че ДНК то ми по баща е от балканите или както му казвате автохтонно население, какво, да взема да се гръмна ли, че не отговаря на догмите на форума?

Не е нормално за научен форум пристрастия от модераторите в него.

мисля че е крайно лаишко да намесваш днк-то си при положение, че явно си нямаш хал хабер от генетика. Разбира се бих се учудил, ако то покаже, че падаш от Марс. И да повторя - терминът 'автохтонен' е доста изкуствен и неточен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

На кой му пука за биологичен, че и генетично доказан произход в историческа тема? Ще вземе да докаже, че повечето турци в Анадола не са по произход от Средна Азия, все едно някой е имал съмнения. Това прави ли ги по-малко турци? И отрича ли, че някаква част все пак е дошла от там?

Същото е с българите.

Впрочем има ли сравнение по произход според митохондриална ДНК и според Y-хромозома?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тенгристките, правоъгълни ли са?

Принципно погледнато като нявгашен строителен техник бих казал че повечето постоянни постройки са правоъгълни или квадратни, кръглите или с други геометрични форми са по редки поради простия принцип че правата линия в строителството е най лесния маркер а кръгът е по труден за изпълнение пък и намалява пространството за сметка на същия краен размер.

За хазарските храмове не е ясно тъй като знаем за тях само от описания, останки не са намерени.

http://kumukia.ru/article-9120.html

.......или на каквото и да е било друго божество.

Разбира се, споменах го във връзка с изказвано твърдение че тенгризма няма храмове и жреци.

Всъщност като правило няма, при тенгризма водещ е шаманизма а те правят ритуалите си под открито небе или покрай някоя природна концентрация като голямо дърво или особен камък и тн.

В случая с хазарите се вижда колко шарена е тази религия или каквото и да е там, при тях изглежда имаме пример за институциализация.

Равене, просто не знаеш до къде е достигнала науката относно храмовете и религията на древните българи! :)

Иначе дървени храмове със идол вътре имат и славяноезичните, и обикновенно ги припознават като идоли на Перун, Сварог, и т.н. Тоест не са хазаро-тенгриански патент.

Ми ето че дойде време да узная! Давай ги дървените храмове.

Иначе дървени храмове имат кои ли не, но в случая говорим за хазаро тенгрианците и прабългарите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...