Отиди на
Форум "Наука"

Кои са "хуните" и "масагетите" в ромейската армия през VІти век?


Recommended Posts

  • Потребители

Колегата декапитатор ми припомни за една интересна тема, а именно защо у Прокопий и други византийски автори пишат за скити и масагети, докато Йорданес пише за българи? Прилагам част от статията на Методий Рождественски "Под знамената на василевса" в с-к Византия в собствените й очи и очите на другите, С.2007

post-4878-0-19346900-1390247471_thumb.jp

post-4878-0-96597300-1390247480_thumb.jp

post-4878-0-27517400-1390247490_thumb.jp

post-4878-0-24562100-1390247499_thumb.jp

post-4878-0-76217800-1390247510_thumb.jp

post-4878-0-10676700-1390247523_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 148
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Статията ме спечели още на "сармато-хуно-готско койне" :)

То и Приск е фен на тая работа, ако си спомняте езиковите му импресии в лагера на Атила. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според това което казва Приск излиза, че скитите, хуните, готите и авзоните са говорели на различни езици, а не че е имало хуно-скито-готско койне. И аз при нужда мога да говоря на руски и английски, но това не значи, че в България се говори на българо-руско-английско койне.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И сега въпросът е споменатите от Приск три хунски думи които звучат по славянскому, дали са хунски или са скитски, щото той нарича хуните с името скити. :)

Иначе от статията е интересно това с името Суника, което веднъж било ползвано от български посланник през 9 век, а по-рано от хун "масагет родом". Дали това име има нещо общо с името Сенека!?

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Скит като цяло е топоним, с който античните автори именуват всички степни народи. Дори монголите са наречени скити от ромейски те автори в късното средновековие. Така че терминът е без особено значение, ако търсим точен етнически произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Скитски език - колкото и американски език.

Не съм съгласен. Като цяло в науката има доминиращо мнение, че скитите са ираноезични, налице са множество доказателства, в това число и писмени паметници. Написани са и научни трудове по въпроса за речника и особеностите на скитския език.

Докато за хунския език, ще ме прощавате г-н Роман, г-н Маке, не съм видял ни един паметник, ни една граматика, ни един речник...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че е имало скитски език имало е. Херодот като говори за скитите и за не-скитите ги разделя на езиков принцип. Скити за него са тези които говорели на скитски език, а останалите които не са говорели скитски не са скити според него.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Топоним е "Скития", а не "скити", които се явяват жители на топонима.

Колкото до въпроса на Маготин - хуни и масагети са един и същи народ, съответно по-старо и по-ново име. Поне ако се доверим на изворите. Те обаче са клон на гетите, които са говорили .... може би ирански? :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм съгласен. Като цяло в науката има доминиращо мнение, че скитите са ираноезични, налице са множество доказателства, в това число и писмени паметници. Написани са и научни трудове по въпроса за речника и особеностите на скитския език.

Докато за хунския език, ще ме прощавате г-н Роман, г-н Маке, не съм видял ни един паметник, ни една граматика, ни един речник...

Имах предвид, че античните автори говорят за скитски език като събирателно понятие. Нещо като дн. Романски езици.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Топоним е "Скития", а не "скити", които се явяват жители на топонима.

:

По вашата логика излиза, че и монголите са скити, щом така ги пишат.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам, колко дявола могат се събра на върхът на една игла? По горните спорове много пъти ми мязат на нещо такива "научни" спорове......

В съюза един от Рига, Москва, АлмаАта да си говорят? На руски. Руснаци ли са? НЕ.

Или в Рим? Бурокрацията на латински, интелигенцията, аристокрацията на гръцки, банкерите на еврейски, финикийски са говорели. Така, че един от Египет можел да си избира на какъв език иска да разговаря с един персиец.

Не ми се вярва да са си взимали много-много труд надменните римски автори да издирват онези примитивни индивиди по-точно на какъв език лаят....

Аз например бих писъл, че разговарях с един кримски татаирин в Москва на руски и един чечен от Грозни на английски език.

А те чули не до чули, разбрали недоразбрали, много пъти един и същи народ и/или езици ги кичат с танто измислени имена....

Или в процесът на голямата фалшификация са го делали, за да може едно събитие да го поставят няколко пъти в измислените векове......

:grin::groupwave2::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за да ви улесня малко мисловния процес, ще подскажа, че за древните 'скит' е аналогично на нашето 'степняк'.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имах предвид, че античните автори говорят за скитски език като събирателно понятие. Нещо като дн. Романски езици.

Античните гръцки и римски автори. Източните автори не говорят за "скитски език" и "скити". :grin: Т.е. голяма част от бъркотията се дължи на факта, че авторите на гръко-римския свят етикират доста...либерално.

И какво по точно е знаел Дарий Велики за скитския език?!

Да те улесня - говорил си е със скитския цар Skunkha без преводач, за разлика от Херодот, който най-вероятно никога не е виждал скити на живо и не си е говорил с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Топоним е "Скития", а не "скити", които се явяват жители на топонима.

Колкото до въпроса на Маготин - хуни и масагети са един и същи народ, съответно по-старо и по-ново име. Поне ако се доверим на изворите. Те обаче са клон на гетите, които са говорили .... може би ирански? :flowers:

Проблемът е, че "масагетите" се наричат така единствено в гръцките и римски извори, но не и в ахеменидските. В иранистиката е популярно мнението, че масагети идва от лош гръцки превод на сакахаумаварга - хаомасака и оттам Херодот записва "масагети".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Античните гръцки и римски автори. Източните автори не говорят за "скитски език" и "скити". :grin: Т.е. голяма част от бъркотията се дължи на факта, че авторите на гръко-римския свят етикират доста...либерално.

напълно съм съгласен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това обаче не се отнася за Херодот. Той описва скитите като народ със специфичен език и го разграничава от други народи с други езици. Савроматите говорели на същия скитски език, но малко по-различен. Диалект вероятно. За него със сигурност скити не означава номади, степняци и варвари, щото му се налага да уточнява, едни от скитите били конници, другите били земеделци, а имало и царстващи.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде да правим разлика между Херодот, римски и ромейски историци. Макар че Херодот не е особено достоверен повествовател.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...