Отиди на
Форум "Наука"

Квантова механика, квантово ниво на материя.


Recommended Posts

  • Потребител

Лапландец, квантовата механика дава отговор. Най-опростено състоянието на електрона (или която и да е квантовомеханична система) се описва от вълновата му функция. Която удоволетворява уравнението на Шрьодингер. Ако я знаеш в даден момент, поне принципно я знаеш и в следващите моменти, поне до тогава докато декохерира и в зависимост от любимата ти интерпретация настъпи колапс или се "разцепи" вселената и т.н. Конкретно за електрон изстрелян към екран не знам как се моделира, но принципа е същия. В момента на изстрелването електрона е приготвен в някакво състояние т.е. вълновата му функция е конкретна функция. С течение навремето тя се променя така както казва уравнението. Това, че електрона не взаимодейства с нищо докато не се удари в екрана означава, че уравнението ще има определен вид, няма да има член описващ някакво взаимодействие. Разбира се тук няма място за движение по траектория и т.н.

п.п. Шпага, статията изглежда интересна +1. Ще я прегледам по късно и ще си кажа "експертното" мнение за да те ядосам. ;)

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

Благодаря , Шпага, прехвърлих го набързо.Това <пробвай,проучвай всички траектории,възможности> , за единичен фотон , електрон е като <Божий> постулат.Интуицията ми казва, има по - просто и <естествено> обяснение.Интересно е , НО докато няма по- голяма яснота за самият механизъм на равномерно и ускорително движение, ще сме в Божия филм.Имам някои теми за размисъл , непречистени предложения. Чакам и Гравити какво ще каже. По сетне , ще прехвърля пак това. Шпага , може да споделиш ти как <чувстваш> нещата и за да избегнем заблуди и нередности преди да говориш подчертай , че това е лично твоя <спекулация> , и не е част от Науката.


Лапландец, квантовата механика дава отговор. Най-опростено състоянието на електрона (или която и да е квантовомеханична система) се описва от вълновата му функция. Която удоволетворява уравнението на Шрьодингер. Ако я знаеш в даден момент, поне принципно я знаеш и в следващите моменти, поне до тогава докато декохерира и в зависимост от любимата ти интерпретация настъпи колапс или се "разцепи" вселената и т.н. Конкретно за електрон изстрелян към екран не знам как се моделира, но принципа е същия. В момента на изстрелването електрона е приготвен в някакво състояние т.е. вълновата му функция е конкретна функция. С течение навремето тя се променя така както казва уравнението. Това, че електрона не взаимодейства с нищо докато не се удари в екрана означава, че уравнението ще има определен вид, няма да има член описващ някакво взаимодействие. Разбира се тук няма място за движение по траектория и т.н.

п.п. Шпага, статията изглежда интересна +1. Ще я прегледам по късно и ще си кажа "експертното" мнение за да те ядосам. ;)

Гравити , и на теб благодаря, мисля върху това което казваш, сега нямам сили, но след време ще те питам по казаното.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравей, Лапландец!

На първо четене тази статия -- http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CC8QFjAB&url=http%3A%2F%2Fphys.uni-sofia.bg%2F~cpopov%2FAlmanah-pdf%2FIII%2520chast%2F01%2520statii%2520fizika%2F12%2520kvanti.pdf&ei=ZXYVU9CYBIXpswbyvoD4Cg&usg=AFQjCNFB_9F9hKdnMjmqJJJFGsfs8Evfnw -- "Квантовата физика обяснява Нютоновите закони за движение" ми се струва доста подходяща за темата ти. Щом ми остане свободно време ще я прочета по-задълбочено, а може и да дам, според скромните си възможности, някакъв свой коментар... въпреки неизбежния риск отново да попадна под "ударите" на Гравити :maniac::glare:

Според мен, тази статия е леко спекулативна и не особено подходяща за начинаещо, ако Лапландеца се интересува още от КМ. По добре да пречете обяснението на самия Файнман в 3 том на Лекциите, където разглежда движението на свободен електрон и на белязан електрон за да обясни корпускулярно-вълновия дуализъм. В ситуацията на свободен електрон траектория няма, има вълна, която преминава през препятствия като вълна и интерферира.

Принципът на Ферма не е никакъв принцип, а правило, много удобно в построенията на геометричната оптика и Файнман го обяснява чрез КМ. В статията правят опит за обратното, да обяснят КМ, а и обикновената механика чрез принципа на Ферма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че има нещо спекулативно в статията, даже е съвсем стандартно описанието. До колко е добро и разбираемо, все пак е популярно обяснение, не мога да преценя. Популряните изложения са доста трудна работа. Разбира се обяснението е кореткно, това което казвам е, че не мога да преценя дали това обяснение би било полезно на някой, който не е виждал тези неща. Самото обяснение дава представа за файнмановата формулировка на квантовата механика и прехода към класическата механика. Грубо казано за да се пресметне каква е вероятноста от дадено начално състояние да се стигне до дадено крайно състояние трябва да се разгледат всички възможни калсически начини по които може да се стигне от началното до крайното състояние. След което да се пресметне сумата (поточно интегралът) от всичките вероятностни аплитуди. В което фигурира класическото действие на съответната класическа система. Ако коснтанта на Планк е пренебрежимо малка спрямо вариациите на действието, то приноса към стойноста на интеграла идва най-вече от класическата траектория. За това в известен смисъл когато константа на Планк клони към нула, квантовата механика клони към класическата. С други думи класическото обяснение е само приближение което дава добри резултати само когато константата на Планк е пренебрежимо малка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......Самото обяснение дава представа за файнмановата формулировка на квантовата механика и прехода към класическата механика. Грубо казано за да се пресметне каква е вероятноста от дадено начално състояние да се стигне до дадено крайно състояние трябва да се разгледат всички възможни калсически начини по които може да се стигне от началното до крайното състояние. След което да се пресметне сумата (поточно интегралът) от всичките вероятностни аплитуди. В което фигурира класическото действие на съответната класическа система. Ако коснтанта на Планк е пренебрежимо малка спрямо вариациите на действието, то приноса към стойноста на интеграла идва най-вече от класическата траектория. За това в известен смисъл когато константа на Планк клони към нула, квантовата механика клони към класическата. С други думи класическото обяснение е само приближение което дава добри резултати само когато константата на Планк е пренебрежимо малка.

Възможните начини не са класически. Например, не може да се обясни интерференцията от 2 процепа като сбор от от възможни с различна вероятност класически траектории на частицата. (това показва Файнман).Така не може да се обясни и тунелния ефект. ;) , Нито квантуването на енергията. Просто при Момент на импулса, сравним с константата на Планк (която си е постоянна величина и няма как да клони към нула ) частиците имат вълнови свойства, нещо качествено различно от класическата механика.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се, калсически е подвеждащо. Нямах предвид класически в смисъл на калсическата физика, те разбира се са само екстремалните за действието. Имах пред вид класически в смисъл на траектории т.е. непрекъснати криви свързващи две точки (във фазовото пространство). Съвсем неуместно използване на думата "калсически" в този контекст.

Относно константата разбира се, че тя е константа, нещо което показва определено свойство на природата, и не се мени. По същият начин скороста на светлината е константа. Но ако вземем границата при "с" клонящо към безкрайност СТО се свежда до класическата механика. По подобен начин и квантовата при "h" колонящо към нула се свежда до класическата.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за интереса.Трудно е, нямам опит с книги-учебници в КМ и Квантов.теория на полето, трудно е за мен.Прегледах малко QFT , както и книги,сериозни за КМ, не е за мен, не и без помощ, мори ме изложението и работата с математ.апарат.Обаче въпреки това , мисля разбрах доста неща.сега не съм в настроение за КМ и за писане по нея, и дума да не става за <мислене> по тоя проблем, след време пак ще се включа, продължавам с КМ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Потребител

Ето най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на основите на квантовата физика:

Энергия фотона (видео 1) | Квантовая физика | Физика

Импульс фотона (видео 2) | Квантовая физика | Физика

Фотоэффект (видео 3) | Квантовая физика | Физика

Волна де Бройля (видео 4) | Квантовая физика | Физика

Волновая функция (видео 5) | Квантовая физика | Физика

Энергетические уровни атома (видео 6) | Квантовая физика | Физика

Радиусы в Боровской модели. Часть 1(видео 7) | Квантовая физика | Физика

Радиусы в Боровской модели. Часть 2(видео 😎 | Квантовая физика | Физика

Энергетические уровни в Боровской модели. Часть 1(видео 9) | Квантовая физика | Физика

Энергетические уровни в Боровской модели. Часть 2 (видео 10) | Квантовая физика | Физика

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишния ми пост на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на основите на квантовата физика:

Поглощение и излучение (видео 11) | Квантовая физика | Физика

Спектр излучения водорода (видео 12) | Квантовая физика | Физика

Принцип неопределённости Гейзенберга (видео 13) | Квантовая физика | Физика

Квантовые числа (видео 14) | Квантовая физика | Физика

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишните ми два поста на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на основите на квантовата физика:

Квантовые числа для первых четырёх оболочек (видео 15) | Квантовая физика | Физика

Дефект массы и энергия связи(видео 16) | Квантовая физика | Физика

Стабильность ядра и уравнения ядерных реакций(видео 17) | Квантовая физика | Физика

Виды ядерного распада(видео 18) | Квантовая физика | Физика

Уравнения ядерных реакций для разных видов распада (видео 19)| Квантовая физика | Физика

Период полураспада и радиоуглеродный анализ (видео 20)| Квантовая физика | Физика

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължение от предишните ми три поста на най-доброто, най-нагледно и най-пълно обяснение на основите на квантовата физика:

График полураспада(видео 21)| Квантовая физика | Физика

Доказательство формулы экспоненциального закона полураспада (видео 22)| Квантовая физика | Физика

Решение задачи на закон полураспада (видео 23)| Квантовая физика | Физика

Ещё несколько задач на закон распада(видео 24)| Квантовая физика | Физика

Экспоненциальный распад и полулогарифмический график (видео 25)| Квантовая физика | Физика

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...