Отиди на
Форум "Наука"

"Зелени" къщички


Recommended Posts

  • Потребители

Аз много не съм съгласен с разбирането, че видите ли горите в световен мащаб не давали достатъчно прираст, за да се мине към дървено строителство.

Факт е че горите имат прираст, който е достатъчен за израждането (в интервал от да кажем 50 години) на дървени къщи за всяко семейство по света

(Проблемите на/с горите , с използването им и опазването им, са икономически; това са проблеми на съответните страни и икономики)

ПС Само в България годишният горски прираст е 14 милиона кубически метра , с които 14 милиона кубически метра дървесина грубо казано могат да се построят четвърт милион дървени еднофамилни (едноетажни) къщи ;)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 58
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

По голямата част от тия 14 милиона кубически метра са топола,бреза,върба,липа има още криви, тънки и чепати дето не стават. .Не е толкова много използваемия материал, той и сега не стига.

Панелките даже и санирани не са ергономични.Колкото и да са изолирани добре сградите, те трябва да се проветряват и топлината се губи .Има нещо важно на което не се обръща внимание.Не се пише никъде и не се взема предвид акумулирането на топлинната енергия.Стара кирпичена къща поддържа лесно една и съща температура без резки промени с минимален разход на енергия за отопление.Тя може да издържи няколко дни през зимата без да се пали печка, защото стените акумулират и отдават топлина в помещенията.Не познавам друг материал като кирпича,който едновременно най добре изолира, акумулира и отдава топлината.Естествено в такава къща през лятото е хладно и без климатик,от който се изстива.Най добрата комбинация за къща е кирпич и дърво.Само дървените не са толкова трайни, практични и икономични.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

https://en.wikipedia.org/wiki/Pressed_wood

(то аз говоря за това, не за монолитна дървесина, защото тая работа с само с монолитна, твърда и качествена дървесина няма как да стане)

Та, всяко дърво и всичко дървесно (без кората) става за/на конструктивен материал -ПДЧ, МДФ, шперплат, блинд и т.н.

МДФ-(medium dentisity fiberboards) - плочите се правят от смляна на каша мека дървесина (дървесина от т.н. меки дървета)

----

В панелките няма бъдеще.

Санирането (тук не визирам топлоизолирането, а по-точно "основният им ремонт" /реновирането им) е временно решение с което най-много да им се удължи срока на експлоатация с двадесетина години отгоре

Съгласен съм с това което пишеш за кирпичените къщи.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мътните ме взели, когато се раздвижи интересна за мене тема, аз се оказвам в. затруднение или невъзможност да пиша. Предварително се извинявам за грешките

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Когато писах предходния си пост, бях в провинцията, в едно такова малко градче. Някъде по-горе казах че не посягат на къщите. Да така е като цяло. В града. Над градчето обаче има и лозя. Всъщност хората са си заградили местенца не само там. В местата обаче, които са извън очертанията на града и няма как да се наблюдават, хората си строят или навес или направо леят бетон. Набези там не липсват съвсем, а и българинът е свикнал така да строи. Точно тогава един приятел ми разкза колко цимент и баластра качил (в тази част на хълма няколко десетки метра и джип не достига) и какъв як фундамент си е отлял. Както разбрах и стените ще са с кофраж. Казвам му "А ти вода и ток имаш ли там"? Вода имал на еди какви си метри (от социализма по лозята и на др странни местенца има изведени питейни тръбопроводи, въобще не се замислям как...), щял да я продължи, с тока било по-сложно, засега имал печка на дърва, много свещи и акумулаторни светодиодни лампи... Телевизор единствено му е гайле как ще гледа, казах му лесните решения и така...

Е, какво повече.

Така строи българинът. Солидно и мащабно. Па готовото може да е и студено. През съботите и неделите, често с години, а перилата на балконите и обзавеждането над първия едтаж остават за поколенията. Извън града ми и за измазването се отнася. Там общо взето няма човек който не умее да приготвя и налива бетон. Няма кой да мисли за такива детайли като разрешително и проект.


Та опитайте се на някой от там да обяснявате за сламена къща или бунгало.

Няма да успеете и за изолация да ги убедите. Те имат печки дето като ги наблъскат... Също много от хората там, не се впечатляват от факта, че сутрин като се събудят през зимата е екстремно студено или пък че (в някои случаи) трябва да поддържат горенето през нощтта. Свикнали са

Много се изкушавам да залитна в друга посока, но тук не е форум "Направи си сам", такъв вече има и който се интересува, може да намери по подобна тема информация - визирам сглобяемите къщи, но и за строителство изобщо.

Сега вече кое е зелено...

Според мен и сега оценката на въглеродния отпечатък или въздейсвието не се прави коректно. Много са нещата и всеки търговец си "извърта" в негова полза.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

И един линк - Безплатна книга за строителство с естествени материали

Книгата е като линк в статията, но който си я сваляте на собствена отговорност. Който желае да си го види в google драйва и ако иска да го свали.

charlies-house-cohabitat-net.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...