Отиди на
Форум "Наука"

Дякон Левски срещу дякон Паисий


Recommended Posts

  • Модератор История

Дякой Паисий си е бил местно момче - от Троян и земляците му /да не говорим за приятелите и роднините/ много трудно приемат това немотивирано убийство.Левски се е престарал - нямам друго обяснение.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
On 11/23/2014 at 14:13, Staski said:

Нека да не забравяме, за сестриника му Иван Стефанов/Чолака/ които работел в свещноливницата които дали той или Паисий „по-рано били съобщил на властта”.Какво е съобщил, вероятно, че в Ловеч има комитет. При постоянните си пътувания с цел събиране на владичината, той се срещал с представители на властта, а страха на чорбаджии и прочие да не бъдат издадени, са един от най-важните мотиви, този човек да бъде отстранен. На въпроса защо е трябвало да бъде убит дякона, Димитър ни дава отговора:”….Дякона-наместник на владиката се усъмнил,че в Ловеч имало комитет, обаче не беше разбрал добре……За комитета намирате пари, а за владиката,няма ли, казвате, ще ви науча аз вас! Понеже тези казани от него думи достигнаха до комитета, сякаш предадени по телеграфа, издаде се заповед за убиване на тоя дякон.”.

Ето какво казва и Станчо х. Иванов от Тетевен при разпита му на 26 октомври: „….Убития по-преди в Орхание дякон беше научил за комитетската работа, и че тя е дело на чорбаджиите. А тия, понеже разбраха, че той ще съобщи на властта, наредиха да го убият”.

Това е според Стаски, чието мнение ценя, мотивът за убийството на дякон Паисий.

Бих допълнил още към това и показанията на самия Левски, пак при разпита му от 8 януари 1873: : „Според дадения от Димитра рапорт, дяконът щял да издаде работата на властта. Съгласно постановленията на комитетския устав, той трябваше да бъде убит. … Комитетите не вършеха никаква работа без подписа с моето лъжливо име Арслан Дервишоглу. Каквото и да съм казал преди за убийството на дякона, аз изпратих на Димитра писмо с подпис”.  Тук Левски казва нещо много важно "според дадения от Димитра /Общи/ рапорт."  Този полуграмотно написан "рапорт" съществува и като документ.

Същите хора, които подтикват Общи да извърши обира в Арабаконак и го насърчават да не внася парите в Ловеч, стоят зад неговия донос, че Паисий е предател. Но Левски влиза в този капан и издава заповедта, в това няма спор.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Б. Киров said:

Комитетите не вършеха никаква работа без подписа с моето лъжливо име Арслан Дервишоглу. Каквото и да съм казал преди за убийството на дякона, аз изпратих на Димитра писмо с подпис”.

Историята показва, че комитетите са били доста по-самостоятелни, например Арабаконашкият обир става въпреки несъгласието на Левски. В показанията си той поема вината за решението за убийството на дякон Паисий, но реално се прави събрание на Ловешкия комитет и се решава с вишегласие. Това събрание се е провело в ловешките лозя и доколкото си спомням има документи от него. Не знам как е гласувал поп Кръстю, но като член на комитета изглежда че след време се е почувствал гузен  и  за това са словоизлиянията в дописката му за "невинността" на поп Кръстю и дякон Паисий.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...