Отиди на
Форум "Наука"

Теорията за големия взрив и божественото сътворение


Recommended Posts

  • Мнения 104
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ако не си запознат с научната представа тогава няма как да имаш мнение по въпроса дали си прилича с религиозната или не. Твое задължение, ако се интересуваш, да се запознаеш. Но това би било предмет на друга тема. Може да отвориш подобна. До тогава ето от тук може да почнеш.

http://indico.cern.ch/event/91262/contribution/29/material/slides/0.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако не си запознат с научната представа тогава няма как да имаш мнение по въпроса дали си прилича с религиозната или не. Твое задължение, ако се интересуваш, да се запознаеш. Но това би било предмет на друга тема. Може да отвориш подобна. До тогава ето от тук може да почнеш.

http://indico.cern.ch/event/91262/contribution/29/material/slides/0.pdf

Толкова теми натворихте , толкова чудене падна (как пък един истински учен може да е религиозен например) и резултата един и същ -посещение до читалнята.

То и Графа на Монтенегро , известен с острия си и невъздържан език обича да попържа и да препоръчва четене , но и обяснява нещата на по-разбираем език , тъй че носи и полезна информация.

Що се отнася до това как се съчетават Сътворението и ТГВ , както писах и по-горе чисто теоритично не пречи Бог да е създал сингулярността (сингулярностите) и да е оставил нещата да се развиват съгласно заложените от Него закони и константи.Така че: до Взрива - Бог , след това - учили и чели физици като вас.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що се отнася до това как се съчетават Сътворението и ТГВ , както писах и по-горе чисто теоритично не пречи Бог да е създал сингулярността (сингулярностите) и да е оставил нещата да се развиват съгласно заложените от Него закони и константи.Така че: до Взрива - Бог , след това - учили и чели физици като вас.

Добре, но това показва разлика, а не съчетаване. В ТГВ сингулярноста не присъства. Нали на това наблягам вече една камара поста. При ТГВ t>0 при сътворението t>=0.

Отговора на първоначалният ми въпрос изглежда е, че тези които смятат Сътоврението и ТГВ за съвместими просто не са запознати с ТГВ. И представата им за самата теория идва от името, което е изключително неподходящо и подвеждащо. Тук трябва да се помни, че името е дадено от един от опонентите на теорията с цел подигравка.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Важният въпрос е кой обръща внимание на подобни остроУМия в стил ,,др.Петров от ОКП громи заблудите на религията,, и имат ли те(остроУМията) почва у нас.Другото са подробности от Лапландия.

А за Гравити - като не ви харесва Биг банг(по Ф.Хойл) , да си ползваме Първичния атом(яйце) по Льометр.

Link to comment
Share on other sites

Отговора Миг ли е сътворението или е Друго , зависи от Бог. Променя ли се Вашият Бог, или е замръзнал във вечноста, ако е абсолютно непроменим, няма никакви Процеси, Взаимодействия, Движения, тогава Неговата релативна гледна точка за Сътворението-Г.В е безмислена, както и Той самия, Няма Времеподобно божествено качество, няма никой и Той е илиюзия.Ако се променя Бог , търпи Божествена Еволюция, щот е вечен, може да мисли и да става все по Харен и Божествен, пращаме го при още по-великия----Ооо , Дарвин !! :grin::grin::grin:


Важният въпрос е кой обръща внимание на подобни остроУМия в стил ,,др.Петров от ОКП громи заблудите на религията,, и имат ли те(остроУМията) почва у нас.Другото са подробности от Лапландия.

Нормалния разумен човек , ако не се бъзика с Бог, та с кой друг. Стареца е душичка и майтапчия, глей кви ги е насътворил..........стига си се червял за теб говоря!, майтап бе, кво се вързваш. :grin:
Сериозен Въпроз кво казват Приказките от Книгата, нескопосано крадени от много по - древни източници.
--- Променя ли се Бог или е илюзия!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за Гравити - като не ви харесва Биг банг(по Ф.Хойл) , да си ползваме Първичния атом(яйце) по Льометр.

Името е само име. Проблема е когато се стига само до името на теорията и не се чете нататък.

Link to comment
Share on other sites

Мога да бъда и сериозен, макар все да ме напушва смях в божествените теми.
За да разгледаме всякък проблема поставен от Гравити е важно да разясним според Научната Теория и според Консервативното Християнство-католици, православни,протестанти един важен въпрос.
-- Имали Времеподобие преди Г.В - Момента на сътворение.
по страна на Теорията -Гравити нека помогне
-- По страна на Божественото Сътворение-изобщо незнам кой може да помогне, та за това е основен подвъпроса -Променя ли се Бог !
Link to comment
Share on other sites

Ясно, няма смели из религиозните или псевдотакива. Продължавам, както обикновенно сам.
1. Да предположим Бог е Всичко , а Всичко не е равнозначно с Вселена-Универсум.Значи Бог е много по-обширен от Вселена.
2. Приемаме т. 1. Бог в Безкрайноста Му , нищо и по никакъв начин не се слува, нищо не се променя, всичко е замръзнало, няма никакво движение, няма мисъл, няма 4увства, няма Душа, няма Никой . Бог е нещо , което дори не е Вечно, нямаме никакво Времеподобие, спокойно можем да кажем Бог НЕсъществува. Изведнъж- но не едно изведнъж , а огромен брой или безкрайни Изведнъж --БУМ- ало си м...та., Голямото Сътворение.
3. Приемаме т.1. Бог не е <замръзнал>, в Безкрайноста се случва нещо, има <събития>, стават промени, имаме някакво Времеподобие, Бог съществува със своята Вечност , която е динамична.Той може да има своя релативна гледна точка, спрямо причиненото от Него Сътворение. Съгласни ли сте религиозни ми братя.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лапландец, Бог не е изменяем. Той е Той, или както е отговорил на Мойсей - Съм, Който Съм (Яхве; [Аз] Съм вечно Съществуващият - в Септуагинта и славянският превод). С други думи Той винаги е тъждествен на Себе си. Преди Големият Взрив няма времеподобие, а направо има време :) Първата дума в Писанията е "берешит" - "в начало", т.е. туря се началото на времето, при сътворяването на духовният свят. При сътворяването на материалният свят се туря началото и на пространството и какво ли не още. "Бумът" е чак след това, демек с него поетапно (с два тридуума) започва да се устройва материалният свят.

В другият ти пост правилният отговор е No. 1 но с едно допълнение - Бог е извън Вселената, но същевременно е и вътре в нея :)

Link to comment
Share on other sites

Продължавам. Развивам въображяемата ОРСБ-Отправна релативна система на Бог.Тя трябва да е сбор от усреднените за всички <Космоси>, за вички етажи на Безкрайната Му същност.
Какво е Божията Безкрайност- ББ.Според мен тя е подходяща като Динамична Безкрайност, защо. Предложих ме- Бог е променлив, Той се променя- Всичко се променя някак, тази промяна дава илюзия за безкрайност която от някаква отправна космическа система би изглеждала класически Безкрайна.Но от Божия гледна точка , спрямо някаква компромисна на усреднените му ОС, тая дето нарекохме ОРСБ , самият Бог е неопределен, поради промяната си, Той как точно би го възприел , незнаем.
Спрямо ОРСБ , Вселенското Съзидание не би било Момент , а някакъв Интервал от Нещо което не е като Времето , но е с подобен смисъл.
Предполагам в Талото Божие причинно-следственните връзки не са като познатите, могат да бъдат едно към едно, могат да са едно към много, могат да са много към едно, малко към много, много към малко. Потоците на промени са многообразни, основно могат да бъдат <двустранни> в най различни комбинации.Двустранни не включва <пътуване в миналото>
Предложих Интервал, отрязък Божие Времеподобие.
Следва продължение....
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че Бог и Господ са две различни ракии. "Свойствата" на Бог като безначален, Създател и пр. мисля се отнасят за Господ, Лорд. А боговете вече са във времето. А време и пространство си вървят като дупе и гащи, не може да се отделят.

А пространството каквото го познаваме е свързано с времето. Доколкото съм чел за пространства извън материалния свят, то там също има "нещо" (полета, енергии или каквото там). А като има "нещо" ще има и време. И това си подхожда и на физическия смисъл за време. И на нашата представа за време.

Та този Бог, който е извън Вселената (някъде го наричат океана на съзнание, ако това се има предвид тук - всичко съществуващо) е ... Господ. Доколкото разбирам, това, там, извън "вселената"(включително пространството и времето) е Господ и неговото "царство". Т.е. този който е стигнал до там, вече е ... каквото е, голямата работа. Той е като Господ, може да създава, унищожава и пр. Той е "син Божи", пряк представител(или със свойствата) на Господ. Както и да е, никой до сега не е намерил точните думи за описание на това нещо, тъй че не се хващайте.

И материята е следствие или вътрешна, подсъставна на другите светове със съответните богове. Разбирате, че с нашите физически уреди и математика изразяваща нашата материална представа... извън материята не може да се излезе.

Link to comment
Share on other sites

Съгласен съм на компромис, забравям Безбожието си и оставам неутрален. Правя го с експериментална цел- мисловен експеримент, дори и да възразяваш, знм, знам, Бог е невъзможен за опознаване от хората, може и да е така , но аз съм изключение,не съм от Божията Безкрайност... :grin:
<<.....Бог не е изменяем. Той е Той, или както е отговорил на Мойсей - Съм, Който Съм (Яхве; [Аз] Съм Вечносъществуващият - в Септуагинта и славянският превод). С други думи Той винаги е тъждествен на Себе си...>>
Означава ли това при Бог нищо не се променя, няма никакви движения, взаимодействия , процеси, движения, на каквото и да е , на Духовното, няма разбиране, мисъл, няма Любов и пр., Или това означава просто Бог си е Бог, подобен на себе си във Вечноста, в предвид неговият статус като Абсолют, Той е Всичко.
<<<... Преди Големият Взрив няма времеподобие, а направо има време :) Първата дума в Писанията е "берешит" - "в начало", т.е. туря се началото на времето, при сътворяването на духовният свят. ....>>
Добре , значи преди Г.В. имаме сътворено Време, и то време лежащо в Духовното и <отмерващо> Духовните промени.Според науката това време без материя , не е време а е нещо друго, да речем е подобно.Разбрах след времето е дадено и Пространство, пак преди ГВ. , но и то без материя не е пространство, а нещо друго, подобно.
<<..При сътворяването на материалният свят се туря началото и на пространството и какво ли не още. "Бумът" е чак след това, демек с него поетапно (с два тридуума) започва да се устройва материалният свят....>>
Тука е неясно, пространство преди Г.В., но казваш пространството е съдържало нещо различно от Материя в началото, Духовното ли е или , какво.
Какво поетапно, демек не е било БУМ, а някакъв контролиран <взрив>, щом е на етапи, т.е. излиза чак последното малко бум е ония ГВ, за когото говорим, когото науката сътвори.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво е Божията Безкрайност- ББ.Според мен тя е подходяща като Динамична Безкрайност, защо. Предложих ме- Бог е променлив, Той се променя- Всичко се променя някак, тази промяна дава илюзия за безкрайност която от някаква отправна космическа система би изглеждала класически Безкрайна.

Лапландец, един въпрос, приятелю: ти четеш ли какво пиша? :) ===> Бог не е изменяем, т.е. е неизменяем.

Значи няма лошо да градите хипотези (на мен ми е интересно да ви чета), но все пак да се съобразяваме с общоприетият църковен догмат (или пък го разбирайте като постулат). Оттам нататък на вас ще ви е по-лесно при хипотезите, а не на нас.

Link to comment
Share on other sites

<<..
Лапландец, един въпрос, приятелю: ти четеш ли какво пиша? :) ===> Бог не е изменяем, т.е. е неизменяем.
Значи няма лошо да градите хипотези (на мен ми е интересно да ви чета), но все пак да се съобразяваме с общоприетият църковен догмат (или пък го разбирайте като постулат). Оттам нататък на вас ще ви е по-лесно при хипотезите, а не на нас...>>
Това опитвам да разбера -църковната догма, какво се има като разбиране -Бог е неизменяем. В градежа му няма динамика или че просто си е Той за Винаги.
Защото, гледай сега, ако няма никаква динамика,промени ВЪВ БОГ, а той е Всичко, това означава-догмата е погрешна , Вселената е част от Бог , а тя е динамична, има някакви промени. Какво си избираш. :grin:
Link to comment
Share on other sites

<<<...."Бумът" е чак след това, демек с него поетапно (с два тридуума) започва да се устройва материалният свят....>>>
Както и да е , приемам Бог е неизменен, в смисъл е вечен и за Вечни времена е Бог.
Идеално се получава , получавам потвърждение на <хипотезата> си , Г.В., Сътворението от Божия гледна точка е времеподобен отрязък, демек е интервал и то релативно затворен, казвам релативно, защото смятам поради предполагаемата божа конструкция, абсолютни начало и край Не съществуват.
Според науката няма начало, а според мен няма и край.
Важното е , и от двете гледни точки имаме ИНТЕРВАЛ ВРЕМЕ-ВРЕМЕПОДОБИЕ, т.е., никъде няма Миг.Ето в тоя проблем няма разминаване между Църква и Наука, нещата са точни. Дано да сте доволни, това казва неутралния.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бог е самобитен (алфа и омега). Няма начало - няма край. Следователно е неизменяем. Бог е Дух, Който е Отец и Словото. Както искаш, така Го разбирай, но това означава Св. Тройца :) Вселената (Универсума) е в Бога, и Бог (Духът) е във Вселената, но Вселената не е част от Бога, понеже е съставена от материя. Същевременно Бог е и извън Вселената, защото още когато материята е пуста (безвидна) и неустроена, Духът Божи се носи - руах [елохим] мерахефет, т.е. според св. Василий Велики "съгрявал и оживотвоярвал" материята, "се носи над водите", т.е. веществото, "подобно на птица, насадена на яйца, която им дава някаква нагревателна и живителна сила" :)

А върви сега ги разбери св. Отци :)

Link to comment
Share on other sites

<<<..Вселената (Универсума) е в Бога, и Бог (Духът) е във Вселената, но Вселената не е част от Бога, понеже е съставена от материя. Същевременно Бог е и извън Вселената,...>>
Абе , нали Бог бил Всичко , А и Я, пък сега друга песен. Това го приемам като комплексни грешки от съчетанията от египетски и предфиникийски източници на които ляга Книгата и систематични неразбории след това при преписванията, а за по-новите Светци няма да коментирам, нали съм неутрален.
В крайна сметка <Хипотезата> за Сътворението на Лапландеца се съчетава с Науката в Интервала на Големият Взрив :grin:
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква друга песен? Обоснови се (посочи). При Малагина не скърцат каруци, няма арабска опасност, имам търпение, ще обяснявам :grin:

п.п. Книгата (или по-точно първата книга Битие) не залага на "египетски и предфиникийски" източници. Не залага дори на месопотамски (халдейски) източници, макар евреите да са халдеи по произход.

Link to comment
Share on other sites

<<... Не залага дори на месопотамски (халдейски) източници, макар евреите да са халдеи по произход....>>
Произхода, на онея по предполагаемото време на Мойсей, вероятно не е такъв, виж преди него, столетия е възможно. Предфиникийски означава точно разни неясни преписи от източници пържите цивилизации изобщо предполагаеми в Евразия и Африка.
Въппрос , според догмите Бог Всичко ли е, както говориш от страна на Нещо , което давало на Материя нещо си излиза , че и Вселената е част от Бог, не е само Негово творение.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не, щом са преминали отсам реката {Ефрат] са... евреи :) По времето на Мойсей пак се водят евреи. Щото няма какви други да са.

Събитията, описани в първите стихове на книга Битие (в Библията) ги няма никъде другаде. Само там се говори за един, подчертавам - един Бог, Който е Творец на небето и земята (т.е. на всичко видимо и невидимо). В Битие няма (не са описани) други богове, които да Му съперничат.

Синтезирай и построй последното си изречение, че така, някак си... Доколкото схванах, дотолкова и ще ти отговоря (макар да се повтарям): Вселената е в Бога, но не е част от Бога (Който е Духът) макар и да е сътворена от Него, защото е преходна (материя). В книга Откровение се описват нова Земя, нов Йерусалим. Това надали ще да са само алегории, след като се говори за тоталните войни, които ще настъпят; за големите битки по небето и земята; за четирите ангела с тръбите; "силите небесни ще се разклатят". Значи предстои нещо много сериозно, и Вселената яко ще я загази преди Второто пришествие. Звучи като приказка, звучи наивно, но Вселената е пленница на времето и пространството, т.е. тя е преходна, понеже е съставена от материя (антиматерия, тъмна енергия и куп още неща, неизвестни на днешната наука). Само Духът е вечно Съществуващият.

При възкресението на мъртвите Бог явно ще създаде (сътвори) нова Вселена, нов Универсум? Или тази, старата, ще бъде обновена или пък изчистена, както се чисти огледало? Това, засега, ние - грешниците на Земята, можем само да предполагаме. Факт е, че когато Сатаната бъде хвърлен в огненото езеро (ха сега върви го тълкувай този текст) нищо вече няма да бъде постарому.

Link to comment
Share on other sites

Хохохох, ееей тая съдба бе, майтапчии.
<<.....че когато Сатаната бъде хвърлен в огненото езеро (ха сега върви го тълкувай този текст) нищо вече няма да бъде постарому......>>>
Ей, приятели , че аз се охлаждам след сауна точно в Огненото езеро, няма майтап така се казва езерцето-Огненото езеро , това значи на местния език.
Знаех си , ша са пуцаме пу всите вселени, спукана ви е работата............ :grin::grin:
Бог , не Бог, Дух бил, но не къв да е а динамичен, според това което говорят светците, имаме налични промени. От тук Божията отправна система съществува, Г.В-Сътворение е ИНТЕРВАЛ.
Аз приключих, няма да продължавам и си връщам позицията.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител
On 18.12.2014 г. at 15:35, Б.Богданов said:

това не е ли надскачане на собствен ум?

Съгласно Хайзенберг не. Или поне така е писал в книгата си "Философия и Физика".

И аз така си мисля.

На неговото протеже в научния екип на Вермахта се приписват думите:

"Човека е създал природните науки, но природата е създала човека."

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

Преди няколко дена слушах подкаста на Джо Рогън докато заспивах и говореха за вероятността да сме в симулация. Според учения, които му беше гост, има 3 вероятности за бъдещето на човешкия род и създаването на симулация, която да е неразличима от реалността  :

1. Технологията напредва, но хората в бъдещето се съгласяват да не създават симулация, поради морални причини.

2. Човешкият род изчезва преди технологията да стигне това ниво.

3. Човечеството стига до този момент и създава симулация.

Според него ако 3-тата вероятност е възможна, следователно шансът и ние да сме в симулация нараства значително. Дори се повдига въпросът дали съзнанието ни може да е творение, което съществува само в симулацията, тоест да няма съзнателно същество извън симулацията, което да контролира съзнанието(като в Матрицата), а то да е нещо като "изкуствен интелект" съществуващ само в създадения свят. Представете си, че Богът на нашата вселена е същество от друг свят, което е сътворило нашия по този начин. Представете си, че и неговият свят е създаден така. Представете си, че и ние стигаме до този момент и създаваме нов свят. Представете си че и светът създаден от човечеството стига до този момент и дава началото на нов свят, който също дава началото на нов свят и така до безкрайност.

mind_blown.gif

Иначе дали е било голям взрив или сътворие от Бог можем само да гадаем и мисля че ще си остане мистерия и за в бъдеще. Според мен двете теории не се самоизключват. Ако е имало голям взрив, то какво го е причинило? :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...