Отиди на
Форум "Наука"

Синусоида в Ексел


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Как да си направим синусоисоида в Excell

За начало това:

Ако няакой му се чертае, да заповяда :) Клипът е интересен, но ще има и още...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Който се "излъже" да го направи, ще му кажа интересни стъпки за по-нататък... Няма да казвам какво ще се получи, едва ли го има...

Мисля. че си струва, прежалете се...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо Направи ли го?

Опън офисът става също. И облачният "ексел" на Гугъл върши работа


Искаш ли да продължим ако си направил това от клипа? Аз така или иначе ще публикувам каквото имам да казвам



Искаш ли да продължим ако си направил това от клипа? Аз така или иначе ще публикувам каквото имам да казвам

Качвам


Някой да му се играе? Нека удължим колоната с ъглите (x in degrees) надолу до 6930. Става като се селектира предпоследната и последната клетка и влачим квадрачето в долния десен ъгъл на селектираното (курсорът става кръстче)


По същият начин се селектират трите последни клетки от останалите три колони.. Провлачва се надолу от долен десен ъгъл на селектираното..

sinusoida.xlsx

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Би трябвало да се получи това

https://docs.google.com/drawings/d/16TxP6Saxw_CukToluk9D5YNsCd7hiBEl6gQxB-vY4-w/edit?pli=1


А ако му се даде "Chance chart type..." в Ексела и се избере "Radar" - това:

https://docs.google.com/drawings/d/1ugRSDGGkVSOMEZmiQckQ5YC7yaswrYWUP6wUfxUp-h8/edit?pli=1

Да. успях и гугъл докса да бъгна, се га е ок..

От тоа гифче ми дийде идеята...


how-to-convert-from-Cartesian-rectangula

но не е и това.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Ако е направено това от клипа и колоните са удължеени до 6930 за коллоната "X in degrees" (ред 233 ако нямаме пропуснати редове)...
Можем да направим още:
1. Заглавия на следващите две колони "int x in degrees" и "int sin x";
2. Във втората клетка на колона "int x in degrees" (Е2, в Е1 е заглавието) се пише "0";
3. В третата клетка (Е3) на колона "int x in degrees" се пише "=Е1+30", но без кавичките;
4. Селектираме третата клетка и влачим до 19 ред (по избор);
5. В следващата колона "int sin x", F при мен.втората клетка F2 пипем "=LOOKUP(E2;A2:A233;C2:C233)".

6. Селектираме и влачим - до същия ред дето сме влачили по точка 4.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Пояснение по т.5 - ако ползвяте файлът ми от "Yestarday 20:06:43", изтрийте колона А за да работи формулата. Ако не искате да триете колоната, осмислете формулата. С нея всъщност казваме на Ексела: "намери стойността на Е2 в колона А, интервал А2 - А233 и постави тук (в настоящата клетка) стойността намираща се срещу нея от същия интервал на колона C".

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Тенкю

Не казвай, че го правиш :) :) :)

=========

Ако е направено това от клипа и колоните са удължеени до 6930 за коллоната "X in degrees" (ред 233 ако нямаме пропуснати редове)...
Можем да направим още:
1. Заглавия на следващите две колони "int x in degrees" и "int sin x";
2. Във втората клетка на колона "int x in degrees" (Е2, в Е1 е заглавието) се пише "0";
3. В третата клетка (Е3) на колона "int x in degrees" се пише "=Е1+30", но без кавичките;
4. Селектираме третата клетка и влачим до 19 ред (по избор);
5. В следващата колона "int sin x", F при мен.втората клетка F2 пипем "=LOOKUP(E2;A2:A233;C2:C233)".
6. Селектираме и влачим - до същия ред дето сме влачили по точка 4.
Пояснение по т.5 - ако ползвяте файлът ми от "Yestarday 20:06:43", изтрийте колона А за да работи формулата. Ако не искате да триете колоната, осмислете формулата. С нея всъщност казваме на Ексела: "намери стойността на Е2 в колона А, интервал А2 - А233 и постави тук (в настоящата клетка) стойността намираща се срещу нея от същия интервал на колона C".
Продължение
7. Подаваме на графиката данните последните 2 колони (19-те реда). Който иска да създаде нова графика, все тая.
8. Малко по адвансед тука - отиваме в менюто "Developer" от най-горната лента с текстови менюта - File, Insert, избираме scroll bar ...;
9. Упс.. Няма ли го? Показваме го от File > Options > Customize ribbon, чекваме (сл. отметка) на Developer, в дясното поле на прозореца;
10. Връщаме се на т.9, разполагаме го по усмотрение (аз хоризонтално, под графиката) и в менюто от десен бутон избираме format control, казвам по ред:
Current value: 0 - не съм го пипал, по подразбиране;
Minimum value: 0;
Maximum value: 6930;
Incremental value: 30;
Page change: по подразбиране;
Cell link: адреса на клетката в която ще искаме да се разположи променящото се число (променливата). Може да се напише, може да се селектира директно - с клик на квадратчето в края. Аз го слагам в клетката след скорлбата (N18 при мен).
11. Тест дали работи - мърдането на плъзгача или кликането в краищата трябва да променя числото;
12. В клетка Е1, където имаме стойност "0" pпишем / поправяме =N18 (променливата на сролбара)
Честито! Имате интерактивна графика и можете да си движите синусоидата. С цъкане в някой от краищата;
Ени куесчънс?
Enjoy
P.S. Може по избор да се направи и полярна такава, но за да е ефектна, трябва да се намалят селектираните от графиката редове до 13 иннтервала от 0 - до 360 в начално положение
Ако някой иска да пише градус - Alt + 248
Това го правя "по хронометър" (минута две) и го обяснявам за 45 мин сумарно. Ега ти. Добре че ползвам проемждутъци

Ще го кача, но ми се ще да първо видя ще се пробва ли някой


Накратко, нещо подобно трябва да се получи:

post-7686-0-28528400-1432795430_thumb.jp

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

"Enable edit" ако се наложи

Който го е свалил е видял че изглежда така както на прикачената снимка. Отваря се втори шийт (лист страница) има и втора графика - синосоида - вдясно с три синусоиди. Двете се наслагват, а третата е сборът - насложената. Плъзгаът при тази графика променя фазата на двете синусоиди - съответно се вижда как третата /най плътната расте/ като амплитуда или се унищожава - ства права. Идеята за това пояснение ми дойде сега, като писах някакви неща за светлината. То и замисълът в началото бе такъв, затова темата е в Общ - Естествени науки.

post-7686-0-25011800-1433570868_thumb.jp

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...