Отиди на
Форум "Наука"

Диктаторските традиции на българския народ


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 4 часа, Б. Киров said:

Тук по-долу прилагам малко чужди текстове в защита на моята теза, че сред селяните се създава заможен и среден слой от собственици на земя, които можем да причислим към категорията “средна класа”. Посочил съм и източниците. Но най-важният ми аргумент в полза на това твърдение е, че не могат производителите на гайтани, аби, луканки, изделия от кожи и каква ли не още занаятчийска продукция да продават и произвеждат стоката си без суровини от село – те са като скачени съдове, за да произведе шаяк за турската армия един занаятчия, той трябва да купи вълна от скотовъдец, там също има пазар и става сделка, парите се движат от кесия в кесия, ерго – имаме средна класа от производители, такива са и двете категории (селяни и занаятчии)

 

 

"

През XIXв. и началото на XXв. спахията изобщо не се интересува от своите задължения към армията, а само от своите владения. Премахва се спахийството, това води до аграрна реформа. Аграрната реформа започва през 1832г. и преминава през 3 основни етапа:

 

1. Етап на арендуването, продължава до 1840г.

 

2. Междинен етап между арендната формаи пенсионирането на спахиите от 1840-1842г. Установяват се действителните доходи на леновете, за да може върху тази основа да се изчислят пенсиите на спахиите.

 

3. Третият етап започва през 1842г. до 1844г. По това време спахиите са пенсионирани, а ленните им владения отнети окончателно. Аграрната реформа създава нова структура в селското стопанство.

 

Бълг. селяни се превръщат в раетски (свободни) селяни, които притежават различни по размер земи. Някои от тях изнасят част от продукцията си на пазара. Раетското земеделие спомага за развитието на стоково-паричните отношения и налагането на новите буржоазни порядки. След Кримската война чифлиците са буржоазна форма на земевладелие в селското с-во. На 18.II.1856г. османското правителство приема нов реформен акт наречен “Хаттихумаюн”. Целта му е да се модернизират държавните институции и да се намали силата на нац. движения. Според Хаттихумаюн се запазва живота, честта и имота на всички поданници. Реформира се съдебната с-ма и данъчната с-ма. С него се променя стопанството в империята, десятъкът си остава. Турското правителство провежда реформи за развитието на новите отношения, които налагат през 1864г. основите на земеделски каси. Те отпускат заеми с 12% лихва. Тези каси не се превръщат в Земеделска банка каквато е била целта им.Наблюдава се значително увеличаване на селскостопанското производство. Необходимостта от зърнени храни и други продукти за войските на съюзниците дава тласък в развитието на земеделието. Чувствително нараства и производството на технически култури. След Кримската война се правят и първите сериозни опити за модернизиране на селското стопанство. Започва внос на замеделски машини и техника, на чужд опит в производството на различните култури.

 

Българското село през Възраждането не създава големи личности. Но то стои в основата на икономиката, без неговите продукти и суровини българската манифактура би била невъзможна."

 

 

http://www.referati.org/stopansko-razvitie-na-bylgarskite-zemi-prez-epohata-na-vyzrajdaneto/24635/ref/p3

 

http://www.bg-ikonomika.com/2010/03/14.html

Подчертаното по-долу е от История на българите

 

под редакцията на акад. Георги Марков, изд. Труд

2016-06-29_112717.jpg

По -скоро обществото ни се запазва като безкласово и егалитарно до Освобождението (вижте описанието на чеха Иречек за българското общество). Твърденията за някакво по-голямо и посвсемествно  социално разслоение сред българските селяни на мен лично ми приличат на конюнктюра от времето на социлаистическия политиконоимизъм (последното не е наука*., за разлика от сравнителната културология, в която няма лъжа и двусмислие)

*с уважение към Капитана, но синтезирам онова което пише проф. Г. Петров (виден икономист, а и стоящ на марксистки позиции при написването на книгата) за поликоноимиката в "Крахът на тоталитарната икономика"

http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=646424&title=Крахът на тоталитарната икономика

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Евристей, ти май не желаеш да схванеш голямата картина (може би от идеализъм): При всички избори в целият свят  има елементи на надлъгване и надиграване, Важно е кой ще си изиграе по-добре картите /виждането че избирателят бил априори интелигентен, знаещ и рационален, а политикът - честен и принципен, е идеалистичен  шаблон, който граничи с безсмислие/

 

 

Ник , искам ! Само, че ти незнайно защо влагаш пристрастия  и взимаш категорично страна !  ( дали пък не си заинтересован - работиш в UK , имаш някакъв бизнес свързан там, или нещо такова ? ) Хайде да надникнем в историята на Англия и да  погледнем като безпристрастни наблюдатели поради отдалечеността на събитията. Една от големите кризи в английското общество е между монархисти и републиканци /роялисти и парламентаристи/ довела до революцията, детронирането и обезглавяване на крал Чарлз I Стюарт . От тук - наше време изследваме, анализираме, без да взимаме страна и да слагаме епитети на привържениците на едната или друга страна.  Ще обвиним ли   едните или другите в глупост ?  Кой спира прогреса ? Кой мъчи народа ? Кои са "мръсниците" ? А.. виж накрая какво хубаво стана - Конституционна монархия. Колко заклети монархисти и републиканци, че и прости джоновци платиха с живота си ? Това ми беше идеята - да проследим причините за недоволството на по-голямата част от британците  възможно като най-отдалечени и безпристрастни. (Все едно гледаме след 100 години) Ок съгласен, че значителна част от тях принадлежат към по необразованите, по възрастните, провинциалистите, Севера / Йоркшир - за тях се носят анекдоти и подигравки от южняците/ но все пак не може да ги квалифицираме като лумпени всичките нали ? Малко ми прилича като изказване на директор на стопанско обединение : работниците ни имат прекрасни условия...ама като слезеш долу в цеха и виждаш/чуваш, че не е баш така .  Може ли да кажем, че работниците са тъпи и не разбират, че така им е добре ?  За избирателите - визирам тези от богатите /и сравнително малки/ държави. Много пътуват. Пътуването Nik дава много инфо . Виждаш, запознаваш се, добиваш собствена представа. Не може някой да ти каже там е много зле или добре, след като ти лично си бил  видял . Запознал си се и си говорил с местни хора. Но при беднотията или при завесата е друго. Знаеш ли , че като тийн имах съученици, които казваха " А да не съм луд да ходя в Америка, там ще ме убият"  Заради филмите ! И някой даскал.  Най-гадното ( и повод да се замислим сериозно) според мен е, че вече хората не вярват на експерти (донякъде имат резон, заради съмнения в обслужване на интереси) а на "звезди" певци, музиканти, артисти, спортисти. Ето сега някои от които им се повдига от гейове да послуша бай Елтън Джон за "построяване на мостове"  Друга известна личност - дама, забравих и името сега даде друг довод за нуждата от Брекзит. Не искала да работи с не мощна прахосмукачка и да се осветлява със слаба ел. крушка. Джордж Клуни и той - Тръмп няма да е президент ! Е това е вече вредно.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, nik1 said:

По -скоро обществото ни се запазва като безкласово и егалитарно до Освобождението (вижте описанието на чеха Иречек за българското общество). Твърденията за някакво по-голямо и посвсемествно  социално разслоение сред българските селяни на мен лично ми приличат на конюнктюра от времето на социлаистическия политиконоимизъм (последното не е наука*., за разлика от сравнителната културология, в която няма лъжа и двусмислие)

*с уважение към Капитана, но синтезирам онова което пише проф. Г. Петров (виден икономист, а и стоящ на марксистки позиции при написването на книгата) за поликоноимиката в "Крахът на тоталитарната икономика"

http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=646424&title=Крахът на тоталитарната икономика

 

 

Лично за мен обобщенията в тази сфера (икономиката) имат някаква реална стойност само върху базата на задълбочен анализ на цифри и тяхното съпоставяне, затова засега твърдя единствено, че част от селяните са били достатъчно състоятелни собственици, за да продават продукция (свръх личните им нужди), да акумулират капитал и да бъдат причислени към средната класа и към богатите. Каква процентно от цялото е била тази част от селяните, не мога да твърдя, въпрос на конкретни изследвания, които ще си дам труд да потърся и прочета. Друг е въпросът за експлоатацията на наемен ратайски труд и тежкия живот на селяните, но такъв суров и тежък е бил животът на занаятчиите от еснафа (Хаджийски го описва превъзходно, описва и селския бит). Че обществото ни е егалитарно до и доста време след Освобождението, съгласен съм, то и досега си остава с такива нагласи, като същевременно те са съчетани с някаква приказна вяра в чудодеен юнак на бял кон; неслучайно хазартните игри имат толкова широк кръг почитатели и фенове, та даже може да се говори, че са масова обсесия. Но това е друга тема, макар че не съвсем.

П.С. Благодаря за линка, ще я потърся.:)

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пристрастен съм към истината и имам концентуално мислене :animatedwink:

/ако разбираш - казвам, че изобщо не съм материален човек,  и не ставам за бизнесмен :animatedwink: ; ...А и с моите принципи съм двойно прецакан  - не ставам и за политик и адвокат, защото лесно правя да правя разликата между правилното и неправилното/

Случващото се в UK за мен отразява или представлява концепция, та затова ми е интересно..

----------------------------

Да знам, позволявам си цветист език, защото на друго място не мога да си го позволя. Форумът е анонимен и дава тази свобода, не изисква особена политкоректност! 

Tочно в това което ме обвиняваш обаче не е вярно - написал съм "маргинални", а не "лумпени; Първото е просто определение, второ е "епитет" . Определението "маргинални" се използва и от медии, които са на топа на стандартите(диктуват) стандартите - такива като DW, така че сори, ако някой се обижда.

https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=DW.COM+маргинални

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Благодаря на Капитана който ме цитира.

Приказките "колко готино е било тогава" някак се разбиват в книги като тази.

или тази

https://chitanka.info/text/5285-na-brazdata

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Горещ поздрав от изостанала, бедна и путинистка Великобритания. Живи да ги ожалиш...

https://www.youtube.com/watch?v=HF-IlQ1bcQA

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...