Отиди на
Форум "Наука"

Отношенията между българи и славяни


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Преди 20 минути, bulgaroid said:

А тогава откъдде знаем как се казва ? Фружине седни малко прочети. Някой път направо избиваш рибата с тия изцепки. Както и да го въртиш славяните тука на балканите са в ролята на статисти, добре ,че руснаците направиха голяма държава та да ги реанимират. Няма тука славяни има българи, чак до Украйна са били българи. Каквото е имало бързо се побългарява и на талази се записват Българи, защо ли? 

Булгароиде, ти сериозно? Народа завладял целите балкани от адриатика до черно море и от карпатите до пелопонес били статисти? Руснаците не направиха държава, на тях им направиха държава.

Вече съм писал по въпроса защо славяните без проблем стават българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Frujin Assen said:

Булгароиде, ти сериозно? Народа завладял целите балкани от адриатика до черно море и от карпатите до пелопонес били статисти? Руснаците не направиха държава, на тях им направиха държава.

Вече съм писал по въпроса защо славяните без проблем стават българи.

Абсолютни статисти. Успели са да се поразселят по балканите и то според генетиката не особенно добре, и при първата среща с организирана сила изчеват на секундата. "Вече съм писал по въпроса защо славяните без проблем стават българи." Къде? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Кои славяни изчезват булгароиде? Тези които Тервел води към Константинопол, тези които предават Телец, тези с които Крум пие здравица или тези които въстават против Омуртаг?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Кои славяни изчезват булгароиде? Тези които Тервел води към Константинопол, тези които предават Телец, тези с които Крум пие здравица или тези които въстават против Омуртаг?

При Крум, Тервел и другите, славяни не е имало. Нали знаеш думата е от 17в. Тогава с кой пие Крум, как се казват? Славяни ли са какви са,всички са новоприсъединено население което при съприкосновение с българите автоматично се българизира. Защо?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, bulgaroid said:

Демек българите са забравили как се казва столицата им и са питали славяните?:ag: Пак ти казвам, в момента в който Аспарух стъпва тук славяните изчезват като с магическа пръчка. Изселени ли са претопени ли са , няма ги. Масово се записват българи. Няма как да сменят имена на градове защото просто не съществуват, тия имена ги сменят българите. Ти си се впил в учебника по История на България издание 1966г. и това е, кой славяни сменят имена, за всички неща ние узнаваме от българските летописи, славянски няма,няма бе, просто няма. Даже в Русия всичко е просто преписи от български книги. 

Не знам как изчезват като с магическа пръчка славяните на Балканите, ама последните прабългарски родове практически биват ликвидирани не с магическа пръчка а с брадва от Свети Княз Борис 1 на дръвника. Заедно със семействата им. Брадвата е много по - силна от магическтата пръчка. Не много хуманно но решително. (да не би Княз Борис 1 да е бил московски агент ?) . От руснаци и руски татари съм чувал, че езика на татарите в република Татарстан си е тюркски език и който знае татарски може да разбира другите тюркски езици от Турция и Азербайджан до Казахстан и Киргизия. 

Интересно че в езика на населението населяващо някогашна Дунавска и Волжско Камска България няма нищо общо ? Ако приемем чисто тероретически че ние говорим на някакъв прабългарски език който сме възприели заедно с поляци руснаци лужницки сърби и прочее славянски народи от прабългарите  защо нашите братя на Волга от Волжска България са захвърлили този велик език ? Славяните от Елба до Мала Азия от Адриатическо море до Северния ледовит океан приемат прабългарският език а волжските българи го захвърлят ? Има нещо гнило в такива разсъждения ? Поляци и руснаци вземат прабългарският език и го мислят за славянски а волжските българи го забравят  вепреки че са близо до руснаците ? Прилича ми на манджа с грозде. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, bulgaroid said:

При Крум, Тервел и другите, славяни не е имало. Нали знаеш думата е от 17в. Тогава с кой пие Крум, как се казват? Славяни ли са какви са,всички са новоприсъединено население което при съприкосновение с българите автоматично се българизира.

Без да се обиждаш, но това са глупости. Вождовете които пият с Крум са славяни, словени, склавини... термина не изменя нищо.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

На балканите през 7 век има 3 славянски народа. Хърватите и сърбите идват от района на днешна източна Германия (тоест са западни, но по това време явно разликата е била съвсем минимална) и славяни които идват от аварския хаганат.

Хърватите образуват протодържави с протонароди Далматинци, славонци и паганци. Пагания е унищожена от Далмация, а Славония и Далмация се обединяват в една държава- Хърватия. Сърбите се разпадат на Рашка, Босна, Дукля, Травуния, Захълмие. Травуния и Захълмие са унщожени, а от Рашка, Босна и Дукля водят началото си съвременните народи сърби, босненци и черногорци.

Аварските славяни се разпадат на мизийски (7 те славянски племена), солунски и пелопонески. Те обаче нямат късмета на сърбо-хърватите да бъдат оставени на спокойствие. Българите унищожават мизийската протодържава, а ромеите солунската и пелопонеската. В Аварския хаганат си остават също славяни- панонски и вече различаващи се от тези на балканите. Аварите се отнасят със славяните много лошо. Както с хора второ качество. Аварския хаган е "пръв сред равни" и управлява с помощта на аварската аристокрация. В началото и у нас е така, но скоро България тръгва по друг път. Нашия кан става автократор. При Крум вече няма прабългарска аристокрация, те са негови "хранени хора" и тяхната власт произтича от него (в Аварския хаганат е обратното). При Омуртаг е унищожена славянската автономия, по важното обаче е, че е унищожена и славянската аристокрация. По този начин цялото население на България става равно пред владетеля. Обаче има традиция. А тя повелява прабългарската аристокрация да управлява страната, доколкото канът не може да се самоклонира на всички постове. При Борис точно тази прабългарска аристокрация се опитва да му се опъне и става жертва.

Много е важно, в чии ръце е властта. Славиниите са политически субекти, а управляващата ги славянска аристокрация черпи властта си от тях. Ако на някой славянски вожд му трябват пари ще заповяда на своите подчинени славяни да му ги дадат, ако му трябват войници ще ги набере пак сред тях. На тази аристокрация и е изгодно да е нещо различно, та ако ще и подчинено на българите. Същото е и прабългарските родове. Това са политически субекти, които се борят за власт (кризата през 8 век).

Липсата на политическа сегрегация води до смесването на българи и славяни.

Ти питаш, защо славяните веднага стават българи. Кои славяни? Голямото българско разширение е по времето на Пресиян. А какво виждат солунските славяни, когато при тях идват българите? Българите говорят на същия език като тях, имат същата култура като тях, етнически еднакви са. Да, висшата аристокрация не са баш точно славяни. Но говорят на славянски, женят се за славянки и няма сегрегация.

Спомни си само Омуртаг. Чист прабългарин чиито синове носят славянските имена Воин, Звиница, Маламир.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 14 часа, Frujin Assen said:

Имам сериозен въпрос. Защо смятате, че "Плиска" не е славянска дума? Все пак в днешния български език (който е славянски) си съществува думата "плиска" (водата се плиска по бреговете на реката)". За мен като не лингвист това ми се вижда най елементарното. Град Плиска е построен на място където водата се плиска.

Демек името е славянско.

Само дето никаква вода не се плиска там.Дори е имало проблем с безводието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Du6ko said:

Отделно доколкото знам старото име на Камчия е река Тича. Тичам = бягам. Водата на река тича тича бяга и се плиска около Плиска ? 

Плиска е на по 5 километра от двата ръкава на река Провадийска, не на Тича!

Последното нещо, което може да се каже за плисковското поле е, че там нещо се е плискало...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Frujin Assen said:

А лагера при Никулицел? Той както и Плиска е прабългарски и също като нея е доста голям. Но неговото име е изчезнало от историята. На мен ми изглежда най логично и прабългарското име на Плиска да не е запазено.

Фружин, преди 150 гходини никой в Плиска не е знаел името Плиска!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Du6ko said:

Не знам как изчезват като с магическа пръчка славяните на Балканите, ама последните прабългарски родове практически биват ликвидирани не с магическа пръчка а с брадва от Свети Княз Борис 1 на дръвника. Заедно със семействата им. Брадвата е много по - силна от магическтата пръчка. Не много хуманно но решително. (да не би Княз Борис 1 да е бил московски агент ?) . От руснаци и руски татари съм чувал, че езика на татарите в република Татарстан си е тюркски език и който знае татарски може да разбира другите тюркски езици от Турция и Азербайджан до Казахстан и Киргизия. 

Интересно че в езика на населението населяващо някогашна Дунавска и Волжско Камска България няма нищо общо ? Ако приемем чисто тероретически че ние говорим на някакъв прабългарски език който сме възприели заедно с поляци руснаци лужницки сърби и прочее славянски народи от прабългарите  защо нашите братя на Волга от Волжска България са захвърлили този велик език ? Славяните от Елба до Мала Азия от Адриатическо море до Северния ледовит океан приемат прабългарският език а волжските българи го захвърлят ? Има нещо гнило в такива разсъждения ? Поляци и руснаци вземат прабългарският език и го мислят за славянски а волжските българи го забравят  вепреки че са близо до руснаците ? Прилича ми на манджа с грозде. 

Мдааа, направо като Караибрахим им е прегазил софрата на седянката и им е рязал тиквите като в  Антондончевски епос...

Щетите от безумията в образованието у нас са колосални!!!!

Българите на Кубрат са били миксоварвари - едни може да са били индоевропейски говорящи, други - тюркоговорящи! Не знаем кои накъде са хванали пътя...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, resavsky said:

Само дето никаква вода не се плиска там.Дори е имало проблем с безводието.

Както се казваше навремето "А като си отвориш бисквити катеричка оттам катеричка ли ти излиза"?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, isav said:

Фружин, преди 150 гходини никой в Плиска не е знаел името Плиска!

Аз ви питах (защото не зная)! Никой не ми отговори. Кога и от кого за пръв път се използва името Плиска?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, isav said:

Мдааа, направо като Караибрахим им е прегазил софрата на седянката и им е рязал тиквите като в  Антондончевски епос...

Щетите от безумията в образованието у нас са колосални!!!!

Българите на Кубрат са били миксоварвари - едни може да са били индоевропейски говорящи, други - тюркоговорящи! Не знаем кои накъде са хванали пътя...

Изворите са категорични! 52 рода са избити.

Какво сега искаш да кажеш? Че волжките българи не произхождат от Стара Велика България? Какво значи това, че е възможно да са били тюркско говорящи, а други индоевропейско. Може! А може да са говорили и на кечуа. А може да са говорили и на анунакски! Това което е сигурно обаче е ;

1 Волжките българи и Аспаруховите българи имат един произход

2 Аспаруховите българи говорят на свой език който не е славянски

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Frujin Assen said:

Аз ви питах (защото не зная)! Никой не ми отговори. Кога и от кого за пръв път се използва името Плиска?

До намирането на останките на града в края на 19-ти век, дори не е имало предположение Абоба да е Писков, както е наречено селището в 1925...

Монументалните градежи обаче налагат тезата, че това е "лагерът Плиска" от чаталарския надпис и от многобройните споменавания в хрониките на Плъска/Плиска/Плискува...

Аз разбрах другояче въпроса и отговорих, че сефтето е в чаталарския надпис...

 

Относно "избиването на 52-та рода" - за тия безумия иде реч: слабо аргументирани, но наложени вече на битово ниво "факти" от средновековната ни история!!! 
Има тема за това "избиване" и предълго сме го дъвкали... Никакви родове не са избивани. Избивани са членове на нобилитета, но не и цели родове от него!!!

 

За езиците на "прабългарите" - и такива теми има, при това много на брой, при тях също дискусиите са отворен процес. Нямаме нито сведения доколко аспаруховите и воложките българи имат един произход, нито какъв език са говорели едните или другите! Личното ми мнение е, че "воложките българи" са котрагите на Котраг и общото им с аспаруховите поданици е политонима "българи".... А на какъв точно език са говорели войните на Асьпарух продължава да е енигма за световната лингвистика, като изключим някой нейни покойни представители и няколко живи такива, но с ментални проблеми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Frujin Assen said:

Това което е сигурно обаче е ;

1 Волжките българи и Аспаруховите българи имат един произход

2 Аспаруховите българи говорят на свой език който не е славянски

Сигурно е това нещо, за което можете да представите научни доказателства. Представете доказателства. Не тук, а в научна студия. Тогава всички ще Ви бъдем благодарни. Няма никакво доказателство, че Аспаруховите българи не говорят на славянски език. Поне на мен не ми е известно. Ако на някокого тук му е известно такова доказателство, поне да го спомене.

Аспаруховите българи са славяни (по език) от първия ден, в който кракът им стъпва на юг от Дунава. Това е истината. За едни приятна, за други не толкова приятна, но това си е техен проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Frujin Assen said:

Изворите са категорични! 52 рода са избити.

Какво сега искаш да кажеш? Че волжките българи не произхождат от Стара Велика България? Какво значи това, че е възможно да са били тюркско говорящи, а други индоевропейско. Може! А може да са говорили и на кечуа. А може да са говорили и на анунакски! Това което е сигурно обаче е ;

1 Волжките българи и Аспаруховите българи имат един произход

2 Аспаруховите българи говорят на свой език който не е славянски

 

Със сигурност.....ама друг път?

Държавата на Кубрат е военно обединение, по подобие на държавата на Атила. Пълна мъгла е какви племена и кой е доминиращия езиц . Със сигурност се знае , че се използва гръцки

Съмнявам се,че можеш дори правилно да изговориш името на основателя й.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, БатеВаньо said:

Съмнявам се,че можеш дори правилно да изговориш името на основателя й.

Мигар знаете кой е основателят на Стара Велика България или дори кога е основана тази държава? Това определено не е Кубрат. Поне такова е мнението на самите средновековни българи (Именника).

Преди 44 минути, Frujin Assen said:

Изворите са категорични! 52 рода са избити.

Тук ще се присъединя към мнението на потребителя Исав. Никакви родове не са избивани и чехът Иречек, като източник, не е по-важен от средновековните ромейски и латински хроники. Няма как. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Само дето никаква вода не се плиска там.Дори е имало проблем с безводието.

 

Преди 3 часа, isav said:

Последното нещо, което може да се каже за плисковското поле е, че там нещо се е плискало...

Някои хора,  по стара българска традиция, продължават да смятат, че светът започва от тях и те са много по-умни и съобразителни от своите средновековни предци. За това се сещам, като чета подобни постове.

Естествено, че няма луди хора, които да построят главния си град в безводна и пустинна местност. Около Плиска е имало доволно и рекички и кладенци и чешми и езерца и каквото си поискате. Дори днес, в непосредствена близост до руините тече малка рекичка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Doncho Peev said:

Естествено, че няма луди хора, които да построят главния си град в безводна и пустинна местност. Около Плиска е имало доволно и рекички и кладенци и чешми и езерца и каквото си поискате. Дори днес, в непосредствена близост до руините тече малка рекичка.

Демек, колкото и да го кълнеш Литаврин (заедно с други руски историци), той (дори и умрял) ще вземе да познае (на спорт-тото) за "столицата" на Седемте рода :ag: Това е неговото отмъщение от отвъдното: сянката му те преследва в мислите ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, bulgaroid said:

По въпроса със славянския, славяни преди хуните няма , според едни руснаци след идването на хуните от народите покорени от хуните се образува субстракт който след известно време се самоорганизира и става сила, като заема вакуума след хуни и германци. Аз имам същата теория , за микс от население от всякакъв пройзход. Още повече изворите потвърждават " тези словене и анти свято тачели хунските традиций" Разнородното население освен самоорганизация започва да смесва и различните си езици и се получава тоя микс, който сега наричаме славянски. Но, в началото те всички са били под властта на хуните, а самите хуни са бъдещите българи. Хуните като водеща сила налагат донякъде своя език над местното население и макар не изцяло, то проговаря на хунско-германско-балтийско,сарматско наречие. Затова сега се чудим как така, българите проговарят славянски ? Ами те са били близки. Известните хунски думи са "медос","страва" и "камос" ами не ти ли звучат славянски ? 

Понеже споменаваш за хуни, пък и за медос, страва и камос, гледам че си изоставил полско-литовско-беларуската теза за произхода на славяните (склавините), и се се насочил към панонската?

Или залагаш на компромисният вариант за склавините: зародили се в Полесието (полско-литовско-беларуската теза), разщъкали се като хлебарки на югозапад-югоизток, но за пръв път са засечени (удостоверени с тескере) чак при Дунава през средата на V век (панонската теза)?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 часа, Doncho Peev said:

Тук ще се присъединя към мнението на потребителя Исав. Никакви родове не са избивани и чехът Иречек, като източник, не е по-важен от средновековните ромейски и латински хроники. Няма как. 

Някакви аргументи за твърдението?

А Иречек всъщност няма нищо общо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, T.Jonchev said:

Някакви аргументи за твърдението?

А Иречек всъщност няма нищо общо.

Доколкото съм чел анализи на този казус, първоизточник на заблудата е неправилното тълкуване на Иречек на известните ни извори.

Аргумент: В нито един извор няма комбинация на думи в словосъчетание: "и бяха убити 52 (благороднически) рода". Варварски избити са невъоръжените 26 боляри и техните първородни синове - общо 52-ма души. Изворите твърдят изрично, че всички останали, много вероятно е сред тях да е имало и роднини на тези 52-ма български мъченици, са пуснати да си ходят у дома.

Няма избити жени и деца, но този факт по никакъв начин не намалява вината на владетеля Борис, приел името Михаил, както и неговата отговорност за катастрофата, която сполетява България при неговите наследници. Напротив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Du6ko said:

Не знам как изчезват като с магическа пръчка славяните на Балканите, ама последните прабългарски родове практически биват ликвидирани не с магическа пръчка а с брадва от Свети Княз Борис 1 на дръвника. Заедно със семействата им. Брадвата е много по - силна от магическтата пръчка. Не много хуманно но решително. (да не би Княз Борис 1 да е бил московски агент ?) . От руснаци и руски татари съм чувал, че езика на татарите в република Татарстан си е тюркски език и който знае татарски може да разбира другите тюркски езици от Турция и Азербайджан до Казахстан и Киргизия. 

 

Еми ,и аз не знам ама на, изчезват !:ag: Куцо кюраво и сакато се декларира като българи, да си чул някой да каже аз не съм българин ами славянин ? Такива няма, защо? А по темата кой ликвидира Борис с брадвата, няма как да знаеш не си бил там. Пише славяните спазвали ревностно старите традиций, може да са били несъгласни славянски кланове или твърдиш че, всички славяни са били за новата религия а българите за старата? По стара историческа традиция винаги средните нива са по консервативни от управляващите, така е навсякъде. Ако погледнем примерно Рим там съсловието на конниците е било най-консервативната част от държавата. Най-вероятно и тук е същото, та нищо чудно Борис да е трепал славяни ако изобщо някой тогава се е декларирал като славянин.Ама най-вероятно не е, всички са били българи.:animatedwink: 

Относно езика на татарите се знае отдавна, сегашните татари не разбират древния български, те говорят на кипчакско наречие наложено от монголите.

Преди 19 часа, Du6ko said:

 

Интересно че в езика на населението населяващо някогашна Дунавска и Волжско Камска България няма нищо общо ? Ако приемем чисто тероретически че ние говорим на някакъв прабългарски език който сме възприели заедно с поляци руснаци лужницки сърби и прочее славянски народи от прабългарите  защо нашите братя на Волга от Волжска България са захвърлили този велик език ? Славяните от Елба до Мала Азия от Адриатическо море до Северния ледовит океан приемат прабългарският език а волжските българи го захвърлят ? Има нещо гнило в такива разсъждения ? Поляци и руснаци вземат прабългарският език и го мислят за славянски а волжските българи го забравят  вепреки че са близо до руснаците ? Прилича ми на манджа с грозде. 

Ние не знаем как е звучал езика на Волжките българи, съвременните чуваши говорят на смес от минимален процент тюркски и по-голяма част угорско наречие. 

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

Без да се обиждаш, но това са глупости. Вождовете които пият с Крум са славяни, словени, склавини... термина не изменя нищо.

 

Така де, Крум наема разни околони племена, така си пише, наемници, след победата са пили по едно :ag: ама това от новоприсъединените ли са, от къде са не се знае. Знае се само 100г. след това няма кьорав славянин в България, и Симеон ги намира извън границите, Пише си го черно на бяло, отваряш четеш, цъкаш с език и клатиш глава. :ae:

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

На балканите през 7 век има 3 славянски народа. Хърватите и сърбите идват от района на днешна източна Германия (тоест са западни, но по това време явно разликата е била съвсем минимална) и славяни които идват от аварския хаганат.

 

Това изобщо не е сигурно, и генетиката напълно го опровергава. Белохърватите нямат нищо общо с хърватите, ама за сметка на това хърватите имат общо с българите ! Сърбите и лужиците също нямат нищо общо, по-скоро с Азия.

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

.

Хърватите образуват протодържави с протонароди Далматинци, славонци и паганци. Пагания е унищожена от Далмация, а Славония и Далмация се обединяват в една държава- Хърватия. Сърбите се разпадат на Рашка, Босна, Дукля, Травуния, Захълмие. Травуния и Захълмие са унщожени, а от Рашка, Босна и Дукля водят началото си съвременните народи сърби, босненци и черногорци.

 

Няма как сърбите да се разпаднат като никога не са се обединявали, черногорците до днес претендират че, нямат общо с сърбите , били отделен народ , иди ги разбери? 

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

 

Аварските славяни се разпадат на мизийски (7 те славянски племена), солунски и пелопонески. Те обаче нямат късмета на сърбо-хърватите да бъдат оставени на спокойствие. Българите унищожават мизийската протодържава, а ромеите солунската и пелопонеската. В Аварския хаганат си остават също славяни- панонски и вече различаващи се от тези на балканите. Аварите се отнасят със славяните много лошо. Както с хора второ качество. Аварския хаган е "пръв сред равни" и управлява с помощта на аварската аристокрация. В началото и у нас е така, но скоро България тръгва по друг път. Нашия кан става автократор. При Крум вече няма прабългарска аристокрация, те са негови "хранени хора" и тяхната власт произтича от него (в Аварския хаганат е обратното). При Омуртаг е унищожена славянската автономия, по важното обаче е, че е унищожена и славянската аристокрация. По този начин цялото население на България става равно пред владетеля. Обаче има традиция. А тя повелява прабългарската аристокрация да управлява страната, доколкото канът не може да се самоклонира на всички постове. При Борис точно тази прабългарска аристокрация се опитва да му се опъне и става жертва.

 

(7 те славянски племена)- нито имат нещо общо с аварите нито знаем къде точно са живеели, знаем само едно, Аспаруг ги праща на северната граница, демек Карпатите, в Мизия няма славянин, дори за тамазлък. Има само едни севери дето ги мислят за готи. Каква мизийска протодържава ? Това откъде го измисли? :ag:

Е тука, приби рибата . Мизийска протодържава, :ai: Ние не знаем къде точно са живели тия хора,знаем само , някакви хора дето, живеят някъде ,неизвестно какви са били преселени някъде. Какви славянски държави ? 

Значи лошите били аварите а нашите демократи и човеколюбци, демек толерантността ние сме я измислили,ехеее ,браво.Само дето после аристокрацията измряла и Крум трябвало да ги храни:ag: После Омуртаг пък бил лош. стига бе човек,аристокрацията си стой на местата чак докато турците я избиват ." Хранени хора "са най-вероятно свита или гвардия на владетеля. 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

 

Много е важно, в чии ръце е властта. Славиниите са политически субекти, а управляващата ги славянска аристокрация черпи властта си от тях. Ако на някой славянски вожд му трябват пари ще заповяда на своите подчинени славяни да му ги дадат, ако му трябват войници ще ги набере пак сред тях. На тази аристокрация и е изгодно да е нещо различно, та ако ще и подчинено на българите. Същото е и прабългарските родове. Това са политически субекти, които се борят за власт (кризата през 8 век).

Липсата на политическа сегрегация води до смесването на българи и славяни.

Ти питаш, защо славяните веднага стават българи. Кои славяни? Голямото българско разширение е по времето на Пресиян. А какво виждат солунските славяни, когато при тях идват българите? Българите говорят на същия език като тях, имат същата култура като тях, етнически еднакви са. Да, висшата аристокрация не са баш точно славяни. Но говорят на славянски, женят се за славянки и няма сегрегация.

Спомни си само Омуртаг. Чист прабългарин чиито синове носят славянските имена Воин, Звиница, Маламир.

Това откъде го разбра? Кой славиний са политически субекти, къде са доказателствата,това са безпочвени твърдения. Ти говориш за феодални отношения и закрепостяване. Как е било не е ясно. И откъде знаеш има ли сегрегация или няма ? Факт е само че, местното население което не е ясно какво е бързо се записва българи и това е нищо друго е предположения. 

Да, да, спри да четеш руски изследвания. То било любов то чудо. Добре де славяните ги чувствали близки а другото население защо се присъединява ? Генетически славяните са много малко, завареното население е било мнозинство и точно то трябва да ни е интересно.

Преди 11 часа, resavsky said:

Само дето никаква вода не се плиска там.Дори е имало проблем с безводието.

Точно така.Чак до 19век. 

 

Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Както се казваше навремето "А като си отвориш бисквити катеричка оттам катеричка ли ти излиза"?

Нали? Важнот е да звучи близко и веднага го наместваме както ни е удобно !

 

Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Изворите са категорични! 52 рода са избити.

Какво сега искаш да кажеш? Че волжките българи не произхождат от Стара Велика България? Какво значи това, че е възможно да са били тюркско говорящи, а други индоевропейско. Може! А може да са говорили и на кечуа. А може да са говорили и на анунакски! Това което е сигурно обаче е ;

1 Волжките българи и Аспаруховите българи имат един произход

2 Аспаруховите българи говорят на свой език който не е славянски

Пише 52 болярски рода, къде прочете българи, това е измислица и лъжа. Аз казвам, Борис е расист и е избил 52 славянски рода. Моята дума срещу твоята,кой е прав? 

Волжките българи са от Велика България. Но техните наследници, не знаем на какъв език са говорили, просто Екатерина се е постърала да събере и изгори и унищожи всички запазени паметници. Това на какъв език говорят сега не е от значение ,преди са говорили на друг, как да го обесня, по-друг начин? Никой не знае езика им и всичко е в сферата на фантастиката.Това е. То е ясно иначе индоевропейски е бил езика.

Преди 7 часа, Doncho Peev said:

Сигурно е това нещо, за което можете да представите научни доказателства. Представете доказателства. Не тук, а в научна студия. Тогава всички ще Ви бъдем благодарни. Няма никакво доказателство, че Аспаруховите българи не говорят на славянски език. Поне на мен не ми е известно. Ако на някокого тук му е известно такова доказателство, поне да го спомене.

Аспаруховите българи са славяни (по език) от първия ден, в който кракът им стъпва на юг от Дунава. Това е истината. За едни приятна, за други не толкова приятна, но това си е техен проблем.

Най-вероятно всички тогава са говорили на някакво индоевропейско койне, та затова така лесно са се разбирали, и затова сега половин Европа говори на него.

 

Преди 7 часа, Doncho Peev said:

 

Някои хора,  по стара българска традиция, продължават да смятат, че светът започва от тях и те са много по-умни и съобразителни от своите средновековни предци. За това се сещам, като чета подобни постове.

Естествено, че няма луди хора, които да построят главния си град в безводна и пустинна местност. Около Плиска е имало доволно и рекички и кладенци и чешми и езерца и каквото си поискате. Дори днес, в непосредствена близост до руините тече малка рекичка.

То вода за пиене е имало, за земеделие и скотовъдство е нямало, и при обсада евентуано обсаждащите е трябвало да си носят с кофи. Предполагам затова и са я построили там да правят мръсотий на евентуалния нападател. Никакви демократи не са били.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, monte christo said:

Демек, колкото и да го кълнеш Литаврин (заедно с други руски историци), той (дори и умрял) ще вземе да познае (на спорт-тото) за "столицата" на Седемте рода :ag: Това е неговото отмъщение от отвъдното: сянката му те преследва в мислите ти...

Извинявай, ти да нямаш някаква фобия по Литаврин ? Я пак да питам,тая"столица"на Седемте рода , пак няма археологически доказателства,или има? Ама що питам като и аз знам,че няма,а само си говорим глупости. Важното е да изтикаме напред тия митични славяни само и само да не са българите . Нали?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...