Отиди на
Форум "Наука"

Търся отговора на този въпрос


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, tony6666 said:

Здравейте,

Търся отговорът на този въпрос...като всичко се случва в вакуум

1е.png

Ако ще  измерваш  тегло след "метъра" - пак 1кг.

Ако продължи да пада свободно - "0" кг

Ако се знае, че е само "маса" (а не тегло) - теоретично е пак толкова.

(Теглото е сила:))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.02.2018 г. at 11:39, Малоум 2 said:

Ако ще  измерваш  тегло след "метъра" - пак 1кг.

Ако продължи да пада свободно - "0" кг

Ако се знае, че е само "маса" (а не тегло) - теоретично е пак толкова.

(Теглото е сила:))

Явно не съм си задал въпросът правилно!

Искам да кажа,че ако пуснат едно гюле от 1 килограм от 1000 метра върху главата ми на колко килограма ще бъде равна силата когато гюлето стигне темето ми?

Предполагам,че ако го сложа на главата си няма да пострадам,но ако го пуснат от примерно 10,20,30 итн метра ще ми разбие главата

Надявам се да съм го обяснил разбираемо благодаря

 

Историята е следната:Когато бях ученик беше голям хит да ти изхвърлят чантата през прозореца на кабинета например от 3-4 етаж (келешите го правеха нон стоп)

Веднъж госпожата по физика разбра и взе да ни обяснява колко е опасно и че можело да убият някого долу.Взе чантата и каза:тази чанта тежи например 5кг. ,като я хвърлите от 3-тия етаж това са 15 метра,ускорението и земното притегляне и тн и тн прави примерно 800кг. и ние ахнахме как по дяволите ученическа чанта става 800кг. :) ..та не съм я чул какво точно смяташе ,а и по физика ме няма ич така че и на идея си нямам как го е сметнала

 

Редактирано от tony6666
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се увеличава масата или теглото на обекта, а се увеличава импулса който предава на земята при удара с нея. Импулса е равен на масата по скоростта - p=m*v, като се измерва в килограм по метър в секунда (kg.m/s) и затова и учителката е казала, че килограмите нарастват, като просто е съкратила метрите в секунда. Изчисляването на скоростта става по формулата v=a*t, където а е ускорението по време на падането, а t е времето за падането до удара със земята. Ускорението се изчислява по формулата а=F/m, чрез силата на падане Fg=m*g от която се вади съпротивителната сила с която въздуха въздейства на падащия обект, която е Fс = (сх*ρ*s*v2)/2, където, g е земното ускорение, cх е коефициента на челно съпротивление на обекта, ρ е плътността на въздуха, s е напречното сечение на обекта.
Тоест вижда се, че в реални условия не е достатъчно да се даде масата от 1 килограм и височината от 1 метър за да получим отговора. Нужни са формата на тялото и вида на повърхността му, нужна е надморската височина чрез която да определим плътността на въздуха, като е нужен и състава на въздуха за да се определи съпротивлението му.

При условия на вакум е в сила законът за скоростта при свободно падане: v =g*t, и законът за пътя при свободно падане: h = g*t2/2, като в този случай импулса на удара със земята ще е равен на:

p=m*(2*g*h)1/2

От тук при нашите уславия за вакум се получава:

p=1*(2*9,81*1)1/2=4,429 kg.m/s

Ако хвърлим чанта тежаща 5 кг от 15 метра и ако пренебрегнем съпротивлението на въздуха то резултатът ще е:

p=5*(2*9,81*15)1/2=85,776 kg.m/s

Тоест учителката е преувеличила десет пъти над реалността.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че си пропуснал едно g  във формулата за импулса.

p=m*V  ,   V=g*t    ,    t=(2*g*h)1/2

Като заместим  третия зраз във втория, а втория в първия се получава:

p=m*g*(2*g*h)1/2

p=5*9,81*(2*9,81*15)1/2=841 kg.m/s

Горе-долу колкото е казала учителката.

Има обаче и друго, силата на удара зависи от еластичността на телата, Тоест - за колко време ще се предаде импулса.

F=Δp/Δt

Чантите са доста еластични предмети, вероятно е съвсем реално да предаде импулса си за една секунда, но ако секундите са две, то ударът ще е наполовина по-слаб..

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ви благодаря за изчерпателните и(за мен много интересни) отговори.Значи госпожата не е била куку както си мислихме :) .Ще опитам да използвам тези формули пък да видим какво ще получа 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Doris said:

Мисля, че си пропуснал едно g  във формулата за импулса.

p=m*V  ,   V=g*t    ,    t=(2*g*h)1/2

Като заместим  третия зраз във втория, а втория в първия се получава:

p=m*g*(2*g*h)1/2

p=5*9,81*(2*9,81*15)1/2=841 kg.m/s

Горе-долу колкото е казала учителката.

Има обаче и друго, силата на удара зависи от еластичността на телата, Тоест - за колко време ще се предаде импулса.

F=Δp/Δt

Чантите са доста еластични предмети, вероятно е съвсем реално да предаде импулса си за една секунда, но ако секундите са две, то ударът ще е наполовина по-слаб..

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...