Отиди на
Форум "Наука"

Частни космически станции


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Предприемачът Робърт Бигълоу създаде нова компания за управление на частни космически станции

21 февруари 2018 г. 08:05 ч. Вчера, на 20-ти февруари, космическият предприемач Робърт Бигълоу оповести създаването на нова частна компания - Бигълоу Спейс Оперейшънс (или BSO), която ще управлява космическите станции, построени от неговата компания Бигълоу Аероспейс. 

Първата задача на новата компания е да установи какво е търсенето за комерсиални космически станции, както и да установи най-подходящите си клиенти.

Космическите станции на Бигълоу са леки и лесно се изстрелват, защото използват надуваема технология. Нека обаче думата "надуваем" не ви притеснява - материалът е доста здрав и се счита, че подобна станция би била по-издръжлива от конвенционалните метални конструкции. До този момент Бигълоу Аероспейс е изпратила три модула в космоса. Първите два "Дженезис 1" и "Дженезис 2" излетяха през 2006 и 2007 година. Третият "Бийм" беше прикачен към "Международната космическа станция" през април 2016 година. Понастоящем този модул се използва за склад.

Компанията разработва и модул B330 - той е толкова голям, че може да служи като една самостоятелна космическа станция. Или пък може да се свърже с други модули за създаването на мега-конструкции. Подобни станции могат да бъдат конструирани както в околоземна орбита, така и около Луната или на лунната повърхност. 

Изстрелването на първия B330 ще е през 2021 година. А през октомври 2017-та бе оповестено, че Бигълоу ще изстреля модул с ракетата "Атлас 5" до Луната през 2022 година. 

beam-module-inflated.jpg

На снимката - надуваемият модул на Бигълоу, който е прикачен към "Международната космическа станция". Credit : NASA TV

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2097-2018-bigelow-new-company

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Концепцията за надуваеми модули и станции не е лоша, но трябва да върви в комплект с оборудване, което може мигновено да открива и поправя течове - газдетектори, смоли, лепила, топли пистолети... Иначе е ясно, че идеята е пригодна. Една автомобилна гума може да оцелее в космоса ако я защитим с някакво покривало от слънцето.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 13 часа, Р. Теодосиев said:

На мен ми е интересно, кой има интерес да има космическа станция? 

Бигълоу например - http://nauka.offnews.bg/news/a_1/a_103360.html?preview=ok

Станцията може да е лаборатория, хотел...

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...