Отиди на
Форум "Наука"

Как древните българи са 'проговорили' славянски език?


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Преди 37 минути, Thorn said:

Откъде произтича това твърдение?

От "хранените хора". Канът вече не е "пръв сред равни", а по скоро автократор по ромейски образец.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История
Преди 3 часа, monte christo said:

"Нашият език" е гръцкият. Това го твърди една от най-добрите изследователки на славяните по Балканите - О. Иванова, позовавайки се на М. Григориу-Йоаниду. Според гръцката изследователка, през VII век под "ромайки глоса" все още се разбирал латинският (т.е. имагинерният, но държавноправен т. нар. "римски език"), и едва по-късно (когато латинският практически угаснал в Източната империя) под "римски език" се разбирало, че иде реч за мезоелиники-то, т.е. средногръцкият.

Ами какъв да се разбира - то латинският е заместен и то не във всичко, чак при Ираклий.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, monte christo said:

 

 

Между другото Седемте рода са мешавица от склави и анти, и са се преселили от Дакия в Мизия през първата половина на VII век. Никак не се обичат с аварите, та се налага да станат римски федерати. Заради това и Аспарух много-много не им се усмихва...

Възможна теория, ама де са и доказателствата?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 6 минути, bulgaroid said:

Няма такова животно като славянска власт. До 670г. е аварска след това българска. Антите са смазани още 602г. 

В ГИБИ който съм снимал го пише черно на бяло- ромеите обясняват на аварите, че няма да воюват с тях, а със славяните отвъд дунава. По хода на бойните действия ще забележиш, че ромеите воюват само и единствено със славяни, никакви авари и българи няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 10 минути, bulgaroid said:

Няма такова животно като славянска власт. До 670г. е аварска след това българска. Антите са смазани още 602г. 

Ние за хаганата след около 630 почти нищо не знаем. Възможно е да е имал претенции над Влашко, но за ефективна власт няма данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Thorn said:

През 9-10 век е пълно със славяни и в изворите и в археологията. Като по това време повечето от тях в източната част на Балканския полуосторов стават "българи", но като политоним.

Къде ?

 

Преди 47 минути, Thorn said:

В историята е пълно с подобни примери. Франките и романското население е НАЙ-СХОДНИЯ.

Не. Там играе роля християнството, нищо общо.

 

Преди 48 минути, Thorn said:

С кои три свръх сили? С експедиционен отряд на излизащата от кома ИРИ, с аварите, за които нямаме никакви сведения от тогава, камо ли за войни с тях, или с хазарите, от които Аспарух бяга и които накрая му виждат сметката?

Защо някакви други сили ли има в района дето да не го знам? ИРИ вече е обръща войната с арабите, хазарите са спрени а аварите озаптени,какво повече?

 

Преди 50 минути, Thorn said:

Колкото за селищата, идентифицирани като български, във Влахия, това за кога е - за около 700 г. или все пак по-късно?

Мисля бях написал,ама може и да не съм ,извинявам се, VII-IX

 

Преди 52 минути, Thorn said:

Анастасий Библиотекар, въз основа на превод от Теофан, пише: "И особено като покорили и от съседните славяни така наричаните седем рода, те (прабългарите) преселили северите (в земите) от предната част на Верегавската клисура до източните предели, а в земите, които са на югозапад — чак до Авария, настанили останалите седем рода, които били под договор."
Ето текста и на самия 
Теофан:
“... И като ги преследвали чак до Дунава, преминали го и дошли при т.нар. Варна, близо до Одесос, и до тамошната земя. Като видели, че мястото е много сигурно - отзад поради реката Дунав, отпред и отстрани поради теснините и Понтийско море,. И тъй, след като се разширили в тези места, възгордели се и започнали да нападат и да поробват крепостите и земите, които били под ромейска власт. Принуден от това, императорът сключил мир с тях, като се съгласил да им плаща годишен данък за срам на ромеите заради многото ни грехове.”


Патриарх Никифор, пише в своята "хроника": "Те преминали Истър, [спуснали се] към така наречената Варна, близо до Одесос, и до разположената по-нататък вътрешна земя и когато видели, че мястото е укрепено и осигурено отвсякъде, и от реката и от непреходимата местност, установили се тук. Те покорили и славянските племена, които живеели наблизо, и заповядали на едните да бранят земите, които граничат с аварите, а на другите да пазят земите, които са съседни на ромеите. Между това, те след като се укрепили и се усилили, започнали да опустошават селата и градовете на Тракия. Императорът пак, като гледал това, принудил се да сключи договор с тях при условие да плаща данък." 

 Хайде сега прочети внимателно,антите са изселени ПИШЕ ГО.

и след като покорили измежду намиращите се там славянски племена т.нар. седем рода, поселили северите от предната клисура до Верегава [вер. Ришкия проход] към източните части, а към юг и запад до Авария останалите седем рода, които плащали данък

Преди 54 минути, Thorn said:

Откъде накъде да е вероятно?

От разкопките в село Хан Крум. 

 

Преди 55 минути, Thorn said:

Къде пише, че Крум преселва северите?

Препоръчах ти книга помниш ли, там ?

 

Преди 47 минути, Thorn said:

Елементарно Уотсън. Прабългарите са живеели основно в североизточна България, Добруджа, източна Мунтения, вероятно Буджак. През 10-11 век тези области са смачкани от печенежките нашествия. Всички селища в тях загиват в пожари и пепелища, включително такива като Плиска. Пък и климатът точно тогава се скапва, реки пресъхват, населението намалява и по естествени причини. После сериалът продължава с узи, кумани, татари, и турци. През ВБЦ това са рядконаселени територии освен около Дунав, по крайбрежието и Предбалкана. Населението се възстановява едва около 16 век, но то е вече преобладаващо турско, както и днес. Всякакви прабългари, какъвто и език да са говорели, за това време са могли чудна да изчезнат или да се асимилират, а ако езикът е бил тюркски - още повече.

Ами не живели са навсякъде ама това не се афишира. При ВБЦ пак си живеят българи и малко кумани.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, Frujin Assen said:

От "хранените хора". Канът вече не е "пръв сред равни", а по скоро автократор по ромейски образец.

Това му е дружината. Нормално нещо за всеки варварски вожд от това време. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Thorn said:

бсолютно невярно Примерно в Монтана има 

останки от славянско селище построено върху развалините на крепостта Монтана и славянско езическо светилище.

Кои период,не пише?

 

Преди 44 минути, Thorn said:

Това къде го пише? Ако е за преселването на седемте племена - чети по-внимателно.

Заминали са в Карпатите.

 

Преди 39 минути, Thorn said:

Нищо подобно. За "хората на книгата", каквито са християните, ислямизация не се предвижда. Предвижда се дискриминационния статут на "зимми".

Ами отвори някоя книга с обяснения за корана и виж. Мохамед е казал,всички хора трябва да станат мюсюлмани. Отделно си задължен да проповядваш на всички немюсюлмани и да ги убедиш по някакъв начин да станат мюсюлмани, това дава некви бонуси в религиозен план и в рая.Това е задължение на всеки вярващ.Има цели сури с това как Мохамед е излъгал някакъв евреин да стане мюсюлманин, извода е,няма значение как,важното е да приеме исляма.

 

Преди 41 минути, Thorn said:

Имаш ли текстове на франкски?

Франките участват в народообразуването на съвременните французи, немци и италианци. Езикът на франките оказва силно влияние на латинския език, говорен в Галия и предопределя характера на съвременния френски език като значително отдалечен от латинския за разлика от италианския например.

Преди 35 минути, Thorn said:

За какво се отнася? Да не би за това, че един народ се създава не само с биология, ами и с асимилация?

Ами чети, аз такова нещо от руснак не съм чел.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

1.Булгароид, ами освен във франкския пример, то и в българския играе роля християнството.

2.Империята никаква война не е обърнала тогава, спечелила е една битка. Нещо като Москва 1941. Отървали са столицата и толкова. Тепърва ще ги шамарят и в Африка и в Азия, а до следващата обсада са трийсетина години. Хазарите са спрени? Или Аспарух им е избягал много далече? Все пак те са го убили, голямо спиране е било. Ами аварите? Те тогава са затънали в проблеми, но нямаш никакви данни, че българите са сериозна част от тях.

3. Между 7 и 9 век има 200 години. Нещата се променят през периода.

4. Не пише, че АНТИТЕ са изселени. Ако говориш за седемте племена, чети внимателно, ама наистина внимателно и пак пробвай да разбереш какво съм имал предвид.

5. В Хан Крум са намерени евентуално готски артефакти. Кое доказва, че това са северите?

6. Не помня коя книга говори за преселване на северите.

7. За повечето селища във вътрешността на Североизточна България, периодът 11-16 век обокновено е хиатус.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Пак чети бе. Ориентирай се малко в географията, прочети и трите цитата за седемте племена и пак опитай.

 

За исляма не се измъквай. Зиммите са си зимми, разрешени са, Мохамед ги е разрешил. Халифите през 16-19 век са следвали този принцип.

 

За франките. Текстове имаш ли на франкски - нямаш. Германски ли е бил - да. Сегашният език с такова име германски ли е или романски - романски. Кое не разбираш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Frujin Assen said:

В ГИБИ който съм снимал го пише черно на бяло- ромеите обясняват на аварите, че няма да воюват с тях, а със славяните отвъд дунава. По хода на бойните действия ще забележиш, че ромеите воюват само и единствено със славяни, никакви авари и българи няма.

Множко са щели да им дойдат.

 

Преди 14 минути, Thorn said:

Ние за хаганата след около 630 почти нищо не знаем. Възможно е да е имал претенции над Влашко, но за ефективна власт няма данни.

Няма и данни за някакви въстания или нещо от сорта,а и Аспарух изтласква аварите, откъде ако не от Влахия ?

 

Преди 2 минути, Thorn said:

1.Булгароид, ами освен във франкския пример, то и в българския играе роля християнството.

Франкския език както пише по горе оставя обширен пласт, къде е българския пласт? И не, християнството още е в зародиш няма и 50г. 

 

Преди 3 минути, Thorn said:

2.Империята никаква война не е обърнала тогава, спечелила е една битка. Нещо като Москва 1941. Отървали са столицата и толкова. Тепърва ще ги шамарят и в Африка и в Азия, а до следващата обсада са трийсетина години. Хазарите са спрени? Или Аспарух им е избягал много далече? Все пак те са го убили, голямо спиране е било. Ами аварите? Те тогава са затънали в проблеми, но нямаш никакви данни, че българите са сериозна част от тях.

За коя битка говорим, забравих ? Хазарите гонят българите до Днепър и не го минават а Аспарух е убит чак 700г. при поредната воина. Ами навсякъде пише за много кутригури там, та има българи.

 

Преди 6 минути, Thorn said:

3. Между 7 и 9 век има 200 години. Нещата се променят през периода.

Не знам, тука някои още го твърдят, българите били една шепа хора. Пък излиза друго доста повече са. плътно си населяват държавата.

Преди 9 минути, Thorn said:

4. Не пише, че АНТИТЕ са изселени. Ако говориш за седемте племена, чети внимателно, ама наистина внимателно и пак пробвай да разбереш какво съм имал предвид.

Нерде Мизия, нерде Карпатите?

 

Преди 10 минути, Thorn said:

5. В Хан Крум са намерени евентуално готски артефакти. Кое доказва, че това са северите?

 Ами точно тогава са живели там сигурно. Чак после Крум ги изселва.

Преди 11 минути, Thorn said:

6. Не помня коя книга говори за преселване на северите.

В темата по-рано ме пита и аз ти казах как се казва,помниш ли? И аз не съм сигурен как беше,Крепости в България, или нещо от сорта. Трябваше да я копирам ама и така съм пълен с книги и забравих.

 

Преди 14 минути, Thorn said:

7. За повечето селища във вътрешността на Североизточна България, периодът 11-16 век обокновено е хиатус.

Хайде да изчакаме някои да почне да копае и пак да говорим сега само предполагаме, дано е скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Thorn said:

Пак чети бе. Ориентирай се малко в географията, прочети и трите цитата за седемте племена и пак опитай.

Добре де къде ги е преселил според теб,в географията съм добре, кажи ти тогава?

 

Преди 20 минути, Thorn said:

За исляма не се измъквай. Зиммите са си зимми, разрешени са, Мохамед ги е разрешил. Халифите през 16-19 век са следвали този принцип.

Не се измъквам, прочети и ще видиш, попрочел съм доста книги за исляма корана също опитвах ама в оригинал не се чете. Чети дешифровките на сурите и виж кои са правдоподобни и кои не. Може да са разрешени но това е временно, предвижда се пълна ислямизация. Сега не ми се рови тепърва и да превеждам.

 

Преди 20 минути, Thorn said:

За франките. Текстове имаш ли на франкски - нямаш. Германски ли е бил - да. Сегашният език с такова име германски ли е или романски - романски. Кое не разбираш?

Има ли останки от него ? Има. Къде е българския? Кое не разбираш? Опа забравих немския и тоя от франкски идва както и някакво влияние в Италия. Та пак да питам, българския що го няма?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 6 минути, bulgaroid said:

 Няма и данни за някакви въстания или нещо от сорта,а и Аспарух изтласква аварите, откъде ако не от Влахия ?

Данни за въстания срещу аварите има от малко по-ранен период. Кубрат, Кубер с керамисийците и държавата на Само. Конкретно за времето на Аспарух за аварите нямаме въобще никакви данни. Но ти пък ми кажи, къде е написано, че Аспарух изтласкал аварите?

Преди 6 минути, bulgaroid said:

 

Франкския език както пише по горе оставя обширен пласт, къде е българския пласт? И не, християнството още е в зародиш няма и 50г. 

Нямал е време да се формира, българите рано изчезват, а и след втората половина на 10 век не са фактор от някакво значение. И кое християнство е в зародиш, тук нещо не те разбирам?

Преди 6 минути, bulgaroid said:

 

За коя битка говорим, забравих ? Хазарите гонят българите до Днепър и не го минават а Аспарух е убит чак 700г. при поредната воина. Ами навсякъде пише за много кутригури там, та има българи.

Идея си нямаме хазарите докъде гонят българите. Вознесенка е много мътен паметник, но дори и твоята теза да приемем за целите на спора, пак нищо не доказва, че българите са спрели аварите. По-скоро, че са избягали достатъчно надалеч.

 

Преди 6 минути, bulgaroid said:

 

Не знам, тука някои още го твърдят, българите били една шепа хора. Пък излиза друго доста повече са. плътно си населяват държавата.

Зависи какво се разбира под "една шепа" и за кой точно период говорим.

Преди 6 минути, bulgaroid said:

Нерде Мизия, нерде Карпатите?

Чети бе.

Преди 6 минути, bulgaroid said:

 

 Ами точно тогава са живели там сигурно. Чак после Крум ги изселва.

Преекспониране. 

Преди 6 минути, bulgaroid said:

В темата по-рано ме пита и аз ти казах как се казва,помниш ли? И аз не съм сигурен как беше,Крепости в България, или нещо от сорта. Трябваше да я копирам ама и така съм пълен с книги и забравих.

И да я намериш, и даже там така да пише, това не е извор. Дай извор, който да казав, че Крум изселва северите. Щото по мой спомени, те след походите на Копроним не се споменават.

Преди 6 минути, bulgaroid said:

 

Хайде да изчакаме някои да почне да копае и пак да говорим сега само предполагаме, дано е скоро.

Копае си се доста, интересувай се примерно за крепостта при Скала.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 минути, bulgaroid said:

Добре де къде ги е преселил според теб,в географията съм добре, кажи ти тогава?

 

Не се измъквам, прочети и ще видиш, попрочел съм доста книги за исляма корана също опитвах ама в оригинал не се чете. Чети дешифровките на сурите и виж кои са правдоподобни и кои не. Може да са разрешени но това е временно, предвижда се пълна ислямизация. Сега не ми се рови тепърва и да превеждам.

 

Има ли останки от него ? Има. Къде е българския? Кое не разбираш?

Франките не са ги избили 300 години след идването им в Галия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

ОК, ще ти помогна за славянските племена, щом ТОЛКОВА не се справяш.

 

а към юг и запад до Авария останалите седем рода, които плащали данък. 

Това към ЮГ къде си го представяш? Карпатите ли? Ама те са на СЕВЕР.

И уточнението:

 Те покорили и славянските племена, които живеели наблизо, и заповядали на едните да бранят земите, които граничат с аварите, а на другите да пазят земите, които са съседни на ромеите. 

Съседни на ромеите в Карпатите ли? ХАХАХА

Единственият вариант, при който се връзва географията, е ако седемте племена са ги подкарали не само накъм карпатите, ами и са им възложили да отбраняват територията и на запад от северите, т. е. централна и западна Стара планина. Т. е. - пак са си живели в Мизия, но са ги посгъстили.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Thorn said:

Гарван, Попина и още доста други.

 

 

КОИ ДРУГИ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Thorn said:

"Фундаменталните" различия се свеждат до аналитичната граматика и са късно явление. БЕЛ. Никой през средновековието не бил наричал славяноговорящи ли? Ами по време на походите на Владислав, един от участниците, но не помня дали Калимах или Буонароти пише че българите и поляците имат един език.

Едното ти  е 15 век другото края на 7 .А  за фундаменталните различия виж дали някой нормален славянин може да прочете текст на български до 1945.Че и да го разбере.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Thorn said:

Данни за въстания срещу аварите има от малко по-ранен период. Кубрат, Кубер с керамисийците и държавата на Само. Конкретно за времето на Аспарух за аварите нямаме въобще никакви данни. Но ти пък ми кажи, къде е написано, че Аспарух изтласкал аварите?

https://chitanka.info/text/30003/6

Преди 32 минути, Thorn said:

Нямал е време да се формира, българите рано изчезват, а и след втората половина на 10 век не са фактор от някакво значение. И кое християнство е в зародиш, тук нещо не те разбирам?

Така ли ? Как става тоя номер? Я пробвай пак. Кога пък изчезнаха?Християнството още не играе кои знае каква роля, само 20 години откакто е прието още са ходели на цирква по задължение а в къщи са карали както си знаят.

Преди 35 минути, Thorn said:

Идея си нямаме хазарите докъде гонят българите. Вознесенка е много мътен паметник, но дори и твоята теза да приемем за целите на спора, пак нищо не доказва, че българите са спрели аварите. По-скоро, че са избягали достатъчно надалеч.

Имаме как да нямаме, Днепър. Колко да е надалеч, пресекли са реката само.

 

Преди 36 минути, Thorn said:

Зависи какво се разбира под "една шепа" и за кой точно период говорим.

Ами според теб са били малко и после са изчезнали нали? :ag: Пък то не излиза точно така.

 

Преди 37 минути, Thorn said:

Чети бе.

Добре де, казваш,че не съм знаел география хайде покажи ми,посочи с пръст ако трябва? Къде точно е границата с аварите и къде Аспарух е преселил седемте рода?

Преди 39 минути, Thorn said:

Преекспониране. 

Не,след 816г. северите напускат земите си и са преселени, а земята им остава празна и постепенно я населяват. Предполага се, за заселване на северите  около Анхиало, ама според мен са били доста ценни и Омуртаг ги е пратил на не толкова опасно направление а там са заселили някакви придошли славяни,ама може и да греша.

 

Преди 42 минути, Thorn said:

И да я намериш, и даже там така да пише, това не е извор. Дай извор, който да казав, че Крум изселва северите. Щото по мой спомени, те след походите на Копроним не се споменават.

Ами такива са били условията на мирния договор с Византия всички претенции към договарящите. 

 

Преди 43 минути, Thorn said:

Копае си се доста, интересувай се примерно за крепостта при Скала.

Дай линк ?

 

Преди 42 минути, Thorn said:

Франките не са ги избили 300 години след идването им в Галия.

А кои са избили?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Крум за три дни мобилизира славяните. Те няма къде да са били, освен в Мизия, ако са във Влашко за три дни няма да успее даже да им изпрати заповедта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Thorn said:

 

а към юг и запад до Авария останалите седем рода, които плащали данък. 

Сега ми кажи , сега ми кажи авария на запад от България ли е? Щото според картата се пада западно, къде е границата? 

Когато след 679/80 г. кан Аспарух овладява земите на юг от р.Дунав там среща две Славянски Племена или по-скоро племето на Седемте славянск рода. Според някои автори, също и северите. И ако за северите няма толкова много неизвестни то за "Седемте рода" може да се каже, че са един загадъчен народ или племе.
Не се знае за тях със сигурност кога точно са се установили в земите на дн. Северна България, и колко време преди аспаруховите българи.

За Северите има основания да се смята, че били отделна общност още в Стара Велика България. За 
тях, и до днес тлее спор дали са дошли заедно с Аспарух на балканите, или са били заварени тук, но и до днес остава въпроса защо ако не са българско племе, не са били изселени от Аспарух, подобно на Седемте рода, както и защо етнонима им е почти идентичен със българите Савири.
Берсилите от своя страна са още по любопитен случай, който ще засегнем в следващия материал. 
Споменатите Седем Славянски Рода, както и Абодритите, са племенни общности, които са били изселени в граничните райони на българската дтржава като пазители на границите. За тях можем да приемем, че наистина са били славяни.
За произхода на северите обаче съществуват много теории, като ще се спра само на трите основни:
1. Северите са славянско племе. Според редица изследователи северите са славянско племе, които са били твърде близки със Седемте Славянски Рода.
Аргументи за нея:
- името Славун.
- аналогия с източно славянското племе северяни или севери /Новгород северский/, с които е възможно да имат връзка.
- тълкования на контекста на изворите.
Според някои автори, не става въпрос за едно племе "Седем рода", а за седем отделни славянски племена, като северите дори са едно от тези седем племена. Според други те се споменават отделно от племето на седемте рода, поради факта, че едните са били от групата на т.н. южни славяни, а северите  са били от източните славяни - антите.

Косвено доказателство  в подкрепа на тази теория е името Славун, което е засвидетелствано за архонта на северите от Теофан - дори да не го приемаме като истинско лично име, а като епоним. 
Теофан: "А императорът, като изпратил тайно хора в България, заловил архонта на северитеСлавун...";
Анастасий Библиотекар в превода на Теофан на латински: "Императорът проводил тайно в България хора, които заловили княза на северите Славун..."

Всъщност няма писмен източник в който северите да са наречени славяни.
Следва да се отбележи, че кан Аспарух има отношение към северите доста по-различно от това към Седемте Рода - те не са преселени на север към Дунав а им е поверено крайно важното задание в отбраната на южната граница.
Причината за това отношение на Аспарух е неизвестна но най-вероятно се дължи на предишни контакти, а защо не и общ произход между българи и севери.

2. Северите са Савири. Според тази теория северите всъщност са добре познатите българи - савири. Тази теория се подкрепя първо от факта, че етнонима им е почти идентичен с родствените на българите Савири. 
За савирите, както и за берсилите има основания да се смята, че са били отделни общности още в Стара Велика България, като след напускането на региона от древните българи, сведенията за савирите също секват. Това е другото косвенно предположение, че една част от савирите са дошли с Аспарух (или преди него).
Друга част на савирите, верятно са се преселили към Волго-Уралието заедно с Котраг. Там по-късно са известни като сувари и участват в изграждането на Волжска България. Имат свой градски център познат като Сувар. Градът на суварите е бил с квадратна форма. В центъра се е намирал двуетажен дворец от тухли, украсен с полуколони. Днес от града не е останало почти нищо. 
Хипотезата, че северите, всъщност са именно савири се подкрепя и от факта, че 
те не са изселени от Аспарух, подобно на Седемте Славянски Рода. А защо ще им се има такова доверие, като им е поверен един толкова важен пост, какъвто е отбраната на старопланински проход (или проходи), ако не са българско племе?
Савирите най-вероятно са получили от Визнатия статут на федерати, по-рано през 7 век, като са заселени в района на Шумен (най-общо казано на север от Стара планина).

3. Северите са готско племе. Теория вкарана в обръщение преди години и подържана от Павел Георгиев, който може би първи с доста факти се опитваше да покаже германският произход на името севери, после теорията се популяризира и от изследователя проф. Росен Милев (ръководител на екип от учени занимаващи се с проучването на готите по нашите земи). Според тази теория "северите" са били готи, "изменили" на Византия и сключили съюзен договор с Аспарух в 680 г.
Доказателствата за тази теория са множеството археологически открития с готски произход, при пълна липса на славянски. Голямата част от готите са напуснали балканите и са се установили в Италия и Испания, но една част остават тук. Това са най-вече готите-християни на Вулфила, които се заселват в Северна България през 348 г. Техни потомци заварват славяните, и прабългарите. Така готите влизат като  компонент след прабългари, славяни и траки (доколкото са останали) в образуването на българската народност през периода VII–IХ в.
Лошото е, че и до днес не е установено кой проход точно е т.нар. "Верегава" което затруднява допълнително точното локализиране на северите. 

Заселването на най-ранната голяма група вече християнизирани готи, водени от Улфила в средата на 4-ти век около Никополис ад Иструм (Търновско) е безспорен факт! През следващите 150 години готите, може да се каже, доминират над региона (Мизия)! Йорданес дава данни (средата на VI в.) за "малки готи", които били доста многобройни и обитавали района на Nicopolis ad Istrum.
Но те трудно могат да се свържат със северите.
От друга страна у блаженни Йероним става дума за 7 готски племена.


Нека разгледаме и изворите.
Анастасий Библиотекар, въз основа на превод от Теофан, пише: "И особено като покорили и от съседните славяни така наричаните седем рода, те (прабългарите) преселили северите (в земите) от предната част на Верегавската клисура до източните предели, а в земите, които са на югозапад — чак до Авария, настанили останалите седем рода, които били под договор."
Ето текста и на самия 
Теофан:
“... И като ги преследвали чак до Дунава, преминали го и дошли при т.нар. Варна, близо до Одесос, и до тамошната земя. Като видели, че мястото е много сигурно - отзад поради реката Дунав, отпред и отстрани поради теснините и Понтийско море, и след като покорили измежду намиращите се там славянски племена т.нар. седем рода, поселили северите от предната клисура до Верегава [вер. Ришкия проход] към източните части, а към юг и запад до Авария останалите седем рода, които плащали данък. И тъй, след като се разширили в тези места, възгордели се и започнали да нападат и да поробват крепостите и земите, които били под ромейска власт. Принуден от това, императорът сключил мир с тях, като се съгласил да им плаща годишен данък за срам на ромеите заради многото ни грехове.”


Патриарх Никифор, пише в своята "хроника": "Те преминали Истър, [спуснали се] към така наречената Варна, близо до Одесос, и до разположената по-нататък вътрешна земя и когато видели, че мястото е укрепено и осигурено отвсякъде, и от реката и от непреходимата местност, установили се тук. Те покорили и славянските племена, които живеели наблизо, и заповядали на едните да бранят земите, които граничат с аварите, а на другите да пазят земите, които са съседни на ромеите. Между това, те след като се укрепили и се усилили, започнали да опустошават селата и градовете на Тракия. Императорът пак, като гледал това, принудил се да сключи договор с тях при условие да плаща данък." 
Както се вижда, текстовете не са много детерминативни и точно поради това някои специалисти разглеждат северите като едно от седемте племена, а други - като осмо племе.


От данните от изворите за ролята и мястото на племето севери във всички тези събития, има едно логично обяснение - първоначално те се намирали във византийската територия, но след разгрома на императорските войски били включени в пределите на българската държава. За тях няма директно споменаване, че са "славяни".
За племето на Седемте Славянски Рода, Теофан споменава, че властта на прабългарите се разпростряла и над други земи и племена, които не влизали в пределите на империята. Това били славянските племена, които хронистът определя с прилагателното „околни” (παρακειμένων), т.е. намирали се извън, но в съседство с византийската територия.
По този начин Теофан е показал, че властта на прабългарите на юг от Дунава се разпростряла както над бившите византийски земи, така и над околните славянски племена, които били седем на брой.
  
И Теофан, и Никифор потвърждават, че племето на Седемте рода са изселени "да бранят земите, които граничат с аварите", а северите са оставени да бранят прохода "верегава"(което вероятно е Върбишкия Проход).

Източниците - и Теофан и Никифор много ясно са написали, че българите покоряват славяните, а никъде не споменават създаването на българо-славянски конгломерат, съюз, обединение, или каквото и да е подобно федеративно или взаимно-управлявано образувание.
Прави впечатление, че северите не влизат в съюза на седемте рода, които Аспарух "покорява" и ги преселва на запад-северозапад.
На северите същевременно им се възлага отговорната функция - охрана на южната граница, без да се споменава думата "преселване", т.е. сякаш северите са заедно с прабългарите или са като равноправна част от армията и им се възлагат съответните отговорности на по-високо ниво от на славяните.

Няма отговор в историческите извори, дали северите са били славяни. Дали този въпрос може да бъде решен евентуално от археологията?!
Всъщност точна локализация на Северите и до днес не е уточнена, защото не се знае кое е "Верегава". Оттам - не може да се знае със сигурност дали са били славяни. 
Иначе на голяма част от археологическите обекти между реката и планината излизат готски находки-фибули,части от колани, оръжие.
На Царевец има доста голям църковен комплекс, а може би не е случайно известието за превода на Библията от Улфила някъде в този район.
Интересното е, че не се намират находки от масовото славянско заселване.

От всичко това виждаме, че въпросът с произхода на северите е още открит.
А може би, произхода на северите да има един смесен характер.
Знае се, че савирите идват в Европа още през 463 г. (както споменават пратениците на няколко народа на византийския император).
Една част от тях се заселват на юг, в днешна Ставрополска област, където образуват силна конфедерация, която през първата половина на 6 век активно напада и Персия и Византия. Разгромена е през 558 от аварите, като една част от савирите се преселват на север (ок. дн. Чернигов). Там изглежда са се смесили с местните славяни и се образува племето северяни.
Най-вероятно именно част от това племе е участвало в голямото заселване на Балканите от славяните през 603-620 и е останало тук под името севери.
Това обяснява и славянското име на княз Славун за "северите".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Frujin Assen said:

Крум за три дни мобилизира славяните. Те няма къде да са били, освен в Мизия, ако са във Влашко за три дни няма да успее даже да им изпрати заповедта.

Ако северите са славяни те са точно на терена,ама там пише славяни и авари явно отвсякъде е прииждал народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Ако северите са славяни те са точно на терена,ама там пише славяни и авари явно отвсякъде е прииждал народ.

Аварите в Мизия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Thorn said:

Абсолютно невярно Примерно в Монтана има 

останки от славянско селище построено върху развалините на крепостта Монтана и славянско езическо светилище. 

https://montanalib.weebly.com/10401051104510501057104010531044105610541042-104310771086108810751080.html

В Стара Загора в пощата има археологическа разкопка - древноримска мозайка и в тази мозайка има дупка от дебело дърво , което е служело за колона на славянска къща . Всеки може да види мозайката и дупката от дебелото славянско дърво безплатно, няма нужда да си купуваш билет.  Славяните се настаняват в земите на Рим и Византия и се чувстват като у дома си. .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Frujin Assen said:

Крум за три дни мобилизира славяните. Те няма къде да са били, освен в Мизия, ако са във Влашко за три дни няма да успее даже да им изпрати заповедта.

Ти това за трите дни вярваш ли го? За три дни може да събере опълчението от селата в радиус от 60-80 км., ама по-вероятно и тях няма да може (по това време няма нито телефони, нито ЖП).

Най-вероятно Крум е отправил призива за мобилизация/наемане на славяните и аварите още като е научил, че Никифор идва с цялата ромейска армия. Ама трябва време - докато отидат пратениците, докато се събере опълчението (ако има такова) поне 2-3 дни и докато пехотата достигне Плиска с макс 40 км/ден (от Монтана до Плиска примерно са 8 дни път минимум).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...