Отиди на
Форум "Наука"

Мъже, Жени, Сила и Слабост


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, caress… said:

Това твърдение е твърде несериозно. :)

Продължавам да твърдя, че Юнг е твърде подценяван и твърде неразбиран. Но нямам ищах да продължаваме тази тема точно тук. Ще предложа едно полезно книжле - История на Съвременната Психологията, на Дуейн Шулц.

 Съгласна съм с Вас, защото това, което се появява в ню ейдж, не е Юнг, а що-годе случайна селекция на негови идеи, извадени от контекст, схванати повърхностно или превратно и  използвани в тази си окастрена или изопачена, карикатурна версия, за легитимиране на нещо, което няма нищо общо с науката. Нито пък със самия Юнг, ако трябва да сме точни :)

Затова и като видя, че някой си е писал в сивито Юнгианска психология, а става дума за едноседмичен семинар, проведен от хора с подозрителна квалификация (където вероятно той е научил за сенчестата човешка природа и че за да е щастлив, трябва да поддържа връзка с женското начало в себе си :)) ), веднага ми става ясно.

Изучаването на Юнг изисква десетилетия.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
1 hour ago, Втори след княза said:

И моля, нека напишете имената на трима съвременни български психолози, които смятате за елитни(не елитарни)да прочета нещо от тях.

Много просто. Отивате на сайта на Софийски университет, че това е най-лесното.

Намирате специалност Клинична психология:

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/magist_rski_programi/filosofski_fakultet/specialnost_psihologiya/klinichna_psihologiya

Там долу има цял списък с автори и статии за четене.

Ако искате, отивате на Академичния състав. Оттам избирате произволен преподавател, напр. Ваня Матанова:

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/content/download/105698/815105/version/1/file/V_Matanova_CV_2011.pdf

От горния линк се сваля  биографията й.

Ако потърсите  "Vanya Matanova", ще видите и нейни публикации в научни списания, напр. ето тук:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jep.12915

Ако пък я гугълнете на български, ще ви излезе тази книга:

https://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=1210368&title=Аутизъм

Купувате си я и четете.

"Eлитни - елитни", колко да са "елитни"? Нобелови лауреати? "Елитни" в този смисъл на думата чак не, но следващи научен метод - да.

Ако искате да я видите и как говори, ето:

http://kanal3.bg/video/285- Vsyaka-sutrin %3A-Povishava-li-se-broyat-na-decata-autisti%3F-%2818.03%29

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, dora said:

Съгласна съм с Вас, защото това, което се появява в ню ейдж, не е Юнг, а що-годе случайна селекция на негови идеи,

Същото имам предвид като казвам, че е 50 % извадки. И не само от Юнг. Авторите кълват от всякъде за тезите си. 

Не съм коментирала качеството на извадките - грешка, защото прозвуча, като да е 100% юнг, а не е.

 

Преди 5 часа, caress… said:

Това твърдение е твърде несериозно. 

Да, както съм го написала се разбира не това, което съм искала да кажа.

Приемам забележката.

***

Шашмалогия?  От сайта на Нова Епоха виждам едно доста вяло представление, което надали има бъдеще. Опита за обобщение на "всичкото", включително в отрицание на "моралния бог" (защото е разбиран като морален), но без значима структура. Общо взето една ниша, която кълве от тук, от там но без да изгради "учение". 

С което искам да кажа, че хора поели по този път на израстване могат да го следват в стотици Интернет сайтове с всякаква пара-насоченост, както и сред натежалите вече рафтове в книжарниците. Дийпак Чопра, гуру, самопомощ, акашиеви записи...Това го има на килограм и без да е обединено под "название". То и не може да бъде структурирано като "учение" заради многото взаимоизключващи се твърдения. Например твърдението, че традиционната религия е пречка в израстването е в противовес на това, че всяко израстване според ню-ейдж съдържа в себе си големи дози морал и етика. Присъщи на религиозните течения. Или хубаво - ще се следва силата на мисълта, но на чия мисъл? След като си натъпкан с отчуждени на теб самия мисли...

Според мен ако някой се завърти из ново-епохалните дебри и държи да остане там, рано или късно ще си намери по-традиционна ниша. Дали ще стане отявлен дъновист, ортодоксален или ще се влюби в някое източно гуру, правейки рейки е въпрос на нагласи. Ню ейдж надали може да основе общност, защото е каша от различни течения, която не може да се обедини общ интерес.

Съмнявам се, че при ню-ейдж има и резултатност. Този който иска да постигне резултати ще си тръгне от "там", защото тази му цел ще иска концентрация, каквато ню-ейдж не предлага. Или ще потърси общност от съмишленици. Примерно както ние тук си говорим за конкретика. Не говорим за "всичко и всички", а по конкретни въпроси, които ни обединяват.

Притеснително е, че отричат традиционната наука, но и науката чрез някои от приложенията си има вина за това. Ще преразкажа от "Теория за Големия взрив":

Радж (астрофизик): - Науката не работи за пари!

Бернадет (микробиолог): - Не и моята компания. Измислиха болест и после я излекуваха.

Та последователите на различни учения (кои добри, кои неадекватни) съзнателно или подсъзнателно се дистанцират от науката поради едно разочарование, породено от това, че освен да помогне тя може и да навреди. И последното поражда недоверие, страхове, че могат да бъдат измамени в името на големите печалби. Но в идеята си за безкористност стават жертви на същата корист от която "бягат".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

И моля, нека напишете имената на трима съвременни български психолози, които смятате за елитни(не елитарни)да прочета нещо от тях.

Според мен Вие не искате да четете, а да се "заяждате".

Ако искахте да четете - отивате примерно в Сиела до Университета. Заставате пред секция Психология, лявата страна на секцията (защото в дясната са предимно книги за самопомощ) и виждате какво се предлага към момента. Има и български автори с доста интересни публикации. Или в Университетската книжарница и казвате какво търсите.

Няма да го направите. И в Нац.Библиотека няма да отидете. И он-лайн няма да четете - руските сайтове са публикували кого ли не.

Защо губите времето на Дора?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

"Eлитни - елитни", колко да са "елитни"? Нобелови лауреати? "Елитни" в този смисъл на думата чак не, но следващи научен метод - да.

Мисля, че той пита за това кой практикуващ и публикува. Може би търси някой "топ-автор" като Ялом.

Ако търси "Ялом", да чете Ялом. Какво значение има дали е български автор или китайски, ако изобщо иска да чете...

Точно пък ще се хване да чете за аутизма, че и да оценява написаното и авторството...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жените яко са стъпили на вратовете ни на нас европейците ! Начело на много републики и кралства в Европа и Съюза са жени - премиер министри, кралици, канцлерки и т н. Главно в северната част на континента и съюза.  Надеждата ми беше за генерален секретар на управляващата партия  в най - голямата република на Евр Съюз да е мъж, но не стана. Двамате мъже бяха пренебрегнати и отново начело на партията и предполагам бъдещето правителство на републиката пак ще е жена 👩

18 години жена като генерален секретар и канцлерка мъдро ръководи партията и правителството на най мощната съюзна република. Днеска 7 декември след прощалната реч депутатите на крака бурно и непрекъснато в продължение на 10 минути алодираха ръководителката. След това Аннегрет замени Ангела на ръководния пост в партията.

 1438589848_merkel2.jpg

Честите мъже и внимавайте кой е силния и кой е слабия пол. 

1920x1080_32.jpg?itok=_cQZSSwq

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Du6ko said:

Жените яко са стъпили на вратовете ни на нас европейците ! Начело на много републики и кралства в Европа и Съюза са жени - премиер министри, кралици, канцлерки и т н. Главно в северната част на континента и съюза.  Надеждата ми беше за генерален секретар на управляващата партия  в най - голямата република на Евр Съюз да е мъж, но не стана. Двамате мъже бяха пренебрегнати и отново начело на партията и предполагам бъдещето правителство на републиката пак ще е жена 👩

Как си го обясняваш, защо е така?  Мъжете всячески превъзхождат жените и въпреки това днес след като ги еманципираха им разрещиха гавра с мъжкия облик! Докато има разни шарлатани наливащи вода в мелницата на феминистките, извратенията с мъжкия авторитет ще продължава. Карл Юнг е труден за разбиране и аналогии с психо-терапевта коментиран в темата са смехотворни! А за ХДС в Германия още не е сигурно на 100%! Меркел мисли да изкара мандата си до края на 2021 г., а до тогава я камилата, я камиларя! Заместничката и може до тогава да я блъсне кола, да я удали мълния или да получи инфаркт и поста да бъде даден на мъж.....дай Боже! 😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, *abi* said:

Притеснително е, че отричат традиционната наука, но и науката чрез някои от приложенията си има вина за това. Ще преразкажа от "Теория за Големия взрив":

Радж (астрофизик): - Науката не работи за пари!

Бернадет (микробиолог): - Не и моята компания. Измислиха болест и после я излекуваха.

Хайде сега да ми кажеш , какво мислиш за Big Bang? Дали наистина е съществувал? Защото има доста противоречиви теории, които опровергават съществуването му. Спорът между учени и теолози продължава. И аз като индивид от плебса не знам сега на кого да вярвам? А, да си призная живо ме интересува произходът на вселената, нищо че не употребявам академичен "език".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, herkules said:

Хайде сега да ми кажеш , какво мислиш за Big Bang? Дали наистина е съществувал? Защото има доста противоречиви теории, които опровергават съществуването му. Спорът между учени и теолози продължава. И аз като индивид от плебса не знам сега на кого да вярвам? А, да си призная живо ме интересува произходът на вселената, нищо че не употребявам академичен "език". 

Ако продължавате да спамите из темата - ще поискам разчистване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

Жените яко са стъпили на вратовете ни на нас европейците !

Душко, хайде да се изнесете из други по-подходящи за визиите ви раздели на форума.

Ако продължавате с активния спам - ще поразчистя наоколо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, *abi* said:

Ако продължавате да спамите из темата - ще поискам разчистване.

Защо мислиш че е спам? Аз питам сериозно! Имало ли го е Big Bang , или не? Но темата си е твоя и ти решаваш!

Редактирано от herkules
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, herkules said:

Защо мислиш че е спам? Аз питам сериозно! Имало ли го е Big Bang , или не?

И аз съм сериозна. Достатъчно гаври на тема Психология тук.

Първо чистка.

Продължавате да си търсите ниши за да си леете глупостите?

Следва бан. 

Повече компромиси - никакви. Ако се наложи си връщам временно и модераторските права.

Предлагам още сега да се изнесете в други раздели, където да обсъждате полит. виждания, биг-банг и тем подобни вълнения, за да изглеждате по-адекватни с участията си.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Втори след княза said:

Това, че искам да науча за български елитен автор, то е за да имате коз в спора, дали българската наука е толкова посредствена, че дава шанс на ВСЕКИ да се чувства важен или има авторитети, които ще накарат посредствеността да замълчи засрамена.Засега схващам, че авторите са много, като няма някой, който да се отдели измежду тях като изключителен.

Ако приемем, че българската наука няма постижения в областта на Психологията/Психиатрията, трябва да не се интересуваме от Психологията/Психиатрията като наука? Българската наука ли е критерият Ви за науката изобщо? Ето питам ви.

Разбира се, че съм чела Ялом. Би било съмнително някой да твърди, че се интересува живо от Психология (да дращи уупорито в теми за психология и да дава оценки за научност) и да не е чел поне една негова книга.

Преди 33 минути, Втори след княза said:

Смешно ми е, че и вие взехте да подпиквате върху Втори, като че сте много напред с материала.

Тази партизанщина и високомерие на основание позиция или кръг на признание ме отблъсква и в институтите, и в катедрите.

Да. Напред съм с материала.

Липсата Ви на капацитет по теми, в които се опитвате да се изявите е тази която Ви отблъсква. Структурирате параван за тази липса някакво Ваше "мнение" за институтите и катедрите. В същото време някой отделя 10 години от живота си, над дебелите книги, и търка скамейките в същите тези институти и катедри, за да се изучи за професията и да спаси нечия социална позиция. И докато Вие драскате глупости, някой някъде се опитва да върне една пълна психическа развалина към що годе приличен живот.

Преди 31 минути, Втори след княза said:

Имам някакво обяснение, защо жените са много по- жестоки и безмилостни от мъжете, щом имат власт.

В момчешка възраст момчетата се спречкват, сбиват и научават много социални умения: да бъдат победители без да са безмилостни, да знаят границата между болка и унищожение, да имат милост към победения. Когато биват освободени от подтиснатост, жените не знаят граница за мъстта си, не познават външните белези на прието поражение от другия и се страхуват и от паднал мъж дори. Великодушието отсъства, защото го няма величието.

Великите владетелки в света са станали такива, защото между тях и великите мъже е имало ВЗАИМЕН респект. Когато една неподходяща жена заеме висока позиция, тя проявява високомерие към по- свестните, но на ниска позиция, страх я е да не я изместят и ги съсипва. Простотии. 

Ето я липсата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Ако приемем, че българската наука няма постижения, то тя дава възможност на ВСЕКИ да претендира за постижения. Врачки, дъновисти, четвъртюнгианци и пр.

Това не е аргумент.

Врачки, дъновисти, четвърт юнгианци и каквото си измислите с претенции за постижения има и в държавите с най-високо научно развитие.

Вирусът на парапсихологията е вносен, при това роден в държави с уау постижения. И ако има почва у нас, това не не е по вина на науката или на Психологията.

Преди 1 час, Втори след княза said:

Искам да помоля да не афиширате времето за учене като критерий на ученост.

Не може да не бъде афиширано. Нито може да не бъде проверявано кой къде, колко и какво е учил ако търсите помощ за конкретно страдание. Ако пренебрегнем времето за учене и качеството му се обосновем на професионален талант чрез доказани резултати, то възможно е да открием и такъв- но е рядкост да се случи. Природен талант, пианист, за по-тежките психични разстройства няма да намерите никъде. Врачките, колкото и да опитни и популярни не се занимават с такива предизвикателства.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Когато се яви на конкурс за пианист някой, питат го къде е свирил, слушат го как свири, а не го питат колко време се е учил да свири.

Вие имате ли си на представа колко време човек се учи да свири, за да се яви на конкурс?

Случайно да сте чували за теорията 10000 часа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Втори след княза, никоя специалност не може да предпази човека от вярване в  и пропагандиране на глупости.

В глупости вярват хора от всякакви специалности. В личното си обкръжение имам разни дами, които с напредване на въззрастта,  макар да са завършили технически специалности и да са учили колкото искате физика и химия, и да са се скъсали от решаване на диференциални уравнения, вярват, че водата е жива и микровълновата фурна "убивала" водата, та като я загрее там човек, "мървата" вода водела до проблеми с енергиите в тялото на хората и болести. И примерно ме съветват да не се подстригвам, защото косата служела за връзка с божествените енергии.

При това твърдящите го не са налудни, Това не е симптом за шизофрения. Не взимат психоактивни вещества. Просто са се поддали на някакви руски "учени", които обяснявали това и вярват, че ако се подстрижа, ще ме връхлетят всички злини на света. А са се поддали, защото нямат една важна способност, възпитавана точно от заниманията с наука: критичното мислене, способност за рационална преценка и не могат да отсяват фактите от глупостите. Вижте примерно поддатливостта на хората - от всякакви специалности - на фалшиви новини. Същата работа.

Това, че хората са способни да вярват и открито да проповядват всякакви глупости, не значи, че няма наука. А че те - глупостите, и хората, които ги проповядват - нямат нищо общо с науката.

Не можете по глупостите, които вярвали тези или онези хора, и които нямат нищо общо със специалността им да твърдите, че това, което са завършили, не е наука. По същата причина бихте твърдяли, че в България няма физици и физиката не е наука, след като някой, учил колкото си искате физика във висшето си образование, може да твърди, че водата била "жива". Водата, прочее, е неорганично съединение (нещо, което всички знаем още от основното си училище), и ако в нея не живее някой микроорганизъм, в нея няма нищо живо.

С това отговорът ми по тази част се изчерпва.

Сега по една друга.

Това настоятелно, от тема в тема, да обяснявате или намеквате в български научен форум по психология, че психолозите са някакви откачалки или тъпанари, конкретно българските такива, е тролене и би трябвало да бъде санкционирано. Защото с това обиждате и пишещите, и четящите в този форум, без да имате никакво основание за това.

Инсинуациите, че понеже, виждате ли, в списъка с психотерапевти, който сте намерили, всички били жени,  психотерапевтите били тъпи, какво държи да покаже? Че жените са тъпи? (ерго неспособни да произвеждат нещо, различно от ненаучни глупости). Тази инсинуация е още по-грозна.

Затова ви показах и конкретно биографията на жена, което е учен-психолог, наред с публикациите й, които вие обаче явно нямате намерение да четете, зашото сте си наумили да доказвате, че жените и писхолозите са тъпи.

И това ще го напиша пак. Инсинуирате, че не само специалността била тъпа, ами била още по-тъпа, защото с нея се занимавали ЖЕНИ. Очевидно за вас жените са безмозъчни? И това не е обида към жените, които ви пишат? Хубу, че сме привигнали на всякакви простотии и не сме тънкообидни, а можеше. Обаче не мога да не отчета, че това е нередно. Можете сега да ме набедите във феминизъм, ако искате, макар да нямам нишо общо, но по-добре мен да набедите, отколкото да обиждате цяла специалност, че и покрай нея цял пол.

И защото нередностите тук нещо взеха да стават твърде, много, защо за разнообразие не се прехвърлите в някой друг форум, от чието естество не разбирате, да обясните на пишещите там, че са тъпи?

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, *abi* said:

Вие имате ли си на представа колко време човек се учи да свири, за да се яви на конкурс?

Случайно да сте чували за теорията 10000 часа?

Има и 1000 000 часа да се учи когато идва един гений едва се научил да свири и го заминава със светкавична скорост....Това е очевидно предимно в такива работи където не е нужна физическа сила, зрелост за дадено мероприятие нали?

Но ние неуро нормалните трябва с хиляди часове да тренираме за да стигнем това ниво от което гениалните личности стартират....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

Втори след княза, никоя специалност не може да предпази човека от вярване в  и пропагандиране на глупости.

В глупости вярват хора от всякакви специалности. В личното си обкръжение имам разни дами, които с напредване на въззрастта,  макар да са завършили технически специалности и да са учили колкото искате физика и химия, и да са се скъсали от решаване на диференциални уравнения, вярват, че водата е жива и микровълновата фурна "убивала" водата, та като я загрее там човек, "мървата" вода водела до проблеми с енергиите в тялото на хората и болести. И примерно ме съветват да не се подстригвам, защото косата служела за връзка с божествените енергии.

При това твърдящите го не са налудни, Това не е симптом за шизофрения. Не взимат психоактивни вещества. Просто са се поддали на някакви руски "учени", които обяснявали това и вярват, че ако се подстрижа, ще ме връхлетят всички злини на света. А са се поддали, защото нямат една важна способност, възпитавана точно от заниманията с наука: критичното мислене, способност за рационална преценка и не могат да отсяват фактите от глупостите. Вижте примерно поддатливостта на хората - от всякакви специалности - на фалшиви новини. Същата работа.

Това, че хората са способни да вярват и открито да проповядват всякакви глупости, не значи, че няма наука. А че те - глупостите, и хората, които ги проповядват - нямат нищо общо с науката.

Не можете по глупостите, които вярвали тези или онези хора, и които нямат нищо общо със специалността им да твърдите, че това, което са завършили, не е наука. По същата причина бихте твърдяли, че в България няма физици и физиката не е наука, след като някой, учил колкото си искате физика във висшето си образование, може да твърди, че водата била "жива". Водата, прочее, е неорганично съединение (нещо, което всички знаем още от основното си училище), и ако в нея не живее някой микроорганизъм, в нея няма нищо живо.

С това отговорът ми се изчерпва.

Това настоятелно, от тема в тема, да обяснявате в български научен форум по психология, че психолозите са някакви откачалки или тъпанари, конкретно българските такива, е тролене и би трябвало да бъде санкционирано. Защото с това обиждате и пишещите, и четящите в този форум, без да имате никакво основание за това.

Защо за разнообразие не се прехвърлите в някой друг форум, от чието естество не разбирате, да обясните на пишещите там, че са тъпи?

Добре, че спомена водата. Защото с повечето езотерични и други неНАУЧНИ глупости наистина много пъти стига малко пипи да има човек за да види, че е измама.

Но с водата и Ти можеш да направиш експерименти. Както Dr. Masauru Emoto. Нагрей вода в микро и на котлон, после я сложи да замръзне и срожи ледът под микроскоп. Или още по просто. Експеримент от 1-ви клас в основното училище. Сложи боб в саксийка и поливай една с микрована а другата с варена вода.....

Напиши резултата....

Що се касае за психолозите....Не си ли чувала за Сциентологията? Те са най-врлите врагове на психологията. Борят се и то не само устно но и финансово за категоричното забраняване на тази "наука" като шарлатансво и злодетсво срещу човечеството.....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Skubi said:

Не си ли чувала за Сциентологията? Те са най-врлите врагове на психологията. Борят се и то не само устно но и финансово за категоричното забраняване на тази "наука" като шарлатансво и злодетсво срещу човечеството.....

Има  и секти с още по-странни виждания :)) Потърсете ето примерно това в гугъл: Ho No Hana Sanpogyo - секта на чистите крака.

За тази сигурно знаете: Aum Shinrikyo, те имат и терористичен атентат зад гърба си. За уфолозите няма да отварям дума. но не ми се ще да отклоняваме темата.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Има и 1000 000 часа да се учи когато идва един гений едва се научил да свири и го заминава със светкавична скорост....Това е очевидно предимно в такива работи където не е нужна физическа сила, зрелост за дадено мероприятие нали?

Геният, талантът са изключението, не правилото. Не мога да твърдя къде епредимно се проявява без условните 10000 часа труд, но прим. във физиката (където не е нужна физическа сила) пак му трябват едни 10000 часа. Защото колкото и да е талант/гений ако не си изучи науката стриктно, със всичките и формули и иширети - талантът му не може да се изяви.

Тук се обсъждаше дали един терапевт О.Б е ок. Възможно е да е ок заради един фин вътрешен усет към пациента, който за разлика от други терапевти той проявява. Така да се каже го носи в себе си. Въпреки това е учил. Не в най-престижните институции, но повече е развил таланта си в работата с хората, защото се твърди, че постига добри резултати - успешен е. Да, но това е изключение. Правилото е, че човек трябва да се образова колкото може по-добре за професията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, dora said:

вярват, че водата е жива

Вярването за водата може да се използва като пласебо-ефект.

Това имах предвид като написах, че на хората може да им се помага и чрез шантавите им вярвания. И ако някой е намерил начин да използва подобна ниша в терапията я оправдавам в някакви граници.

Ефикасни техники с водата са "пречистване" (външно и вътрешно), "слънчева вода", "лунна вода"  и подобни.

Например камъните много им помагат. Вярват, че са талисмани, енергийно наситени и т.н. Когато притежават един такъв предмет, който са натоварили с някаква сила, те се чувстват по-добре, по-сигурни и защитени.

Влиянието на ирационалното може да се види много добре при децата. При терапията се използват "супер-герой" за преодоляване на страховете и необходимост от защита, "спрей против чудовища" преди заспиване (продава се в мрежата в търговски вид) и други. Когато мисията на предмета, средството е изпълнена, необходимостта от него преминава по естествен път.

За това и при възрастните хора ако червен конец на китката би свършил повече работа от 1000-ди думи, то нека бъде вързан там. С времето ще престане да е необходим ако вярването изпълни своята пласебо-мисия.

С това нямам предвид да се прекали и да се вменяват нарочно ирационални вярвания. Човекът трябва да дойде с тях и те да бъдат финно и умело интегрирани в неговата терапия.

В България има един психолог от СУ, който използва т.нар. "счупващи" техники, като променя конструираните модели. Някои от техниките, които предлага изглеждат ирационални, но бих казала, че са изключително находчиви. Предлага и нещо още по-радикално - всеки да измисля свои техники. Много ми хареса една за "нуждата от внимание", която е измислена от фенове на Бъчев. Имаш нужда от внимание? Поне една седмица се разхождаш у дома със светлоотразителна жилетка. Изпробвала съм тестово някои техники предлагани от Бъчев и фенове и се оказаха много ефикасни. Действително конструираният модел се променя. Примерно при светлоотразителната жилетка, в рамките на седмицата, човек преосмисля "нуждата си от внимание" и осъзнава, че всъщност го получава от околните и то не му е жизнено необходимо, за да продължи напред. Самочувствието се повишава и това води до едно различно отношение към него и от средата.

За това ако Вашите познати за сега вярват, че не бива да си режат косите и това им вдъхва някаква увереност, че притежвата мистични сили, то нека си се разхождат с дълги коси. Времето ще промени матрицата и тази нужда би трябвало да отпадне.

Подчертавам, че всичко си има мряка. Ако се преминат някои граници в ирационалните вярвания нещата се променят и човек започва да се държи и мисли налудничаво.

Позитивните ирационални вярвания биха могли да се запазят.

Негативните обаче трябва да се изкореняват. При хора податливи на такива е добре негативните да се заместят с позитивни.

Например ако едно дете вярва, че в стаята му нощем се появяват чудовища, е добре да се използват "защитни" средства и да бъде убедено, че в стаята му идват феи. Колкото и да се мъчим да убедим дете, че чудовища няма, успех се постига в много редки случаи докато то не надрасте това си ирационално вярване. За това е по-добре просто да заменим и защитим, докато необходимостта отмине. Така или иначе след една, две години ще разбере, че чудовища няма.

и .т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, *abi* said:

Например ако едно дете вярва, че в стаята му нощем се появяват чудовища, е добре да се използват "защитни" средства и да бъде убедено, че в стаята му идват феи. Колкото и да се мъчим да убедим дете, че чудовища няма, успех се постига в много редки случаи докато то не надрасте това си ирационално вярване. За това е по-добре просто да заменим и защитим, докато необходимостта отмине. Така или иначе след една, две години ще разбере, че чудовища няма.

и .т.н.

За всеки случай със дим от салмия и църковни тамян прочисти стаите. И после постави Лион Кинг, Супермен или друг любимец до леглото на детето. Ще спи спокойно и дълбоко. Гарантирам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...